stelling van 27 April te Amsterdam ge houden werd gedekt door de groote mildheid van den voorzitter, mr. D. Visser van 11 a- zerswoude, die eene gift schonk van f 12,850. Bij zijn aftreden als voorzitter werd den heer Visser van Hazerswonde een huldeblijk aangeboden bestaande in een zuil van onyx, waarop zich het beeld van Flora bevind. Op de zuil is eene plaat van brons met toepasselijk opschrift aangebracht. Voor het volgende jaar werd aangewezen 's Qravenhage als plaats van de vriendschaps bijeenkomst en Arnhem voor de algeuieene vergadering. Zaterdag jl. hield de Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in liet arrondissement Leiden hare tweede jaarlijk- sche vergadering te Hillegom, onder leiding van den heer J. F. Uouwing, schoolopziener in genoemd arrondissement. Nadat de voorzitter allen een hartelijk welkom had toegeroepen, betuigde hij zijne tevredenheid over de getrouwe opkomst der leden, waaruit bleek, dat deze op zijn ini tiatief opgerichte vereeniging levensvatbaar heid bezit. Hij hoopte, dat deze bijeen komsten zoowel aan bet onderwijs als aan de onderwijzers ten goede zouden komen. Door den heer Van der Harst werd in geleid hetsonderwerp: het zangonderwijs op de lagere school. Hij wees o. m. op den beschavenden, veredelenden invloed van ge noemd onderwijs; verder gaf hij eene schets van de wijze, waarop het zaugonderwijs aan zijne school gegeven werd. Vier pnnten trokken bijzonder zijne aandacht, namelijk de houding der leerlingen, de beoefening der woorden, die der melodie en de keuze der liedjes. De heer Brouwer wijst er op, dat men te veel hecht aan het streng methodische zangonderwijs. Dit is naar zijoe meening niet zoo noodzakelijk. De heer A. Collee leidde daarop het volgende onderwerp in: de vakkeu uit art. 2 der schoolwet in betrekking tot scholen met 2 onderwijzers. Aan de discussiedie hierop volgde, werd deelgenomen door den heer Van Dijk, die er op wees, dat men naar zijne overtuiging te veel nadeel bij het onderwijs toeschreef aan het schoolverzuim, en door den heer Böhmer, die den vorigen spreker tegensprak. Het voorstel om eene wandeling te doen door de schoone omstreken van Hillegom vond veel bijval. Als plaats voor de volgende vergadering is aangewezen Noordwijk aan Zee. universiteit. In het groot-auditorium van het aka- demiegebouw alhier waren dezen middag een groot aantal professoren, studenten en be langstellenden bijeen gekomen. De aftre dende rector magnificus prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhujzen schetste nl. bij het overdragen zijner waardigheid aan prof. dr. S. S. Bosenstein de lotgevallen der univer siteit in het afgeloopen jaar. Hoewel de taak aan den hoogleeraar door de wet ge steld, zooals spreker zeide, niet juist geschikt was om in overeenstemming met het Duitscbe liedje rMal er mir das ganze Dorf Und die Kirche driunen." een schilderachtig tafereel in het leven Ie roepen, de hooggeleerde spreker heeft de dorre feiten zóó gerangschikt dat ze tot een geheel als verhaal tot ons kwamen. Wij hebben het voorrecht, zei spreker, om aan het hoofd onzer universiteit nog dezelfde curatoren te mogen begroeten die al zoo menig jaar hare belangen hebben behartigd. Moge het hun allen, en niet bet minst den waardigen voorzitter, nog lange jaren gegeven zijn als verzorgers der uni versiteit haar bloei te bevorderen. In de rij der professoren, vervolgt spre ker, missen wij helaas) een man dien we allen als uitnemend leeraar, als beminnelijk mensch en als hartelijk vriend zoo noode uit onzen kring zagen wegvallen. De 23ste November van het vorige jaar bracht ons de mare, dat Abraham Edward Simon Tho mas, te Laag Soeren, waar hij herstel had gezocht voor eene ziskte, die in de laatste maanden zijne krachten ondermijnde, was bezweken. De wetenschap en onze hooge- school leden daardoor een gevoelig verlies, want veel hadden beide hem te danken. Nu volgde eene belangrijke levensschets van dezen algemeen beminden en geleerden man. In zijne plaats werd aangesteld dr. Hector Treub, de man boven anderen geschikt zijnen leermeester op te volgen en den werkkring, dien Simon Thomas zich had gevormd, door zijne talenten en energie uit te breiden. Het doet spreker leed naast den nieuwen collega in de faculteit, er niet een te mogen begroeten in die faculteit der letteren, naar wien wij reeds sedert eenige jaren verlan gend uitzien. Leiden's