MANUELA, NIEUWS- EN ADVERÏKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 28 September 1887. N°. 228 ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Deze Courant verseli ij u t <1ajjeIijk sbehalve op Zou- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per lunimer 10 i'ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: ^fheepmakerssteeg 6. 201° Jaargang. STADSNIEUWS. Door de pdhtie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren M. te Amsterdam die, onder voorgeven van aan een ingezetene dezer gemeente een zekere som als hypotheek op diens huis te kunnen bezorgenhem f 30 afhandig maakte, welke hij zeide benoodigd te hebben voor eerste kosten. M. heeft reeds een vonnis ter zake van misbruik van vertrouwen ondergaan. De reeds vroeger ter zake van land- looperij welbekende vrouw J. L. is, hoewel kort geleden uit Teenhuizen ontslagen, op nieuw aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Gisteren heeft C. H. nabij de Tink onder Voorschoten een been gebroken, door dien hij, nadat de tram, waarop hij gespron gen was, zich weder in beweging zette, op zijde viel. Een zelfde ongeval overkwam iemand die aan den N. Rijn over een bos stroo strui kelde zoomede een derden persoon die met een ander aan het worstelen was geweest in een herberg en daar struikelde. Te 1 uur had eergistermiddag te 's Gra- venhage de uitreiking der prijzen plaats door de leden van de schietvereeniging „Orarije- Nassau", in den hnishoudelijken wedstrijd behaald. In den personeelen wedstrijd (200 pas) werden o. a. behaald de 24e prijs door den heer Brunting, te Voorschoten met 50 pun ten en den 39e prijs door den heer A. Van Thiel, alhier met 46 punten. Verleden week Vrijdag is te Amsterdam eene vergadering gehouden van de Holland- sche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen. Daarin werdo. a. met het oog op het uittreden der afdeeling Dordrecht en den minder gunstigen toestand der Maat schappij, een hervormingsplan besproken, door de afd. Leiden ingediend. Dat leidde evenwel niet tot een uitslag. De hh. dr. E. Laurillard, prof. C. P. Tiele en M. A. Perk werden in commissie benoemd, om in eene te houden buitengewone algemeene ver gadering nadere voorstellen te doen. Dr. Laurillard werd als algemeen voorzitter en de heer Perk als algemeen secretaris her benoemd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Prof. Mannstadt zal Donderdag Tschai- kowsky's piano-concert spelen en op verzoek Liszt's Hongaarsche Fantaisie. Gustav Kogel zal met hem den taak van dirigent op dien benefietavond, tevens het laatste symphonie-concert, deelen. Het laatste con cert, Vrijdagavond, zal een meer algemeen karakter dragen. Uit Keulen wordt gemeld, dat de tenorist Götze thans weder volkomen over zijne prachtige stemmidden beschikt. Bij zijn eerste wederoptreden als „Lohengrin" klonk zijn orgaan schooner dan ooit, en hij overstelpte (zoo zegt het bericht) zijne toe hoorders met welluidendheid. Van het geschrift van prins Jéröme Bonaparte tegen Taine: „Napoléon et ses détracteurs, was in twee dagen reeds de elfde druk uitverkocht. OFFICIEELS BERICHTEN. Door Z. M. is L. J. Stevens benoemd tot burgemeester der gemeente Sambeek. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Oct. 1887, benoemd tot secretaris van hel college van curatoren aan de rijks-universi teit te Utrecht, mr. J. F. B. Baert aldaar; te Groningen, jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman aldaar. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Oct. 1887, bevorderdtot commies der pos terijen 1ste kl. II. A. H. Canter Cremers, thans commies 2de kl.tot comm. der post. 2de kl. J. F. Ooms, thans commies 3dekl. tot comm. der post. 3de kl. E. W. M. La- gerwey, thans comm. 4de kl., en is benoemd tot comm. der post. 4de kl. Ph. Muus, thans sum. der posterijen. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 30,074,022,68 en bij de betaalmeesters. 