NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)eze Courant verschijnt <1 a e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. AOVERTENTIEN: ABOiü NEGERS T: MANUELA Leids Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: ScheepmakersKteeg: 6. Zaterdag 24 September 1887. N°. 225. 201" Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.K0. Prijs per ^uiiimer 10 Cent. STADSNIEUWS. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken is de heer M. G. Hoekstra te Delft, voor het tijdvak van 1 Oct. 1887 tot en met 31 Dec. 1888, benoemd tot adsistent voor de natuurkunde aan de rijks-universiteit alhier. Het rijks ethnographisch museum heeft van den heer A. J. Bauduin, gewezen con sul der Nederlanden in Japan, thans secre taris der Japansche legatie te 's Hage, ten ge schenke ontvangen een aantal, nader in de Staatee. van heden omschreven, boeken. Den schenker is de dank der regeering betuigd. Voorloopig voor één jaar is benoemd tot leeraar in natuurlijke historie en wis kunde (afd. meisjes) aan de hoogere bur gerschool te Almeloo dr. G. Postma alhier. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school C te Ouderkerk a/d IJsel mej. L. Trago, alhier. Alhier is eergisteren overleden de heer A. Oosthoek, technoloog, sedert rnim twee jaar opzichter over de gasverlichting te Haarlem. De reeks der nutslezingen zal dezen winter worden geopend met eene lezing, voor het publiek toegankelijk door mr. D. Simons van Amsterdam op Donderdag 17 Novem ber. Onderwerp: Leekepraatjes over bet Nieuwe Strafwetboek. Het officieel orgaan van de tentoon stelling van voedingsmiddelen gaf beden zijn 100e nummer met een bijvoegsel. De redactie maakt er in bekend, dat ze met dit num mer de uitgave staakt, omdat het blad slechts reden van bestaan had tijdens de tentoon stelling, waarvan het geroepen was de be langen te behartigen. Naar onze meening heeft het aan die roeping voldaan. In de op den 22sten September jl. gehouden departementsvergadering der Maat schappij rTot Nut van 't Algemeen" werd tot algemeen secretaris dier maatschappij gekozen de heer dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman te Gorinchem en tot penning meester van het departement, ter vervanging van den heer P. Van der Velden Erdbrink, die bedankt heeft, de heer G. Y. C. Eraser, alhier. De voorzitter, dr. P. Van Geer, en de heer A. Van Eek betuigden den heer Van der Velden Erdbrink hunnen dank voor zijn voortreffelijk beheer en voor al hetgeen hij steeds gedaan heeft om de finantiën van het departement te doen bloeien. De afgetreden penningmeester dankte daarop die sprekers voor hunne wel willende woorden. Vervolgens werden benoemdtot leden van de commissie van de volksbijeenkomsten de heeren mr. J. J. Schneither Azn. en dr. Th. B. Van Wettuin en tot leden van de commissie tot opneming der rekening en verantwoording van den penningmeester des departements en der daaraan verbonden in stellingen: de heeren P. P. W. Heintz, jhr. A. Von Bülow, G. Y. C. Fraser en F. Beijerinck. De heer mr. W. Van der Vlugt, lid van de commissie tot opneming der boeken en effecten van de Spaarbankbracht namens die commissie rapport uit van hare bevin dingen. Uit dat rapport blijkt, dat zij alles in de beste orde heeft bevonden. Tevens wordt daarin de uitstekende wijze, waarop deze instelling beheerd wordt, zeer geroemd. Op het verzoek van de commissie van de Leesbibliotheek om verhooging der jaar- lijksche subsidie, wordt op voorstel van het bestuur besloten aan die commissie dit jaar nog eene buitengewone subsidie te geven van f 50zullende het bedrag der subsidie voor volgende jaren bij de eerst volgende begrooting van ontvangsten en uitgaven van bet departement definitief wor den vastgesteld. Uit het bestuur zijn voor het departementsjaar 1887/8 herkozen tot voorzitter dr. P. Van Geer, tot vice-voor- zitter dr. C. J. Van Ketwich. MUZIEK, LETTEREN EN KUN ST. Geboortedag (1780) van Tollens. Sterfdag (1863) van Thackeray. Gisterenavond werd in de