NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ■e*e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOHHEIMENT: Maandag 3 October 1887. 232 ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ftniumer 10 Vent. 201e Jaargang. Van 1—6 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheeptnakerssteeg 6, ggSsT" Wegens de viering van het 3-Octoberfeest zal Maandag a. s, de LE1DSCHE COURANT niet ver schijnen. Stillis-Berichten. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dal op Dinsdag A October e. k, en de vol gende dinsdagen in de maand Octo ber, tusschen twee en drie uren des namiddags wederom zitting zal worden ge houden in hel Elisabethshof aan de Oude Vesl, tol het verrichten van kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOOL, Welh. loco-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 September 1887. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter alge meene kennis dat de passage over de Har- ncmelksbrug op Maandag 8 October a. s. des namiddags van éen tot vier uren zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den I October 1887. Herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen. Waterschap: RIJNLAND. De BURGEMEESTER van LEIDEN; Gelet op hel laatste lid van ari. 33 en op de tweede zinsnede van art. 19 der Wet van den 25slen April 1879 Staatsblad n°. 89); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dal eene opgaaf van hel totaal bedrag, waarmede de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen in bovengemeld waterschap wegens kosten van onderhoud der walerkeerende en walerlozende werken behoort te worden ver minderd, op de secretarie der gemeenle gedu rende derlig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Te Leiden, den lsten October 1887. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen bij deze ter algemeene kennis dat op aanstaanden Maandag 3 October ter gelegenheid van de viering van den Gedenk dag van Leldens Ontzet, de bureelen der Gemeente-Secretarie (afd. Algem. Zaken en Einanciën) en van den Gemeente-Ontvanger van des middags 12 uren en bet bureel van den Burgerlijken Stand van des na middags X uur af, voor het publiek zullen gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 October 1887. STABS N I E l IV S. Dat het welslagen van het 3 October - feest op Maandag ook voor een deel zal afhangen van het feestelijk aanzien onzer straten en woningen behoeven we zeker niet in herinnering te brengen. Ieder zal dus door het uitsteken van oranjevlag of drie kleur aan dat feestelijk aanzien wel willen meêwerken. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal bij onverhoopt zeer ongunstig wéér het groote dubbelconcert op het Schut tersveld niet doorgaan. In de plaats daarvan zullén dan drie afzonderlijke concerten wor den gegeven n. 1. op Zomerzorgop Zomer- lust en in de Stadsgehoorzaal. De groote taptoe heeft dan ook niet op het Schutters veld, maar op de Beestenmarkt plaats. We verwijzen onze lezers naar de af kondiging vooraan dit nummer, van burg. en weth. waarbij ter kennis wordt gebracht dat de passage over de Karnemelksbrug op Maandag 3 October a. s. des namiddags van één tot vier uren zal zijn afgesloten. Hedenmorgen waren de muziekcorpsen van schutterij en infanterie, de tamboers en hoornblazers van beide corpsen en de hoorn blazers van de veld-artillerie op het schut tersveld verzameld om onder leiding van den onderkapelmeester van de infanterie den heer Joh. Oostelaar eene repetitie te houden in tegenwoordigheid van hh. leden van het bestuur der 8 October-vereeniging en van heeren kapelmeesters. In den omtrek van het schuttersland bewogen zich vele nieuwsgie rigen. Het studenten gymnastiek- en scherm- gezelschap Arena Studiosorum" zal op Donderdag 6 October a. s. des avonds ten 8 ure in het gymnastieklokaal op de Pie terskerkgracht een groenenconcours houden, toegankelijk voor corpsleden en novitii. We hebben gemeld volgens eene uit- uoodiging aan onze redactie gericht, dat de studenten-roeivereeniging „Njord" op Woens dag 5 October a. s. een onderlingen en groeneuwedstrijd zal houden. Eene adver tentie in de Vox spreekt van M andag 10 October a. s. Vermoedelijk is er dus ver andering in den datum gekomeu. Van de nieuw aangekomen studenten (adspirant-leden van bet studentencorps) zijn tot 29 Sept. 4,8 ingeschreven voor de rech ten, 22 voor de medicijnen, 2 voor de philosophic, 9 voor de theologie en 4 voor de letteren. Donderdag en Vrijdag 29 en 80 Sep tember hadden de eind- en overgangsexamens plaats van de leerlingen der Ambachtsschool alhier. 