M!a K mm «3 KI bes «tj k*. .zm. rmu r**» Loo en als zoodanig vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. P. M. W. F. Kraijen hoff van de Leur. JjJSLANDSL'HË BËRlCÜIEiY Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram heeft Zr. Ms. schroef- stoomschip lste kl. Tromp, onder bevel van den kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck, in den middag van den 21 dezer Kaapstad verlaten ter voortzetting van de reis naar Nederland. St.-Ct Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eiken kroon den heer C. A. Steger, directeur der stenographische inrichting bij de staten- generaal. Het tijdstip van het vertrek der Kon. familie naar Het Loo is gewijzigd en zal naar wij vernemen, thans plaats hebben als het adres van antwoord op de troonrede door de tweede kamer zal zijn aangeboden. (I), v. Z-B.. en 't Gr.) Onder de koninklijke besluiten in de Staatscourant zal men dat bebben opgemerkt betreffende het eervol ontslag van generaal Smits als kommandant van Bronbeek." Onverwacht is dit besluit niet, zegt de Arnk. Ct. Generaal Smits toch heeft vroeger meermalen te kennen gegeven dat hij zijne betrekking wenschte neder te leggen, wan neer het Koloniaal Militair Invaliedenhuis „Bronbeek" vijf-en-twintig jaar zou hebben bestaan. Dit nu zal den 19den Februari 1888 het geval zijn en met dien datum is dan ook het ontslag verleend. Op 15 dezer ontbraken bij de infan- terie-regimenten 172 korporaals, terwijl er 67 sergeants tot en 192 korporaals geschikt ter bevordering tot sergeant of fourier aan wezig waren. Twee reizigers (een echtpaar), die reeds van 28 Mei jl. samen op reis zijn en het grootste gedeelte van de reis op een rijwiel afgelegd hebben, bezochten voor eenige dagen ons land. Op genoemden dag dan vertrokken de beer en mevrouw Harold R. Lewis, leden van de Philadelphia Bicycle club, te Phila delphia, met het stoomschip Etruria, over New-York naar Liverpool, en verder van Liverpool naar Coventry, waar zij een rijwiel kochten. Met dit middel van vervoer ging het van Coventry naar Londen, naar Salisbury en naar New-Haven. De boot bracht hen van daar naar Dieppe over. Doch verder ging het, zonder dat van iets anders dan van den wieier gebruik gemaakt werd over Rouaan, Parijs, Génève, Aigle, Thun, Interlaken, Brünig, Lucern, over den Sint-Gothard naar Milaan, over den Splügen-Pass naar Constanz, Schaffhausen, den Rijn langs naar Keulen, Arnhem, Zutfen, Deventer, Zwolle, Leeu warden, Stavoren, Enkhuizen (per boot), en Hoorn naar Amsterdam. Te Hoorn hadden zij, naar hun bereke ning, 3416 kilometer, of 2135 Engelsche mijlen afgelegd, en wel in 64 dagen. Zon dag jl. verlieten zij Amsterdam na een ver blijf van twee dagen, en waren toen voor nemens de, volgende route te nemenBot terdam, Antwerpen, Brussel en Calais, om van daar naar Dover over te steken en ver volgens Liverpool te bereiken. Hier dachten zij het stoomschip Etruria weder te vinden, om op 1 Oct. a. s. de terugreis naar Phila delphia te aanvaarden. De Ned. Cricketbond omvat thans 13 clubs, met een gezamenlijk ledental van 255 en 66 donateurs. L'Hoste, de onverschrokken luchtrei ziger, wiens tocht met drie ballons Maan dag jl. zoo uitnemend slaagde, zal nu Zon dag aanst. te 4 uren uit den tuin van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage met vier ballons tegelijk opstijgen. De gemeenteraad van Botterdam heeft gisteren overeenkomstig het advies van burg. en weth., afwijzend beschikt, op de adressen om vergoeding van schade, bij de onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden aan der adressanten eigendommen toegebracht. Voor het Nederlandsch genees- en natuurkundig congres te Amsterdam zijn tot heden 602 deelnemers ingeschreven. De faam van het Marktplein der 17e eeuw is ook tot het verre Zuidwesten door gedrongen. In een der te Buenos-Ayres verschijnende duitscbe bladenArgentinisches Wochenblatt, van 20 Aug. jl., vinden wij er een vrij getrouwe beschrijving van, en daarin wordt rechtmatige hulde gebracht zoowel aan het plan als aan de uitvoering. (Hbl.) Men schrijft ons uit Utrecht: Geheel onverwacht deed zich eergisteravond weer een oploopje