MANUELA, Dinsdag 11 October 1887. 1°. 238. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTËÏT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileste Courant verschijn t dagelijks, behal ve op Zon- en F e e s t d a e n. AB0RINEBIE8IT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.HO. Prijs per Nummer 10 Cent. AOVERTEHTIEIl: Van 1ti regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees 6, 201» Jaargang. Stads-Berichten. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 13 October 1887, des namiddags le twee uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van eene tweede onderwijze res aan de Meisjesschool 2de klasse. (195). 2. Suppletoire staat van begrooting, dienst 18b7, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (196). 3. Verzoek van J. J. Claassenwed. H. N. Tetterodeom terugbetaling van school geld. (197). 4. Idem van J. H. Zitman, om continuatie van de levering van schoolboeken enz. 5. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de heffing van schoolgeldlager onderwijs. (199). 6. Idem tot verlenging van de overeenkomst in zake de armenverpleging in het Zie kenhuis. (200). 7. Staat van af- en overschrijving op de begrooting (herstellingen aan de woning van den Directeur der Bank van Lee ning.) (202). 8. Verzoek van J. Buys Jr. om een duiker te hebben door de Zijldyk. (156 en 203). 9. Idem van F. J. Bots, om eene loozing te leggen in de Vestestraat (204). ju. ïüim van A. J. Beek, om twee bruggen té leggen over de Heerensingelsloot. (204). 14. Idem van M. Visser, om een sloep te leggen aan het Levendaal. (205), 12. Idem als voren van P. Fontein Jr. aan de Haven. (205). 13. Voorstel van de heeren Dr. M. J. De Goeje, Mr. H. Van der Hoeven, A. J. Krantz en Mr. F. Was, omlrent het meer in rekening brengen aan niel-ingezetenen dan aan ingezetenen voor de voordeelen welke de gemeente aanbiedtwelk voor stel is aangehouden in de raadszitting van 26 Mei jl. (62, 69, 102 en 124 van 1880 en 51, 72 en 187 van 1887). ST ADSVIEU W 8. Bij bet litterarisch mathematisch exa men te Leiden waren acht candidateu; niet opgekomen een; teruggekomen tijdens het examen een; afgewezen drie. Toegelaten de heeren M. J. H. 8. Hoho te Wittem, H. Groustra te Schildwolde, J. L. W. F. Van Leent te Hattem. Gistermorgen hield onze stadgenoot de weleerw. heer ds. R. Koopmans van Boekeren in de Pieterskerk zijne gedachtenis rede naar aanleiding van zijn 25-jarige ambtsbediening. De predikant had tot tekst gekozen Rom I vers 16. Aan het einde der godsdienstoefening werd hem door de gemeente van Gezang 91 het 3de vers toe gezongen. Tot dus verre zijn voor de gemeente lijke inrichting tot opleiding van Oost Indische ambtenaren ingeschreven 17 leer lingen, waarvan 10 voor de eerste maal. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 820.f 35.f 18. f3.80 en f 1.85 laagste prijzen f 800. f35.—, f 18.f3.70 en f 1.85. Zaterdagnamiddag werd zekere De M. alhier, vermist. Gistermorgen is hij in de Dabijheid van de woning van zijn zoon in een sloot langs de R. K. begraafplaats ver dronken gevonden. Gisteren waren twee weinig nuchtere meuscheD aan 't varen in den Zijlsingel, toen door de ongedurigheid dier heeren hun bootje omsloeg en het edele tweetal te water raakte. Beiden werden aan wal gebaald, de eeu naar huis gebracht en de ander, die maar niet kou begrijpen waar de redders zich meé bemoeiden, voor dat wanbegrip Daar het politiebureau getransporteerd. Gister kwam in een gezin in deGroe- nesteeg de veelbelovende 20-jarige zoon dronken thuis. Zijne moeder wilde hem daarover berispen waardoor de lieve zoon zich gerechtigd achtte haar bij de keel te grijpen. De vader kwam er bij, de jongen greep een hakmes, sneed er bij ongeluk zich zelf meê, vader en moeder vluchtten, de jongen werd door anderen gegrepen, later verbonden en tot bedaren gebracht. Zie hier in korte trekken eene treurige ge schiedenis zooals die zich helaas maar