1 BUITENLANDSCHE BERICHTEN «LC m mm mai <m «_j iiL r^nü nr. Eene Amsterdamsche huiseigenares werdeenigeu tijd geledenin de grondbe lasting voor ongeveer f 3 meer aangeslagen dan te voren. Zij sloeg toen de bunr van van een barer huurders met f 25 op en die van den ander met 25 ets. in de weeken kreeg zoo f 33 vergoeding voor eene belas ting van f2.70. Door de politie te Hilversum is proces verbaal opgemaakt tegen drie jongens, we gens dierenmishandeling. Zij hadden eenen hond aan een touw opgehangen. Twee ver maakten zich daarna met het dier te mis handelen en de derde bracht het met een mes eene snede toe in den uitgestrekten hals. Te Hilversum zijn drie jongens tus- schen de 12 en 17 jaar op heeterdaad be trapt op het stelen van appelen en peren, waarover reeds lang klachten bij de politie waren ingekomen. Het bleekdat deze jongens nog zes medeplichtigen hadden. De heer A. Tromp van Holst, die als majoor-commandant de schutterij te Amers foort eene bijzondere geoefendheid heeft doen bereiken, heeft een veertigtal leerlingen van het gymnasium en de H. 13. S. vereenigd om hen onder zijn toezicht in den wapen handel te doen oefenen, 's Zaterdags van half drie tot vier uur wordt geëxerceerd en als er voldoende vorderingen zijn gemaakt, op de schijf geschoten. De ritmeester Blaauw, van het esca- dron ordonnanceu te Amersfoort, heeft het ongeluk gehad van zijn paard te vallen en daarbij een paar wonden aan het hoofd be komen. Hij is ter verpleging opgenomen in het militair hospitaal en bevindt zich thans vrij we). De jagers hebbenaldus schrijft men aan het Hbï. uit Loosdrecht, te dezer plaatse geen reden tot klagen. Het wild wordt in veel grooter hoeveelheid aangetroffen dan ten vorigen jare. Hazen, en vooral patrijzen, komen betrekkelijk veel voor, zoodat er goede dagen gemaakt worden. De aardappelbouw, vooral voor de minder gegoeden van zoo overwegend belang, geeft geen slechte uitkomsten, 't Beschot is vol doende en de smaak over het algemeen zeer goed. Het jaargetijde in aanmerking genomen staan de weilanden hier zoo goed als men wenschen kan. De regenbuien, die verhinderden dat de boekweit kon worden binnengehaald, hebben de noodige groeikracht verleend aan het gras, zoodat het vee, dat in den afgeloopen zomer niet geleden heeft aan maagoverla ding, nu zijn hart nog weer eens flink kan ophalen. De campagne op de steenfabrieken boven Nijmegen, te Ooi, Erlekom, Keker- dom en Millingenis geëindigd. Bijna on afgebroken van Juni tot half Sept. is met kracht gewerkt geworden, zoodat dan ook op de verschillende fabrieken, welke tien in getal zijn, ongeveer 41 millioen steenen gemaakt werden. Er was steeds, en er is ook nu nog vlugge handel, en de steenen vinden gretigen aftrek. Tengevolge der lage veeprijzen is te Dieren door een der slagers de prijs van het vleesch aanmerkelijk verminderd. Vroe ger betaalde men voor beafstuk 60 ets. per half kg. en thans 45. Rundvleesch zonder been kost voortaan 35 cent per half kg. Uit Nijkerk wordt van 25 September gemeld: Alhoewel de ongeregeldheden van 11. Maandag zich niet hebben herhaald, blijft de toestand alhier nog gespannen. Gedurende den loop der week werden op enkele plaatsen in de achterbuurten nog ruiten ingeworpen. Het detachement huzaren zal dan ook vermoedelijk gedurende de maand October alhier nog in kwartier blijven. Naar men verneemt, zijn er voor de vacante betrekking van burgemeester der gemeente Gorsel niet minder dan 37 sollici tanten. Uit Veendam wordt aan het Bil. ge seind, dat baron De Vos van Steenwijk zich weder candidaat heeft gesteld voor de tweede kamer. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit 's HertogenboschZooals reeds is medege deeld had de sociaal-democratische sigaren- makersvereeniging Nemesis te 's Hage het voornemen te kennen gegeven om een be zoek te brengen aan de oude Hertogstad. Al kon men ook geen lokaal verkrijgen voor het houden van vergaderingen, geen nood, men zou dan optochten houden door de stad en redevoeringen in de open lucht. Dat men met dit laatste in strijd kwam met de wet, scheen geen bezwaar te zijn. Een uur voor den bepaalden tijd (het uur van aankomst was 12.57) bewoog zich eene groote menigte in de richting van het spoorwegstation, en uit hetgeen men