NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 tent. Itureel: Scheepmukerssteev Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHË BERICHTEN. eie Courant verschijnt dae 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdaen. AgOiRSEföENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Maandag 10 October 1887. Nü. 237. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 201° Jaargang. Kostelooze inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat op Dinsdag A October e. k. en de vol gende Oinsdagen In de maand Octo ber, lusschen twee en drie uren des namiddags wederom zitting zal worden ge houden in hel Elisabetlishof aan de Oude Vesl, tol het verrichten van kostelooze Inenting, Burgemeester en Weihouders voornoemd, BOOL, Welli. loco-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 September 1887. Vergadering van den Gemeenteraad van Lei den op Donderdag 13 October a. s. waarin o. m. zal worden aan de orde gesleld hel voor stel van de vier raadsleden aangaande het meer In rekening brengen aan niet-ingezetenen dan aan ingezetenen voor de voordeelen welke de gemeente aanbiedt. «TADINIEUW». Morgenochtend zal in de Pieterskerk de weleerw. heer ds. R. Koopmans van Boekeren eene gedachtenisrede houden. Onze stadgenoot, de heer M. C. Dek- huyzendoctor in de philo9ophie, assistent aan het pbysiologisch laboratorium alhier, heeft gister met goed gevolg het doctoraal examen in de medicijnen afgelegd. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 129 kinderen, ala 7] zoone en 58 dochters, waaronder begrepen 4 tweelinggeboorte; overleden 72 personen (van welke 9 elders woonachtig), als 11 mannen, 21 vrouwen, 28 zoons en 12 dochters; daarenboven als levenloos aange geven 8. Gehuwd 27 paren. In de afgeloopen week werd alhier 1 geval van typhus abdominalis aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekte kwamen niet voor. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 2 Oct. 47 volw. en 15 k., totaal 62. M, 3 ff 46 v f 16 f, ff 62. D- 4 f 50 13 f 63. W. 5 72 16 88. 87. D. 6 72 15 V. 7 72 J, ir 16 88. Z. 8 ff 70 f 15 ff 85. Bekrooninseii-Voedingsmiddelen. Door de jury van beoordeeling der inzen dingen op de tentoonstelling van voedingsmid delen gehouden te Amsterdam, Juni—Oc tober 1887, zijn o. a. onderstaande onder scheidingen toegekend aan de volgende fa brikanten W. A. Blokhuis, Noordwijk Binnen, voor gedroogde en gezouten groentendiploma voor zilveren medaille; L. E. NieuwenhuizenNieuw Frankfort, bij Leiden, voor verduurzaamde groenten, diploma voor zilveren medaille; J. Prins, Noordwijk, voor gedroogde groen ten, diploma voor bronzen medaille; F. J. Los, alhier, voor versche boter, diploma voor gouden medaille; F. J. Los, alhier, voor vette kaas, Edam- mervorm, diploma voor zilveren medaille; F. J. Los, alhier, voor vette kaasgroote Goudsche, diploma voor zilveren medaille; Leidsche Melkinrichting; alhier, voor ver sche boter, diploma voor bronzen medaille; Leidsche Zoutkeet, alhier, voor zout, kaaszout, enz., diploma voor gouden medaille Sanders en C0., alhier, voor beschnitzeep, olijfolie, zeep, enz., diploma voor zilveren medaille; Spruyt en Zoon, Koudekerk, voor rozijn- azijn, kruiden-azijn, enz., eervolle vermel ding. Terstond na deze vermelding zijn afzon derlijke afdrukken van de lijst der bekroo ningen tegen f 0.25 verkrijgbaar aan de ki osken, aan het bureel in de Spuistraat 162 en op het tentoonstellingsterrein te Amster dam. Sempre Crescendo. Het Leidsche studenten-muziekgezel schap Sempre Crescendo heeft sedert zijne laatste ledenvergadering in 1883 nog steeds het hoofd boven water kunnen houdenal deed 't dan ook niet meer dan dat. Den slechten flnancieelen toestand in aanmerking nemeude komt men echter tot de overtuiging dat dit toch al zeer veel was. Op de ver- eeuiging rustten zware verplichtingen die een werkdadig optreden verhinderden. Maar Sempre had vele vrienden, leden en oud leden en op dit oogenblik is de mu ziekvereniging Sempre Crescendo van alle schulden vrij. Niet langer wil nu de com missie van beheer