d. Paauw, van non-activiteit op id.; id. J. A. M. Brou, van non-activiteit op Nautilus id. Ie kl. H. F. Kouwenberg, van non-ac tiviteit als le off. op de Anna Paulowna; id. J. D. Heining, van le off, monitor Heiligerlee op het wachtschip te Willems oord; id. J. Bollaanvan le off. monitor Krokodil op idem. De minister van marine zal op 14 dezer geen audiëntie verleeneu. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank.f25,111,446,86' en bij de betaalmeesters. 1,462,143,51' Te zamenf26,573,590,38 Bij de tweede kamer der staten-gene- raal is opnieuw ingekomen het wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht op werken van beeldende kunst, hetwelk in de vorige zitting onafgedaan is gebleven. De Haagsche correspondent van de Midd. Cour. schrijft dat, behalve bet ont werp van de landbouw-commissie, nog een tweede ontwerp van wet op den boterhandel bestaat, gemaakt door twee hoofdambtenaren, een van waterstaat en een van justitie. Aan het Berl. Tagebl. wordt uit Brus sel gemeld, dat Belgie, door Nederland, Engeland en Oostenrijk ondersteund, in de Londensche suikerconfereutie de onvoorwaar delijke afschaffing der suiker-premies zal voorstellen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in 1888 voor de cavalerie 242 en voor de artillerie 153 paarden zullen worden aangeschaft. De officier van gezondheid 2e kl. J. F. Noordijkdie gedetacheerd geweest is bij de landmacht in West-lndië, is thans weder ingedeeld bij het leger hier te lande, en geplaatst bij het 6e regiment infanterie te Breda. De 2e luit der infant. G. Hipping zal den 5den November per stoomschip Drenthe naar Oost-Indië vertrekken. De volgende onderofficieren van het instr.-bat., tot het le studiejaar van den hoofdcursus te Kampen behoorende, zijn overgeplaatst naar het 4e regiment infant. J. C. Voorduin, W. E, De Hart, P. C. Lenshoek en J. Kerkhoff. Naar aanleiding van een hoofdartikel in De Avondpost van 3 dezer, waarin de wenscbelijkheid besproken wordt om bedelarij te beteugelen, door werk te verschaffen aan hem die werken kan, bevatten de Haagsche bladen eene oproeping aan alle weldenken- den in Nederland, om eene vereeniging te stichtendie voor dat doel zal trachten werkzaam te zijn, waarvoor men zich kan aanmelden bij de redactie van De Avondpost, Wagenstraat 70 te 's Gravenhage. Waar een groot gedeelte van bebouwbare heide woest ligt, en in Indië nog ruimte is voor millioenen, zouden wij het totstandko men eener dergelijke vereeniging zeer toe juichen. Wij vertrouwen dan ook, dat zij zich weldra zal verheugen in den steun van alle weidenkenden. Er is behoefte aan een nieuw arbeidsveld voor Nederland. De hon derden van sollicitanten naar de kleinste baantjes pleiten daarvoor duidelijker dan het héldetste betoog. De gemeente Voorschoten heeft een groot verlies geleden door het afsterven van de wed. W. G. Biben, geb. Spitholt, wier geheele leven aan weldoen was gewijd. Bij de begrafenis was schier het geheele dorp tegenwoordig; een vijftal fraaie kransen was op de lijkkist aangebracht. Met den dienst van bet hulpkantoor te Varseveld zal worden belast mej. Huizer, thans werkzaam op het postkantoor te Hil- legom. De rechtbank te 's tl age veroordeelde gisteren tot f 25 boete de twee kooplieden, die de vorige week ieder afzonderlijk hadden terechtgestaan wegens ontduiking der patent belasting. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in Den Haag in het Lange Voorhout een diefstal met inbraak en inklimming plaats gehaddie met zeldzame vermetelheid is on dernomen. Men heeft nl. door het uitsnijden of uit- stooten van eene ruit uit een venster van het sousterrain der onbewoonden helft van het huis van mevr. de douairière jhr. S. zich toegang verschaft tot dit afzonderlijk genummerd perceel, n°. 23. De inbreker is daarna naar den zolder gegaan en heeft zich over het dak begeven naar de woning van genoemde dame, die uit de stad was. De dienstboden waren echter in huis, en eene harer heeft in het holle van den nacht alles gehoord. Zij was echter dermate verschrikt, dat zij baar kameraad niet durfde wekken. WLs 1-1 m tSB - Zij hoorde den nachtelijken bezoeker door net geheele huis gaan; eerst later, toen het onraad scheen gewekeuwaagden de dienst boden zich aan een onderzoeken bet bleek daarbij, dat de inbreker het dienstbodenver- trek uit voorzorg had afgesloten. Vermoede lijk niets van zijne gading vindende, heeft de dief alleen eene kleine werkdoos van eene der dienstboden meegenomen en zich langs denzelfden weg, dien hij bij zijne komst had gekozen, verder begeven. Over het dak van het huis nu. 25, van baron v. D. v. W.; bereikte hij het dak n". 