BINNENLANDSCHE BERICHTEN, BUITENLANDSCHE BERICHTEN ■La -m=r: m a m «e ObQ eenigden zich een 25tal leden aan den ge- meenschappelijkeu maaltijd in het Bible-hotel, waar de hoofdschotel natuurlijk visch was. l)e heer De Ridder dronk een eersten toast op den beschermheer en het koninklijk gezin. Men schrijft ons uit Brussel omtrent den Grooten Internationalen Prijskamp san Wetenschappen en Nijverheid te houden te Brussel in 1888. Zekere uijveren hebben de inrichting en het doel der plaatselijke comité's niet begrepenwelke het uitvoerend comité van den grooten prijskamp thans bezig is te vormen. Zij denken dat het be stuur zich van zekere lasten wil afmaken. Dit is eene dwaling. Het doel der plaatse lijke comité's is, aan de voortbrengers van eene en dezelfde streek de middelen te ver schaffen elkander te verstaan en behulpzaam te wezen om breedvoerig en nuttig aan de tentoonstelling deel te nemen en ook hun toe te laten onder de beste voorwaarden te kampen of tentoontestellen. Overigens, zoo hebben het de voornaamste nij veren der grootste steden begrepenzooals die van Antwerpen, Gent, Leuven, Doornik, enz. De dadelijk gevormde comité's van deel neming in die verschillende localiteiten werken reeds ter algemeene voldoening. Het is het belang der nij veraars alleen dat het staatsbestuur in 't zicht heeft. De groote internationale prijskamp en de wereldten toonstelling van 1888, worden soms aange vallen en verdedigd met gelijken geestdrift: zulks zal geschieden tot den algemeeuen bij val. Maar het werk van 1888 kan en moet dusdanigen vruchtbaren uitslag leveren ten voordeele der materiëele belangen van het land, dat de gansche drukpers bezield met vaderlandsche gevoelens, niet aarzelt hare hulp te verleeneu en het te verdedigen tegen beraden of kwaadaardige aanvallen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Bij den harmonie- en fanfarewedstrijd te Mechelen, afdeeling militaire muziek, werd de eerste prijs voor harmoniecorpsen bij acclamatie met de grootste ouderscheiding toegekend aan het muziekcorps van het derde reg. inf.in garnizoen te Bergen op Zoom directeur de heer Bouwman. Als tenor léger en als chanteuse légere zijn door den heer Desuiten geëngageerd de heer Bovet uit Nantes en madlle Van Can- tern uit Marseille. De heer dr. L. Mulder heeft met 1°. October zijne betrekking tot de Landbouw- Courant afgebroken. De uitgever deelt mede, dat een alleszins bevoegd landbouwkundige zich bereid heeft verklaard, de redactie van het blad op zich te nemen. Jules Verne zal dezen winter in ^Oefe ning" te 's Hage optreden. (Pod-) Door den heer J. A. Smits van Nieu- werkerk is aan Dordrechts Museum ten ge schenke aaugebodeu eene schilderijvoor stellende een stadsgezicht, geschilderd door Johannes Schoenmakers, geboren te Dor drecht en aldaar gedoopt 1 Nov. 1755 en overleden 4 Juni 1842. Maandag is te Gent de jaarvergadering gehouden der liberale Vlaamsche Propaganda- Vereeniging van het Willemsfonds en daarna een banket ter eere van den dichter Julius Vuylsteke, waaraan 325 deelnemers aanza ten, o. a. de burgemeesters van Brussel, Antwerpen en Gent. Uit Noord-Nederland waren prof. Quack en eenige Leidsche stu denten overgekomen. Er werden tal van toespraken gehouden en eene van Emile De Lavelye voorgelezen, die door ongesteldheid verhinderd was te verschijnen. Ook werden nationale liederen gezongen. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemdtot off. v. jus titie bij de arrond.-rechtbank te Breda, mr. W. C. J. Alpherts, thans off. v. justitie bij de arrond-rechtbank te Almeloo, tot off. v. justitie bij de arrond.-rechtbank te Almeloo, mr. J. A. M. Van Haaften, vroeger refe rendaris bij het dep. v. justitie, thans subst.- off. v. justitie bij de arrond.