universiteit, waar de studie der oude letteren vroeger zoo uitner bl, mst m mm mm h ebs mend was vertegenwoordigd, moet nu, wat onderscheidene daaraan verwante vakken be treft, bijna voor alle, zelfs de kleinste uni versiteiten, wijken. Bij kon. besluit van 10 Augustus jl. werd mr. L. Serrurier, directeur van 's Bijks Ethnographisch Museumbenoemd tot lec tor om onderwijs te geven in de algemeene beschrijvende volkenkunde en de Japansche taal. Het aantal der privaatdocenten is in den loop van dit jaar met een derden vermeer derd, en wel met dr. B. Sissingh, die bij besluit van den minister van 8 Juli jl. is toegelaten lot bet geven van onderwijs in experimenteele natuurkunde. In den loop van den academischen cur sus werden door den rector-magnificus in geschreven 719 studenten, van welken 179 voor de eerste maal. Het aantal ingeschre venen is 43 meer dan het vorige jaar en 130 meer dan in den daaraan voorafgaanden cursus. Toch hebben zich 240 niet doen inschrijven; de studentenalmanak toch wijst een cijfer van 959 studeerenden aan. Het aantal promoties bedroeg in het af geloopen jaar 68. Onder de nieuwiugescbre- venen van dit jaar komen er 35 voor die allen den titel van arts trachten te ver werven. Aan hunne betrekkingen en vrienden wer den ontrukt en droegen dus zoovele heer lijke verwachtingen met zich ten grave Leo nard Catharinu8 Blankstein, Theol. stud., Coenraad Willem Coninck Liefsting, jur. stud., Willem Christiaan Koopmans van Boekeren, litt. stud., Piet De Vries, theol. stud. Cornelis Hubertus Visser, med. stud, en Hendrik George Beimeringer, litt. stud. Spreker bracht aan de overledenen een droe ven afscheidsgroet. Kon spreker wijzen op velerlei verbeterin gen aan akademiscbe gebouwen het aka- demiegebouw zelve is en blijft slechts van waarde voorzoover het 't verlangen naar een nieuw gebouw levendig houdt. In het afgeloopen jaar werd prof. Bosen stein benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw; Prof. De Goeje werd benoemd tot lid van het instituut te Parijs en van de academie van wetenschappen te St. Petersburg terwijl aan prof. Scblegel de onderscheiding te beurt viel dat bem de prijs Stanislas Julien werd toegekend voor de uitgave van zijn woordenboek der Chinee- sche taal. In de studentenwereld erkende de senaat de verdiensten van den heer F. A. Stoett, caudidaat in de letteren, door hem uit het fonds voor studiereizen eene toelage te ver- leenenten einde hem in de gelegenheid te stellenbuiten s lands zijne studiën voort te zetten. Tengevolge van eene eervolle benoeming moest de heer Stoett echter voor die onderscheiding bedanken. Nogmaals brengt spreker in herinnering de ongunstige gezindheid ten opzichte der nieuwe wet, door den senaat der Leidache hoogeschool onbewimpeld uitgesproken. Spre ker durftna de opgedane ervaring niet be weren dat de senaat daarin ongelijk had, hij acht de vorming aan de hoogere burgerschool als grondslag voor verdere studiën in vele gevallen aan te bevelen. Bij de kennis aan de hoogere burgerschool op gedaan dient de aanstaande student echter ook eenige kennis te bezitten der oude talen, zooveel als noodig is om wetenschappelijke werken in het Latijn gemakkeljjkj te kunnen lezen, een eisch waaraan zonder groot be zwaar kan worden voldaan. De toegangs poort, zegt spreker, moet wijder worden, wil men geen gevaar loopen wetenschap en maatschappij te berooven van uitmuntende krachten. Aan het eind van zijn belangrijk verslag gekomen droeg spreker zijne waardigheid over aan zijn opvolger prof. dr. S. S. Bosen stein die als secretaris vervangen wordt door den hoogleeraar J. M. Van Bemmelen. Ont vang aldus eindigt spreker ^ontvang hooggeachte rector Magnificus, van mij den eersten heilgroet en den wensch dat het nu aangevangen jaar gelukkig zij voor u en de universiteit." officieeee berichten, Door Z. M. zijn de luit.-generaal P. G. J. Van der Schrieck, van den staf der inf., 's konings adjudant in buitengewonen dienst de kol. J. E. N. baron Schiminelpenninck van der Oye, van den grooten staf, de ma joor W. Booseboomvan den gener. staf, alsmede de kapt. H. Seret en J. C. Fabins beiden van den staf der art. allen op 1 dezr gekozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaalin verband met het bepaalde bij art. 91 der Grondwet en krachtens het bepaalde sub 1°. van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 Staatblad n°. 