BUITEN LANDSCHE BERICHTEN door dr. P. De Raadtmocht het instituut eerst onder diens leiding en vervolgens on der leiding van den heer J. H. Kramers zich gedurende een zestigtal jaren in toene- menden bloei verheugen, totdat bijzondere omstandigheden ruim zes jaren geleden aan de commissie van beheer aanleiding gaven om de school tijdelijk te sluiten. In September van het volgende jaar zal het oude Noorthey heropend worden onder leiding van dr. A. H. Raabe, thans geves tigd te Utrecht. Niet het oude gebouw onder de gemeente Veur, maar het aan den Leidschen straat weg onder Voorschoten gelegen Stadwijk is als plaats voor het instituut aangewezen. Een matroos van een Scheveniugsche haringschuit, die op vertrek lag, begaf zich in beschonken toestand naar zee. De vloed was reeds sterk opgekomendoch onze held wilde zich toenals echt matroös „recht door zee" naar het schip begeven. Maar hierin had hij buiten zeeën en branding gerekenddie hem weldra in het zog van het schip wierpen en medesleurden hetgeen hij onvermijdelijk met den dood had moeten bekoopenals niet twee vis- schers zich gekleed te water hadden begeven die dan ook de voldoening mochten smaken den schipbreukeling behouden aan strand terug te brengen. De buitenplaats Zomerhof, aan de Schiekade Oostzijde, groot 75 aren 74 cen tiaren, is door de gemeente Rotterdam ge kocht voor f 84685tot welken prijs zij in openbare veiling werd afgemijnd. De aan koop geschiedde met bet oog op verbete ring van den toestand van dat stadsgedeelte. Al de visschers op de Pernisser sloep „Watergeus" hebben het werk geslaakt, zoodat dit vaartuig wel niet op tijd zal kunnen vertrekken; de meeste visschers hebben reeds vaart op andere sloepen. Het aanmonsteren van visschers bestaat te Per- nis niet. Te Haarlem is wegens landlooperij aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht, zekere R., oud 54 jaren, ont slagen ontvanger der registratie. De koloniaaldie jl. Zaterdag van de Suezboot te IJmuiden sprong, had, zooals thans gebleken is, volstrekt geen kwaad in den zin. Hoewel in de richting van Wijk aan Zee ontvluchtendeging hij naar Bever wijk en van daar naar Amsterdam. Daar schijnt hij een bezoek aan eenige familie leden gebracht te hebben. Hij heeft zijne naaste betrekkingen nog eens willen zien, voor hij zijne tienjarige straf onderging. Personen, welke met de Suez-boot te Am sterdam zijn opgevaren, zagen dat de mili tair zich den volgenden dag weder aan boord begaf, alsof er niets was gebeurd. (Sbl.) Het volksfeest, waarmede aanstaanden Zondag de genoegens van het marktplein der voedingstentoonstelling te Amsterdam besloten zouden worden, zal niet doorgaan. De burgemeester heeft namelijk, ingevolge de bepalingen der Zondagswet, gemeend zijne toestemming te moeten weigeren. Onder de vakmannen te Amsterdam loopt het gerucht, dat de heer B. H. Heldt daar ter stede eene coöperatieve centraal- meubelfabriek zal oprichten, geheel ingericht volgens de ideeën van den heer Heldt en zijne volgers, dat wil zeggen: verdeeling van de winst onder de arbeiders. Het benoodigd kapitaal zou reeds gevonden zijn. Donderdagmiddag kregen twee schui tenvoerdersknechts op hun vaartuigen, in den Singel bij het Koningsplein te Amster dam twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met zijn vaarboom op het hoofd sloeg. De getroffene viel voor dood op zijn schuit neder en werd naar het gasthuis ge dragen. De dader werd met moeite gear resteerd. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat de levering der 6700 helmhoeden, op 26 Sept. II. te Amsterdam aanbesteed, door de regeering gegund is aan de firma J. F. Segers Zoon te Breda, tot den prijs van f 2.59 per stuk. De firma Pauwels Zoon in Den Haag had niet mede ingeschreven; onze berichtgever was dienaangaande de vorige maal verkeerd ingelicht zoodat Segers Zoon te Breda de laagste Neder- landsche inschrijvers waren. [Maasbode) Te Zaandijk beproefden Zaterdagnacht eenige kwaadwilligen eene schuit, geladen met cokes en bestemd voor de vereeDiging „Helpt Elkander", te doen zinken. Gelukkig werd de vrouw van den schipper door het binnendringend water wakker, zoodat het opzet nog in tijds verijdeld werd. Afgunst tegen die vereeuiging wordt als de vermoedelijke oorzaak van deze schande lijke poging aangemerkt. Als eene bijzonderheid meldt men dat de thans overleden moeder van den têl* m ss as - m WES lichtwachter van het eiland Marken gedu rende 75 jaren in dezelfde woniDg heeft doorgebracht eerst als dochter, daarna als vrouw en later als moeder. Terwijl de familie v. A. te Beesd gisterenmiddag het middagmaal gebruikte, kreeg een der huisgenooten een stukje vleesch in de keel, met het gevolg, dat hij bijna onmiddellijk dood bleef. Men schrijft aan het D. v. Z.