al te vaak voordoet. IJ I V K R 8 1 T EIT. Aan de universiteit te Leiden is het candidaats examen in de geneeskunde met goed gevolg afgelegd door den heer J. D. Doorman. MUZIEK, LETT ERE Ai KV KUV8T. Te Berlijn is in de «Norma" een nieuwe tenor, Ricardo opgetreden, wiens orgaan de veelbegeerde hooge e omvat. Vroeger was deze artist (een Hongaar van geboorte, wiens ware naam Palik is) een dierenschilder, die zich reeds eenigen naam had gemaakt. Op zekeren dag kwam hij echter tot de ontdekking, dat hij stem en, naar zijne meening, ook dramatisch talent bezat. Hij trad het eerst op te Breslau, van waar hij een engagement voor de Ber- lijnsche opéra verwierf. Mevrouw Seebach gaat het Kön. Schau- spielhauê te Berlijn verlaten, omdat zij daar geene rollen krijgt, die zij meende dat in haar emplooi passen. Op 22 October, Liszts sterfdag, zal te Bayreuth het grafmonument van den be roemden pianist worden onthuld. OFFICIEELS BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris te Leeuwarden, H. J. Sierevelt, candidaat-no- taris te Arnhem; en te Wijk bij Duurstede, A. J. G. A. Verhoefl', eaudidaat-notaris te Gorinchem. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Harderwijk mr. H. J. Westra, tbans kantonreehter te Berlikum. Door Z. M. is W. J. Ph. Van Oppen- raay, te 's Hertogenboschmet ingang van 1 Nov. 1887, benoemd tot schoolopziener in het district Tilburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te 's Her togenbosch en als schoolopziener in het ar rondissement Oss. Door Z. M. is, met iugaDg van 16 Oct. 1887, benoemd tot commies van staat bij den raad van state, mr. W. L. baron De Vos van Steenwijk. Door Z. M. zijn benoemd: tot ontv. der dir. bel. en ace.: te Tiel (buitengemeenten) W. C. Kuykontv. derzelfde middelen te Venray; te Dieren jhr. G. B. De Sigers Tber Borch, ontv. derzelfde middelen te Loenen; te Amstenrade W. H.J. VanHien, ontv. derzelfde middelen te Peize; te Geer- truidenberg, T. Koek, ontv. derzelfde mid delen te Alkmaar (buitengemeenten); te Weesp P. Altena, ontv. derzelfde middelen te Mou- nikendam; te Waardenburg W. L. Koop- mans, ontv. derzelfde middelen te Nieuw- Buinen; te Buitenpost, W. C. De Wijs, ontv. derzelfde middelen te Diever; te Heus- den E. L. A. H. Ariens, ontv. derzelfde middelen te St. Oedenrode; te Haarlem (bui tengemeenten) J. J A. Willemse, ontv. der- zelfde middelen te Zevenbergen. Door den minister van kol. is de heer C. J. Van Loon gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ingenieur der 3de kl. bij den dienst van het mijnwezeu daar te lande. De ministers van oorlog en van water staat, handel en nijverheid zullen op 13 dezer geen audiëntie verleenen. Blijkens een aan het departement van .koloniën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië van den 8sten Oct., is eene vijandelijke bende, sterk 400 man, onder Tengkoe di Tirou in den nacht van den lsten October binnen de postenlinie van Groot-Atjeh gekomen, en wilde eene even sterke bende in den nacht van den 2den October volgen, doch werd deze door eene hinderlaag verdreven, terwijl de eerste bende, die genesteld was tusschen Moesapi en Kotta Radja Bedil, den 2den dezer werd aangetast en verjaagd met ach terlating van 41 doodeu; ons verlies bedroeg 4 gesneuvelden en 17 gewonden. St.-Ct Met den maatregel om uit de militie- officieren te trekken, is men nog niet verder gekomen dan één militie-luitenant bij het 3de reg. huzaren. De genomen proef wordt dan ook beschouwd als geheel mislukt te zijn. De 1ste luitenant J. Eek, van het esca- drou ordonnancen te Amersfoort, wordt met 1 November a. s. gedetacheerd bij de rij en hoefsmidschool aldaar; in verband hier mede zal de 1ste luitenant J. F. H. Mingels, die van het escadron ordonnancen gedeta cheerd is bij het dépot-escadron van het 3de reg. huzaren te Leiden met 1 Nov. naar zijn corps te Amersfoort terugkeeren. FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 