128), op non activiteit gesteld, te rekenen van den dag. waarop zij het lidmaatschap der genoemde kamer zullen hebben aanvaard. «3 Am. tw T- Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: te Dokkum D. G. Westra, caudidaat nota ris te Franeker; te Groningen, jhr. mr. E. T. Van Starkeuborgh Stachouwer, caudidaat- notaris, advocaat en procureur aldaar, en mr. P. Cleveringa, thans notaris te Leek en te Wijhe, E. Van Beusekomthans notaris te Zwartsluis. Door Z. M. is bepaald, dat, te reke nen van 1 November a. s., de hoofdingenieur van den waterstaat J. Van der Toorn weder in dienst bij den waterstaat zal optredeu. Door Z. M. zijn met ingang van 1 Nov. a. s. bevorderd: tot hoofdingenieurs van den waterstaat 1ste kl, J. Van der Toorn en L. A. Beuvens, thans hoofdinge nieurs 2de kl.; is benoemd tot hoofdinge nieur van den waterstaat 2de kl. VIF1. Leemans, thans ingenieur 1ste kl., en zijn bevorderd tot ingenieur van den waterstaat lste kl. J. W. Welcker, thans ingenieur 2de kl.; tot ingenieur van den waterstaat 2de kl. jhr. C. J. De Jong van Beek en Donk, thans irgenieur 3de kl., en tot inge nieur 3de kl., H. Wortman, thans ad- spirant ingenieur. Bij beschikking van den minister van buitenl. zaken is mr. D. baron Van Hogen- dorp, commies aan het dep. als secretaris toegevoegd aan de commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens. De luit. ter zee lste kl. J. E. Sic kens, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee lste kl. P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur wordt met 16 Octobei a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van financien zal op 22 Sept. a. s. geen audiëntie verleenen. MNNËNLAiNDiSOHE Bh RICHTEN. De minister vau financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank.f 29,402,466,19 en bij de betaalmeesters. 2,068,467,98® Te zameuf81,470,934,176 De voorzitter, de heer Van Eysiuga, benoemde in de gisteren gehouden zitting van de eerste kamer 3 commissiën tot on derzoek der geloofsbrieven: 1°. De heeren Viruly, Vening Meinesz en Magnee voor die van den voorzitter en van de leden ge kozen in Noord-Braband en Gelderland; 2°. de heeren Hengst, Stork en Moolen- burgh voor de leden van Zuid-Holland en Noordholland; 3°. de heeren Van Tienhoveu, Smitz en Thooft voor de leden in de overige provinciën. In handen va» eerstgenoemde commissie is ook gesteld een bezwaarschrift van jhr. O. Van Nispen tot Pannerden tegen de toe lating van jhr. Coenen. Heden 11 uur zal beslissing over toelating geschieden. In de zitting van de tweede kamer heeft de tijdelijke voorzitter de heer Van der Schrieck een redevoering gehouden, waarin hij herinuert aan de aanneming der Grondwetsherziening en de ontbinding. Deze kamer is geroepen omtrent die ge wichtige voorstellen een beslissing te nemen. Moge die beslissing strekken tot wezenlijk en duurzaam heil van het gansche Neder- landsche volk met de handhaving der dier baarste rechten en voorstaan der groote be langen ons opgedragen. Nogmaals bracht hij hulde aan mr. Blussé, zijn voorganger bij dergelijke plechtighedendie door plichts betrachting en onpartijdigheid uitmuntte, die zijn vaderland liefhad en het met over tuiging diende. (Bravo's.) Twee commissiën werden benoemd tot on derzoek van de geloofsbrieven: de heeren Van der Loeff, Beelaerts en Beekers, voor de leden gekozen in de districten Groningen— Alkmaar, en de heeren Van Delden, Ben- gers en Kolkman voor de leden gekozen in de districten AmsterdamMaastricht. Beide commissiën zullen in de zitting van beden om halftwee uur verslag uitbrengen. Na de toelating der leden zal men alsdan overgaan tot het opmaken van een candi- datenlijst voor het voorzitterschap. Men schrijft aar, de Zutpheneche Cl. uit Den Haag: De ontvangst, die de koning Vrijdag bij zijn terugkeer in Den Haag ten deel viel, was buitengewoon hartelijk. Het gevolg reed in open rijtuigen naar het paleis, maar de koninklijke familie had tegen hare ge woonte in een dicht rijtuig plaats genomen. Blijkbaar geschiedde dit ter wille van <Je kleine prinses, wier lichte ongesteldheid verkoudheid met lichte keelaandoening den vorigen dag nog tot het ontbieden van dr. Vinkhuizen had aanleiding gegeven. Bij het paleis stond een onafzienbare menigte geschaard om de vorstelijke personen te ver welkomen. Onmiddellijk daarop kwam ook de groothertog van Saksen Weimar aanrijden, die den koning aan het station