MANUELA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 22 September 1887. N*. 223 Uitgevers: Gebroeders Muré. Leids II e l e Courant v e r s c li ij 111 da gelijk 8, behalve op Zon- en Feestdagen. ABORJNEMEIHT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.WO. Prijs per Nummer 10 Cent. A O V E R T E N TI E N Van 11> regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. 201» Jaargang. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 189-193 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 28en Juli 1887, is vastgesteld de volgende Verordening VEKORBENINft houdende wijziging der verordening van den 11 en November 1880, regelende het getal, de jaarwedden, de benoeming en het ontslag der leeraressen en leeraren aan de Hoo- gerè Burgerschool voor Meisjes, te Lei den Gemeenteblad n°. 2 van 1881), gewijzigd bij de verordening van den 25en Augustus/6 Septem ber 1881 Gemeenlebln'. 13). De aril. 1 en 2 der verordening van den Hen November 1880, regelende het getal, de jaarwedden, de benoeming en hel ontslag der leeraressen en leeraren aan de lloogere Bur gerschool voor Meisjes, te I.eiden (Gemeente blad n». 2 van 1881), gewijzigd bij de veror dening van den 25en Auguslus/6 September 1881 (Gemeenteblad n°. 13), worden gewij zigd als volgt: Art. 1. De jaarwedden der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes worden vastgesteld als volgt: a. enz. c. 1». voor een leerares ot leeraar in de Wiskunde op ƒ1400. Art. 2. De directrice enz. De onder b, c, 1°. d en e genoemde leera ressen of leeraren ontvangen tweemaal eene verhooging van jaarwedde van 100.om de 2 jaren. De eerste verhooging gaat in op den dag waarop zjj een tweejarigen diensttijdde tweede verhooging op den dag waarop zij een 4-jarigen diensttijd aan eene Hoogere Burger school voor Meisjes met 5-jarigen cursus vol bracht hebben. De onder lett. c. 2°. genoemde leeraar ge niet tweemaal eene vei hooging van jaarwedde van 100.om de 3 jaar. De eerste ver hooging gaat in op den dag waarop hij een 3-jarigen diensttijd, de tweede verhooging op jen dag waarop hij een 6-jarigen diensttijd aan eene Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus of aan een Gymnasium volbracht heeft. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering v.,n den 28en Juli 1887. De Burgemeester DE KANTER. De Secretaris E. KIST. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 2! September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Oproeping in werkelijken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commis saris des Konings in de Provincie Zuid-Hol land, van den 31 en Augustus II., A. N°. 2299 (2de afd Provinciaal Blad N°. 50; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Ioleliugen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, overeenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van het Koninklijk be sluit van den 8en Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Zaterdag den len October aansl. in werkelijken dienst zul len worden gesteldten einde te worden ge kleed en geoefend dal zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen behooren te begeven; en dal mitsdien bedoelde lotelingen hij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór vier uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent ouwelend- lieid zoude kunnen voorwendengeschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplak king en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 21 September 1887. STADSNIEUWS. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan mej. F. J. Eldering op baar verzoek eervol ontslag te verleenen uit hare betrekking van 2e onderwijzeres aan de meisjesschool 2e klasse, wegens hare be noeming tot leerares aan de middelbare meisjesschool te Botterdamen wel met in gang van 27 October a. s. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage geven burg. en weth. den raad nog in overweging aan de gemeente commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap vergunning te verleenen om een ijzeren hek te plaatsen aan de boofddenr van de Pieterskerk op het Pieterskerkplein, 75 centimeters uitspringende van de contre- forten en niet meer dan 60 centimeters van de klinkerstraat afsluitende en zulks tot wederopzeggens toe. De commissie van financiën heeft nog aan den gemeenteraad gemeld dat ze geene bedenkingen heeft tegen het voorstel van burg. en weth. betrekkelijk de herstelling aan de brug over de Haarlemmertrekvaart. In handen van de com. v. fin. zijn gesteld de stukken betreffende het oprichten eener schietbaan. Het voorstel van burg. en weth. strekt om te besluiten op een aan de ge meente behoorend land in den Boschhuizer- polder op kosten der gemeente eene schietbaan te bouwen, waarvoor de kosten, geschat op f 8500, naar bet oordeel van burg. en weth. zullen moeten worden gevonden uit buiten gewone ontvangsten. De commissie van financiën meent de aanneming van het voor stel zooals 't hier gedaan iste moeten ontraden. Het komt de commissie voor dat het hier niet geldt een belang der gemeente, waarvoor deze zich lasten zou hebben op te leggen. Het zou de commissie tevens dubbel bedenkelijk toeschijnen daartoe te besluiten juist op dit oogenblik, nu eene herziezing o. a. van hoofdstuk VIII der grondwet aan hangig is, die, krijgt zij haar beslag, onge twijfeld binnen betrekkelijk korten tijd zal leiden tot eene reorganisatie onzer levende strijdkrachten, waarbij de schutterij (of wat er voor in de plaats treedt) het gemeentelijk karakter verliest. De commissie geeft dus in overweging het voorstel te verwerpen. Mocht de raad meenen dat eene verwer ping van het voorstel niet te verantwoor den ware, dan geeft de commissie in over weging, alvorens in deze eene eindbeslissing te nemen, aan de regeering de gerezen be zwaren kenbaar te maken en bij haar hierop aan te dringen, dat de toegezegde jaarlijk- sche bijdragen worden verhoogd, of daaren boven door het rijk een deel der kosten van oprichting worden gedragen. Voor het geval dat noch de eene noch de andere beslissing den raad gewenscht mocht voorkomen, moet de commissie opmerken dat zij het dekken van de betrekkelijk ge ringe kosten van aanleg eener schietbaan door leening, ongeoorloofd achten, waren niet voor het gebruik hiervan jaarlijksche bijdragen toegezegd en beloofde niet de uit gave ten deele rentegevend te zijn. Nu dit het geval is, acht zij zich gerechtigd den gemeenteraad te adviseeren om in geval tot den bouw eener schietbaan wordt overge gaan te besluiten dat de helft der kosten van aanleg zal worden gedekt uit gewone de wederhelft uit buitengewone inkomsten. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken, is aan den heer C. M. Pleyte, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. 1887 eervol ontslag verleend als adsistent bij het Bijks Ethno- graphisch Museum alhier. De kapitein J. J. L. Bruinier, van het 4de reg. inf., is benoemd tot kapitein voor speciale diensten bij het corps. Tot deskundigen bij de najaarsexamens in Zuid-Holland zijn o. a. benoemd Voor Ned. taal de hh. J. A. Van Dijk, alhier en M. Struyck, te Voorschoten. Voor rekenen ei vormleer de heer N. Brouwer, alhier, en Voor geschiedenis de heer H. C. Van der Heyde, alhier. Gistermorgen ging een vrouw naar de aardappelmarkt alhier om zich voor den middag van den hoofdschotel te voorzien. Ze nam haar kind meê, een handig klein ding, om de deur te kunnen sluiten. Op de markt raakt ze aan een der aardappelen- schuiten aan 't praten met een vroegere buurvrouw, en toen ze nu de aardappelen gekocht eu betaald haddenwandelden ze samen in druk gebabbel voort: »En mins zusen mins zooen nou mot je je ver beelden en onder al die conver satie kwamen ze voor de deur van de wo ning en namen ze afscheid. En eerst toen bemerkte de zorgvolle moeder dat ze in plaats van haar kind de ex-buurvrouw had meègenomen. Ze rende naar de aardappelen schuiten terug en daar vond ze haar kind, FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 45.) *Je hebt me immers zelf gezegd, dat je niet in