57.) Mevrouw Von Waldau slaakte jammer kreten, die door het geheele huis weer klonken, en wat sir Emil betreft, deze SDelde terstond de trap af, om den veron gelukte bij te staan, die roerloos op den marmeren vloer lag. Het geheele huis was in rep en roer. Gasten, bedienden, bruidsmeisjes, allen snelden naar het benedenportaal. Sir Emil had het hoofd van den be- wustelooze op zijn knie neergelegd en staarde nnniet minder bleek dan De St. Clairein diens strakke trekken. «Is hij dood?" Het was lord Rowsondiezich een weg banende door de omstandersdeze vraag •telde. „Neendood is hij niet!" antwoordde sir Emil fluisterend. „Maar geneeskundige hulp is dringend noodig. Zon niet een der heeren het op zich willen nemeu om aan het gezelschap te beduiden, dat het uit elkaar gaat? Een ieder bemerkt toch, dat er hier van brniloft geen sprake kan wezen 1" Lord Rowson, tot wien deze woorden in de eerste plaats gericht waren, keerde zich omten einde zoo spoedig mogelijk om een geneesheer te zendendoch bleef eensklaps als aan den grond gewortald staan. Van de bovenverdieping drong een schelle vrouwenstem naar omlaag, die geen mensch herkennen kon, een enkele door merg en been dringende kreet. „Spoedig, een dokter.... een dokterI" riep nu Robert, lord Rosegg's trouwe ka merdienaar, de trap afstormende. „Mylord heeft een beroerte gekregen 1" Sir Emil sloeg den blik naar omhoog van den levenloozen last, die in zijn armen rustte. Alles liep te zameu. Heden was hij nog de arme, eenvoudige advocaat; nog slechts éen dag wellicht en hij was heer op Rosegg. In een ademloos zwijgen verstreken de minuten, doch eindelijk baande zich twee maDnen een weg door de groepen der be angstigde bruilofsgasten. Het waren dotter Grey en zijn jonge adsistent. „Gij zoudt er het best aan doen, om u onmiddellijk Daar boven tot mijn oom te begeven, dokter Grey," zeide sir Emil op een toon van gezag. Er was een keerpunt in zijn leven gekomen, dat gevoelde hij en de rol van den bevelende viel hem niet moeielijk. „Dokter Wilson, ziet gij eens naar dezen armen duivel," wendde hij zich nu tot den adsistent-geneesheer„terwijl ik met lord Rowson al het mogelijke beproeven wil, om het gezelschap te bewegen zich te ver wijderen." En door een verwonderlijke zelfbeheer- sching gelukte het sir Emil inderdaad, om de opgewouden bruiloftsgasten eindelijk allen in een der receptiezalen bijeen te brengen, om hun de noodige ophelderingen te kunnen geven. „Dames en heeren, vrienden en buren," hief hij aan met zijn eigenaardige, snor kende stem, „vreeselijke en onverwachte ge beurtenissen hebben er heden plaats gevonden. Mijnheer De St. Claire heeft op de laag- hartigste wijze geweigerd om lady Mannela te trouwen. Ik noem die jüDge dame nog lady Manuela, ofschoon zij niet in staat is, om gewettigde aanspraken op dezen titel te kannen doen gelden. Wij zijn allen misleid geworden. Zij is niet de dochter van lord Rosegg. Wie zij in werkelijkheid is, dat weet mijn oom evenmin als zij zelve. Het was haar vermogendat die ellendige avon turier zocht en begeerde en niet haar persoon. En toen hij tot de ontdekking kwam, dat zij geen vermogen bezatweigerde hij op de meest beleedigende wijze haar te huwen, en mijn oom wierp hem in gewettigde veront waardiging de deur der bibliotheek uit, waar dit tooneel plaats had, zoodat mijnheer De St. Claire het evenwicht verloor en over de balustrade naar beneden viel. Indien het hem den dood gekost hadde hij zou zijn welverdiende loon hebben. Do baron zelf heeft een beroerte gekregen. En zoo is Rosegg van een huis der vreugde een plaats van de meest grenzenlooze smart ge worden." En in een veelzeggend zwijgen drukte sir Emil den zakdoek voor de oogen en zoo stil als slechts mogelijk was, verwijderden zich nu de bruiloftsgasten. Welke onthullingen had deze avond gebracht. Lady Manuela niet de dochter van lord Rosegg. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1