zagen hoorde was duidelijk op te maken, dat de ontvangst niet vriendelijk zou zijn. Het perron van den spoorweg werd tijdig afgezet; rijks- en gemeentepolitie was in groot getal aanwezig, en een gedeelte der troepen was in de kazerne geconsig neerd. De trein bracht echter geen enkelen sociaal-democraat aan. Slechts eenige dood kalme reizigers stapten uit, die vreemd op keken van al het lawaaidat bij hunne aankomst gemaakt werd. Een groot gedeelte van het publiek was blijkbaar teleurgesteld en trok ontevre den af. De rustlievende burgerij echter verheugt zich, dat onze stad voor een opstootje ge spaard bleef. Gisterenmorgen had de hovenier G. op bet St. Jacobskerkhof te 's Boschdie met een ledige hondenwagen wilde uitrijden het ongeluk het bijna 2-jarig zoontje van J. v. d. it., dat voor den wagen was ge- loopen, te ove.rijden, met het treurig ge volg, dat het wiel over het hoofd van het kind ging't welk onmiddellijk een lijk was. Dd. 24 Sept. wordt aan De Tijd uit Breda geschreven Per telegraaf gewerd ons hier de tijding dat de heer mr. C. H. B. Bootofficier van justitie bij de rechtbank alhier, benoemd is tot officier van justitie te Rotterdam. Iedereen die met dezen ambtenaar kenuis maakte, zal hem noode van hier zien ver trekken, want in het opsporen van misdrij ven was hij onvermoeibaar. Dit heeft mr. Boot vooral in bet jaar 1884 bewezen, toen zijn werkzaamheid geen grenzen kende, om den bekenden Bredaschen postdiefstal tot klaarheid te brengen. De regeering heeft toen ook getoondzijn ver diensten op den waren prijs te stellendoor hem bij koninklijk besluit het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw te verleenen, en ongetwijfeld is nu ook die beruchte dief stal aan zijn bevordering niet vreemd; want opmerkelijk is het, dat de meeste leden der rechterlijke macht, welke met het opsporen van dat misdrijf belast waren, kort daarna promotie hebben gemaakt. Zoo is o. a. de toenmalige substituut-officier van justitie mr. Van Asch van Wijck thans reeds eenige ja ren rechter te Utrecht, evenals de toenma lige substituut-griffier mr. Van Schaik thans kantonrechter is te Druten. BELUIK. De Etoile Beige meldtAls zeker wordt bericht, dat de regeering voornemens is, het initiatief te nemen van een wetsvoorstel, waarbij de persoonlijke militaire dienstplicht wordt voorgeschreven en het aantal regi menten artillerie met twee wordt vermeerderd. EK«£LAN1I. Omtrent de behandeling der zaak tegen O'Brien en Mandeville, voor de buitengewone rechtbank te Mitchelstown, wordt het vol gende gemeldOp ziju weg naar het rechts- gebouw werd O'Brien, wiens rijtuig door een eskadron huzaren was omringd, uitbun dig toegejuicht. Zoodra hij de zaal binnen trad, waar reeds een aantal Iersche afge vaardigden bijeen waren, boden eenige dames hem een fraaien korf met bloemen en lau werbladen aan, als fblijk van sympathie en bewondering van de zijde der vrieudeu van de vrijheid." Terstond na de opening der zitting tee- kende de afgevaardigde Harrington, die als verdediger zou optreden, protest aan, dat O'Brien vervolgd wordt ter zake van twee redevoeringen gehouden op 9 en 11 Augus tus, terwijl slechts ééne akte van beschuldi ging is ingediend. De rechtbank nam die tegenwerping echter niet aan. Zij eischte het verhoor van den getuige Foley, die ge hoord heeft dat O'Brien zeide: De Tory- regeering durft de Nationale Liga niet ver bieden. De boeren moeten aan de politie en de deurwaarders weerstand bieden en hunne haardsteden met de wapenen in de hand verdedigen." Echter weigerde zij de toelating van eenige getuigen h décharge. De advocaat Harrington schold den president daarop uit voor leugenaar en verklaarde zich terug te trekken. De rechtbank betuigde haar leedwezen over dit laatste besluit, maar verklaarde Harrington zelf daarvoor verantwoordelijk. O'Brien werd veroordeeld wegens elk der beide punten van aanklacht tot 3 maanden, en de pachter Mandeville tot 2 maanden gevangenisstraf. Beiden teekenden terstond appèl aan. Beiden zijn onder borgtocht op vrije voe ten gelaten, in afwachting van den uitslag van het appèl. Te Liverpool heerscht groote ontstel tenis wegens de talrijke gevallen van water vrees, welke daar in den laatsten tijd voor kwamen. Eene vrouw, die door een