BINNENLANDSCHE BERICHTEN. trim. an.. twm lTAD»\IEDWg. Onze Indische Inrichting. Heden ontvingen we het verslag van de gemeente-inrichting voor de opleiding van Öost-Iudische ambtenaren te Leidenover den cursns 1886/87. We ontleenen daaraan het volgende: De lessen worden geregeld gegeven, in het le studiejaar 26 uren in het 2e 27 uren per week. Het voornemen bestaat in het programma van den cursus 87/88 ook op te nemen het MakassaarschBoegineesch en Balineesch. Het getal ingeschrevenen voor den cursus 1886/87 bedroeg 9, van welke 1 slechts enkele lessen volgde en 3 waren vrijgesteld van betaling van collegelden. Voor het examen in den zomer van 1887 meldden zich 6 candidaten aanvan welke 5 slaagden met de noa. 7, 9, 11, 16 en 84 op de algemeene ranglijst. Twee hunner, de heeren F. H. J. Privé en J. Van Aalst, kwamen in aanmerking om geplaatst te wor den. Er waren in 't geheel slechts 8 plaatsen, waarvoor (ich 57 candidaten hadden aange meld, van welke 41 werden toegelaten. Het overcompleet aan Indische ambtenaren is nog steeds oorzaak, dat menigeen wordt afge schrikt van het kiezen van den Indischen ambtenaarsloopbaan. Toch laat het zich aanzien dat er eene betere toekomst daagt: immers, opende het lste studiejaar van den afgeloopen cursus met slechts 1 leerling, terwijl voor den cursus 1887/88 er 4 men» zijn ingeschreven. De directeur der inrichting, de hoog leeraar mr. P. A. Van der Lith gaat met vertrouwen de toekomst tegemoet. Het curatorium rekent zich verplicht op nieuw hulde te brengen aan zijn ijver en belange- looze toewijding. In het personeel der lectoren had eenige verandering plaats. De instelling verloor den lector Humme die zich benoemd zag aan de zusterinstelling te Delft; hij werd echter waardig vervangen door den heer D. F. Van der Pant, laatst leeraar in 'tJavaansch aan het gymnasium Willem III te Batavia. In dezelfde zitting waarin de heer Van der Pant werd benoemd, ontving de heer L. W.Th. Schmidt, vroeger onderwijzer aan de kweek school voor ïnlandsche onderwijzers te Makas sar zijne benoeming tot onbezoldigd lector in de Makassaarsche en Boegineescbe talen. Het cnratorium had er geen bezwaar tegen datde heer dr. Snouck Hurgronje tijdelijk de lessen van den overleden hoogleeraar, den heer Juynboll te Delft, zou geven, waar toe hij door het Delftsche gemeentebestuur was aangezocht. Om den heer Snouck Hurgronje voor de inrichting te behouden verhoogde de raad het tractement met f 1000, en bracht het alzoo op f 3000. Het gemeentebestuur acht zich gelukkig zulk een ambtenaar te hebben behouden. In het curatorium kwam dit jaar geen verandering. Zoowel de hoogleeraar directeur als de leeraren hebben hunne bizondere tevreden heid betuigd over de vorderingen hunner leerlingen. Vanwege de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij zal op W oensdag 28 Sept. a. wéér een goedkoope trein 2e en 3e klasse rijden van Botterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden, naar Haarlem en Amsterdam en terug. In een onzer groote bladen lezen we de volgende advertentie: Een jongmensch oud 30 jaar, kunnende pianospelen, goed biljarten, kenner van paarden en bekwaam koetsier, vraagt plaats als garf on of koet sier, zijnde reeds als zoodanig in betrekking geweest. MUZIEK, LETTEREN EK RIJKST. Sterfdag (1738) van Boerhaave. Behalve Joacbim hebben Planté en Davidoff beloofd in „Diligentia" te 's Hage te zullen spelen. Het seizoen laat zich der halve goed aanzien. De ook hier te lande bekende tooneel- speelster Gelubcke zal den 2en October in het Théatre des Variétés te Antwerpen hare 25-jarige tooneelloopbaan herdenken. Op de Haagsche Stemmen" zullen volgen „Haagsche Visioenen", door Hagen- sus. Deze zullen behelzen „hysiologische en critische beschouwingen over toestanden en personen". Bij het afbreken van een muur te Bome, tusschen den tuin der Cappaccini en het plein van dien naam, is een stuk oud marmer gevonden, waarop men de voorwaar den van een verdrag van vriend- en bond genootschap tusschen de Bomeinen en de volken van Azië, na den eersten oorlog van Mithridates gesloten, leest. