MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze Courant verschijnt «ia»elijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABQINESÜËiT: Vrijdag 30 September 1887. N°. 230. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Mi». Prijs per Nummer 10 Cent. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingeni contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 201. Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de no. 194 der Ingekomen Stukken niet dit nummer verzonden. Stads-Berichten. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat op Dinsdag 4 October e. k. en de vol gende Dinsdagen in dc maand Octo bertusschen twee en drie uren des namiddags wederom zitting zal worden ge houden in het Elisabethshof aan de Oude Vestlot het verrichten van kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOOL, Weth. loco-Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 September 1887. 8 T A O 8 N I E II W 8. Feestwijzer. 3 October. Heden verscheen de feestwijzer bij gelegen heid van de viering van den gedenkdag van Leidens ontzei op Maandag 3 October e. k.; we ontleenen daaraan "oor onze lezers het volgende. Het bestuur der 3 October-vereeniging is aamengesteld uit de beerenL. M. De Laat de Kanter, eerevoorzitter, N. Brouwer, le voorzitter, J. 3. Van Masijk Huiser van Beeneu, 2e voorzitter, F. H. A. Driessen, le secretaris, D. E. C. Knuttel, 2e secre taris, J. Qoedeljee, le penningmeester, W. A. Van Lith, S. B. Vos en P. J. Van Wijngaarden. 's Voormiddags te half negen koraalmuziek op de Korenbeurs door het mnziek-corps der dd. schutterijdirecteur de heer Ary Van Leeuwen, welwillend aangeboden door HH. officieren der dd. schutterij. Pro gramma: Psalm 118, Psalm 9, Nun danket alle Qott; en 's Voormiddags te 10 orenbespeling van bet carillon en springen der fontein. 's Voormiddags te 9 urenuitdeeling van brood en haring aan omstreeks 1800 vrou wen in bet waaggebouw (ingang: Aalmarkt). Uitdeeling van tabak en bons voor bier aan omstreeks 1500 mannen, in het gebouw der vereeniging „Nut en Genoegen" (In gang: Pieterskerkgracht.) De commissie van leden der vereeniging die het bestuur bij de uitdeeling bijstaat, bestaai uit de hoeren: C. A. Bader, K. T. Caron, F. A. Dee, P. Van Driel Bzn., H. Filippo Hzn., L. Den Houter, P. T. C. Marks en P. J. Niesten. 's Namiddags te 1 uur optocht te water langs den volgenden weg: Naakte Sluis, Vliet, Rapenburg, Steenschuur, Gangetje, Nieuwe Rijn, Heerengracht, Oude Rijn, Vischmarkt, Botermarkt, Nieuwe Rijn, Hee rengracht, Oude Vest, Beestenmarkt, Gal gewater en Kweekschool voor Zeevaart. Voorop gaat eene stoomboot, waarop het bestuur der 8 October-vereeniging en het muziekcorps der Leidsche dd. schutterij. De eerste afdeeliug stelt voor deD intocht der watergeuzen binnen Leiden bij het ontzet der stad, op den 3en October 1574. De vloot is in twee afdeelingen gesplitst. Op de eerste der zes schuiten met dapperen voert bet bevel Louis De Boisot, heer de Ruart, admiraal van Vlissingen, opperbevel hebber der vloot tot ontzet van Leiden ge zonden voorgesteld door deu beer J. N. Van der Mark. 2e Schuit onder Adriaen Willemsz., ad miraal van Zieriksee, mede-bevelhebber der vlootvoorgesteld door den heer J. Le Roy. 3e Schuit onder kolonel La Garde, van het regiment de Noyelles, voorgesteld door den heer A. C. Kouwenberg. 4e Schuit onder Cornelis Claesz, vice- admiraal van Vlissingenvoorgesteld door den heer O. A. Bonnet. 