voor, veroorzaakt door een man en eene vrouw, die in beschonken toe stand buiten de Tolsteegpoort socialistische liederen aanhieven. Geen gehoor gevende aan de vermaningen van een politie-agent om rustig zwijgend door te gaanverzamelde zich een volkshoop om hen, die zich aan vankelijk rustig hield, maar handtastelijk werd toen de man zijne liederen en toespra ken door wilde gestes deed vergezeld gaan en met het vuur zijner sigaar een der om standers langs het gezicht streek. De politie nam man en vrouw echter dadelijk in be scherming en bracht hen naar buiten de stad, even voorbij de begraafplaatsmaar toen zij daar opnieuw beleedigende uitdrukkingen ge bruikten en eene uittartende houding aanna men, zou het volk zich niet rustig gehouden hebben, iudien niet de politie de beide op roermakers had ingerekend en naar den po litiepost had overgebracht. Langen tijd bleef bet vdór den post levendig en druk, zonder echter maar even onrust te baren. De ge vangenen werden binnen gehouden, en lang zamerhand droop de menigte af. (D.v.N.) De jongen W. Kluyn uit Apeldoorn, die onlangs nabij de wees-inrichting te Neer bosch zwervende is gevonden en daar voor- loopig werd verpleegd, is thans voorgoed in die inrichting opgenomen, waar hij zijne opleiding zal ontvangen en een handwerk leeren. Eenige der voornaamste slagers te Wageningen hebben hun prijzen met lOcent per kilogram verlaagd. In de gemeente Eede zal eene staal- gieterij en smederij worden opgericht. Naar men meldt, is dit de eerste fabriek van dien aard in ons land. Uit Zwolle wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Woensdagavond vertoonde zich alhier op de straat een als heer gekleed persoon, die onder den invloed van sterken drank uitriep: „Ik ben sociaal-democraat." In een oogenblik was hij door een groot aantal jongens en menschen omringd, die, terwijl hij naar bet politie-bureau werd overgebracht, de bekende anti-socialistische liederen aan hieven. Op het politie-bureau gaf hij op te Amsterdam woonachtig, en op reis te zijn naar Hengeloo, ten einde zich bij eenen fabrikant aldaar als monteur aan te melden. Bij Diepenveen kregen eenige lieden op den open baren weg twistwaarbij zekere M. uit die gemeente met een mes door een Duitscher zwaar gewond werd. De dader werd door de rijkspolitie opgespoord en in arrest genomen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN BELGIË. De heer Champion De Villeneuve, een rijke Franschman, die sinds jaren te Brussel woonde en daar onlangs overleed, heeft zijn groot hotel in de Rue Leopold aan de stad Brussel vermaakt, mei de bepaling dat dit tot woning voor den burgemeester zou strekken. Tevens heeft hij een jaarlijkscb bedrag vastgesteld voor onderhoud. Den schilder Gallait benoemde de erflater voorts tot algemeen erfgenaam, na uitkeering van eenige vrij groote legaten aan liefdadige instellingen. EKCiELAlS De overheid heeft aan Dillon en Con don te Dublin verboden, te Mitcbelstown openbare vergaderingen te houden. Gelijk men weet, begint aldaar heden de behande ling van het proces tegen O'Brien en Man- deville. Met uitzondering van Daily News en Pall Moll Gazette, keuren alle groote Lon- densche bladen het gisteren door de lersche uitvoerende macht afgekondigde onderdruk kingsdecreet onvoorwaardelijk goed. Een correspondent van l'Indépendanee Beige te Londen telegrafeert dat de jongste mail van den Congo slechte tijdingen uit Stanley-falls heeft aangebracht, waar de Arabieren voortgaan met het maken van jacht op de slaven en weigeren bet gezag van den vrijen staat te erkennen. FRANKRIJK. De minister-president Bouvier heeft voor de uitnoodiging om het feest der ten toonstelling te Toulon bij te wonen bedankt, daar hij niet voornemens is voor de opening van de parlementszitting een nieuwe rede voering te houden. De minister van oorlog zal de Fransche balaillons jagers en zouaven zoo spoedig mogelijk van Tonkin naar Frankrijk terug roepen; de minister van marine zoekt naar de noodige middelen om hen door infanterie der marine in Tonkin te vervangen. Behalve de velocipedisten, die bij de manoeuvres van bet 9e legercorps groote diensten bewezen hebben, is