-H. en 's Gr. Door den aanhoudenden lagen stand van den Rijn en voortdurenden val van het water beginnen stoom- en scheepvaart veel vertra ging te ondervinden. De groote zeilschepen kunnen slechts halve vrachten meer laden, zoodat vooral voor het verschepen van steenen reeds een vierde meer moet betaald worden dan eenige weken geleden. De rivier is thans zoo zeldzaam laag, dat de gemid delde stand van het vaarwater nog slechts 3 voet bedraagt. De rechtbank te Zutfen heeft G. S., arbeider, gewoond hebbende te Deventer, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter zake van het opzettelijk zijn drie nog zeer jeugdige kindereu in een hulpeloozen toestand brengendoor hen te verlaten zonder voor hun levensonderhoud verder zorg te dragen, veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf. De vormers van de ijzergieterij „Vul kaansoord", te Terborg, ongeveer 30 in getal, die het werk gestaakt hadden, heb ben dit weder hervat. In Overijsel blijven de boterprijzen hoog. Er wordt reeds veel spurrieboter aan gevoerd waarvoor tegen flinke prijzen veel kooporders voor particulieren in Holland zijn. De veehandel blijft lusteloos en de prijzen zijn uiterst laag. In Gelderland heerscht aan de fabrieken van vleeschwaren groote werkzaamheid. Er zijn voor Noord- en Zuid-Holland vele be stellingen van gerookt vleesch, hammen, worst enz. De vette varkens blijven goed koop. Op 1 Oct. waren in de strafgevangenis te Leeuwarden aanwezig 260 gevangenen, zijnde ruim 100 minder dan drie jaren ge leden. Vooral sedert de invoering van het nieuwe wetboek van strafrecht neemt het getal gevangenen voortdurend af. (N. R. C.) De uitvoer van geslachte schapen naar Londen is in den Zuidoosthoek van Friesland weer begonnen. Vrij waarschijnlijk echter zullen de slagers hiermede niet lang doorgaan, daar de verdiensten zeer gering zijn. De markt te Londen is laag en traag. Men kan per pond op zijn hoogst 20 ets. maken, de slagers koopen hier niet lager dan 13 ets. het pond, de vervoerkosten per pond komen tot op 5 ets. zoodat er zeer weinig voor de uitvoerders overblijft. Dat anders in dezen handel nog wel iets omgaat, bewijze 't feit, dal enkele slagers per dag 60 schapen slachten en in kisten verzenden. Het departement Nieuw-Beerta der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen heeft besioten, op de punten ter beschrijving voor de volgende algemeene vergadering een voor stel te doen plaatsen, waarbij het hoofdbestuur wordt uitgenoodigdzich tot de hooge regee ring te wenden ter bevordering van de in voering van leerplicht. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat bij de directie der stoomvaartmaatschappij „Zee land" het voornemen bestaat, op het zoo- naamde eiland een 60-tal arbeiderswoningen te doen bouwen en die voor de bemanning hunner mailbooten te bestemmen. Over den verkoop van den daartoe noodigen bouw grond wordt met den staat onderhandeld. Een inwoner van Breda ging dezer dagen met de andere leden der muziekver- eenigiug, waarvan hij werkend lid was, naar België tot het bijwonen van een concours. In de plaats van bestemming aangekomen, bemerkt hij dat hij zijn retourkaart verloren had; een nieuwe plaatskaart was hem wat te duur en dus kroop hij, toen het uur van vertrek genaderd was, onder de banken van den wagen achter de voeten en. beenen zijner medeleden om zich aan het gezicht van den conducteur te onttrekkendoch nauwelijks was deze echter verdwenen, of de man werd uit zijne onaangename positie verlost en een vroolijk deuntje gespeeld. De manoeuvre werd herhaald te Antwerpen en Rosendaal en met goed gevolg, want onze muzikant kwam zonder bijpassen, maar wel wat vuil, te Breda aan. De vijf personen, welke Zondag avond den fourier B. op den Ginnekenschen weg te Breda verraderlijk aanvielen en hem deerlijk mishandelden, zijn door de maré- chaussée opgespoordzoodat zij hun gerechte