NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. SI e z e Courant v e r s c li ij n t <1 a j? e I ij k sbehalve op Zon- en Ceestdajre n. Prijs per Xummer 10 tent. Vrijdag 14 October 1887. - N°. 241. ADVERTENTIE!!: Bureel: Kfheepmakersstee«r 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. MANUELA I A3QriiEI$Ë!üT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1regels0.90. Elke regel meer 0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 201. Jaargang. UURGEJ1EESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, Ie alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het opriclilen van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken. Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan A. F. P. HEUSCHEN en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij in het perceel Schagensleeg n°. 86. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden den 10 October 1887. TAD 9 NIEUW 8. Op het orgelconcert, Vrijdagavond a. s. in de Kloosterkerk te 's Gravenhage te geveD, zal mej. Gripekoven alhier eene aria uit Bachs WeihnachtB-oratorium, eene aria uit Elias en een uit de Pfingstcantate van Bach zingen. Gisteravond verspreidde zich door deze gemeente het gerucht van brand, ongeveer tegen 9 uur. Het bleek echter slechts een loos alarm te zijn; niemand wist waarheen hij zich te wenden hadook een onzer handbrandspuiten niet, die even na het alarm en na een ritje door enkele straten weêr kalm op stal kwam. In den afgeloopen nacht tegen half twee ontstond brand in een onbewoond per ceel onder Oegstgeest, gebruikt tot berging van bier voor den heer S. Hoewel de dorps- brandweer zich uitmuntend van hare taak kweet kon men het perceel niet behouden; evenwel werd de brand tot het gebouwtje beperkt. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Naar de Anut. Courant verneemt, Z8l de nienwe Concertzaal aan de Van Baerlestraat te Amsterdamin Dec. a. s.met een feest worden ingewijd. In het gebouw zal een eigen orkest worden opgericht, samengesteld uit de beste musici van de verschillende orkesten. De violist Timmner zal als con certmeester optreden. De orkestdirecteur wordt niet genoemd. De commissie die zich gevormd heeft om in de maand November ter gelegenheid van Vondels driehonderdsten geboortedag te Amsterdam eene feestvoorstelling tot stand te brengen van een van 's dichters treur spelen heeft hare keus gevestigd op //Jozef in Dothan." De heer Louis Bouwmeester zal in de maand December zijne vijfentwintigjarige tooneelloopbaan herdenken, vermoedelijk met eene wederopvoering van Delavigne's „Lo- dewijk XI", in de vertaling van Schimmel. Te Delden is in den ouderdom van 79 jaren overleden de heer J. Chr. Gewin, als dichter en novellist medewerker aan verschillende tijdschriften. Van Jenny Lind verneemt men, dat zij de spraak en bet gebruik van den rech terarm weer terug heeft, maar dat haar krachten afnemen. Te Parijs heeft iemand een cursus geopend voor menschen, die wenschen Sarah Bernhardt, Coquelin, Got, Delaunay en andere beroemde artisten te leeren na bootsen. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is O. baron Van Wassenaer, met ingang van 16 Oct. 1887, benoemd tot burgemeester der gemeente Gorssel. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der art., tot kapt. bij het 3de reg. ves ting-art., de le luit. I. J. Van Dam, van den staf van het wapenlid der commissie van proefneming; bij hel 4de reg. vesting- art., de le luit. W. J, C. B. Droogleever Portuyn, van het corps en is de kapt, G. J. De Vidal de St. Germain, van het 4de reg. vesting-art., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De 1ste luit. der mariniers C. Van den Ban en L. De Jonge Oudraat, eerstgemelde belast met het bevel over het detachement mariniers asn boord Zr. Ms wachtschip te Willemsoord, en laatstgenoemde dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, worden met 1 Nov. a. s. ter be schikking gesteld van den commandant van het corps. Ter hunner vervanging zijn aangewezen de lste luits. J. M. Ente van Gils en E. Berdenis van Berlekom. De off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. J. G. Ten Noever de Branw wordt met den 23 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. De 2e luit. Enklaar, van het 4e reg. inf., is overgeplaatst van het le bat. te Delft naar het 5e bat. te Gouda. De 21 ste lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bedraagt een totaal van f89,605. 