opera te 's Hage ,/Le Trouvère" gegeven. Behalve Lestellier en Joussaume, die ook in het vorige jaar daarin optraden, waren de overige vertooners allen nieuwe artisten. De bariton Guillemot voldeed als Luna niet minder dan in La Favorite", door zijne volle aange name stem en goede voordracht. Mevr. Lematte-Schweyer gaf de partij van Léonore met veel warmte weer, en afgezien van nu en dan vibreeren en te veel krachtsontwik keling, zong zij zeer fraai. Als Azucéna debuteerde de contralto mile Passamo, eene jonge artiste, wier stem, misschien wel door zenuwachtigheid, zeer zwak klonk. Over het geheel gaf de opvoering veel ge noegen, getuigen herhaalde terugroepingen. Lestellier moest na de 3e akte driemalen terugkomen. De Dordtsche afdeeling van Toon kunst" zal in December uitvoeren een nieuw weik van den heer H. Vink, „DerTrinmph der Liebe", waaraan de componist op het oogenblik de laatste hand legt, en Der Taucher" van W. Kes, beiden voor koor en orkest. Door het stedelijk muziekcorps te Pur- mereud is het initiatief genomen tot op richting van eenen provincialen bond voor harmonie- en fanfare-gezelschappen. Het corps heeft zich daartoe bij circulaire tot hare zustervereenigiugen in Noordholland gewend, met verzoek tot medewerking. Massenet wordt te Frankfort verwacht, waar zijn opera „Le Cid" weldra wordt opgevoerd. Gebr. Van Lier kochten in de veiling der tooneelbibliotheek van wijlen G. Theod. Bom eene verzameling van 5192 tooneel- stnkken. De Nederlandsch-Vaticaansche tentoon stelling te Amsterdam is in ruim drie weken, dat zij geopend is, door ruim 15000 per- souen bezocht. Zondag wordt te Mannheim een mar meren buste van Wagner onthuld in een nis van het huis van Emil Heckel, een vriend van den overleden meester. Bij die gelegenheid is tevens een „Wagnerfeier" georganiseerd. Den 2den October a. s. zal te Gent aan Julius Vuylsteke, den bekenden dichter en warmen strijder voor de Vlaamsche zaak, bij gelegenheid van zijn 25-jarig bestuurs lidmaatschap van het Willemsfonds, eene luisterrijke hulde worden gebracht. Aan een feestmaal, gepresideerd door den heer Lippens, burgemeester van Gent, zul len den jubilaris zijne verzamelde proza werken", door de feestcommissie met Julius Sabbe aan hel hoofd bezorgd, benevens zijn door Florimond Van Loo gesteendrukt por tret worden aangeboden. De Gentsche, Luik- sche en Brusselsche taalminnende studenten genootschappen en die der staatsgestichten van M. O. zullen Vnylsteke een album ver eeren. De feestrede zal Julius Sabbe, de tegenwoordige voorzitter van het Willems fonds, houden, en Jan Van Beers zal er spreken uit naam van het verbond der Vlaam sche liberale vereenigingen. Men rekent op de tegenwoordigheid van den heer Buis, burgemeester van Rrossel, van eenen afge vaardigde der Antwerpsche vroedschap, van prof. Emiel De Laveleye en verscheidene aanzienlijke Noord-Nederlanders. Belgische bladen gewagen ook van eene deputatie van Leidsche studenten. Wederom komt er een blad uit, door eene vrouw geredigeerd. Het wordt te Rome uitgegeven en heet Galatea. De redactrice is Clelia Bertini-Allili. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemdtot burgemees ter: der gemeente Kruiningen C. Der We duwen en der gemeente Krabbendijke C. C. Welleman en tot betaalmeester te Zwolle H. Van Kuykthans betaalmeester te Tiel. Door Z. M. is de 2de luit. A. Tromp van het 4de reg. inf. voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West- Indië. Door Z. M. zijn met ingang van 1 Oct. 1887, bevorderd tot commies der pos terijen 2de kl, F, G. Van der Ramhorst de Brouwer, thans commies 3de kl, en tot commies der posterijen 3de kl. W. Van der Heide, thans commies 4de kl. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië T. J. M. F. Mollinger, met ingang van 1 Oct. 1887, wegens in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Ingevolge machtiging des konings is de kapt.