2,262,455,50* Te zamenf32,336,478,18* De kiesvereeniging „Sappemeer" heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld mr. H. J. Smidt. Door de kiesvereeniging „Winschoten" de heer dr. J. M. Smit te Apeldoorn. Door de afdeeling Meeden der kiesver eeniging „De Grondwet" de heer J. H. Ebels te Stadspolder. De 16de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 70.000.92*, zijnde de opgave van 400 locale comité's, waaronder Leider dorp met f 254.39'. Een der zoontjes van Z. D. H. den prins Von Wied is gisterenochtend, verge zeld van graaf Van Bylandt en van zijn gouverneur, naar Neuwied vertrokken. De vorstelijke familie Von Wied keert a. s. Donderdag den 29sten naar Neuwied terug. Te Ter-Aar hebben zich op een trak tement van f450 'sjaars, 29 sollicitanten naar de betrekking van onderwijzer aan de openbare school aangemeld. Ruim drie jaar geledentoen het traktement f 600 was deden zich maar 2 sollicitanten op. Zondagavond, ten half elf ure, is tengevolge van een gebrek aan den rem door eene stoomtram van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij de stutbalk aan het station Scheveningen omver gereden. De machine kwam op den straatweg terecht en viel om, terwijl de daaropvolgende wagen tegen de machine op stond. Gelukkig waren er geen passagiers. De schade is niet gering. Het aantal badgasten, tot op Zater dag te Scheveningen aangekomen, bedraagt 6435 met 540 dienstboden, tegen 6267 badgasten met 712 dienstboden in 1886, wijzende alzoo eene vermeerdering in het aantal badgasten van 168 aan. Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen. Verleden Vrijdag viel eene juffrouw aan de Crooswijkschekade te Rotterdam wo nend, vlak nabij hare woning. Door den val bekwam zij een paar lichte kwetsuren, die van geene beteekenis werden geacht. Zij scheen echter geschrokken. Haar man raadde haar naar bed te gaan. Tot zijn groote ont steltenis vond hij haar 's avonds, toen hij naar bed wilde gaan, dood in haar bed liggen. Door de politie te Rotterdam is aan gehouden een man, oude bekende bij justitie en politie, die aan de Noordblaak een heer om geld vroeg, als hebbende dit volgens zijn voorgeven zeer benoodigd voor zich en zijn gezin. De heer, bewogen met zijn lot, gaf hem daarop een dubbeltje, hetwelk hem echter niet voldoende toescheen, zoodat hij een tweede dubbeltje bekwam. Spoedig daarop bleekdat de vrager ziph in een herberg aan de Visschersdijk bevonö', zittende rustig onder een glaasje bier en rookende een pijp. Onder het detachement suppletietroe pen, dat Zaterdag per „Zuidholland" van Rotterdam naar Java vertrok, waren zes gehuwde personen, die met toestemming hunner echtgenooten hadden dienst genomen een van hen was zelfs vader van vijf kin deren. Moeders en kinderen namen aan boord der „Zuidholland" afscheid; dezen waren meer bedroefd dan de vertrekkenden. Zaterdagnacht te half vier kwam aan het politie-bureel (Oudebrug) te Amsterdam een man klagende, dat hij kort te voren op de Prius Hendrikkade bij de Nieuwebrug was aangevallen door drie personen, die hem een prop in den mond duwden, mede sleurden achter de schutting van het Cen traalstation en daar beroofden van zijn horloge en eenig geld. Verdacht van medeplichtigheid aan deze berooving zijn door de politie aangehouden twee personen. Bij een hunner werd een voorwerp gevonden, dat de beroofde als zijn eigendom herkent. De keverdie Zaterdag te Amsterdam is gearresteerd, verdacht te zijn een colora dokever, is kort daarna, toen zijn onschuld bleek, in vrijheid gesteld. Bij de aanhouding van een beschon- kene bij het Tolhuis te Amsterdamheeft de politie eergisteren zooveel tegenstand ondervonden dat zij van den wapenstok moest gebruik maken om de menigte te verdrijven. Op de visscherijtentoonstelling te Am sterdam is eene inzending ingekomen van den heer Saur te Amsterdam. Deze uitge- lezene verzameling verwierf eene gouden medaille. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 49.) „Uwe woorden klinken vrij melodramatisch en behalve op het tooneelhoud ik van zoo iets niet. Waarom moet ik u naar het loge ment volgen? Wie zal ik daar ontmoeten en op welke wijze zijn wij allen misleid ge worden? Moeten uwe woorden soms een blaam werpen op lady Manuela?" „Volstrekt niet. Zij heeft geen schuld en het ligt ook volstrekt niet in mijn bedoeling, om uw huwelijk hinderend in den weg te treden. Niemand zal u over twee uren, wanneer de plechtigheid is afgeloopen, har telijker geluk wenschen dan ik." „Dat alles is zeer zonderling. Het zou mij werkelijk aangenaam wezenindien ge o wat duidelijker verklaardet." „Het is mij onmogelijk u meer te zeggen, mijnheer De St. Claire. Ik geef er u mijn woord op, dat ik zelf heb moeten zweren om te zwijgen. Kom mede en ik sta er u borg voor, dat gij desniettemin toch om tien uur op Rosegg zult aankomen." Een oogenblik stond St. Claire besluiteloos, doch eindelijk behaalde zijne nieuwsgierig heid de overwinning. Hij kreeg haastig boed en jas en maakte zich gereed om aan sir Emil's uitnoodiging gehoor te geven. „Welnu dan, ik volg u!" zeide hij vast beraden. De beide heeren spoedden zich de trap af, zonder iemand te ontmoeten en zij stapten in het zijwaarts van het huis wachtende rijtuig. Sir Emil greep de teugels en voort ging het, zoo snel de paarden slechts loopen konden. Gedurende den rit werd geen woord ge sproken. Sir Emil had de handen vol om de paarden bij dezen storm en dit onweer vooruit te krijgenen wat Alexander De St. Claire betreft, deze zat met over de borst gekruiste armen te wachten op de dingen die komen zouden. Wat zou hij moeten hooren? Een zon derling avontuur, 'twelk hij op den dag van zijn huwelijk zou moeten beleven? Thans werden de lichten van het dorpje zichtbaar en kort daarop hielden de beide mannen stil voor het logement. Sir Emil wierp den toeschietenden staljongen de teugels toe en voerde Alexander De St. Claire met zich het huis binnen. Op de eerste verdieping aangekomen, klopte hij aan een der deuren. Slechts éen oogen blik en deze werd geopend en Alexander stond tegenover mevrouw Von Waldau. Zij was allerprachtigst gekleed in een robe van don kerrood atlas, met fonkelende juweelen aan hals en armen en welriekeude bloemen in het haar. „Dat hadt ge zeker niet verwacht, mijn heer De St. Claire, om mij hier te zien, is het wel? Gij wist niet, dat ik reeds sinds een week hier was en opzettelijk uit Londen hierheen kwameenig en alleen om bij het huwelijk tegenwoordig te zijn." Alexander De St. Claire keek op zijn horloge. Hij was, uiterlijk ten minste, zeer bedaard. „Over een uur, waarde mevrouw, beeft de plechtigheid plaats. Ik verzoek u daarom beleefd, zoo kort mogelijk te zijn. Wat hebt gij mij te zeggen En Alexander's oogen richten zich op mevrouw Von Waldauw, als wilde hij haar met zijne blikken doorborenterwijl sir Emil er zwijgend bij stond. „Wat een gelukskind zijt gij toch, mijn heer De St. Claire," hervatte mevrouw Von Waldau. «Gij zijt een gelukzoeker zonder middelen en toch wacht u op het slot Rosegg dezen avond een erfdochterdie bereid is u hare band te schenken. Wel is waarbemint ge het meisje niet, die gij uw naam wilt geven, maar het begrip der liefde is toch immers maar een geëxalteerd begrip, dat alleen wortel geschoten heeft in de hersenen van romanschrijvers. Alleen dan, wanneer bruid en bruidegom arm zijn, is de liefde noodzakelijk, opdat het denkbeeld eener ver- eeniging in hunne ziel ontwaken kunne." „Mevrouw Von Waldau, ik herhaal het uhet is al over negenenhebt ge me alleen hier laten komen om mij uwe ziens wijze omtrent de liefde mede te deelen? Wanneer zulks het geval mocht zijn, dan zult ge me zeker wel vergunnendat ik mij verwijder." «Maak daar zulk een spoed maar niet mede, mijnbeer De St. Claire," hervatte mevrouw Von Waldau spottend. „Al mocht het ook tien uur slaanzoo geloof ik toch niet, dat we heden avond nog een bruiloft zullen hebben." „Mevrouw Von Waldau, gij spreekt in raadsels, die ik niet in staat ben op te lossen," riep Alexander, in extase gerakend. „Geen bruiloft heden." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1