NIEUWS- EN ADVERT KNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOSSWEMEfiST: AöVEiTEHTIEN: Woensdag 21 September 1887. N°. 222. ioi« jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Herhalingsonderwijs. Deze Courant versc li ij n t ajreIijksbehalve op 'Lon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. üroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tot regeling van hel Herhalings- onderwijs in de gemeente Leiden Gemeente blad no. 11;) Brengen ter kennis van belanghebbenden dal de inschrijving van leerlingen voor het Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 19en lot en met den 24en Sept. a. s.voor meisjes in het Schoollokaal in de Van der Werfslraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van ■even lot acht uren. Tot hel Herhalingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben het ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad 1881 no. 4); 2o. zij, die bij een af te leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 16 Sept. 1887. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 25en Augustus 1887, is vastgesteld de vol gende Verordening: VERORDENING houdende wijziging der verordening van den 5den Juni 1879, betreffende de inrich ting en het bestuur van het Gym nasium der gemeente Leiden. Gemeenteblad n°. 3). Art. 5, le lid wordt gewijzigd, zoodat het thans luidt als volgt: „Het onderwijs wordt, buiten de vacantiën «en behalve op Zon- en feestdagen, dagelijks «gegeven, en wel gedurende zes uren of zoo- «veel korter als jaarlijks op den rooster der «lessen zal worden aangewezen". Art. 19. Uit het le lid weg te laten de woorden «in eene daartoe belegde vergadering". In het 2e lid in plaats van vóór 1 Juni" te schrijven: vvóór 1 Juli". Art. 22 wordt gewijzigd, zoodat het thans luidt als volgt: «De rector zendt, in overeenstemming met «de leeraren, ten minste vijf malen in den «loop van hel schooljaar, aan ouders of voog den een testimonium over de vorderingen, de naarstigheid en het gedrag der leerlingen". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering v.,n den 25en Augustus 1887. De Burgemeester DE KANTER. De Secretaris E. KIST. Zijnde deze verordening goedgekeurd door den Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken, bij zijne beschikking van 8 September 1887, N°. 2770, afd. O. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 25en Augustus 1887, is vastgesteld de vol gende Verordening VERORDENING houdende wijziging der verordening van den 5den Juni 1879, regelende het getal der leeraren verbonden aan het gymnasium te Leiden en het bedrag hunner jaar wedden. Gemeenteblad w. Art. 1 lilt h wordt gewijzigd, zoodat het thans luidt als volgt: «voor den leeraar in de Natuurkunde, wan- «neer het onderwijs in dat vak gedurende 4 «uren 's weeks gegeven wordt, op f 500. «voor elk wekelijkse!) lesuur meer 100. «Voor den leeraar in de Scheikunde, voor «elk wekelijksch lesuur f 100.— Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijne openbare vergadering van den 25en Augustus 1887. De Burgemeester DE KANTER. De Secretaris E. KIST. Zijnde deze verordening goedgekeurd door den Minister van Staat, Minisler van Binnen- landsche Zaken, bij zijne beschikking van 8 September 1887, N°. 2770, afd. O. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort, den 20 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE KANTER, Burgemeester. E. Kist, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, le alinea der Wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken. Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op heden vergunning is verleend aan P. P. SPEEL en de firma P. VAN DER ROTTE en M. C. SCHOUTEN en rechtverkrijgenden tol het oprichlen van een slachterij en rookerij en smederij respectievelijk, in de perceelen Haarlemmerstraat 200 en Nieuwe Rijn 102; En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsclie Bourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 19 September 1887. STAUDNIEUW». De gunstig bekende fabriek van de firma D. A. Schreiden C°. alhier gaat in handen van de heeren W. A. Seret en W. Barneveld over. Dezen morgen trok het sleepbootje „De Zoutkeet" een 6-tal flinke schuiten door de versohillende grachten alhier. Voor hen die niet wisten wat ze van dien optocht te denken hadden is 't wellicht aardig te ver nemen dat met de vaartuigen een proeftocht werd gemaakt |door de verschillende grach ten waarlangs op 3 October de optocht te water zijn weg zal nemen. Dezen avond geeft de kapel van het 4e regiment infanterieonder directie van den heer Mann een concert op het Markt plein van de tentoonstelling van voedings middelen. Voor het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres, te Amsterdam op 30 September en 1 October, zijn thans o. a. de volgende onderwerpen aangekondigd. lste sectie: Natuur- en scheikunde. Dr. H. W. Bakhuis Rooseboom, alhier: „Over de hydraten van Cnloorcalcium". Dr. P. J. Kaiser, alhier: „Over den elec- trischen secondeslinger van Hipp" te Neu- chatel. Dr. P. Van Romburghalhier„Over aromatische nitraminen". Prof. dr. H. A. Lorentz, alhier: „Over den tegenwoordigen stand der mechanische warmte-theorie". Prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, alhier„De uitkomsten der rijks-waterpassing van Nederland". 