-luit. ter zee H. Van Broekbuyzen met 1 Nov. a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. art. instructieschip Het FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 47.) „Wanneer ik dood was, zoo zouden zijne kansen op het majoraat vermeerderen en ik ben overtuigd, dat bij niets vuriger wenscht, dan mijn uiteinde, „zeide de baron bij zich- zelven. „Er moet zeker iets buitengewoons met sir Emil gebeurd zijn vader, „sprak Manuela pein zend. „Zijn honding, zijn geheele wijze van zijn geven den indrukalsof hem een groot geluk is te beurt gevallen!" „Een groot geluk? Ik geloof, dat ge je vergist, Manuela," hernam lord Rosegg peinzend. »Of hij nog," voegde hij na een pauze er aan toe, „met mevrouw Von Wal- dau in relatie staat, sinds zij Rosegg ver laten heeft?" De voor de bruiloft vastgestelde dag was eindelijk aangebroken: het was somber, on aangenaam wéér. Aan den hemel jaagden donkere wolken in wilden spoed voort en angstwekkend huilde de wind door de blader- looze takken der hoornen en nam in den loop van dien dag zoodanig de overhand, dat Manuela, die volstrekt niet tot de bijgeloo- vigsten behoordezich er toch onaangenaam door gestemd gevoelde. Zoo viel de duis ternis en nog slechts te heviger raasde de storm. „Een vreeselijke avond voor een bruiloft," duisterde men elkaar in de dienstbodenver- trekken toe. „Geen wonder, dat lady Ma nuela er uitziet als een geest." En inderdaad Manuela was bleeker dan bruiden gewoonlijk plegen te zijn. Het kasteel was helder verlicht. Men had aan alle deuren en trapleuningen guirlandes van bloemen aangebracht, als bevond men zich midden in den zomer. Het sloeg acht □ur; de geestelijke was bereids aangekomen. Het sloeg negen, van lieverlede kwamen de gasten opdagen. Halftien klonk het van den slottoren. „Of Alexander er al is?" vroeg Manuela, die, om haar bruidsgewaad aan te trekken, zich naar hare kamer begeven had, aan de bruidsmeisjes, die juist de laatste hand aan het toilet gelegdde laatste bloem bevestigd en den sluier vastgestoken hadden. Bleek en in gedachten verzonken stond zij voor den spiegel, zij, een bruid, gereed om naar het altaar te gaan. Kwart voor tienen verkondigde de stads klok. De klokslagen deden het jonge meisje ontstellen. Op hetzelfde oogenblik keerde de uitgezonden kamenier met bel bericht terug „Neen, mylady, mijnheer De St. Claire is nog niet aangekomen; de geestelijke wacht in vol ornaat, de gasten zijn verzameld, alleen de bruidegom ontbreekt nog!" Geen der bruidsmeisjes sprak een enkel woord. Het werd tien uur, het voor de plechtigheid vastgestelde. Men klopte aan de deur. Nina opende en lord Rosegg trad bleek en bevend zijn dochter tegemoet. „Manuela, St. Claire is er nog niet!" Manuela zonk op een stoel nêer. „Mijn voorgevoel!" mompelde zij dof. Hare stem klonk bedaard, doch een vaal bleek misvormde hare trekken. Er ontstond een diepe angstige stilte. Eensklaps vernam men het geraas van een naderend rijtuig. Manuela's hart klopte hoorbaar eu niet bij machte om de uit drukking van folterend ongeduld op de ge laatstrekken zijner dochter langer te ver dragen, snelde Rosegg naar buiten om te zien wat er was. Er was iemand aangekomen, wellicht was het Alexander De St. Claire; maar neen, het was sir Emildie bleek en buiten adem nit het rijtuig sprong. Zijn geheele uiterlijk verried, dat hij een belangrijke mededeeling te doen had. In een oogwenk stond de lord bij hem en legde zijn hand op den arm van zijn neef. „Wat is er toch gebeurd? Is mijnheer De St. Claire iets overkomen?" vroeg hij, vreeselijk gejaagd. „Allen verkeeren ineen koortsachtige spanning. Het nor is ver streken de bruid wachtmaar waar blijft nu in 's hemelsnaam de bruidegom?" HOOFDSTUK XII. HET GEHEIM. Waar was de bruidegom? Alexander De St. Claire had den vorigen avond een teeder afscheid van Manuela ge nomen en was toen op het paard van lord Rosegg's vriend, lord Rowson, naar diens landgoed gereden, waar hij tot aan het uur van het huwelijk verblijven zou. In de vroolijkste stemming begaf hij zich op weg. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1