straf niet zullen ontgaan, te meer daar de aangevallene niet de minste aanleiding tot den aanval heeft gegeven. Gelukkig voor de bedrijvers, bevindt zich de fourier B. aan m 3 m» -WLJ T- de beterhand; men verwacht dan ook dat hij spoedig het garnizoeus-hospitaal zal kunnen verlaten. Door de justitie is een onderzoek in gesteld naar aanleiding van bet ongeluk aan de gasfabriek te Bergen-op-Zoom, waarbij twee mensehen de een ernstig, de andere minder beteekenend zijn gekwetst. Tusschen eenige kermisgangers te Raamsdonkveer en een tamboer en een hoornblazer, heeft deze week's avonds nabij Geertruidenberg een vechtpartij plaats gehad met stokken en sabels, waarbij een werk man, die trachtte te vluchten, sabelhouwen en een meestoot in de zijde ontvingzoodat zijn leven in gevaar is. De dader is gevat en tot bekentenis gebracht. De ongelukkige gewonde is de kostwinnende zoon eener oude weduwe. Te Bilseneen dorpje op de grens van Belgisch-Limburg, is een dievenuest ont dekt, waar tal van gestolen voorwerpen, manufacturen enz., werden gevonden. De vrouw en de zoon van het gezin bevinden zich in arrest; de vaderen de dochter zijn voortvluchtig en vermoedelijk op Nederland- schen grond. BELG1E. Men bericht uit Londen dat koning Leopold plan zou hebben de villa Hohenlohe aan te koopen, waar koningin Victoria te Badeu-Badeu pleegt te vertoeven. Aartshertogin Stéphauie, tweede dochter van HH. MM. wordt weldra te Brussel verwacht. In het gevolg van Dom Pedro keizer van Brazilië bevinden zich twee journalisten die hem niet verlieten sedert hij in Europa is aangekomen. Het te Gent verschijnende socialistische blad L'e Opstand is in Frankrijk verboden. E.\ «JSLiAJV I». Het geding tegen O'Brien, beschul digd van dezelfde overtreding als de lord- mayor Sullivanis verdaagd tot na den uit slag van het appèl, door het openbaar mi nisterie in de zaak van Sullivan aangeteekend. Het gerechtelijk uitzetten van pachters op de goederen te Gweedore werd eergisteren voortgezet, waarbij zich dezelfde tooneelen als den vorigeu dag herhaalden. Voor een der hoeven stiet men op geduchte tegenweer. De deuren en vensters Waren met balken en boomstammen gebarricadeerd. Alvorens het tot een gevecht kwamwerd de raad van een geestelijke opgevolgd en kwamen de zeven bewoners het huis uit om zich over te geven. Uit Krannybridgegraafschap Clare, waar onlangs een school m de asch werd gelegd, heeft men thans de woning van eeiien boer, Kitson genaamd, met den grond gelijk ge maakt. De eigenaar en zijn gezin werden vreeselijk mishandeld. Met behulp van Kitson slaagde de politie er in de identiteit van 8 leden der bende uit te maken. De boos wichten zijn in hechtenis. De politie is gewaarschuwd dat de „moonlighters" in het graafschap Kerry van plan zijn om in den aanstaanden winter de beheerders van hoevenwier vroegere pach ters werden uitgezet, allen om te brengen. FKlitKBUK. De Frausche resident, de heer Le Myre de Vilers, heeft in de volgende dé pêche aan den minister van buitenlandsche zaken mededeeling gedaan van den reeds bekenden afloop van het geschil met Mada gascar. „Mijne vlag is geheschen, het escorte keert uit Tamatave terug; de onderhande lingen zijn geslaagd en ik heb volledige voldoening verkregen. Overeengekomen is, dat in het aan den consul toegekend exe quatur zal worden bepaald, dat de betrek kingen tussche alle mogendheden en bet Hova-gouveruement zullen geregeld worden door tusscbenkomst van den resident-generaal van Frankrijk." Men zegt dat de Fransche regeering op het zeer dringend verzoek van generaal Perron besloten heeft een geretrancheerd kamp te Nizza te bouwen. Generaal Boulanger is eergisteren te Puy de Döme aangekomen en, onder het geroep van „leve Boulanger!" door de me nigte, de stad binnengetrokken. Wegens den brand van de „Opéra- Comique" te Parijs zullen, behalve Carval- ho, worden vervolgd de architect van den schouwburg, een controleur, de le machi nist, de concierge, de sergeant der spuit gasten en een spuitgast. Een telegram uit Raon-sur-Plaine meldt dat de Duitsche vrederechter van Schirmeck, vergezeld van zijnen griflier, drie geneeshee- ren, een houtvester en twee landmeters de plek bezocht heeft, waar de twee Franschen door den Duitschen gendarme getroffen zijn. Zij hebben geconstateerd dat het punt op Duitsch