-rechtbank te Rotterdam. Door Z. M. zijn benoemd tot kauton- rechter-plaatsvervanger: in het kanton Bol- sward P. Peereboom burgemeester van Bol- sward; in het kanton Ouderdendam mr. W. Janssonius, advocaat te Ouderdendam; in het kanton Eist C. G. Boonzajer M.Fz., no taris te Eist; in het kanton Schagen C. J. Plomp, ontv. der registratie en domeinen te Schagen. Door Z. M. is de heer C. Krediet an dermaal voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar in de natuurkunde aan de kon. mil. academie. De minister van koloniën zal op 7 dezer geen audiëntie verleenen. Z. M. de koning groothertog heeft be vorderd tot officier der orde van de Eiken kroon den heer J. A. Van Steyn, rentmees ter van het domein Het Loo. Als gevolg van de drankwet is het aantal inrichtingen met „vergunning" hier te lande van 45,000 tot 27,000 verminderd. In 1900 zal dit cijfer moeten zijn inge krompen tot 12,000 13,000. Z. M. en zijn gezin, schrijft de Haag- sche corr. der N. Gron. Ct.zullen tot einde December op het bekoorlijk buitenverblijf Het Loo vertoeven en dan vermoedelijk een korten tijd naar 's Hage terugkomen, ou> daarna de reeds voor zeer lang beraamde reis naar het zuiden (naar Genève waar een villa voor ons hof is gehuurd) te ondernemen. Tegen het vermoedelijk tijdstip der opening van de eventueele kamers van Honderd en Vijftig zou Z. M. echter weder hier te lande zijn; men denkt dat, als alles naar wensch loopt, dit tegen Mei 1888 zal zijn; ten minste wanneer de vertegenwoordiging bij haar goede voornemens blijlt om zich hoofd zakelijk en spoedig met de Grondwetsher ziening bezig te houden. In dat geval deukt men dat de onlangs geopende zitting tegen kerstmis voor goed zal kunnen worden ge slotenalthans als afgeloopen is te be schouwen. Alleen is er mogelijkheid dat de op nieuw in te stellen (door de ontbinding der kamer feitelijk ook opgeheven) enquête commissie, de maanden die tusschen de 2de leziug der Grondwet en de ontbinding der kamers zullen verloopen, ten einde de Dieuwe kiezerslijsten te doen opmaken, zich met de voortzetting van het onderzoek naar de fabriekstoestanden zal blijven bezig houden. Door H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar (prinses Sophia der Neder landen) is eene som van f 100 geschonken aan den algemeenen Nederlandschen politie bond, ten behoeve van de op te richten weduwen- en weezenkas, De prins Von Wied heeft den eigenaar der villa Dulca Mara" te Scheveningen het voornemen te kennen gegeven, om het volgend jaar daar terug te komen. De leider der sociaal-democraten, F. Domela Nieuwenhuis, moet uit Zwitserland zijn teruggekeerd en zich weder in Den Haag bevinden. Een lijk werd Zondagnacht uit de ringvaart nabij de schutsluis aan den Loos- duinschen weg bij 's Gravenhage opgehaald. Het was dat van een man, tot wiens red ding vruchteloos pogingen waren aangewend bij gebreke aan de noodige reddingsmiddelen daar ter plaatse. Kort na het verdrinken van dezen per soon werd in beschonken toestand nabij de plaats aangetroffen en door rijksveldwachters aangehouden een jonge manwiens gelaat en kleeding de sporen droegen eener worste ling, die kort te voren moet hebben plaats gehad. Deze verdachte omstandigheden en de in lichtingen van eenige lieden uit de buurt hebben de politie er toe geleid den aange houdene voorloopig in bewaring te stellen en de zaak te onderzoekeu. Uit het door de politie te 's Graven hage ingesteld onderzoek is gebleken, dat er geen aanraking bestond tusscben den beschon ken jongeling, die aangetroffen werd in de nabijheid der plaats waar Zondagavond een man verdronk, en den drenkeling zelf. De teekenen van een vechtpartij, die hij op zijn gelaat droeg, had bij reeds te Loosduinen opgeloopen. Alleen riep de verdronken per soon bij het schreeuwen om hulp een voor naam uit, die toevalligerwijze ook de be- schonkene droeg. Deze is dan ook in vrijheid gesteld. Maandag in den vroegen ochtend heeft men aan eenen telephoonpaal in de Scheeps timmermanslaan te Rotterdam eene roode vlag bevestigd. De vlag werd door de politie verwijderd. Uit Ouddorp, op Flakkee, vertrokken in de afgeloopen week weder een dertigtal personen naar Amerika. Het aantal land verhuizers uit die gemeeute bedraagt in dit jaar reeds ongeveer 250. Terwijl er nog niet lang geleden gebrek aan huisvesting was, staan er thans vele woningen leeg. Behalve valsche guldenstukken, welke blijkens eene aankondiging in de St.