dollen hond gebeten werd bij het verdedigen van eenige kindereu, verkeert in een bedenkelij- ken toestand, ondanks de hulp haar door Pasteur verleend. Twee knapen ziju in het gasthuis aan hondsdolheid gestorven. Woens dag werden weder verscheidene menschen gebeten door een dol geworden grooten hond. ERANKKLSK. Voor eenigen tijd is een Fransch officier op Marokkaansch grondgebied ver moord. De Fransche regeering liet daar naar een onderzoek instellen, hetwelk nu is geëindigd. De heer Flourens heeft nu den Franschen vertegenwoordiger te Marokko, den heer Férund, gelast van den Sultan eene schadeloosstelling te eischen, welke aan de familie van den vermoorden officier zal worden uitgekeerd. De Duitsche gezant te Parijs, graaf Van Münster, is gisteren ontvangen door den minister van buitenlaudsche zakendie hem de uitkomsten van liet van Fransche zijde ingestelde onderzoek betreffende het voorval op de grenzen mededeelde. De divisie generaal Graudin is op non activiteit gesteld, omdat hij zich tijdens de manoeuvres van het 9e legercorps had laten overvallen. De eigenlijke reden schijnt ech ter in oueenighedeu van politiekeu aard ge legen te zijn. Wegens onaangenaamheden met de burgelijke overheid is generaal Allan, bevel hebber van het garnizoen te Dreux, op non activiteit gesteld. De oorzaak van dezen maatregel zou deze zijnTijdens de reis van den minister De liérédia naar Dreux, om het nieuwe spoorlijntje aldaar in te wijden, gispte de generaal de officieren, die zich, zonder hem daarvan te verwittigen, aan het station vereenigd hadden om den minister te begroeten. De officieren waren rechtstreeks door den prefect opgeroepen, die den generaal onmid dellijk antwoordde dat hij geen berisping in het openbaar van een collega kon noch wilde verdragen. De op-nou-activiteits-stelling van den ge neraal bewijst dat de minister de handelwijze van den prefect goedgekeurd heeft. Onlangs is gemelddat de kapitein der Fransche mariniers, Pleigneur, aan den Congo was verdronken. Thans is een zeer gegrond vermoeden gerezendat hij door de negers in zijn gevolg moet zijn vermoord, daar dezen, na zijne verdwijning, zijn hor loge en reistasch hebben verkocht. Het ijzerwerk voor de tentoonstellings gebouwen te Parijs is voor 9} millioen frs. aanbesteed. Er is ruim 26000 ton ijzer en staal te verwerken. De plannen voor den hoofdkoepel, voor het park en de tuinen op het Champ de Mars, alsmede voor de tuiubouw-tentoonstelling in het Trocadero zijn door de hoofdcommissie vastgesteld. De Eiffel-toren op het terrein voor de de aanstaande tentoonstelling te Parijs heeft groot gevaar geloopen. Door onvoorzichtig heid van eenige werklieden geraakte een der stellages in brand, doch twee agenten van politie wisten nog bijtijds het vuur te blusschen. Door het langdurig gebrek aan goed, frisch water vóór een paar weken, moest in vele wijken van Parijs het warme, onzuivere water van de Seine worden gebruikt. Op 1 September waren er in de ziekenhuizen 353 lijders aan thypheuse koortsen en nu 509. Bovendien moet het aantal der aan huis verpleegden zeer aanzienlijk zijn. Het aangekondigde congres der Fran sche vereeniging tot bevordering der weten schappen is verleden Donderdag te Toulouse geopend. De welkomstrede werd gehouden door den burgemeester, waarop de voor zitter der vereeniging, dr. Rochard, ant woordde, »in naam der 5000 geleerden, als wier tolk hij fier was op te treden". Zijne rede was eene verhandeling over de toekomst der hygiënewaarin hij o. a. zeide dat het gemakkelijker viel, honderd men schen voor ziekte te behoeden dan één zieke te genezen. Des avonds werd eene schit terende receptie gehouden in het Lyceum gebouw. De gemeenteraad van Marseille ligt overhoop met de bakkers. De raad bepaalde den prijs van het brood, eerste qualiteit, op 37} cent, en dat der tweede qualiteit op 27} per pond. De bakkers protesteerden hiertegen, maar de commissie uit den raad handhaafde haar besluit. Men tracht nu een algemeene werkstaking der bakkers te be werken, maar het is nog niet zeker, of dit plan zal gelukken. ZWITSERLAND. -f De correspondent van the Standard te Genève wijst op een gerucht, dat in de diplomatieke kringen de ronde doet, volgens hetwelk de bondsregeering, ofschoon het recht