3 smidsleerlingen konden na eeuen 3-jari- gen leertijd de school met diploma verlaten. Zij zijn J. F. Vlaanderen, D. Tiemeijer en H. Noppen. De klassen bestaan nu uit de navolgende leerlingen Timmerlieden: 8de leerjaar 2de afdeeling of 3b J. Vink, L. Van Varick, J. Van der Wiel. 3de leerj. 1ste afd. of 3a A. VV. De Graaiï, W. L. Harmsen, N. C. Van der Zalm, C. C. P. Huijg. 2de leerj. 2de afd. of 2b J. Mattiesing, P. Van Egmond, P. Brittiju, J. Mijs, J. Vreugdenburg, M. H. M, Van Noort. (Voorwaardelijk) C. A. E. Neeb. 2de leerj. 1ste afd. of 2a P. Resse- uaar, C. De Vries, H. J. De Vos, C. P. J. Sijpesteijn. 1ste leerj. 2de afd. of 2b K. H. De Jong, J. L. Freeke, J. Th. Van Es, J. Van der Lee, J. J. Nieuwenburg, M. Car ton, G. K. Boot. (Voorwaardelijk) J. A. Van Ingen Schenau. fste leerj. 1ste afd. of la J. J. Warners, II. De Koning. Meubelmakers: 2de leerj. 2de afd. of 2b J. Vallentgoed, J. W. Dee. 2de leerj. 1ste afd. of 2a C. Van Veen (voorwaardelijk), lste leerj. 2de afd. of lb H. Th. Van Leeu wen, G. Hoogkamer, lste leerj. lste afd. of la J. G. W, La Fleur, J. G. Klandermans, A. Wagemans. Smeden3de leerj. 2de afd. of 3b A. F. Kasteelen, K. L. Meijer. 3de leerj. lste afd. of 3a C. Janssen, M. W. Haalebos, B. M. Evers. (Voorwaardelijk) A. J. Gerritse. 2de leerj. lste afd. of 2a J. Houthoff. lste leerj. 2de afd. of lb J. Schouten, J. B. P. Schou ten, A. Crama. (Voorwaardelijk) W. Van Musschen. lste leerj. lste afd. of la H. J. D. Van der Horst, J. H. Doornink. Huisschilders: 3de leerj. 2de afd. of 3b H. Van Borselen, W. Du Pon. 2de leerj. 2de afd. of 2b J. Iterson, J. Vau Gelderen. H. Kettenis, A. Holtz, J. Sieval, A. J. Beij, J Vau Muiden, J. Tasserou, P. J. N. Kriek, (Voorwaardelijk) W. Etienne, J. Van Brussel. 2de leerj. lste afd. of 2a A. Marsteller, J. Koene, F. K. H. Blankwaardt, A. Stafleu, H. S. Fles. (Voorwaardelijk) H. A. G. De Groot. De diploma's zullen aan de ontslagen leer lingen met de algemeene vergadering in April a. s. uitgereikt worden. Deze leerlingen en de vroegere met diploma ontslagene, zijn allen aan het werk, zoowel bij bazen als in fabrieken. Zij die met 1 October 1885 ontslagen zijn, de eerste leerlingen die de school hebben ver laten verdienen alreeds 13 en 15 cents per uur. Dezer dagen verscheen het programma van het „Haagsche genootschap tot verde diging van den christelijken godsdienst". Daaruit zagen we dat aan den schrijver eener verhandeling betreffende de Bijbelsche apolo getiek, in de Frausche taal geschreven, met het motto „Piëtatis ergo", als blijk van waardeering van zijn arbeid de som van f 250 wordt aangeboden. Als schrijver heeft zich later aangemeld ds. C. G. Chavannes, predikant bij de Waal- sche gemeente alhier. Het rooster van aftreding van de leden der tweede kamer is vastgesteld. Daarop komen voor: om af te treden in 1889 de heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck en om af te treden in 1891 de heer J. H. Donner. Sedert Vrijdag den 30sten September zijn hier ter stede door braak ontvreemd twee muntbiljetten van f 10. De nummers zijn niet bekend, doch een dier biljetten is aan de achterzijde beplakt, welke beplakking zal worden berkend. Winkeliers en andere neringdoenden wor den verzocht na te gaan of zij een dergelijk biljet in hun bezit hebben gekregen en in lichtingen te verschaffen aan het bureel van politie. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een viertal reeds sedert lang ongunstig bekend staande jongens van 9 tot 12 jaar oud, die zich aan d efstal van speelgoed ten nadeele van een winkelier alhier hebben schuldig gemaakt. Ook is door haar procesverbaal opgemaakt tegen zekeren J. v. R. in wiens bezit een aan de veemarkt vermiste geit is gevonden. Tevens is door haar ter beschikking der justitie gesteld zekere W. v. B. die uit het rijksgesticht te Veenhuizen was ontvlucht. Door de Leidsche Stoombootmaat schappij„De Volharding is aan de Kon. Nederi. Grofsmederij alhier opgedragen het bouwen van eene stoomboot. Machine en ketel voor deze boot, die grooter is dan alle andere booten der maatschappij, worden mede aan bovengenoemde fabriek vervaardigd. Heden vertrokken uit Leiden van de kweekschool voor de zeevaart 96 jongens naar de opleidingsschepen te Amsterdam en Rotterdam. De twee detachementen werden respectievelijk gecommandeerd door de luits. ter zee 2de klasse Beels en Houwing. Gedu rende een zestal jareu werden steeds officie ren aan bovengenoemde kweekschool gede tacheerd dit geschiedde alsdan voor een half jaar. Een bepaald aantal jongens werd aan ieder hunner toevertrouwd, waarmede zij na den halfjaarlijkschen cursus voor een vol jaar 16 16 16 OU. 91. r 85. naar een der opleidingsschepen vertrokken. Eenheid van onderwijs en gepaste naijver werden door deze detacheeriug verkregen. Bij oefeningen in het want, bij het geschut in de sloepen, bij de infanterie-exercitiën, zoowel als bij de theoretische oefeningen en bij het schoolonderwijs ontstond door eene behoorlijke controle van het kader uniformi teit, zoo hoog noodig om de jongens ver trouwen in te boezemen. Onbevooroordeeld zal dan ook iedereen erkennendat in de laatste jaren de houding der jongens er zeer op vooruit was gegaan. De minister van marine heeft nu onlangs bepaald, dat voortaan geen luits. ter zee 2de klasse meer aan de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zullen worden gedeta cheerd, terwijl ook het mindere personeel eene aanmerkelijke inkrimping zal ondergaan. (N. R. Ct.) In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 25 Sept. 38 volw. en 18 k., totaal 51. M. 26 57 i 16 y 73. D. 27 65 y 16 81, W. 28 72 16 88. D. 29 70 V. 30 75 Z. 1 Oct. 69 In de afgeloopen week (tot 1 Oct.) werd alhier 1 geval van febris typhoidea aan gegeven. Geene sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen voor. Den 6den October a. s. zal de ambachts vrouw van Oegstgeest, vrouwe Douairière Gevers vau Endegeest, haren 80sten ver jaardag vieren. Ook door anderen zal die dag gevierd worden en, naar de plaDnen te oordeelen, met luister en van harte. De hh. H. D. Terwee, J. J. Van HoekeD, A. Van Slooten en L. E. Nieuwenhuizen hebben zich nl. in commissie vereenigd om aan dat feest volksvermakelijkheden te verbinden, daartoe mede in staat gesteld door bijdragen der dor pelingen. In het park bij Rijngeest zal gelegenheid zijn tot mastkhmmen (voor mannen boven de 16 jaren), ring-of tobbesteken (voor man nen boven de 16 jaren), biggen vangen voor mannen en vrouwen, slofloopen (voor vrou wen boven de 16 jaren), zakloopen (voor jongens van 12 tot 16 jaren), touwtje sprin gen (voor meisjes boven de 16 jaren), ring steken (voor jongens van 816 jaren), ton- knuppelen (voor mannen boven de 20 jaren), en hardloopen (voor jongens en meisjes van 1216 jaren en boven de 16 jaren. UNIVERglTËIT. Aan de universiteit alhier uijn geslaagd voor de volgende examens: propaed. examen godgeleerdheid de heeren A. Rutgers van der Loeff en A. L. Th. Van der Ven; cand. examen Ned. letterkunde de heer J. H. Kern (cum laude); cand. examen rechtswe tenschap de heeren A, Van Gijn en J. II. D. Sehenkenberg van Mierop; 2e natuur kundig examen de heeren W. C. Hoffmann en D. Van der Horst; theor. geneeskundig examen de heeren C. H. Hille en J. D. Enderle en doet. examen geneeskunde de heeren Ph. K. Van Lissa en J. M. Dutilh. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Bij gelegenheid van het eeuwfeest van Mozarts „Don Juan", wordt te Parijs in de galerij van de Bibliotheek der Opéra een tentoonstelling gehouden van herinneringen aan Mozart. Mme. Viardot zal de manu script-partituur van „Don Juan" zenden. De Bomier zal een toepasselijk gedicht schrijven voor de opvoering van „Don Juan", dat Lassalle zal declameeren.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1