85 zijnde de opgave van 525 locale comité s. Naar het D. v. Z. en Gr. verneemt maakt de ethnoloog dr. H. F. C. Ten Kate Jr. zich gereed om weldra eene nieuwe weten schappelijke reis te ondernemen naar de Indianen van Westelijk Noord-Amerika. Door de politie te 's Gravenhage is aangehouden een man die op heeterdaad be trapt werd bij het stelen van een paar dames laarzen uit een winkel in de Wagenstraat tegenover het politiebureel. Volgens eene motie door den sociaal- democratischen bond iu Den Haag geno men, heeft daar de werkeloosheid reeds een stand bereikt erger dan die der vorige jaren. Aan den gemeenteraad wordt in overweging gegeven om maatregelen te nemen tot werk verschaffing. De persoon van v. W., eergisteren te 's tl age aangehonden als vermoedelijke dader van de inbraken in het Lange Voorhout, is gister overgebracht naar hel huis van be waring. Een der oudste notarissen in Den Haag de heer W. J. Eikendal, is gistermiddag plotseling overleden. Naar wij vernemenis aan den heer mr. L. W. C. Van den Berg, hoogleeraar aan de instelling voor ouderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch- Indië te Delft, de onderscheiding te beurt gevallen, door het Bataviaansch genootschap van kunsten en wetenschappen tot eerelid te worden benoemd. [N. R. Ct.) In den afgeloopen nacht zonden, naar men verneemt, twee Urker vischschuiten voor den Nieuwen Waterweg zijn vergaan. Door de Meubelmakerpatroonsvereeni- ging te Amsterdam zal een adres asn den gemeenteraad aldaar worden ingediend, waarin zij bezwaren aanvoeren tegen het subsidie van vierduizend gulden, dat B. en W. voor stellen aan de Qnellinusschool te verleenen. Zij gronden hun bezwaren op het feit, dat genoemde school werkt met leerlingen die betalen, en, gesubsidieerd door stad, staat en provincie, met particulieren handel drijft in meubilair, door welke concurrentie adres santen ale belasting betalende burgers in hun zaken meenen benadeeld te worden. Zij oor- deelen dat daardoor bet doel van genoemde school en van de daaraan verstrekte subsi- diën wordt over het hoofd gezien. Naar men aan de Bakkerteourant meldt is de internationale bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam in 1889 zoo zeker, dat tijd en plaats reeds zijn vastgesteld. De prachtige villa op den hoek van Buijsstraat en Weesperzijde te Amsterdam, bewoond door den voormaligen eigenaar, den heer Krasnapolskyis door de directie van het Amstel-Hotel met kleeden en gordijn stoffen aangekocht en als een blijk van waar deering aan dr. Mezger aangeboden. Zondag a. s. zal in het Volkspark te Amsterdam eene groote openbare vergadering worden gehouden door de afd. Amsterdam van den Sociaal Democratischen Bond. Als spreker zal optreden de heer P. Van der Stadt, die het onderwerp zal behandelen: „Oog om oog en tand om tand." Uit Zandvoort wordt aan de Haarl Ct. gemeldIn den afgeloopen nacht landde te ongeveer twee uren de geheele visschers- vloot onder vliegend weer. Gelukkig zijn er geene menschenlevens te betreuren, al hoewel er eenige ongelukken hebben plaats gevonden. De stuurman van de bomschuit „Jeanne Maria" werd overboord geslagen, doch gelukkig gered. Een matroos van de schuit „Moeder Nelletje" heeft eene rib ge broken en een matroos van de schuit Vol harding en Vertrouwen" brak een arm. De schuiten bekwamen weinig of geen schade. Alleen verdient vermelding, dat het naambord van de schuit „Jeanne Maria" werd weg geslagen. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 60.) „Elk oogenblik is van het grootste ge wicht!" Tegen zulk een kalme afwijzing viel geen verdere tegenwerping meer te maken. Zwij gend gaf sir Emil dan ook aan dit verzoek gehoor. Het rijtuig reed voor en de gewonde werd met de uiterste behoedzaamheid in de kussens daarvan neergelegd. Langzaam zette het rijtuig zich nu in beweging. Tengevolge van het driDgend verzoek van sir Emilbleef lord Rowson op bet slot achter. Sir Emil voelde, dat, zoolang de zaken zoo onzeker stonden, het hem onmogelijk zou zijn, om naar zijn bétel terug te keeren; en anderzijds was de gedachte, om alleen op het slot te moeten blijven, hem alles behalve aangenaam. Hoe zon deze nacht eindigen? Zoude lord Rosegg nogmaals herstellenof zou het morgenlicht vaD den nieuwen dag reeds een nieuwen majoraatsheer begroeten? Boven in de ziekenkamer hoorde men slechts het zachte tikken der pendnle en zag men bij de matte verlichting de gestalte des barons roerloos op zijn lijdenssponde Dokter Grey zat naast hem, hield de pols van den zieke tusschen zijne vingers en telde bezorgd de slagenmen had om een beroemden geneesheer uit Londen ge telegrafeerd doch het scheen hoogst twijfel achtig, of deze nog tijdig zou aankomen. Aan het voeteneinde van het bed, een geest gelijk, nog altijd in haar schitterend wit gewaad, zat Manuela, de oogen onver poosd op het gelaat van den man gericht, dien zij, zoo ver als haar geheugen kon terng reiken, ah haren vader had be schouwd. Op eenmaal had zij alles verloren wat zij bezeten had. Een tehuis, vrienden, ver mogen, verloofde, vader en naam, en toch viel 't te betwijfelen of zij in de eerste aren na de catastrophe in staat was te be grijpen, welk een ramp haar getroffen had. De slag, die op haar was neergekomen, had haar als 't ware bedwelmd, haar voor het oogenblik gevoelloos gemaakt. Dokter Grey sloeg haar met wassende ongerustheid gade. Zij geleek zoo weinig op de andere vrouwendie de waardige dokter tot dusver in zijn leven ontmoet had. Zonder te klagen, zonder te weenen, ja, zelfs zonder een uitroep van smart over de lippen te brengen, bleef zij geduldig op haar plaats zitten naast de sponde, waarop de mandie haar met al de teederheid eens vaders had lief gehad, stervend nederlag. Vreeselijk langzaam kropen de uren voorbij; thans eindelijk begon het te dagen en toen de eerste zonnestraal in de kamer van den zieke vielsloeg deze plotseling de oogen op. Zijn blik bleef rusten op Manuela, zijne lippen bewogen zichdoch hij ver mocht slechts onverstaanbare geluiden uit te brengen. In een oogwenk boog zij zich over hem heen en bracht haar oor aan zijne lippen. „Lieve vader, wat wenscht gij?" vroeg zij met eene onbeschrijfelijke teederheid. Hij deed vergeefsche moeite om te spreken wederom kwam er een onverstaanbaar ge mompel over zijne lippen. Eerst na herhaalde pogingen gelukte het 't meisje, om de woorden: Geheime lade. Indische cassette, te verstaan. „Ge hebt een testament in de Indische cassette liggeD. Wilt ge dat zeggen, lieve vader?" vroeg zij, eenigermate als antwoord op zijn smeekenden blik. Hij knikte haastig met het hoofd, waarbij zijne oogen begonnen te glinsteren. „En ge wenscht, dat ik dit testament zal halen?" vroeg zij. Hij knikte andermaal. „Spoedig!" fluisterde hij toen, en Ma nuela stond op, om aan zijn verzoek uit voering te geven. De Indische cassette bevond zich in de bibliotheek. Nog was de kamer van den vorigen avond helder verlicht en zij zag in haren geest haren verloofde voor zich, hem, voor wien zij gaarne haar leven ten offer gebracht had en die haar nu op deze plaats wreed van zich gestooteu had. Somber staarde zij voor zich uit. „Hij zal leven!" fluisterde zij. „En ik, ik zal hetgeen hij mij heeft aangedaan, nimmer vergeten 1" Zij trad naar de groote, Indische cassette en opende de verschillende schuifladen daar van, om er het papier uit te voorschijn te halen, dat zij zocht. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1