erkennende dat Frankrijk bezit om zijn grenslijn der Faucilles en van den Jura te versterken, voornemens is de aandacht der Fransche regeering te vestigen op den slech ten indruk, welken het plan, om een fort bij Genève te bouwen in Zwitserland gemaakt heeft. De Zwitsersche regeering, zegt de corres pondent, zal Frankrijk er aan herrinneren dat zij in 1815 de ontmanteling van het fort van Huuingen, tegenover Basel, verkre gen heeft. ITALIË. De cholera geeft in Messina tot aller treurigste tooneelen aanleiding. Ook de op- volger van den dezer dagen overleden pre fect dier provincie is aan de ziekte bezwe ken en de paniek is zoo groot, dat zelfs tal van geneesheeren en apothekers de vlucht hebben genomen, die door de politie wer den nagezet en teruggebracht. De gevan genissen en armhuizen worden door de ziekte niet gespaard. Te Villabote is een postbode door het grauw doodgeschoten omdat men beweerde, dat de door hem bestelde brieven de besmetting verspreidden. Een aantal lie den, die uit Palermo naar Monreale vlucht ten, werden met geweerschoten teruggedre ven, zoodat zij in het open veld moesten kampeeren. Een negenjarig jongetje dat, door den honger aangezet, in het dorp trachtte te sluipen, werd neergeschoten en het lijk verbrand. De ellende is groot en allerwegen zijn voor de noodlijdende inschrij vingen geopend. DCIT8CHLAAD. De Duitsche rijksdag zal tegen 22 November worden bijeengeroepen. De geschenken van den keizer van China, die keizer Wilhelm voor zijn ver trek naar Baden-Baden van den Chineeschen gezant in ontvangst heeft genomenbe staan behalve uit eenige kisten van de fijnste thee, uit een kostbaar zijden wand tapijt, een paar vazen en een aantal andere sieraden van eene zeer hardewitte en schitterende steensoort, die in Europa wei nig bekend en ook in China zeer kostbaar is. Aan die geschenken was een brief van gelukwensching met 'a keizers 90sten jaar dag toegevoegd. Prinses Albert van Saksen-Altenburg (vroeger prinses Hendrik der Nederlanden) die dezer dagen te Berliju ten bezoeke van haar moeder, prinses Friedrich Karl, werd ver wacht, is in haar reisplan verhinderd door eene keelaandoening. Meu bericht, dat de commandanten van Stettin en Maagdenburg, de luitenant- generaals Von Kameke en Von Clair, een patent voor hun posten hebben ontvangen. De bevelvoerder van Koningsbergende lui tenant-generaal Fischer, is in den adelstand verheven. Volgens officieele opgaven zijn te Ham burg tot dusver 70 gevallen van trichinen- ziekte voorgekomenwaarvan 8 met doode- lijken afloop. De trichineuse varkens moeten uit Denemarken zijn ingevoerd. De zaak Schnaebele zal Donderdag aanst. voor de rechtbank te Metz dienen. Aangaande de plek, waar bij de jacht partij te Raon-snr-Plaine gedoodde Fransch- man Brignon en de verwonde Fransche offi cier War.gel stonden, is nog niets officieels bekend, en evenmin aangaande het punt van waar de Duitsche jachtopziener Richard Kaufman zijn schot loste. Ook met betrek king tot de overige omstandigheden heeft men niets naders vernomen. De grenslijn is in de streek, waar het geval plaats vond, zeer ongelijk en hoekig. In officieele opgaven betreffende het ge beurde aan de grens wordt bevestigd, dat de Duitsche opzichter, die in last had tegen wildstrooperij te waken, alleen van zijn vuur wapen gebruik heeft gemaakt, omdat hij meende te doen te hebben met stroopers, die in deze streek bij de jacht op groot wild zeer talrijk zijn en tegenover de Duit sche boschwachters zeer vermetel optreden. OOSTENRIJK. Volgens de Allg. Wiener Medio. Zeit. heeft het bestuur van het algemeene zieken huis te Weenen van den minister van bin- nenl. zaken de mededeeling ontvangendat de regeering, met het oog op de velé be kend geworden noodlottige gevolgen van die inentingen volgens het stelsel van Pasteur, niet kan treden in het verzoek van prof- dr. Albert, betreffende het verleenen va» een jaarlijksch subsidie uit 's rijks schatkist ten behoeve van zijne inrichting voor pre ventieve inoculaties tegen watervrees, maar dat zij wegens de goede bedoelingen waar mede zijne inentingen ondernomen werden, bereid is hem voor éénmaal eene som van 1000 fl. toe te staan, als vergoeding van gemaakte kosten.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2