27, de woning ven jbr. Q. v. U. Hij glipte daar door een dakvenster op de zolderverdieping en vond eenige kleedingstukkendie waren opgehangen om te worden schoongemaakt. Met dezen buit sloop hij weder door het dakraam en bereikte over de perceelen 25 en 23 weder het ledige huis n°. 21, waaruit hij vervolgens door de gebroken ruit in het onderhuis schijnt te zijn ontkomen. De po litie doet tot hiertoe te vergeefs pogingen om den brutalen inbreker op het spoor te komen. (F.) De Banier verneemt, dat het plan bestaat om te Delft eene polytechnische school op gereformeerden grondslag op te richten. De gemeenteraad van Gouda heeft Zaterdag, na breedvoerige discussie, afwij zend beschikt (met 9 tegen 6 stemmen) op een verzoek tot oprichting van eene hoogere burgerschool voor meisjes, en wel voorna melijk met het oog op de groote kosten daaraan verbondendie voor eene gemeente als Gonda te bezwarend werden geacht. Uit Vlaardingen wordt geschreven, dat de aanvoer van haring in het geheel be droeg: jagerij 7081 ton, 541 loggers 148,852 ton, 506 bommen 94,898 ton, totaal 550,831 ton. De opbrengst bedroeg in 1886 totaal 236,681 ton, in 1885 totaal 217,572 ton en in 1884 totaal 221,760 ton. Bij den goud- en zilverkashouder F., in de Hoogstraat te Botterdam, zijn eer gisteren een aantal gouden horlogee gesto len, vermoedelijk door denzelfden 8.die in de Schoolstraat te Den Haag een goad- smid voor twee horlogekettingen oplichtte. [D. v. Z. en 's Or Tegenwoordig kan men geregeld een groot 40-tal pleiten (vaartuigen van 60 ik 100 last) wekelijks Dordrecht zien passee- ren, welke de bij het dorp Eossum uit de Waal gebaggerde grind bij duizenden kub. meter naar België vervoeren, die aldaar ge bruikt wordt tot het aanleggen van fortifi- catiewerken. Als men in aanmerking neemt, welke groote behoefte aan grind er in ons eigen land bestaat, is het te verwonderen, dat het baggeren en de uitvoer daarvan zoo geheel kosteloos mag geschieden. Uit Haarlem schrijft men aan het Hbl.: Onder geleide van den heer C. Leguit Cz., van Uithoorn aanvaarden Hollandsche werk lieden heden de reis naar het zuiden van Frankrijk om daar in nieuw-drooggemaakte en nog droog te leggen polders, voor de compagnie Agrycole du dessechement des marias de Fos werkzaam te zijn. Holland sche paarden en werktuigen vinden zij te Fos en zullen daarmede volgens de plannen en voorschriften van den heer Herman F. Bultman, voorzitter van de droogmakerijen in den Middelpolder en directeur van de maatschappij tot droogmaking van het zui delijk deel der Legmeerplassenwerken. Door het kader der Haarlemsche schut terij, onder leiding van den luit.-adj. der inf. J. C. A. Pabst, den waarn. commandant der schutterij W. Jager Gerlings, den kapt. der inf. Groot en den luit. der inf. Kops werden Zondag in de omstreken van Hille- gom oefeningen in den velddienst gehouden. De vorstelijke Romeinsche familie Pal- lavicini, bestaande uit moeder, twee doch ters en een zoon, die geruimen tijd onder behandeling van dr. Mezger warenis naar Italië teruggekeerd. Gisterennacht hoorde een agent van politie te Amsterdam op den Amstel hulp geroep in de richting van de Magere Brug. Hij spoedde zich met een sluiswachter in een schuitje naar het midden van de gracht, vau waar het geroep scheen te komen. Er werd gedregd en een vilten hoed opgevischt, maar verder onderzoek bleef vruchteloos. In verband met de nieuwe sluiswerken te ïmuiden, zijn door een rijksingenieur reeds opmetingen gedaanzoodat te verwachten is, dat spoedig een begin met de werkzaamheden zal worden gemaakt. Te Edam is zekere Z. uit Monniken dam, in verregaand beschonken toestand, in de haven geloopen en jammerlijk ver dronken. Hij laat vrouw en kindereu na. Naar uit Nieuwediep wordt geseind, hebben Zr. Ms. schroefstoomschepen Zil veren Kruis" en „Bonaire", bestemd naar Oost- en West-lndië, gisteren de haven mc: "■lx sc. jm.. r*f T. verlaten. De schepen ankerden echter ter reede, daar ongunstig weer wordt verwacht. Door de