BUITENLANDSCHE BERICHTEN ml. E: 5» ML: In de Wateringscbe straat te Den Haag gelaakte gisterenoelitend een 10-jarig meisje, dat aan een petroleumtoestel bezig was, in brand. Het kiud vluchtte de straat op en vandaar in een winkel, waardemeu- schen haar in zakken wikkelden, zoodat de vlammen doofden. Het meisje heeft noch tans ernstige brandwonden bekomen. De Rotterdamsche politie heeft reeds beslag gelegd op de dames-reistasch en de voorwerpendie zich daaraan bevonden die aan mevr. Jaïde aldaar waren ontstolen. De bestolene looft een beloouing van f 100 uit aan dengenedie zoodanige aanwijzingen of mededeelingen kan doendat de ont vreemde voorwerpen en de dader of daders worden ontdekt. Gisteravond 5| uur bad te Rotterdam eene gasontploffing plaats in het perceel Nieuwehaven N. Z. 119, bewoond door den heer Verschure. Eene dienstbode, die op de 2de étage licht ontstak, werd neerge worpen en aan beide armen en het hoofd deerlijk gewond. Een binnenmuur werd ge deeltelijk het plafond geheel verbrijzeld alle ruiten werden vernieldterwijl de gor dijnen in de boomen zijn terecht gekomen. Een begin van brand werd spoedig geblusch't door spuit I, welke onmiddellijk tegenwoor dig was. Een twaalfjarige knaap van Alblasser- dam, die verleden Vrijdag op weg was naar Dordrecht, kreeg te Papendrecht twist met eenige jongens, die hem niet wilden door laten. Hij riep daarom de bulp in van zijn 20-jarigen dorpsgenoot M. De Smit, zoon van den post-directeurdie daar toevallig voorbij kwam en tot beloouing zoodanig met een steen in een oog werd getroffen, dat hem te Papendrecht noch te Dordrecht ge neeskundige hulp kon verschaft worden en hij zich onverwijld naar een oogarts te Rot terdam moest begeven. Hoogstwaarschijnlijk zal het oog verloren zijn. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. (Bord. Ct.) Bij eenen landbouwer onder de ge meente Mijnsheerenland ontdekte men gister morgen, dat twee honden bezig waren scha pen te vermoorden. Na de bonden langen tijd achtervolgd te hebben, werden zij ge vangen, zoodat de eigenaar spoedig bekend was. Zij hadden zes schapen gedood. De president van den Ned. Bakkers- bond houdt zich reeds bezig met plannen te beramen voor eene internationale bak kerij-tentoonstelling in 1889. In tegenwoordigheid van verschillende antoriteiten werden gistermorgen door de brandweer te Utrecht proeven genomeuom te zien of en in hoeverre een brand in den schouwburg daar zou zijn te blusschen. De proeven zijn goed geslaagd. Ouder den toevloed eener talrijke menigtewelke zelfs voor een lastigen mot regen niet week, steeg de heer Lboste gis terenmiddag te 4 J uur uit Tivoli te Utrecht met zijne drie vereenigde ballons op. Ter boogte van 500 k 600 meter verdween bet saamgestelde luchtschip in de nevelen. De daling volgde spoedig, en wel tusschen Jut faas en IJselstein. Te 6J uur was de heer Lhoste in Tivoli terng. Een buitenmandie Maandagavond in eene tapperij aan den Blauwkapelschen weg te Utrecht een biefstuk gebruikte, is plot seling onder bet eten dood gebleven. Een stukje van dat vleesch schijnt hem in de keel te zijn blijven steken, waardoor de ongelukkige vermoedelijk gestikt is. In den nacht van 29 op 80 Sept. is te Epe, bij H. T., terwijl deze met zijne vrouw de kermis aldaar bezocht en zijne oude moeder alleen thuis was, op brutale wijze ingebroken. De dieven hebben een geheel kozijn met raam weggebroken en zich zoo doende toegang verschaft tot een vertrek waar ze pl. m. 300 eieren vonden, die ze medenamen met eene kleine hoeveelheid suiker, koffie, kandij, eenige ledige zakken, ene. Men is de daders nog niet op het spoor. Zaterdagavond jl. had net volgende plaats in eene der herbergen te Harderwijk. Een Belg, gepensioneerd militair van het Nederl.