ook een ander element, dat der honden, zeer gewaardeerd. Eik regiment bezit er vier, die de schild wachten van de voorposten vergezellen en die afgericht worden om stil te brommen in plaats van luid te blaffenmen is hierin echter nog niet geslaagd. De minister van onderwijs Spuller heeft twist met de onderwijzers, die na hun congres te Parijs een vereeniging oprichtten, waarmede de minister zich niet kan veree- uigen. Het Journal Offieiel bevat een uit voerig schrijven van den heer Spuller, die zijn ontevredenheid betuigt over het oprich ten dezer federation autonome. Het aantal werkstakers te Cholet en in den omtrek wordt op 14,000 geschat. Een gedeelte hunner heeft eene vergadering gehouden, waarin een gewichtig besluit is genomen. Er is namelijk bepaald, dat bij de beraa islaging over de belangen der werk lieden het woord niet meer zal gegeven worden aan hen, die buiten de werklieden corporatie staan. De vergadering verd bij gewoond door een paar duizend werklieden. Een werkman te Tours, Poilrat ge naamd, die dagelijks drie frank verdient, heeft van den minister van buitenlaudsche zaken in Frankrijk officieel bericht ontvangen, dat een verre bloedverwsut van hem te Chicago is overleden en hem als eenigen erfgenaam een vermogen van zoowat 40 millioen frank nalaat. S 1* A N .1 I- De Spaansche regeering heeft haren ambassadeur te Parijs opgedragen tot het Fransche kabinet vertoogen te richten betrek kelijk de aan Don Carlos verleende machti ging om verscheidene dagen in het zuiden van Frankrijk te vertoeven, en dat te meer omdat Don Carlos, tijdens zijn verblijf te Bordeaux, bezoek heeft ontvangen van zijn voornaamste agenten en hun instructiën heeft gegeven. De heer Moret beklaagt er zich over dat Frankrijk het Spaansche gouver nement niet heeft geadviseerd of geraadpleegd alvorens Don Carlos toe te staan om in Frankrijk te vertoeven. ITALIË De jaardag van de inneming der stad Borne door de Italiaansche troepen is den 20n September in Italie's hoofdstad op de gebruikelijke wijze herdacht. Onbekend ge bleven boosdoeners hebben drie groote spring- bussen tegen de bronzen poort van het Vaticaan geworpen, die met geweldigen knal ontploften, zonder echter groote schade te veroorzaken. De prefect van Messina is aan de cholera gestorven. Maandag 383 gevallen, 117 met doodelijken afloop. Van de 80000 inwoners hebben 30000 de vlucht genomen. DIIITICII LAN». De Mecklenburgsche regeering heeft nu ook bij decreet van den minister van justitie gewaarschuwd tegen Belgische en Nederlandsche agenten, die daar soldaten werven voor het Indische leger. Uitdruk kelijk wordt aanbevolen briefwisseling over papieren of andere stukken uitsluitend te voeren door bemiddeling der Duitsche con suls, ten einde te voorkomen, dat van der gelijke legitimatie-papieren misbruik wordt gemaakt. OOSTENRIJK. Te Weenen is het proces begonnen van Zaleski, den postbeambte te Weenen, die met 150.000 fl. op den loop ging. Hij zegt dat hij het misdrijf om politieke rede nen pleegdebehoorende tot een geheim ge nootschap kreeg hij last te stelen en hij stal. Het geheim genootschap had tot doel een verbond tusscheu Polen, Czechen en Russen tegen Duitschland tot stand te brengen, en gemoederen in Frankrijk op te winden en van Oostenrijk een Slavische federatie te maken. De zetel van het genootschap is Weenenin Rusland was Katkoff de leider. Natuurlijk gelooft niemand aan die onthul lingen. B IJ L Ci A RIJ E. Eene dépêche uit Bucharest, door het Journal de Paris ontvangen, bevat berichten uit Sofia, volgens welke de toestand betreu renswaardig is. Volslagen regeeringloosheid heerscht in Bulgarije en prins Ferdinand is niet bij machte zijn gezag te doen eerbie digen. TURKIJE. De Porte zond eergisterenavond eene nota aan het kabinet te St. Petersburg, met betrekking tot de Bulgaarsche quaestie. De hoofdinhoud van dit stuk komt hierop neder: Uit aanmerking van de gevoelens welke bij zekere Europeesche kabinetten heerschen en de aanneming der Russische voorstellen wei nig waarschijnlijk maken, meent de Porte, ten einde eene mislukking te voorkomen, te moeten besluiten tot een nieuwe gedachten- wisseling