arrondissements-rechlbank te Arnhem is, ter vervulling van de openge vallen betrekking van kantonrechter te Nij megen, opgemaakt de navolgende alphabeti- sche lijst van aanbeveling: mr. W. Franc ken, kautourechter-plaatsvervanger en advo caat te Nijmegen; mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden; en mr. J. 11. H. Van Schaik, kantonrechter te üruten. Een paar jongens, die te Wijk bij Duurstede op kostschool liggen, zijn Donder dag met een roeibootje de Lek afgevaren. Thans weet men niet waar de knapen zich ophouden. Ook niet waar zij het bootje gelaten hebben. De vader van een hunner, die te Alfen moet wonen, kwam vruchteloos te Vreeswijk naar zijn kind zoeken. Volgens verklaring van den machinist v. d. B. te Vreeswijk, zijn Vrijdag te Jutfaas twee knapen op de barge naar Utrecht gestapt. De schuchtere blik van een hunner kwam hem terstond vreemd voor. Onder grooten toevloed van belang stellenden, had Vrijdagavoud te Nijmegen een tweede proefrit met het stoomrijtuig „Noviomagum" op de grindwegen plaats. Door den uitvinder van dat rijtuig, den heer P. Van Rijn, waren eenige ingenieurs en andere deskundigen uitgenoodigd de proef neming bij te wonen. Ofschoon geen bepaald oordeel door de deskundigen werd uitgesproken, daar zij lie ver de „Noviomagum" eens op den langen weg wilden zien beproevenkeerden zij toch zeer voldaan huiswaarts. Naar wij vernemeu, heeft de heer Van Rijn bereids uit Oost-Indië aanzoek ontvangen tot overzending van zijn stoomrijtuig, ten einde de bruikbaarheid voor het vervoer op den gewonen weg te kunnen beproeven. Ook te Deulichem hebben eenige sla gers den prijs van het rundvleesch met 10 cent per 5 ons verlaagd. Toen een rijksveldwachter in het Speul- derbosch bij Ermeloo zijne ronde deed, be trapte hij op heeterdaad een onbezoldigd rijksveldwachter, tevens jachtopziener, die een haas schoot en deze dadelijk wilde gaan ophalen. Tegen den jachtopziener-strooper is proces-verbaal opgemaakt. In het dorp Schutorf, niet ver van Denekampis een treffend ongeluk gebeurd. Terwijl de beer des huizes afwezig was, kreeg de knecht een geweer van den wand en zeide schertsend tegen de dienstbode, het geweer aanleggende: „wil ik je eens raken", waarop het schot onverwacht afging, de meid nederzakte en dadelijk een lijk was. Onder Nijemirdum (Gaasterland) is het lijk gevonden van H. A., gewezen veldwach ter in Ferweradeel. Hij werd in Maart ge signaleerd als verdacht van verduistering vau gemeentegelden. In de nabijheid van het lijk, dat misschien sedert April daar ge legen heeftwerden gevonden een stokeen dichtgeknoopte zakdoek, waarin een brieven- tasch met f 60, een tabaksdoos en een on geladen revolver, benevens f6 aan geld. Donder lagavond is de stoomboot „Prins Maurits Weeshuis", op weg van Zwartsluis naar Blokzijl, nabij de Ronduite, in aanva ring gekomen met een punter, waarin zich twee vrouwen bevonden. De punter ge raakte onder de bout en met veel moeite slaagde men er in de vrouwen te redden. De eene was echter geheel bewusteloos en eerst na langdurige toepassing der door de „Maatschappij tot redding van drenkelingen" aanbevolen methode, gelukte het de levens geesten weder op te wekken. Voor de betrekking van bewaarder schoenmaker op een salaris van f 600 's jaars, aan de cellulaire gevangenis te Breda, heb ben zich niet minder dan 60 sollicitanten aangemeld. Uit Tilburg schrijft men aan het D. v. Z.-H. en 's Gr.. Door de benoeming van dr. Ruland tot geneesheer aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Voorburg" te Vught, zijn er nu in deze gemeente, met eene bevolking van 32.000 zielenslechts l arts, 2 med. doctoren en 1 heel- en vroed- meester. BU1TENLANDSCHE BEBICHTEiN KV4;r:i,4\u. Te Aldershot werden in de afgeloopen week een reeks proeven genomen met rij wielen voor militaire doeleinden. De machines waren alle veiligheids twee- wielers van het bekende Rover-type." De eerste proef, die met deze rijwielen geuomen werd, bestond in het op- en afrijden van eene sterke helling met een scherpe kromming aan het einde. Daarop werd over ongebaande wegen gereden, waarbij een ka naal moest worden overgestoken. De rijders zwommen de rivier over en trokkin hunne rijwielen aan touwen achter zich aan. Het heet dat de proeven aan de verwachting hebben beantwoord. Majoor Fox zal eerstdaags een