-Indische legerzat met eenige mak kers het pas gebeurde pensioen te verdrin ken, toen hij plotseling onder het over matig gebruik van sterken drank door eene beroerte werd getroffen. De geroepen ge neesheer kon alleen den dood constateeren. De ongelukkige was in de jenever gestikt. De vormers van de ijzergieterij Vul kaansoord, te Terborg, ongeveer dertig in getal, hebben het werk gestaakt, zoodat nu de fabriek stilstaat. De reden hiervan is dat de patroon, de heer Van Ditzhuizen, dien werklieden een gedeelte van hun loon wilde terughouden voor elk stuk gereedschap dat door hen verwaarloosd werd, hetgeen nog al eens scheen voor te komen. Hij gaf evenwel Ie kennen, dat hij dit teruggehou den geld zou storten in hun ziekenfonds. De politie bewaakt thans de fabriek en het aangrenzende woonhnis. Maandagavond had te Winterswijk een treurig ongeluk plaats. De landbouwer en vrachtrijder Te B., een oppassend huisva der, met eene kar met aardappelen dorp- waarts keerende, had het ongeluk, dat het paard door het een of ander toeval schrikte en op hol sloeg. Te B.die naast de kar liepviel door het opzijde springen van het paard omver en raakte onder de zwaar beladen kar, waarbij hem het wiel over het hoofd ging, met het noodlottig gevolg, dat de dood onmiddellijk volgde. (A. C.) Door een inwoner van Blerik is de bemiddeling ingeroepen van den minister van waterstaat enz omtrent een onrecht, dat hij meent, dat hem door de postadministratie is aangedaan. Hij ontving nl. een brief kaart uit Deventer, waaraan een onbeschre ven briefkaart, met het adres van den afzen der voorzien, was gehecht, en men duidelijk kon opmerken, dat dit geschied was uit ge brek van htt gewone briefkaartformulier met betaald antwoord." De postadministratie meende echter dat dit afzenden niet vergund was en belastte de briefkaart met tien cent strafport, waartegen nu de adressant verzet aanteekent. Een huzaar die, tijdens de troepen te Deventer afwezig waren, een zilveren hor loge heeft gestolen uit eenen koffer van zijnen wapenbroeder, die in de kazerne alleen stond, is gevankelijk naar Leeuwarden weggevoerd, om voor den krijgsraad terecht te staan. Maandagavond werden de passagiers van de diligence tusschen Heerenveen en Lemmer opgeschrikt door den knal van een schot, in den wagen gelost. Het bleek het geweer van een jager te zijn, dat plotseling af was gegaan. Men had hem vooruit nog ge vraagd of zijn wapen geladen was, waarop hij ontkennend geantwoord had. Bij aan komst is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Om op practische wijze te gemoet te komen in den nood van werkloozen in den wintertijd, zal te Groningen eene klompen- fabriek opgericht worden, waar, naar men hoopt, eenige honderden aan brood kunnen worden geholpen. Te Colijnsplaat goot een IJ jarig knaapje de petroleumkan in het vuur uit; weldra stond het kindje in volle vlam en bekwam zware wonden, zoodat het spoedig daarop overleden is. Maandagnacht is ingebroken in het vinkenhuis van den kapitein plaats.-adjudant Bode, wonende aan den Haagdijk te Breda. Aangezien hetzelve van zes sloten was voor zien, zagen de dieven geen kans om die te verbreken, doch hebben hun toevlucht ge nomen tot het uitzagen van een plank, waardoor zij toegang tot de vogels hebben verkregen. Opmerke.ijk is het, dat reeds 3 achtereenvolgende jaren, altijd iu de maand October, in dat vinkenhuis is ingebroken. Ter gelegenheid van de kermis heeft te Etten eene groote vechtpartij plaats ge had, die nog al wat wil zeggen, daar van de 18 strijders 15 zwaar mishandeld wer den, zoodat zij allen sedert bedlegerig zijn. Te Woensel is een wedstrijd in het tollen gehouden, die 3J duurde. De prijs- winner had zijn tol 25 m. 8 s. achtereen aangehouden. EXGDLAKO. De hertog en de hertogin van Edin- burg (de tweede zoon van koningin Victoria en de eenige zuster van den tegenwoordigen Czaar) hebben deze week een bezoek ge bracht aan den vorst van Montenegro in zijne hoofdstad Cettinje. De vorstelijke gas ten werden onthaald op oefeningen van het Montenegrijnsche leger op bergachtig terrein. Des avonds was de stad feestelijk verlicht; een fakkeloptocht en vuren op de omliggende heuvelen gaven aan het geheel een zeer fan tastisch voorkomen. Tegen den 7den en den 14deu October zijn door de Londensche socialisten meetings uitgeschreven, ten einde te pro testeeren tegen het vonnis over hun geest verwanten te Chicago geveld. In Wales is een ernstig verschil ont staan tusschen de Dowlais Iron Company en hare mijnwerkers, zoodat niet minder dan 11 mijnen gisteren het werk staakten. Ongeveer 4000 mannen en jongens