-Ct. in omloop gebracht zijn, worden ook valsche rijksdaalders uitgegeven, van de echte bijna niet dan door nauwlettende waarneming te onderscheiden. Reeds werden zoodanige rijks daalders te Rotterdam en Amsterdam in be slag genomen en na een scheikundig onder zoek aan het Munt-College te Utrecht ver klaard te zijn valsch en nagemaakt. Gelijk bekend is, werd door het be stuur der tentoonstelling van voedingsmid delen te Amsterdam besloten eventueele baten toe te wijzen aan philautropische inrichtin gen. Overeenkomstig dit beginsel is dezer dagen aan de vereeuiging „Kindervoeding" toegezonden de opbrengst van den verkoop van een kalf en van een varkeu, die door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan de hoofdcommissie waren gezonden, ten einde die dieren op het terreinvoor be hoeftige kinderen, te doen gereed maken. Daar dit niet wel mogelijk was, werd beslo ten de waarde der dieren aan bovengenoemde vereeuiging te schenken. Zondagavond had zich te Amsterdam voor het gebouw van het „Leger des Heils" eene joelende menigte verzameld, die met geweld naar binnen wilde dringen. De politie zag zich genoopt van den wapenstok gebruik te maken en slaagde er ten slotte in de bende uiteen te jagen. Aanleiding tot dezen oploop was, dat zich een Afrikaansche heils soldaat in een zonderling kostuum en barre voets aan het publiek had vertoond. (Amsterdammer.) Gedurende de afgeloopen maand is Artis te Amsterdam door omstreeks 41300 werklieden en dienstboden bezocht geworden. Zaterdagavond, omstreeks 6 uur, stond eene vrouw uit eene kermiskraam te Weesp even te praten, zeide een weinig pijn te ge voelen, viel neder en was terstond een lijk. Door de wielrijdersverenigingen in Noordholiand zal Zondag 9 October een onderlinge wielerwegwedstrijd worden gehou den tusschen Velsen en Alkmaar, over een afstand van 40 K.M. Hoofdprijs: een fraai verzilverd schild met inscriptie voor de win nende vereeuiging. Voor den nieuwen cursus der Utrecht- sche universiteit hebben zich drie dames als studenten doen inschrijven voor de faculteit der geneeskunde. Ten dienste van het ziekenvervoer heeft de exploitatie-maatschappij een rijtuig doen vervaardigen dat volgenderwijze is ingericht. Het rijtuig bestaat uit drie afdeelingen, die door deuren met elkander gemeenschap hebbenaan het eene eind is een halve coupé met ruimte voor twee zitplaatsen, van hier uit komt men in een salon ter lengte van 3.83 M. Dit salon bevat het bed voor den zieke, vier leuningstoelen, een tafel en een bank. Door het neerslaan van de rugleuning kan het bed in een zitbank worden veranderd, het staat op rollen en is tevens voorzien van handvatten teneinde den patient er mede in- en uit het rijtuig te brengen. Met het oog hierop zijn de portieren in de beide zijwanden van het salon dubbel; hierdoor wordt eene opening verkregen van 1.20 M. Uit het salon komt men in een afdeeling bevattende een waschtoestel en een clozet, en daarachter bevindt zich een ruimte van 5 zitplaatsen. In de fabriek „Nürnberg" te Neurenberg is het fraaie voertuig vervaardigd. De directie san den schouwburg te Arnhem heeft aan de dames, die de voor stellingen bijwonenhet beleefd verzoek ge richt om hare hoeden niet op te houden. Uit Arnhem meldt men aan de N. B. Ct. van 2 October: Hedennacht werd in het kantoor van den heer August Engelsingin de Weerdjesstraat alhier, ingebroken. De inbrekers, vermoedelijk twee in getal, wer den, door het aanslaan van den waakhond en het daarop gevolgde ontwaken der bewo ners, in hun werk gestoord en verwijderden zich met een bedrag van f 50, andere waar den en de brandkast onaangeroerd latende. Men schijnt de daders op het spoor te zijn. Het bericht uit Groenloo, dat een gedurende de manoeuvres vermist geraakte cavalerist op de Meddosche heide dood ge vonden is, schijnt op een koffiehuispraatje te hebben berust. In Meddo en Winters wijk weet men niets van het vinden van een lijken trouwens evenmin iets van het vermissen van eenen huzaar. Met 12 tegen 6 stemmen heeft de gemeenteraad van Zwolle, na uitvoerig debat, het voorstel tot verlaging van den gasprijs van 7 op 6 cent verworpen. Door de geheele Betuwe worden 3-jarige ossen opgekocht, en wel tegen f 170 f200; alles is bestemd voor België. Door de rechtbank te Heerenveeu is veroordeeld J. K.29 jaren, polderwerker te Harlingen, tot 6 dagen gevangenisstraf, wegens het doen van eene aangifte van een moord, welke te JubbegaSchurega zou zijn gepleegd, terwijl hij wist dat dit feit niet gepleegd was. Maandag is in een bosch onder Balk in Gaasterland het lijk gevonden van eenen onbekenden en reeds in staat van ontbin ding verkeerenden man. Eenige