verslag cr over uitbrengen. Lord Ailesbury, omtrent wien een poos geleden door de Jockeyclub besloten werd dat men hem van alle onder toezicht der club gehouden wordende wedrennen zou uit sluiten, zal nu al zijn ren- en jachtpaarden verkoopen. De Times verneemt uit Calcutta dat de Perzen noch de Afghanen eene ernstige poging hebben beproefd om Ayoeb Kban gevangen te nemen. Twee honderd Afghaan- scbe ruiters hebben Ayoeb met vijftig vol gelingen omsingeld, maar zij weigerden aan te vallen, waarop Ayoeb des nachts wist te ontsnappen. Een plaatselijk Indisch blad maakt de grieven openbaar, welke de ver bannen Maharadja Dhuliepsingh heeft. Hij verklaart zijne diensten ter beschikking van den Czaar te hebben gesteld om Hindostan te bevrijden van het Britsche juk, hetgeen hij beschouwt verder zijne levenstaak te zijn. FK l AHKI.S K. De opzienbarende zaak van den ge neraal Caffarel houdt op dit oogenblik alle gemoederen bezig. Vrijdag avond is hij in zijne woning in de straat de la Tremouille gearresteerd, op het oogenblik dat hij gereed stond om zich naar een diner te begeven, en als een eenvoudig misdadiger naar de gevangenis van Cherche-Midi gebracht. Ko lommen vol bijzonderheden, in verband met deze zaakzijn in de bladen te vinden, zoodat wij ons slechts tot de hoofdpunten kunnen bepalen. Zooals men reeds weet, wordt hij verdacht van oplichterijen op groote schaal, zooals het aannemen van geld voor het be zorgen van ordeteekenenhet ontvangen van geschenken in geld bij leveringen voor bet leger, enz. Toen generaal Ferron als minister van oorlog optrad, was hij aanvankelijk voor nemens zich te ontslaan van een medewerker, wiens gedrag hem verdacht voorkwam. Men kende toen echter nog geen enkel ernstig feit ten laste van generaal Caffarelalleen wist men, dat hij in geldelijke verlegenheid verkeerde. De minister behield voor het oogenblik den generaal Caffarel, doch hield hem in het oog. Niettemin acht men het waar schijnlijk, hoewel dit nog niet bepaaldelijk bewezen is, dat door zijne tusschenkomst Anbanel zich het afschrift van het mobili satieplan beeft kunnen verschaffen, dat aan de Figaro bezorgd werd. Het gedrag van generaal Caffarel gaf in- tusschen steeds meer grond tot verdenking. Een ernstig onderzoek werd nu ingesteld. Men vernam, dat hij sedert lang eene som van 800,000 fres., hem door zijne vrouw aangebracht, had zoek gemaakt, en dat hij sedert door allerlei ongeoorloofde middelen in zijne uitspattingen voorzag. Naar het schijnt bestond er in de straat Wagram een soort van agentschap, onder beheer van zekere madame Limousindie zekeren baron Kreit- mayer tot medehelper had. Dit agentschap verleende zijne hulp bij de schandelijke con tracten, welke het verleenen van decoratiëD of het toewijzen van leveringen ten doel hadden, en waarbij generaal Caffarel een belangrijke rol speelde. Weldra bleek de medeplichtigheid van laatstgenoemde op overtuigende wijze, want hij viel in een strik, welke hem gespannen werd. Aan een politie-agent werd namelijk opgedragen de rol te spelen van een koopman uit de provincie, die belust was op het verkrijgen van een ordeteeken, en verklaarde daarvoor 30,000 fres. over te hebben. Het bedoelde agentschap bracht hem in aanraking met generaal Caffarel, zoodat aan de schuld vau dezen niet getwijfeld wordt. Zaterdagmorgen heeft de justitie eene huis zoeking gedaan bij den generaal. Het is eene kleine woning op de vierde verdieping, waar alles wanorde en geldbeslommering aan duidt. Aan de muren hangen eenige slecht onderhouden wapens en voor de vensters ter nauwernood gordijnen. Een groot aantal papieren zijn in beslag genomen, waaronder documenten van het ministerie van oorlog. Ook madame Limousin en haar factotum zekere Lorentz, zijn in hechtenis genomen. Bij haar verschijnen in hare huisdeur en voor dat zij in het rijtuig stapte, werd zij onthaald op de kreten: Verdrinken 1 Dood. aan de Pruisische! die door de in den om trek verzamelde menigte met kracht werden geuit. Ook bij haar volgde eene huiszoe king er werden ongeveer 200 brieven in beslag geuomen, waaronder van den heer Wilson, generaal Boulanger, den heer Her bette, onzen gezant te Berlijn, den generaal Saussier, baron Mackau, den commissaris van politie Lambin, die door bemiddeling

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2