loopen nn ledig. De mijneigenaren van South Wales hebben geweigerd de voorstellen der werklieden tot herziening van het contract in aanmerking te nemen. In de jongste zitting van den ge~ meenteraad van Dublin werd in vollen ernst het voorstel gedaan dat het gemeentebestuur zich voortaan niet meer zou vernederen om belastingen van de ingezetenen te heffen, daar het geld toch maar werd gebruikt om de dwangwet toe te passen. Verder werd besloten ter keunis te brengen van wien het aanging, dat de stad voortaan niet meer zorg zou dragen voor de verlichting van het gerechtshof, waar het proces van den wegens opruiing aangeklaagden lord-mayor eerlang zal voorkomen. De gemeenteraad van Dublin heeft besloten, dat de lord mayor zich heden naar het gerechtshof zal begeven in burgerkleeding, vergezeld door de schepenen en gemeentelijke ambtenaren in groot costuum. De lord-mayor heeft zich te verantwoor den, omdat hij, in strijd met het verbod der overheid, te Lucca Curran in vereeni- ging met O'Brien eene meeting hield, waarin laatstgenoemde de pachters lot verzet aan spoorde. rit AM HM 1..» H. Voor de tentoonstelling te Parijs heb ben zich reeds 8000 inzenders aangemeld. Men kan zich opgeven uiterlijk tot 1 Febr. 1888. Er zijn 25 aanvragen voor panora ma's, 500 voor restaurants, cafés chantants, aquariums enz., maar het is nog niet be slist of de tentoonstelling 's avonds ge opend zal zijn en alleen in dat geval denkt men dat de kosten zullen kunnen worden gedekt. De minister van oorlog is van zijne inspectie-reis naar het zuiden te Parijs teruggekeerd. De minister van buitenlandsche zaken, onder wiens bestuur thans ook de koloniën staan, heeft, in overleg met deu heer Etienne, onder-secretaris van staat voor de koloniën, Frankrijke toelage op de begroo ting van Tongkin met 10 millioen vermin derd, en alzoo op 20 millioen gebracht. De moeielijkheden welke gerezen zijn tusschen de regeering der Hova's en den Franscheo minister-resident, zijn ontstaan door een diplomatiek geschil. De minister- resident, de heer Le Myre de Vilers, wei gerde de eischen der regeering der Hova's in te willigen, baalde zijne vlag in en dreigde te zullen vertrekken. De laatste be richten doen evenwel op een vergelijk hopen. De minister van marine heeft een tele gram uil Mozambique ontvangen, waarinde hervatting der betrekkingen tusschen den Franschen miuister-resident en de regeering der Hova's gemeld wordt. Dezer dagen zijn van Toulon vijfhon derd veroordeelden (moordenaars, wier dood straf veranderd was enz.) naar Cayenne ge zonden. SPANJE. In een schrijven uit Tanger wordt gemeld, dat de Sultan zou vergiftigd zijn en de misdaad aan persoonlijke wraak moet toegeschreven worden. De Spaansche dagbladen zijn zeer inge nomen met de voorzorgsmaatregelen, welke door de regeering in verband met den toe stand in Marokko genomen zijn. Volgens de laatste berichten uit Tanger is de Sultan van Marokko steeds ernstig ziek en bestaat er zeer weinig hoop op be houd van zijn leven. De Sultan is steeds ziek. In strijd met bet gebruik verscheen hij niet in de moskee. ITALIË. Koning Humbert zal naar Napels gaan om de troepen, die bestemd zijn voor Afrika, te inspecteeren, De opbrengst der in- en uitgaande rechten in Italië van 1 Januari tot 31 Aug. heeft 160,336,990 lire bedragen, dat is 460,560,04 lire meer dan in hetzelfde tijd vak van 1885. De cholera neemt in Italië af. In twee dagen geen nieuwe gevallen te Pozzuoli, te Napels geen van Vrijdag tot Maandag. Ook te Messina is de toestand beter, hoewel er in de afgeloopen week nog 326 gevallen, 120 sterfgevallen waren. U Fieramotca heeft uit Alexandria een bericht ontvangen, volgens hetwelk II Met- taggero egiziano voor de Italiaausche kolonie eene inschrijving geopend heeft om bij ge legenheid van het pauselijk jubileum aan koning Humbert eene gouden medaille aan te bieden. DFITSCHLAND. Uit Zwitserland is bericht ontvangen, dat er Zondagnacht in St. Gallen eene ge heime bijeenkomst van Duitsche socialisten is geopend, die Maandag en Dinsdag is voortgezet. Er waren 80 vertegenwoordigers der partij opgekomen. De vergadering ver wierp de opportunistische politiek der socia listische leden