5e Schuit ónder Joost de Moor kapitein ter zee, voorgesteld door den heer J. J. Weevers en 6e Schuit onder kapitein Oultran, van het regiment de Noyelles, voorgesteld door den heer J. Velberg. Het bestuur maakt met erkentelijkheid melding, dat zij de opgaven, benoodigd voor de eerste afdeeling van het programma, verschuldigd is aan de welwillendheid der WelEd. heeren dr. W. Pleyte en dr. W. N. Du Rieu. Op de schuiten zullen we verder opmer ken Zeeuwen, Hollanders, Franschen en Walen, met hunne pioniers, arquebuziers en pijpers. De costumes zijn geleverd door den heer P. J. W. Knaap alhier. De tweede afdeeling wordt geopend door eene stoombootwaarop de leden der hulp- commissie en het muziekcorps van het 4e regiment infanterie. Op de verschillende schuiten zijn 22 stedelijke vereenigingen met hare banieren vertegenwoordigd. Des avonds te half acht, groot dubbel concert op het schuttersveld door de muziek corpsen van de d. d. schutterij en het 4e regiment infanterie. Toegang tot het terrein door Zomerzorg en door Zomerlust. Door het muziekcorps van het 4e regiment zal ook worden uitgevoerd de Feestmarsch van den heer J. O. H. Mann, door den uit gever, den heer 6. Blankenberg opgedragen aan de 3 October-vereeniging. Het terrein zal electrisch verlicht worden. Rensachtige cbassinetten verlicht door middel van Bengaalsch vuur zullen van tijd tot tijd verschijnen. Te half tien Groote Taptoe door de beide voornoemde corpseDgesteund door tamboers en hoornblazers van het garnizoen. Groote Bengaalsche verlichting en zonnen. Wederom heeft de heer Bool, oudste wethouder dezer gemeente, eene statistiek over 1886 samengesteld, een lijst der cijfer» waarmede de „statistiek van Leiden" voor het jaar 1886 kan worden aangevuld. Aan die lijst is toegevoegd een uittreksel uit de opgaven, welke aan de commissie van enquête verstrekt werden. Voor hen die in een oog wenk zich op de hoogte willen stellen van den toestand der gemeente in 1886 is de duidelijk uitgewerkte tabel van zeer veel nut. Den inhoud er van deelden we onze lezers reeds mede bij de behandeling van het ge meenteverslag over 1888. De statistiek is opgenomen in de ingekomen stukken. Onze stadgenoot, de heer dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan de O. I. instelling alhier, wordt door de Engelscbe bladen met lof overladen omdat hij drie maanden wist door te brengen in Mekka, waar, gelijk men weet, de Christenen niet mogen komen. De „plucky Dutchman" (moedige Hollan der) heeft voigens het oordeel der Engelscbe pers de daden van Burckhardt, Palgrave en sir Richard Burton in de schaduw gesteld. Tot heden hebben zich bij het colle gium van het Leidsche studentencorps een 90-tal novitiï aangemeld om als lid te wor den aangenomen. Uit Brussel schrijft men omtrent den grooten internationalen prijskamp van weten schappen en nijverheid, ie houden te Brus sel in 1888. De bakkers en pasteibakkers van gansch België hebben, Donderdag jl. eene algemeene vergadering gehouden om de voordeelen van deelneming aBn den grooten internationalen prijskamp en wereldtentoon stelling te Brussel in 1888 te bespreken. Zij hebben met algemeene stemmen besloten dat er in al de steden comité's zouden be noemd worden om de vertegenwoordiging van hun ambacht zoo luisterrijk mogelijk te maken. Dit is eene heerlijke gedachte die wij met ganscher harte toejuichen en door al de ambachten hopen nagevolgd te zien. Den grooten prijskamp, die grootsche on derneming van ware voorstanders van handel en DÏjverheid verdient ondersteund te wor den. Het staatsbestuur heeft er ook zijn medewerking aan verleend door het bestem men van 2,800,000 franken, voor het op richten der gebouwen, en 700,000 franken, voor de inrichting der Belgische afdeeling. De stad Brussel heeft ook haar deel bijge bracht; zij heeft eene toelage van 250,000 franken gegeven, en den grooten prijskamp krijgt kosteloos water en gas. Het staats bestuur belast zich met het vervoer (langs de banen van den staat) der tentoontestellen voorwerpen. Voor den vreemde wordt het vervoer kosteloos gedaan vau aan de Belgi sche grens tot aan het Oefeningsplein, (plaats der tentoonstelling) en terugkeer. De nij ve ren welken na die van Brussel aan de ten toonstelling van Parijs verlangen deel te nemen, zullen hunne voorwerpen kosteloos van Brussel naar Parijs kunnen doen ver voeren. Men ziet dat niets verwaarloosd is om de deelneming zooveel mogelijk te ver gemakkelijkenook zijn wij van eenen goe den uitslag verzekerd. MUZIEK, LETTEREN EN KUN8T. Sterfdag (1885) van mevr. Kleine-Gartman. FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 