stil zitten; reeds vele flinke muzikale krachten staan gereed op te treden. In eene dezer dagen gehouden ledenver gadering werden de volgende hoofdpunten vastgesteld Het doel van de vereeniging zal zijn Bevordering der toonkunst onder de leden van het Leidsche studentencorps, voorna melijk door het geven van ensemblestukken voor studenteDpubliek. De commissie tot beheer wordt gemach tigd lot het maken van een concept-regle ment, dat aan een ledenvergadering ter goedkeuring zal worden overgelegd. De contributie werd op f 10 en de entrée op f 3 vastgesteld. Zoo zal iu Leiden weêr eene vereeniging optreden die eenmaal zulk een goeden naam had en zooveel aangename uren heeft verschaft. De afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield op Dinsdag 27 Sept. jl. eene gewone ledenvergadering op Zomerzorg. De heer M. J. Van Laren bracht verslag uit over de algemeene vergadering, aan welk verslag de voorzitter nog een paar opmer kingen toevoegde. De heer Witte Jr. vroeg of het geen onrechtvaardigheid zou zijn tegenover de leden der afdeeliDgen wanneer de ééne afdeeling halfjaars diploma's gaf en de andere niet. De voorzitter zette uiteen dat dit niet het geval was. Nog maakte de heer Witte de opmerking dat halfjaarsleden doorgaans niet in staat zijn het Tuinbouw blad compleet te krijgen. De voorzitter ant woordde dat daaraan niets te veranderen was, daar de uitgave van het blad bij contract met het hoofdbestuur geregeld is. Vervolgens kwam in behandeling punt 5 der agenda: Voorstel van het bestuur be treffende het onderhoud van het Plantsoen of meer bepaald het Park op de Ruïne te Leiden, terwijl hij over het Plantsoen maar liever zweeg. Hij meende dat geen vereeni ging beter bevoegd was daarop de aandacht van den gemeenteraad te vestigen en stelde dus voor dat de afdeeling een adres bij den gemeenteraad zou indienen, waarin zij den raad beleefdelijk verzoekt maatregelen te willen nemen, om het Park beter te onder houden. De heer Cockuyt meende dat veel aan de droogte te wijten was. De heer Witte Jr. was het met den heer Cockuyt niet eens; hij meende dat de som tot het onderhoud der parken op de gemeente- begrooting uitgetrokken veel te klein is. De secretarisde heer F. S. Van de Pavord Smits, beaamde deze meening en was van oordeel dat, wanneer er f 1500 subsidie aan den schouwburg, waarvan slechts weinigen genot hebben, gegeven kon wor den toch ook wel minstens diezelfde som besteed kon worden voor de perken waarvan al de ingezeteneu genieten. Na nog eene kleine discussie werd bet adres, zooals de secretaris het voorlas, met algemeene stem men goedgekeurd en zal het dus den raad worden toegezonden. Nadat alle punten behandeld waren, nam de voorzitter het woord om den heer Couvée te bedanken voor zijne welwillendheid, om voor de zomervergaderingen de zaal van Zomerzorg kosteloos af te staan en om een woord van dank te brengen aan den heer Kors, voor de verzameling prachtige begonia- bloemen, die hij ter bezichtiging had inge zonden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. F. Engelbrecbt, geb. te Batavia, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: »De beteekenis van Art. 1934 Burg. Wetb." De volgende examens zijn aan de rijksuniversiteit alhier met gunstig gevolg afgelegd Propaedeutisch examen godgeleerdheid door P. J. Raap en W. Van Deursen; dito genees kunde door W. T. De Vogel en A. Ker vel Wzn. Tweede natuurkundig examen door W. J. Van der Min en J. A. Spruyt. Candidaats-examen geneeskunde door G. Stheeman en N. Ph. Tendeloo; dito wis- en natuurkunde door J. Valckenier Suringar; dito rechtswetenschap door W. L. F. C. Van Rappard, C. O. M. Van Nispen, J. Hane- graaff, J. W. De Kanter, J. T. F. Telting, W. P. R. Bouman en E. C. Wiersma. Doctoraal-examen wis- en natuurkunde door L. M. J. Stoel. Promotie rechtswetenschap door J. W. C. Cordes. Evenals het vorige jaar is door het collegium van het Leidsche studentencorps voor de ontgroening de bepaling gemaakt dat: ten strengste geweerd zullen worden diegenen wier toestand met liet plechtig karakter der vergadering in strijd mocht zijn. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1814) van Verdi. De nieuwe directeur van de groote opéra van Pittsburg (Pennsylvanië) heeft aan zijne habitués eene aangename verrassing bereid. Iedere stalle is voorzien van eenen tooneelkijker, welke aan een verguld ket tinkje verbonden is. (jü.) Weldra zal een Hollandsche vertaling het licht zien van ffCuore" van Edmondo de Amicis, door de dames M. Seiffert en M. Ten Brink, met een voorrede van prof. Ten Brink. Het jongste nummer van de Katho lieke Illustratie is geheel gewijd aan den schilder Rembrandt. Zoowel door den tekst, geheel door onzen geleerden landgenoot J. A. Alberdingh Thym bezorgd, als door de zeven goed uitgevoerde gravuren is dit nummer vau het uitermate goedkoope week blad, buitengewoon belangrijk. Het nummer geeft Rembrandt's portret, naar zijn eigen schilderij van 1635, een vrouwelijke studie kop, naar Rembrandt's ets van 1635, Rem brandt's portret, naar zijn eigen ets van 1634, ffChristus geneest de zieken", naar de ffHondert-Guldensprent" van Rembrandt ffde nachtwacht", naar Rembrandt's schil derij in het Rijksmuseum te Amsterdam, mansportret, naar de schilderij van Rem brandt, berustende in de hermitage te St. Petersburg, en rde staalmeesters" naar de schilderij van Rembrandt, berustende op het rijksmuseum te Amsterdam. Bij het jongst verschenen nummer van ff Lelie en Rozeknoppen" weekblad voor meisjes, onder hoofdredactie van mej. M. E. Pijnappel is 't voor 't eerst, als bijvoegsel een flink uitgevoerde modeplaat gevoegd. Ditmaal bevat die plaat poppenpatronen nauwkeurig geteekend en met verklaringen voorzien. Verder vinden we in dit nummer weêr stof te over om de lezeressen bezig te hou den; ook merken we er een stukje in op naar bet Italiaansch door de dames Mina Seiffert en Marie Ten Brink. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw, de heer dr. C. A. Pe kelharing hoogleeraar aan de rijks-universi teit te Utrecht. Door Z. M. zijn de heeren J. H. De Vries jr., predikant bij de Herv. gemeente te Rekken, en Th. Van Berkum, predikant bij de Herv. gemeente te Odoorn, benoemd tot pred. bij de Protestantsche gemeente in Ned.-Indië. Door Z. M. is mr. E. R. Borgesius, te Appingedam, met ingang van 15 Oct. 1887, opnieuw benoemd tot schoolopziener in bet arrond. Appingedam. Door Z. M. is den 2e-luit. der genie P. Reesethans op non-activiteit, op zijn verzoekeen eervol ontslag verleend uit den mil. dienst. De luit. ter zee 2de kl. A. L. Boelen, gedet. te Willemsoord bij den marine-torpe- dodienst, wordt met den 16den dezer op non-activiteit gesteld. De minister van justitie zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. Naar het Fad. verneemt, zijn bij het afdeelingtonderzoek der gemeentebegrooling te 's Gravenbage nog geen voorstellen tot reorganisatie der brandweer ter sprake ge bracht. Bij het 3de regiment huzaren zijn in proef genomen 20 zadels van Oostenrijksch model, die vervaardigd zijn aan den con structiewinkel te Delft. De 20ste lijst met de nagiften van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 86.729.55® zijnde de opgave van 500 locale comité's, waaronder Warmond (Herv. kerk) f75, Voorburg f 15. Naar men verneemt zullen de verschil lende Nederlandsche spoorweg-maatschappijen onderling in overleg treden, ten einde het gebruik maken van de stoomfluit der loco motieven, zooveel doenlijk te verminderen. Hoofdzakelijk zal dit plaats vinden op de stations bij het vertrek van treinen, aange zien dan het gebruik van de stoomfluit zoo wel voor het personeel van den spoorweg als voor het reizend publiek meestal zeer hinderlijk is. De eerste najaarsharing is deze week te Nieuwediep gevangen. Door de firma de Wed. S. J. Groen en Zonen aldaar werden de eerste najaars-bokkings aan Z. M. den koning ten geschenke gezonden. De Haarl. Ct. meldt, dat het bekende instituut Noorthey bij den aanvang van den aanstaanden nieuwen cursus wederom zal worden geopend. Opgericht in het jaar 1820

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1