van den rijksdag, die door hun coquetteeren met andere partijen het revolutionair karakter van het socialisme in gevaar brachten. Volgens het finantiee) rapport is er sedert de vorige bijeenkomst 170,000 mark uit de kas der partij besteed ter bevordering van partijbewegingen, enz. De Nordd. Allg. Zeitung bevestigt heden, dat in welingelichte kringen te Ma drid geloofd wordt, dat de Sultan van Ma rokko reeds overleden is, doch zijn dood uit vrees voor eenen opstand der Arabieren nog geheim gehouden wordt. Spaansche bladen als de Impartial en El Globo spreken de verwachting uit, dat Spanje met beslistheid op zal treden, indien Frankrijk of eenige andere mogendheid zich in de Marokkaan- sche aangelegenheden mocht willen mengen, DEIEH ARKEN. Blijkens een telegrafisch bericht uit Kopenhagen is bij de tweede kamer een wetsontwerp betreffende kunstboter iugediend, RIIILAID. Voor de maand November wordt een groot nihilistisch proces aangekondigd, waarin 17 officieren gewikkeld zijn. Onder hen ko men voor de luitenant der artillerie Mohr en de luitenant der marine Kolodowky, die beschuldigd worden de leerlingen der mili taire scholen voor de nihilistische partij te hebben willen aanwerven. TVKKIJE. De Russische regeering wijst in haar antwoord op de jongste voorstellen der Porte betreffende Bulgarije, het dubbele regentschap van de hand, omdat daaruit talrijke moei lijkheden zouden ontstaan. Zij dringt er echter op aan, dat een hooggeplaatst Turksch commissaris den generaal Ehrenroth verge- zelle. Zij wenscht dat den Ruasiscben re gent zekere vrijheid van handelen verleend worde voor het vormen van een nienw Bulgaarsch kabinet, en dat hij niet verplicht zij tot het behoud van het tegenwoordig ministerie. Verder verlangt zij, dat de ver kiezingen voor de Sobranje onmiddellijk zullen gehouden worden. De heer Von Giers zou het, als dwang middel, voor het oogenblik voldoende achten, dat de Sultan de vervallenverklaring van prins Ferdinand afkondigt, daar de verkie zing van dezen in strijd is met het Berlijn- sche verdrag. De Russische zaakgelastigde bracht giste ren een bezoek aan Said-pacha, en bevestigde het antwoord van den heer Von Giers, onder verklaring dat hij der Porte zou aanraden, de beslissing een der Bulgaarsche quaestie uit te lokken. GRIEKENLAND. De Fransche kamer van koophandel te Athene heeft bij het kabinet te Parijs aangedrongen op het sluiten van een han delsverdrag tusschen Frankrijk en Grieken land, wil de handel tusschen beide landen niet kwijnen. EGTPTE. In het Suez-kanaal riepen de Fransche soldaten van het stoomschip „Colombo" „Weg met Italië!", toen zij de „San Got- tardo". een Italiaansch schip, passeerden. Men zegt zelfs, dat het bij het aan wal gaan tot een vechtpartij kwam. AFGHANISTAN. Ejoeb-Khan wordt nog steeds door de Perzen gezocht en de Emir van Afghanistan, die bovendien door rheumatische pijnen ge plaagd wordt, bevindt zich in onrust over de gevolgen, die Ejoebs verschijnen onder zijne niet overal tevreden onderdanen voor hem zou kunnen hebben. Bij eene zijner pogingen om over de grenzen te komen stuitte Ejoeb-Khan, die door 16 man ver gezeld werd, op de grenswacht, die hem na een kort, maar hevig gevecht niet meester kou worden, maar tot terugkeeren dwong. AFRIKA. De president der nieuwe door Hol* landsche boeren gestichte republiek, Lucas Meijer, heeft te Pretoria met president Krü- ger eene samenkomst gehad om over de inlijving van de nieuwe republiek bij de Zuid-Afrikaansche (de Transvaal) te onder handelen. De nieuwe republiek vormt het westelijk deel van het vroegere Zoeloeland. Het ove rige deel werd indertijd door Engeland ge annexeerd. De spoorweg aan de Delagoa-baai nadert zijne voltooiing. Aan de haven zal een dam gebouwd worden met landingsplaats voor de groote oceaanschepen, zoodat de overlading in en uit de schepen direct zal kunnen geschieden. AHERIKA. Het bezoek van president Cleveland zoo wordt uit St. Louis geineld van den 4den dezer is eene aaneenschakeling van feestelijkheden. Men doet niets dan optoch ten en parades houden. De president beeft, na aan 9000 personen de hand geschud te

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2