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: mr. J. G. De Bruyn te 's Gravenhage, lid van de eerste kamer der staten-geueraalcommandeur met de Ster der orde van Pius IX, waartoe.hij door Z. H. den Paus benoemd is; Th Rijkers te Den Helder, kapt. van de reddingsboot aldaar, het Burgerlijk Kruis der 2de kl. hem door Z. M. den koning van België voor menschlievend hulpbetoon toegekend; jbr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst van Nyevelt te Arnhem, burgemeester van Arn hem officier der Leopoldsorde van België W. H. Pyls te Maastricht, lid van de eerste kamer der staten-generaal en Burgemeester van Maastricht, groot-officier der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bo livar van Venezuela; dr. E. Stein, te 's Gra venhage, genees-, heel- en verloskundige, officier d'Académie,waartoe hij door den minis ter van openbaar onderwijs, enz. van Frank rijk benoemd is. Door Z. M. is aan Z.-E. den minister van buitenl. zaken, jhr. mr. A. P. C. Van Kamebeekverlof verleend tot het aannemen en dragen van bet ridderkruis lste kl. der orde van den Booden Adelaar van Pruisen. Door Z. M. is de heer H. J. Oosting laatstelijk controleur lste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, thans met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. 1887 eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de dien sten door hem bewezen ten behoeve van de samenstelling en uitgave eener reeks hulp middelen ter behoeve van de Soendasche taal, en met toekenning van pensioen. Door Z. M. is, met ingang van 19 Februari 1888, aan den gepens. generaal- majoor titulair van het leger in Ned.-lndië J. C. J. Smits, op zijn verzoekeervol ont slag verleend als commandant van het Kol. Mil. Invalidenhuis op Bronbeekonder dank betuiging voor de diensten in die betrekking bewezen. Door Z. M. is, met ingang van 6 Nov. 1887, aan jhr. W. A. Teding van Berkhout, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Warffum. De off. v. gez. lste kl. bij de zee macht W. Schutte, behoorende tot de rol Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met 1 Oct. a. s. op non-activiteit gesteld, terwijl de off. v. gez. lste kl. bij de zeemacht dr. T. Abrahamsz en W. Blaakhert met dat tijdstip worden geplaatst respectievelijk aaD boord van genoemd wachtschip en Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. Bij beschikking van den minister van Marine is de heer T. D. C. Meyneke, met ingang van den lsten October a. s. benoemd en aangesteld tot tweeden klerk bij het dep. van marine. De Staatecourant van 22 Sept. bevat het koninklijk besluit van 21 Sept., waarbij tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal, voor het tijdperk der tegen woordige zitting, benoemd wordt de heer mr. E. J. J. B. Cremers. De 14de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 60.580.34', zijnde de op gave van 350 locale comité's. De raad van toezicht op de spoorweg diensten hield eergisteren eene inspectie-reis langs den Bbijnspoorweg op het gedeelte 's Gravenhage-Gouda-Woerden-Leiden. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de werving van manschappen voor het West- Indisch leger voor 1887 gesloten, alhoewel aan het contingent voor Curasao 18 en aan dat van Suriname 30 man ontbreken. Ver moedelijk is deze maatregel genomen om het contingent voor Oost-Indië vol te krijgen. Het Centrum verneemt, dat de van staats wege ingestelde landbouw-commissie, welke van 13 tot 16 dezer is vergaderd geweest, der regeering geadviseerd heeft, dat tegen de goedkeuring der reglementen tot bevordering der paardenfokkerij en op het houden van springstieren in Noord-Brabant, uit een land bouwkundig oogpunt, geen bezwaren bestaan. De commissie heeft o. m. zich bezig ge houden met de behandeling van verslagen omtrent de oprichting van eenige rijksproef stations, het landbouwkrediet, den vrijen uitvoer en den doorvoer van rundvee, scha pen en varkens, en heeft de vraag overwo gen, wat van rijkswege kan worden gedaan tot krachtige bevordering der paardenfokkerij. Door de Bijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Aug. 1887 vervoerd 39786 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f7307.34', goederen en diversen f 471.62'; totaal f7778.97. Van af 1 Januari tot en met ultimo Aug. 1887 vervoerd 212706 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 35137.52' goederen en diversen f3172.55'; totaal f 38310.08, per dagkilometer f 17.51'. In de Pall