51.) Men sprak geen woord, totdat het schit terend verlichte slot Rosegg zichtbaar werd. Alexander De St. Claire's hart zwol op van steeds toenemende bitterheid. Al deze heerlijkheden, die hij aanschouwde, zouden zonder de tusschenkomst van de vrouwdie tegenover hem zat, reeds den volgenden dag hem toebehoord hebben. Eu thans was hij op nieuw een uitgestootene I Op dit oogenblik reed het rijtuig het park van Rosegg binDen; de lange voor gevel van het slot was schitterend verlicht, de dear stond open. Ooder den hoofdin gang bewogen zich talrijke gestalten heen en weder. „Allen wachten op den bruidegom," zeide mevrouw Von Waldan lachend. „Stapt gij maar het eerst uit, sir Emil," vervolgde rij, toen het rijtuig nu voor het slot stil hield. „Tracht de algemeene bezorgdheid een weinig te verminderen I" Het portier stond open. Met een enkele sprong was sir Emil uit het rijtuig en met haastige schreden het bordes opgesneld, waar lord Rosegg zijn neef zeer bezorgd tege moet trad. „Waar blijft Alexander De St. Claire toch?" vroeg bij buiten adem. „Alles is gereed en de gasten wachten. Waar blijft de bruidegom?" „Hij is hier!" „Sir Emil sprak deze woorden zeer kalm uit en toch straalde er een zegevierende blik uit zijne oogeu, terwijl hij terzijde tredend, plaats maakte voor Alexander De St. Claire en mevrouw Von Waldau. Verbleekend deinsde de lord terug. Een blik op het gelaat van den bruidegom was voldoende, om i dere vraag in de kiem te verstikken. „Mylord," wendde sir Emil zich zeer koel tot zijn oom, „wij moeten n dringend verzoeken om ons Onmiddellijk een onder houd toe te staanzoo 't mogelijk is in de bibliotheek. Wanneer gij Manuela een half uur verwijderd koudet houden, zon zulks zeer wenscbelijk zijn." Lord Rosegg hoorde ternauwernood wat de spreker zeide. Slechts dit eene begreep hij, dat de aangekomenen niet voor de bruiloft, maar uit een andere beweegreden hierge- komen waren. Werktuigelijk ging hij de anderen voor naar de bibliotheekdie hem op den voet volgden. Het ruime vertrek was helder verlicht. Een vroolijk vuur brandde in den haard. De zware damasten gordijnen waren toegetrokken, de storm huilde angstwekkend en zweepte de regendroppels tegen de ramen. Daarbuiten het razen van den orkaandaarbinnen die zoele, benauwende atmosfeer, die gewoonlijk het onweer voorafgaat. Voor den open haard stonden gemakkelijke fauteuils. Mevrouw Von Waldau liet zich in een daarvan neervallen. Alexander De St. Claire stond naast haar, in het vuur starende, de lippen vast op elkaar gedrukt. Geen greintje medelijden gevoelde zijn hart voor het meisje, dat hem zoo met geheel haar ziel liefhad. Neen, thans haatte hij Ma nuela bijna. Indien lord Rosegg nog in twijfel kon verkeeren waarom de drie late bezoekers een gesprek onder vier oogen met hem verlangd hadden, dan zeide een blik op hunne ge laatstrekken hem alles. Zijn geheim was verraden en dit had de vronw gedaan, die hij, ondanks alles wat hij van haar wist, toch weder vertrouwen geschonken had. Sir Emil had ongetwijfeld van haar vernomen, dat hij de naaste erfgenaam was. Alexander De St. Claire was door haar te weten ge komen dat Manuela zijne dochter niet was. Alles was verraden en verloren! Een diepe zucht steeg uit des barons borst op, toen bij zich op een stoel liet neervallen, zijwaarts van de groote eiken houten tafel in het midden van het vertrek. Hij had zulk een grenzenlooze vrees voor dit oogenblik gekoesterd, dat hij zich voor de eerste maal in zijn leven tot huivering en omkooping had laten verleiden om dit oogenblik te vermijden en nu was alles verraden 1 Vertwijfeling wapende hem met een on- navolgbaren trots. Zijne innige liefde voor Mauuela had zijn leven onder den verplet terenden druk van dit geheim onbeschrijfelijk rampzalig gemaakt. Een andere had tegen zijn wil dit geheim verraden en thans was hij vrij. Fier stond hij tegenover zijn aan vallers, met een trotschen blik zag hij Alexander De St. Claire aan. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1