staat zou zijn om de armoede te verdragen, en ik, wat kan ik doenP Ik kan je niet redden voor De woorden bestierven hem op de lippen. Zijn hoofd zonk eensklaps achterover. Ontsteld sprong Manuela naar bem toe, en snelde vervolgens naar het schellekoord en rukte er met alle kracht aan. Wat was er met hem gebeurd P Zijn gezicht was purperrood gewordenzijne ledematen waren stijf en strak. Wat lord Rosegg lang gevreesd had, had inderdaad plaats gevonden; een beroerte had hem getroffen. De verschrikte bedienden scho ten toe. Na hel eerste oogenblik van grenzen- iooze ontsteltenis had Manuela hare tegen woordigheid van geest weder teruggekregen en spoedig om den dokter gezonden. De baron werd te bed gebracht en ont kleed, terwijl men alle mogelijke pogingen aanwendde, om hem weer in het leven terug te roepen. Doch alles te vergeefs. Toen de dag begon te grauwen, lag de oude heer nog steeds in een bewusteloozen toestand. Dokter Grey en zijn adsistent, een nog jonge man, constateerden bij hunne aan komst, wat men toch reeds had gevreesd, namelijk, dat men hier met een aanval van beroerte te doen had. Zij zouden het jonge meisje, 't welk nog immer haar feestgewaad aan hadde kamer uit en deden al het mogelijke om den lord weder tot bewustzijn te krijgen. Bleek als een geest wankelde Manuela eindelijk langs de corridor naar haar kamer. De laatste uren hadden haar zooveel ver schrikkelijks gebracht, dat zij er zelfs niet eens aan dacht om zich te verkleeden, of de fonkelende juweelen af te leggen. Zij had dezen toegeeflijksten aller vaders innig lief gehad en de mogelijkheid, dat hij van haar weggerukt kon worden, was zelfs nog nooit bij haar opgekomen. Eerst gister nog had hij te paard met haar langs bos- schen en velden gejaagd, had hij aan tafel gepresideerd, en al het mogelijke gedaan om zijn gasten aangenaam bezig te houden. Thans lag hij koud en bewegingloos op zijn bedeen bulpelooze massa gelijkdie weldra den geest zou geven. Manuela kon geen rust vindenzij verliet haar kameren begon ongeduldig de corridor op en neer te loopen. Hij was niet dood, dat hoorde zij aan de zware ademhalingen, die tot haar doordrongen. Weenen kon zij niet; de weldaad der tranendie het gemoed van andere vrouwen en meisjes verlichten, bleef haar ontzegd. Hoe eindeloos langzaam verstreken de mi nuten. Waarom opende toch die beide ge- neesheeren niet de deur en lieten zij haar niet tot haren vader terugkeerenp Wat bad hij willen zeggen p Welk geheim was het, dat zoo folterend op hem drukte? Hij had er over gesproken, dat Alexander haar daarom wellicht verlaten zou. Thans moest men het huwelijk uitstellen, en een uitgesteld huwelijk is steeds een kwaad voor teeken. Hoe zou dat alles nog afloopen? Onwillekeurig werd zij door vrees aange grepen en trad naar het venster, om hare blikken in gedachtenloozedoffe strakheid op het winterlandschap te laten rusten. Nog echter zou de dood het kasteel Bosegg niet binnentrekken. Langzaam ging de deur van de ziekenkamer open en in de omlijsting daarvan vertoonde zich de gestalte van den adsistent-geneesheer. „Lord Bosegg is weder tot bewustzijn gekomen, mylady," sprak hij Manuela aan. „Hij wenscht u te zien!" „God zij dank!" fluisterde Manuela, het ziekenvertrek binnensnellend, en bij het leger van den vader nederknielendwiens hand zij aan hare lippen bracht. «Voelt ge u wat beter, papa?" vroeg zij angstig. Dokter Grey sueed haar echter dadelijk het woord af. „Gij moogt wel bij den patiënt blijven, doch ik mag noch unoch den zieke ver- oorlooven, dat er gesproken wordt. Voor het oogenblik is wel alle gevaar geweken maar de allergeringste aandoening kan de nadeeligste gevolgen na zich sleepen I" De oogen des barons richtten zich met een zonderlinge uitdrukking op zijne dochter; hij beproefde te spreken; zijne vingers om sloten krampachtig hare hand en toen zij het hoofd dicht tot hem voorover boog om te vernemen wat hij zeggen wilde, toen hoorde zij bem fluisteren (lPordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1