Mall Gazette geeft een Eugelschman op de zonderlinge wijze verslag van een bezoek, door hem gebracht aan onze tweede kamer. De reden waarom hij over de Nederland- sche politiek maar zwijgt, is tweeledig: voor eerst, dat deze noch voor vreemdelingen, noch voor de Hollanders zeiven een voor werp is van bijzonder levendige belangstel ling en ten tweede, dat de schrijver niemand heeft kunnen aantreffen, die hem omtrent de politiek en de politici der Nederlanden iets verstaanbaars aan het versland brengen kon. Zijn Nederlandsche kennissen (en er moet nogal een journalist ouder geweest zijn) wisten niet eens hoe onze tegenwoordige minister van oorlog heetteI „Wie dat is, zeide hij, doet er niet veel toe. Maar wel wie het in Frankrijk is, en dat weten we dan ook." De Hollandsche mannen zoeken volgens den schrijver, in hunne courant het eerst naar de rijzingen of dalingen in de koffie en in andere koloniale waren, en vervolgens naar het nieuws uit het buitenland naar hetgeen er in Duitschlaud en Frankrijk en Buslaud op politiek gebied aan de orde is. De Hollandsche vrouwen bepalen hare aan dacht uitsluitend tot de rubriek allerlei, lot de huwelijks-, geboorte- en doodsadvertenties, en tot het onvermijdelijke feuilleton. Van de Nederlandsche volksvertegenwoor digers kreeg de Engelsche gast den indruk, dat verreweg de meeste dier heeren de vijf kruisjes achter den rug moeten hebben; nauwelijks een twintigtal zag hij er onder hen, wier haar niet grijs was. Hij vond hen, op weinige uitzonderingen na, slecht gekleed. Hoewel het weder tijdens des schrijvers bezoek ontzettend heet was, droe gen er geen half dozijn der kamerleden lichte broeken, of iets wat naar een zomercostuum zweemde. Wat voorts den schrijver opviel, was het volslagen ontbreken van gelach en toejuichin gen niet alleen, maar ook van eenig equi valent voor de in Westminster gebruikelijke kreten van „Hear, hear," „No, no," „Oh, oh," enz. Phenomenaal daarentegen vond hij het waterverbruik in het Nederlandsche lagerhuis. De wijze van stemmen door middel van aflezen der namen trof den bezoeker als zeer vlug en praktisch. De onderofficieren van het lste studie jaar, die de zomer- en najaarsoefeningen bij hun respectieve regimenten en corpsen in den afgeloopen zomer hebben bijgewoond, zullen op 1 October a. s. weder naar den hoofdcursus 's Hertogenbosch of Kampen worden gedirigeerd. Een bejaard man liep gisterennamiddag op den hoek van den Korten Vijverberg en het Plein te 's Gravenhage met een zwaren koffer op den schouder, tusschen de tram rails van de lijn ScheveningenPlein, toen een tram van het Binnenhof het Plein op reed. De koetsier floot, volgens ooggetuigen bijtijds, doch de man, denkende dat de tram van Scheveningen aankwam, week in ver keerde richting uit, juist tusschen de rails van de naderende tram. Hij viel voorover en bekwam een wonde in deu nek. Door een agent van politie naar het commissa riaat aan de Nieuwe Haven gebracht, werd hem aldaar de eerste hulp verleend. De kwetsuur is gelukkig niet ernstig. Ten gevolge van eene weddenschap is Zaterdagavond een jongmensch in 1 uur en 10 minuten van de Haagpoort te Delft naar Scheveningen (B.-K. kerk) geloopen. Hij was vermoeid, maar volstrekt niet afgemat, zegt de Helfteeke Ct.; met versnelden pas, nu en dan in draf, maakte hij den tocht, op den voet gevolgd door twee controleurs op een rijwiel. De snellooper won zijn pari met glaHs, want hij had gewed den tocht in vijf kwartier te zullen doen. De rechtbank te Botterdam heeft het 11-jarig meisje uit Vlaardingen, dat de vorige week terechtstond wegens opzettelijke brand stichting, waarbij gevaar voor menschenle- vens te duchten was, van rechtsvervolging ontslagenomdat de overtuiging niet was verkregen, dat het kind met oordeel des on derscheids heeft gehandeld. Toch beval de rechtbank hare plaats in een rijksopvoedings gesticht tot zij den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. De koninklijke familie zal niet Zater dag zooals is gemeld, maar Zaterdag over acht dagen, 1 October, de residentie weder verlaten en zich naar Het Loo begeven, (I), v. Z..H. en 't Gr.) H. M. de koningin bracht gisteren middag een bezoek aan het kinderziekenhuis op het Prins Hendrikplein te 's Gravenhage. De prins Von Wied is Dinsdagavond