had willen begioeten, maar een oogenblik te laat aan kwam. Zaterdag had ten paleize de beëediging van de leden der eerste en tweede kamer plaats. Vroeger geschiedde het altijd op den dag zelf der plechtige opening, maar op aanraden van 's konings geneesheer zijn de plechtigheden over twee dagen verdeeld. Voor iemand, wien het moeilijk valt lang achtereen te staan, is die beëedigingsplech- tigheid werkelijk een zeer vermoeiende sessie. Bij 's konings komst staan de leden der beide kamers in de groote zaal in de rondte geschaardde directeur van het kabinet des konings leest daarna den zuiveringseed voor, waarop allen een weinig vooruit treden om naar volgorde de woorden van de eeds formule, nu en dan afgewisseld door het: dit beloof en verklaar ik, uit te spreken. Nadat dit is afgeloopen leest de directeur den twesden eed voor, waarop opnieuw 120 leden achtereenvolgens de bekende formule herhalen. Zoodra het laatste lid de woorden: zoo waarlijk belpe mij God almachtig, heeft uitgesproken, maakt de koning een buiging eu verlaat de zaal zonder een woord gesproken te hebben. Ondertusschen duurt die plech tigheid meer dan een half uur, en het ge beurt wel dat er onder de oudste leden der kamer zijn die niet zoolang kunnen staan en op een tabouretje plaats nemen. Z. M. zelf denkt er blijkbaar niet aan om te gaan zitten, maar wel zag de koning er ditmaal vermoeid en verouderd uit. Naar omstan digheden blijft de toestand gunstig, maar, zooals bekend, is de koning in de laatste jaren toch altijd eenigermate lijdende. Op de Groenmarkt, hoek Veenestraat, te 's Gravenhage had gisternamiddag een ongeval plaats, 'twelk betrekkelijk nog ge lukkig afliep. Een snordersrijtuig wilde de Veenestraat inrijden, ondanks een tramwagen uit de Gravestraat aankwam. De paarden der beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing, waarop het paard van het tramrij tuig uitweek en de tram tegen het rijtuig aanstiet. Laatstgenoemd voertuig viel nu om, en de passagiers kwamen op de steeuen terecht. Een hunner, een oude juffrouw, geraakte aan den arm verwond, en werd iD het hotel Toelast binnengedragen. (D. v. Z.-R. en 't Gr.) Gisternacht had men aan de telephoon- draden nabij de Nieuwe Kerk te 's Hage, een roode vlag weten te bevestigen met de woorden: Algemeen stemrecht" er op; die vlag is door de politie verwijderd. Uit Utrecht wordt aan de JV. R. Cl. gemeld Het scheelde weinig of op de Maandag morgen alhier gehouden paardenmarkt ont stond eene ernstige botsing tusscben een grooten trein, van de oefening terugkeerende veldartillerie en eenige boeren. Een boer wilde door den trein heenrijden, wat hem door eenen kapitein werd belet, welke zijn paard dwars voor dat van den boer, gespan nen voor eene tilbury, stelde. De boer legde de zweep over het paard eD, daar de kapitein zijne standplaats behield ook over 's kapiteins rug. De officier trok de sabel en dieude den boer met het plat een paar slagen toe. Andere boeren schoten toe en daarna ook andere veldartilleristen, en zeker ware er eene flinke vechtpartij ontstaan, als niet de politie tusscben beide ware gekomen en den hoer in hechtenis had genomen. Naar de Bred. Ct. verneemt, zal het commandement der 8de divisie inf., na pensioneering van den generaal-majoor A. J. W. Van der Schrieck, niet worden opge dragen aan den generaal-majoor J. C. C. Den Beer Poortugael, zooals dezer dagen vermeld werd, daar deze eveneens den dienst met pensioen zal verlaten, maar aan den kol.-commandant van het 6de reg. inf. A. Pompe, die alsdan tot generaal-majoor zou worden benoemd; terwijl tot kol.-comman- dant van het 6de reg. inf. zou worden aan gesteld, de luit.-kol. van dat reg. H. P. J. Hennus. Uit de provoost te Maastricht zijn Zaterdagnacht een milicien en een tamboer ontvlucht. Hun spoor is nog niet ontdekt. Laatste berichten. Van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis op de Heeren gracht alhier woei heden de driekleur. Den oudjes was een feest bereid bij gele genheid van de inwijding van het nienwe gebouw, door den aannemer H. Van Bor- selen opgetrokken, onder toezicht van den architect, den heer W. C. Mulder, ook door heeren regenten als een allerkundigst man geacht. Gaarne hadden regenten het gesticht op 1 Juni ingewijd, den dag waarop het oude gesticht door den heer Van Disseh vóór 69 jaren ingewijd werd,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2