2de sectie: Natuurlijke Historie en Bio logie. Dr. M. Treub, Buitenzorg (Java): „Iets over knopbedekking in de tropen". Dr. P. P. C. Hoek, alhier: „Invloed van levensomstandigheden op uitwendige ken merken. Bijdrage tot de kennis onzer rivier mondfauna". Dr. J. M. Janse, alhier: „Over de per meabiliteit van het plantaardig protoplasms". 3de sectieGeneeskunde. Dr. C. L. Van der Burg, alhier: „Over den invloed der verplaatsing naar Europa op zieken uit Ned.-Indië". De heer C. Le Nobel, Heidelberg: „Een paar physiologiBch- en pathologische-chemische mededeelingen". 4de sectie: Geologie en Physische Geo graphic. Prof. dr. K. Martinalhier: „Voorloopige mededeeling over de geologische onderzoe kingen in Suriname". Voorts zal op de algemeene vergadering op 1 October prof. dr. S. S. Rosenstein alhier, spreken over de ontwikkeling der geneeskunde tot natuurwetenschap". De zestiende algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde is te Apeldoorn ge houden onder voorzitterschap van mr. D. Visser van Hazerswoude. Alle afdeelingen waren vertegenwoordigd. Het aantal leden der maatschappij bedraagt thans ruim 1700. Aan de orde was een voorstel van de afdeeling Amsterdamom doeltreffender maat regelen te nemen dan tot dusver, om nieuw gewonnen of nieuw ingevoerde planten te bekronen. De heer dr. H. Boursse Wils neemt zitting in de commissie belast met het samenstellen der daartoe noodige regle menten. Het tekort in de rekening der tentoon- FEU1LLETON. MANUELA OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 44.) „Hoe meer de trouwdag nabij is, hoe meer ik ook aan haar denken moet, en toch ben ik verplicht om voor immer van haar af te zien. Maar thans geen senti mentaliteit! 't Zij voldoende wanneer er aan de comedie, die ik hier verplicht was te spelen, eindelijk eens een einde komt. Doch gedold maar, nog slechts déne week en het doel is bereikt!" Het was reeds lang middernachttoen het rijtuig met den laatsten gast zich ver wijderde en Manuela zich naar haar kamer begaf. Op weg daarheen kon zij echter niet nalaten om even de overdekte glazen galerij binnen te tredendie langs de achterzijde van het slot liep en vanwaar uit men een prachtig gezicht had op het met sterren bezaaide hemelgewelf. „Manuela," liet zich plotseling de stem haars vaders vernemen, Manuela, je zult kou vatten. Ik dacht, dat je al lang op je kamer waart, en in plaats daarvan loop je gevaar om je hier op dit koele terras den dood op den hals te halen I" „U hier, papa! Maar wat zie ik," liet zij er eensklaps verschrikt op volgen, „zijt gij niet wel?" Het gelaat van den ouden heer was wer kelijk angstaanjagend bleek. „Wat scheelt er aan, pa? Gevoelt ge u niet wel?" ging het meisje op bezorgden toon voort. „Ik gevoel mij ook niet wel, mijn kind. Al eenige dagen ben ik niet zooals ge woonlijk, en ik had juist het plan gevormd om je morgen alles mede te deeleu, voor het geval er eens iets gebeuren mocht!" Hij zweeg eensklaps en bracht de hand aan het voorhoofd. „Ik gevoel mij zwaar in het hoofd, Ma nuela, en wanneer gij niet te vermoeid zijt, kom dan even bij mij op mijn kamer. Ik heb je een gewichtige mededeeliDg te doen Verwonderd en verschrikt tevens volgde zij hem. Wat beduidde zijne woorden en zijne zichtbare gejaagdheid. „Zet je, mijn kind," zeide hij, toen beiden de kamer des barons waren binnen getreden. „Ik geloof niet, dat mijn onpas selijkheid iets te beteekenen heeft, en toch acht ik mij verplicht, u datgeen te zeggen, waf mijne ziel drukt. Je staat op het punt om in het huwelijk te treden en moet der halve alles weten. Mijn ziel moet van dit geheim ontlast worden, en je kunt het ook den man, wiens gemalin je wordt, mede- deelen of niet, ik laat je daarin volkomen vrij. Wanneer je hem alles zegt en hij je daarom in den steek laat Opnieuw hield hij op en greep andermaal met de hand naar het voorhoofd. „Papa, weet u wat, u moest u ter ruste begevenzeide Manuela bezorgd. „Neenik heb vast beslotenom heden met je te spreken, en wanneer ik je thans niet alles mededeel, vind ik er later wel licht den moed niet meer toe. Je moet het weten. Je bent geen oogenblik je leven zeker. Zoolang die vrouw leeft, is het mij, als stond je op een vulkaan, die elke seconde kan uitbarsten." „Wellicht zult ge er goed aan doen, om datgeen, wat ik je zal mededeelen, ook aan mijnheer De St. Claire te vertellen. Verlaat hij je dientengevolgedan is het toch altijd beter voor je, dat hij je vóór dan wel na het huwelijk verlaat. Ik weetdat hij alleen loert op je gelden dat hij een gelukzoeker is, en wellicht ware het nog de grootste weldaad, die hij je kan bewijzen, door je vóór je trouwdag te verlaten I" Manuela sprong van haren stoel op. „Papa, geen woord meer!" riep zij heftig. Wanneer dat gebeurde, zon ik mij het leven benemen, daarvan kunt ge zeker zijn. Ik zou niet in staat zijn om zulk een schande te overleven Machteloos zonk lord Rosegg in zijn stoel achterover. „Wat moet ik doen, wat in 's hemels naam moet ik doen?" weeklaagde hij. „Och had ik maar voor jaren gesproken, want thans, thans is het te laat!" „Wat had gij reeds voor jaren moeten zeggen?" vroeg zij levendig. „Betreft het 't geheim, 't welk mevrouw Von Wsldau kent? Waarom deelt gij het mij niet mede? Alles kan ik eerder verdragendan de harde, onrechtvaardige woorden, welke ge steeds voor Alexander gereed hebt. Spreek dus, papa. Ik kan thans alles aanhooren, wat ik weten moet!" „Dat denk je, maar je weet niet, watje te wachten staat. Je bent zoo trotsch en haat die vrouw." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1