aan het lijk bevonden verwondingen hebben tot eene gerechtelijke schouwing aanleiding gegeven. Te Zuidbroek is de arbeider H. v. d. L., die lijdende aan toevallen is, voorover in het vuur gevallen. Deerlijk aan het ge laat verbrand, werd hij dadelijk naar Gro ningen vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Toen Zondagavond de fourier B. van het 6e reg. infanterie te Breda van Giuue- ken huiswaarts keerde, werd hij in de nabij heid der Duivelsbrug door 6 h 7 burgers aangevallen en deerlijk mishandeld. Met parapluien en stokken werd de aangevallene zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij moest worden opgenomen in het militair hospitaal. Een drietal personen, die verleden week te Zevenbergen door een dollen hond zijn gebetenzullen zich op 's rijks kosten onder behandeling stellen van prof. Pasteur te Parijs. Dinsdag viel te Roermond de ververs knecht J. C uit de tweede verdieping van een huis. Hij brak een been en bekwam zoodanige inwendige kneuzingendat men voor zijn leven vreest. B E L O I E. Er is weer bericht ontvangen van Stanley, waaruit blijkt, dat bij zijn tocht heeft kunnen voortzetten zonder andere, dan natuurlijke hinderpalen ontmoet te hebben. Op 25 Juli was de expeditie de Aruwhimi- rivier opgevaren tot een bergachtig terrein in het Mabodi-district, waar de rivier zeer nauw en onbevaarbaar werd. Stanley moest toen al zijn mond en krijgsvoorraad door de mannen laten dragen. Eén boot nam hij mede. De expeditie had weinig moeite ondervonden in het verkrijgen van levens middelen. Gemiddeld vorderde ze 18 a 20 kilometers daags. Te Stanley Falls was het nog altijd niet rustig. De nieuw benoemde gouverneur Tippoo Tib trachtte zich echter te verstaan met de verschillende stamhoofden. De luitenant Edmund Barthelot, die Stanley vergezelt, maar thans te Aruwhimi- dorp achterblijft, schrijft nog het volgende onder dagteekening van den 28sten Juni: Stanley gaat van hier in oostelijke richting naar het Albert Nyanza en hoopt binnen veertig dagen Wadelaï te bereiken. Hij denkt, dat de Aruwhimi-rivier in het Albert Nyanza ontspringt en hoopt op zijn terug tocht de rivier in kanoes te kunnen afzakken. Blijkens het gemeentelijk jaarverslag van Brussel bedroeg de bevolking dier stad op 31 December 1886 174,686 zielen, zijnde 2935 meer dan het jaar te voren. Te Gent is oneenigheid ontstaan tus schen twee partijgroepen van socialisten. Zaterdag zijn bij een oploop revolverschoten gelost en werd een werkman in de dij ge kwetst. Den 8sten dezer zat eene groote bijeenkomst worden gehouden en er zijn bij zondere maatregelen genomen. FRANKRIJK. Als zeker wordt nu uit Parijs gemeld, dat de kamers den 25sten October zullen worden geopend. De heer Edmond Béraud, hoofdredac teur van de Moniteur de la Saintonge, is door het bekende manifest van den graaf van Parijs krankzinnig geworden. Dit begon hiermededat hij 's nachts drie- of viermaal zijne huishoudster opriep en haar beval hem het lange stuk voor te lezen. Daarna riepen zij eendrachtelijk„Leve de koningen de heer Béraud sliep weer in. Verleden Vrijdag werd hij ten bureele van zijn blad plotseling razeud. Toen men hem een dwangbuis aan legde werd hij kalm. „Ha!" riep hij, „zie daar mijn harnas. Nu te paard. Montjoie Saint Denis! Leve de koning!" Hiervan gebruik makendegaf men hem een zethaak in de hand. „Ridder, ziehier uwe lans", zeide de meesterknecht. „Versla de vijanden des konings!" En zoo reed de ongelukkige naar een gesticht. Van de 775,000 frs., die voor de slachtoffers van den brand van de Opéra Comique te Parijs waren bijeengebracht, is reeds 539,500 frs. besteed. Volgens berichten uit Tamatave van 21 September zijn de betrekkingen tusschen den Franschen minister-resident en de regee ring van Madagascar zeer gespannen. De minister-resident heeft zijn vlag ingehaald eu Antananarivo op 21 September verlaten. De minister van buitenlandsche zaken der Hova's is verbannen. SP AN JE. Le Temps verneemt uit Madrid, dat de regeering aldaar zeer tegenstrijdig» berichten heeft ontvangen aangaande den gezondheidstoestand van den Sultan van Marokko. De minister van oorlog heeft onmiddellijk de veraterking der garnizoenen van Geuta en Melilla gelast. Verschillende

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2