met Rusland, ten einde in gemeen schappelijk overleg een schikking te beramen, welke de toestemming der mogendheden kan verwerven. AFGHANISTAN. Volgens gerucht is Eyub Khan bij Kaïn in Perzië gevangen genomen. Eenigen zijner aanhangers zijn in de omstreken van Meshed gezien. AMERIKA. Op den Texas en Pacific spoorweg heeft weer een brutale diefstal plaatsgehad. Ben bende gemaskerde mannen viel een naar het Oosten gaanden exprestrein bij Fort Worth in Texas aan en beroofde de pakket en postwagens voor een bedrag van 30,000 dollars. De passagiers werden niet lastig gevallen. PEB TELEGRAAF. PARIJS, 23 Sept. Het Journal des Dibats verneemt uit Sofia, dat op last van den minister-president Stambuloff te Sistowa een geestelijke in hechtenis is genomen, daar deze zich vijandig gedroeg jegens de tegen woordige regeering. SOFIA, 23 Sept. De regeering heeft be vredigende berichten ontvangen betreffende den verkiezingsveldtocht. Waarschijnlijk zullen van de 292 leden der Sobranje hoogstens 60 tot de aanhangers van Zankoff en Karaveloff behooren. ROME, 23 Sept. Volgens de Tribune zijn te Messina door de cholera aangetast 127 personen en overleden er 62. Te Ca tania deden zich voor 2 ziekte- en 2 sterf gevallen en te Palermo 8 ziekte- en 8 sterf gevallen. PARIJS, 23 Sept. De XlXe Siècle deelt mede, dat gisteren in den ministerraad de verbanning der prinsen is besproken. Een beslissing werd echter niet genomendaar de meeningen zeer uiteenliepen. De minister van binnenlaudsche zaken De Fallières, gaf verslag van den staal der monarchistische beweging in Frankrijk. De minister van marine Barbes bestreed de verbanning der prinsen. MITCHELSTOWN, 23 Sept. O'Brien is hier aangekomen en door de politie tegen den middag voor de rechtbank gebracht. Een groot aantal zijner politieke vrienden, o. a. de hh. Dillon en Pickersgill, vergezel den hem. LAATSTE BERICHTEN. Men verneemt dat in het ontwerp- adres van antwoord der tweede kamer hoofd zakelijk de hoop wordt uitgesproken, dat de kamer den gewichtigen arbeid der grond wetsherziening zoo spoedig mogelijk zal volbrengen. De overige punten der troonrede worden in een paar paragrafen saamgevat. Het wederantwoord van Z. M. den koning op hel adres van antwoord der eer ste kamer luidt: „Mijne heeren, met genoegen verneem ik. de instemming van de eerste kamer der staten-generaal met den wensch, dat de werk zaamheden, die haar wachten, mogen strek ken tot welzijn van het vaderland." Ik verzoek u, mijne heeren, aan de eerste kamer mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord. In de hedenochtend te 11 uur ge opende zitting van de tweede kamer is het ontwerp-adres van antwoord ter tafel gebracht en naar de afdeelingen verzonden. Daarop werd tot 2 uur de vergadering gesehorst. Daarna werd medegedeeld dat het gewij zigd ontwerp gereed was. Het zal worden gedrukt en de beraadslaging is bepaald tegen Maandag a. s. om 1 uur. Na het adres is de vaststelling van het rooster van aftreding der leden en de keuze van leden der huishoudelijke commissie aan de orde. De minister van financiën sprak daarop de financieele rede uit, waarna de kamer is gescheiden tot Maandag. Gisterochtend werd Wassenaar bezocht door H. M. de koningin. Op een daartoe strekkend verzoek van de vereeniging tot bevordering van het marktwezen te Wageningen heeft de Ned, Rhijnspoorweg-maatsehappij voor het vee- vervoer naar en van Wageningen in verkeer met de stations Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Leiden de toepassing van een ver minderd tarief toegezegd. Om het bezoek van woonscheepjes gedurende den winter tegen te gaan, heeft de raad van Lemsterland besloten geen andere personen tot de werkverschaffing toe te laten, dan die welke de twee laatste jaren in de gemeente hebben gewoond. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Voor het admissieexamen aan de TheoL school te Kampen hebben zich 19 adspiranten aangemeld. Toezegging van beroep te Waarden (cl. Goes), dr. J. Z. Schuurmans Stekhoven, cand. te Katwijk-Binnen; te Moerdijk de heer J. Ph. flattink, candidaat te Harderwijk,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2