grondgebied, waar, volgensKaufmaun, de Fransche jagers zich bevonden toen hij op hen schoot, meer dan 40 meters van de plek verwijderd is, waar de bloedvlekken geconstateerd zijn. De geneesheeren ver klaarden, dat naar den aard der wonden, welke de twee jagers ontvangen hebben, beiden onmogelijk dezen afstand hebben kunnen doorloopen. In het vooruitzicht op onlusten, waar toe het overlijden van den Sultan van Ma rokko aanleiding zou kunnen geven, zijn de diplomatieke agenten van Ttalië, Engeland en Frankrijk te Tanger overeengekomen, hunne regeeringen tot het zenden van oor logsschepen naar Marokko uit te noodigen. De heer Flourens, minister van buitenland sche zaken, heeft besloten het pantserschip Courbet le zenden. Te Poissons (Haute-Marne) is eene vechtpartij ontstaan tusschen Fransche en Italiaansclie spoorwegwerkers. Br werden revolverschoten gelost en vier werklieden gekwetst. De militaire macht is tusschen- beide gekomen en op last van het parket zijn 6 mijnwerkers gearresteerd. In weerwil van het reglement op de weddingschappen zijn de bookmakers, op straffeloosheid rekenende, te Saint-Ouen op den ouden voet voortgegaan met hun be drijf. Dientengevolge zijn Dinsdag jl. acht hunner in verzekerde bewaring genomen. SPAS J H. Vijf zes duizend vrouwen, werkzaam in de tabaksfabriek te Madrid, meenen grie ven te hebben tegen de maatschappij, die sedert Juli pachter is geworden van het ta baksmonopolie. Dientengevolge hebben zij de deuren der fabriek gebarricadeerd om het binnendringen te beletten, en op de aanma ning van den gouverneur van Madrid om de fabriek te verlaten, een weigerend ant woord gegeven. Eene sterke afdeeling gen darmen heeft nu de nabijgelegene straten in de volkrijke voorstad bezet, waar de familien (deels moeders, deels jonge meisjes) in een grooten staat van opgewondenheid verkeeren. Men rekent er op dat de belegerde vrouwen, door honger gedwongen, zullen toegeven. De Madridsche bladen melden dat, gelijktijdig met de aardbevingen in Grieken land, gisteren in de haven van Barcelona de zee anderhalf voet plotseling gezakt is, Dépêches, Donderdagavond uit Tan ger verzondenmeidéndat men gelooft dat de Sultan van Marokko dood is, De meest verspreide lezing omtrent de oorzaken van de ziekte van den Sultan van Marokko, Muley Hassan, is deze: in des Sultans harem zou zich eene Circassi- sche vrouw bevinden van buitengewone schoonheidmaar die geen Muzelmansche is. De Sultan zou op haar hartstochtelijk verliefd zijn. De onderscheiding, waarmede zij door den keizer werd bejegendhad onder de andere odalisken een samenzwering tegen zijn leven doen ontstaan. De Sultan was sedert eenigen tijd op zijne hoede, nam maatregelen van voorzorg en liet zijne spij zen proeven alvorens ze te nuttigen. Des niettemin ontkwam hij aan de vergiftiging niet. ITALIË Een socialistisch werkmanscongres is verleden week te Pavia gehouden. De ver gaderden bestonden uit gedelegeerden van de socialistische werklieden uit alle voorname steden van Italië; er was zelfs een gedele geerde van de Itaiiaansche werklieden te Zürich. Het congres, dat twee dagen ge duurd heeft, heeft zich bezig gehouden met het organiseeren van de socialistische partij in Italië. Het hoofdcomité zal voortaan te Alessandria gezeteld zijn. II Fascio Operaio, het officieel orgaan der partij, blijft te Milaan verschijnen. Met de laatste stoomboot uit de Roode Zee kwam Maandag een jonge neef van koning Menelik van Schoa te Napels aan, die bin nenkort te Rome verwacht wordt. De heer Kalamaka is een jonkman van ongeveer 20 jaar, flink gebouwd en met een aangenaam uiterlijk. Hij brengt geschenken van zijnen oom voor Koning Humbert, voor den Paus en voor den minister van landbouw en han del. Als hij zich van deze taak gekweten heeft, is de jonge Abessiniër voornemens aan de kunstschool te Rome teekenen te leeren. Als kok en bediende volgen hem twee jonge negers, maar de geheele reis werd door heer en bedienden in alle eenvoudigheid met de derde klasse der stoomboot gemaakt. Te Rome zal de heer Kalamaka in het huis van den graaf Antonelli wonen, wien hij van den op Schoa vertoevenden graaf Pietro Anto nelli ware aanbevelingsbrieven brengt. Koning Menelik heeft graaf Pietro Antonelli aange wezen, om Koning Humbert drie kleine

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2