te '8 Gravenhage teruggekeerd. De afdeeling voor de wis- en natuur kundige wetenschappen der koninklijke aca demie van wetenschappen zal op Zaterdag 24 Sept. e. k. des middags te 12 uur eene gewone vergadering houden in het gebouw der academie (Trippenhuis) te Amsterdam. Onderwerpen van behandeling: Brief van Z. E. den minister van binnenl. zaken om trent eene jaarlijksche bijdrage aan het Bui tenzorg-fonds. Verslag van de commissie voor de geologische kaart over het request van den heer Hugo Suriugar tot het her drukken van Staring'8 geologische kaart. Dat menbij het vernieuwen van een brug, van een zoogenaamde hulpbrug ge bruik moet maken, is bekend, maar dat men daartoe een raam et. een winkel bezigt is iets nieuws. Tengevolge van de werk zaamheden aan de te maken nieuwe brug véér de Willemstraat te Amsterdam, kon Vrijdagavond het talrijke publiek een ge deelte van den „kippenloop" want hulp brug mag zij niet heeten niet over en moest hetals ganzen achter elkanderlangs een trap, door het raam van het hoekhuis klimmen en zoo een spekslagerswinkel door, om de Marnixstraat te bereiken. Dat dit nu en dan tot komische scènes aanleiding gaf, is te begrijpen, maar dat het tevens voor bejaarde personen zeer moeilijk was, is na te gaan. De slager had echter ge zorgd dat het publiek niet behoefde te watertanden, want hij had wijselijk alle kluifjes en worsten geborgen, zoodat de begeerte naar iets hartigs niet werd opge wekt. (Amtl. Ct.) Maandagnacht hebben dieven in het perceel n°. 36 Wijttenbachstraat te Amster dam, waarvan de bewoners oitstedig zijn, ingebroken. Met een plank ging men over de sloot, die achter het huis loopt, en ver volgens met een ladder over de schutting. Een ruit van het sousterrain werd uitgesne den, en de deuren werden opengebroken. Alle kasten werden doorzocht. Veel van waarde was er echter niet te vinden, daar de familie zoo verstandig is geweest, dergelijke voorwerpen niet achter te laten. De dieven of dief hebben zich tot eenig linnengoed, zoo ver men kon oordeelen, moeten bepalen. Van Terschelling meldt men aan het H. e. Z.-H. en 't Gr.: In de laatste vier weken heeft men niet op de Lutine kunnen werken. Men vreest dat de gezogen kuil door het stormweder weer vol zand is geslagen. Men schrijft aan het Rbl. van Ter schelling, dd. 18 Sept.: Na eene lange gedwongen rust heeft men eens weder op het wrak der Lutine kunnen werken en be vonden dat er weinig verzanding was. Op gehaald werden één goudstuk en 30 Spaan- sche matten. Dinsdagmiddag is nabij Laren (Gooi land) een geacht ingezetene van Huizen, de heer G. J. B.lid van den gemeenteraad die een der nog in beweging zijnde wagens van de Gooische stoomtram wilde verlaten, tegen een der langs den weg staande boomen gesprongen; met het treurig gevolg dat hij achterover sloeg en overreden werd. Zwaar gekwetst werd hij opgenomen en overleed na weinige minuten. Het oud-studentenfonds, gesticht bij het 250-jarig bestaan der Utrechtsche uni versiteit, telt blijkens het verslag in de eer gisteren gehouden vergadering 94 leden. Het bezit een kapitaal van f 18,168,48^, tot vergrooting waarvan het saldo der in komsten f 288.85 aangewend wordt. Wijlen prof. G. J. Loncq heeft f 10,000 aan het fonds gemaakt onder den last van vrucht gebruik ten bate van zijne zuster. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit Nijkerk dd. gisteren: Al is de houding van het volk hier nog verre van rustig te noemen, toch heeft de verschijning van een detachement huzaren hun zédveel respect ingeboezemddat de avond van gisteren betrekkelijk kalm voorbijg:ng. Er zijn slechts op twee plaatsen glazen ingeworpen. De Zutphensche rechtbank heeft een arbeider te Deventer, wegens diefstal van een ei, veroordeeld tot 8 dagen gevange nisstraf. In de dorpen Oosterzee en Echten (Fr.) komen in den laatsten tijd zoo vele diefstallen voor, dat in den gemeenteraad 't voorstel is gedaan, extra-nachtwachten aan te stellen om die de rondes te laten doen. - Op het door den officier van justitie te Winschoten ingesteld appel van een von nis der rechtbank aldaar, waarbij W. B. koopman, oud 54 jaren, geboren te Delft, wonende te 's Hage, werd vrijgesproken ter zake van onbevoegde uitoefening der genees.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2