MANUEL A NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Feestdage n. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Dinsdag 20 September 1887, W. 221. 201» Jaargang. ourant ele Courant versc 1: ij n t daeIijksbehalve op 'Loti- eu AQVERTEHTIEM: Van t> regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepuiakerssteegf 6. Vergadering ran den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 22 September 1887, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van twee Curatoren van het Gymnasium. 180. 2. Verzoek van H. A. Calkoen, om terug betaling van schoolgeld 178. 3. Rekeningen over 1886 van het Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. 182. 4. Idem van het R. K. Wees- en Oudelie denhuis. 182. 5. Idem van het R. K. Armbestuur. 182. 6. Idem van Vrouwen-Kraammoeders. 186. 7. Verzoek van W. H. Hasselbach, om ont slag als tweede onderwijzer aan de Jon gensschool 2de klasse. 184. 8. Idem als voren van Mej. F. J. Eldering, als tweede onderwijzeres aan de Meisjes school 2de klasse. 189. 9. Voorstel betrekkelijk de herstelling van de brug bij den Rijnsburgervliet. 188. 10. Verzoek van de Gemeente-commissie van het N. H. Kerkgenootschap, om een ijze ren hek te plaatsen op het Pieterskerk plein. 190. 11. Idem betrekkelijk de oprichting vaneen schietbaan. 157 en 175. IT1DSVIËIIWS. Het Bijks Ethnographisch Museum heeft van den heer P. M. W. Th. Kraijen- hoff van de Leur, luitenant ter zee der eerste klasse te Arnhem, ten geschenke ontvangen eenige voorwerpen, afkomstig van het eiland Salibaboe (benoorden Ternate) en de Noord kust van Atjeh. De beschrijving komt voor in de Staatecourant van 18/19 Sept. Den schenker is de dank der regeering betuigd. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f85.-—, f 18.—f3.80 en fl.85; laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Zondagnacht tusschen twee en half drie ontmoetten twee hengelaarsgezelschap pen elkander op de brug aan de Doezastraat. Het eene gezelschap was drie, het andere vier man sterk. Waarom de heeren zoo boos werden, werd ons niet bekend; wel weten we dat het resultaat van dat boos worden zichtbaar werd toen de heeren elkaar met de hengellatten toetakelden en toen die wa ren opgebruikt de flesschen en kruiken met velerlei heerlijk vocht elkaar naar 't hoofd wierpen. Het viertal moest het onderspit delven; men zegt dat 't Hagenaars waren. Gistermorgen vertrok van hier de vélo- cipèdeclub naar het huis Den Deyl om zich daar te vereenigen met eene Haagsche vélo- cipèdeclub. Van daar vertrokken de clubs in vereeniging naar Scheveningen om zich daar met elkander te meten. Naar we ver namen was de heer D. alhier, overwinnaar. In den middag kwam de Leidsche club de stad weêr binnenrijden. Naar we vernemen was de werkman, die eenige dagen geleden in de Zuid-Hol- landsche bierbrouwerij belangrijk gekwetst werd, vroeger alhier woonachtig en zal hij, zekere G, wellicht een zijner beenen moeten missen. OFFICIEBLE BERICHTEN. Door Z. M. is aan de voor den dienst in Indie bestemden soldaten A. L. A. Gleich- man en H. Haas, beiden van het kol.-werf- depot, vergunning verleend tot het dragen van de herinneringsmedaille voor het deel nemen aan de Fransche espeditie in Tonkin, China en Annam. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, benoemd tot dir. van het post en telegraafkantoor te Boxmeer, E. J. K. Van Lidth de Jeude, thans commies der posterijen 2de kl. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger van het buitengewoon zegel te 's Gravenhage tevens belast met de directie van het alge meen zegelkantoor, D. Raventhans ont vanger der registratie en domeinen te Haar lem; Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1887, aan H. W. Greven, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Doornspijk. Door Z. M. is aan den ontvanger der directe belastingen R. Feith te Zwolle op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is de heer M. E. F. T. Dubois, arts, benoemd en aangesteld tot off. v gez. 2de kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. De luit. ter zee 2de kl. G. Fabius wordt met 1 Oct. a. s. geplaatst aan boord Ms. schroefstoomscbip Zilveren Kruis. Uit Veendam wordt aan het Bil. ge- mild, dat prof. L. Drucker voor het lid maatschap der tweede kamer heeft bedankt. H. M. de koningin bracht Zaterdag een tegenbezoek aan den groothertog van Saksen-Weimar in het Hètel Garni te Sche veningen. Omtrent den nieuwen burgemeester van 's Gravenhage weet Het Tad. het vol gende mede te deelen Mr. A. J. Boest, Hagenaar van geboorte en opvoeding en na zijn promotie korten tijd als advocaat te 's Gravenhage gevestigd, heeft een eervolle loopbaan in do rechter lijke macht achter zich. Op 10 Jan. 1860 benoemd tot substituut-griffier bij de arr.- rechtbank te Nijmegen, werd hij 7 Nov. 1862 substituut-officier bij de rechtbank te Zwolle, om als zoodanig op 20 April 1869 bij die te Botterdam over te gaanen 11 Febr. 1874 in dezelfde betrekking te 's Gra venhage te worden benoemd. Op 1 Nov. 1875 is hij als officier van justitie naar Rotterdam vertrokken, toen mr. Patijn als officier van justitie te 's Gravenhage werd geplaatst. De heer Roest staat bekend als een man van groote bekwaamheid en van bijzondere wils- en werkkracht, en is een zeer begaafd spreker. Jarenlang had hij zitting in den Rotterdamschen gemeenteraad. Hij is den liberalen beginselen toegedaandoch behoort tot den rechtervleugel der partij. Aan het vertrek van Domela Nieuwen- huis naar het buitenland wordt, volgens de Amet. Gt. het gerucht vastgeknoopt, als zou zich in Bulgarije een partij gevormd hebben, die den heer Nieuwenhuis tot president voor den Bulgaarechen troon zou hebben gepro clameerd 1 Een nieuw plan tot reorganisatie van de Haagsche brandweer moet door den com mandant bij het dagelijksch bestuur zijn ingediend, waarbij, met behoud van het voor stel tot lelegraphische verbinding en tot aanstelling van een vast corps brandweer lieden, de kosten aanzienlijk lager zijn ge raamd dan bij het vorige plan. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een ongeval, dat een der matrozen van de Ceram was overkomen, door het drinken van bruin vocht dat door hem voor koffie was aangezien. Zijne opname in het militair hospitaal heeft tengevolge gehad, dat men in hem eenen deserteur heeft ontdekt van de marine, die in 1876 gedeserteerd, maar later vrij willig is terugkeerd. Bovendien blijkt nu, dat hij niet voldaan heeft aan zijne ver plichtingen ten aanzien der wet op de na tionale militie. Hij is nu als achtergebleven loteling der lichting 1877, in vermindering van het contingent 1887, op gisteren voor 5 jaren ingelijfd bij de zeemilitie. Het vervoer van dynamiet, dat per as van Rotterdam naar Utrecht Dinsdag 11. plaats had, heeft op vele dorpen aanleiding tot verschillende beschouwingen en komische scènes gegeven. Op den Oostzeedijk te Rotterdam riep een jongen, die de roode vlag op den wagen bemerkte: „zeg sociaal-democraat, wil jij je roode vlag eens weg doen, of", en daar bleef het natuurlijk bij. Een werkman, die met een brandende pijp den wagen tegemoet gingwerd door den vervoerder gelast zijn pijp weg te houden. De man verschrikt, hij meende al in zijn verbeelding op het punt te staan in de lucht te springen, wierp zenuwachtig zijn pijp in het water en bleef nadat de wagen hem reeds voorbij was ge gaan dien nog een geruimen tijd sprakeloos nastaren. Op 's Gravenweg te Kapelle aan den IJsel meende men daar dat de „socialen" aan kwamen; enkele boeren staken onmiddellijk de nationale vlag uit. Nog anderen dachten dat het buskruit was voor een bombarde ment tegen de „socialen", weer anderen zei den dat het kruit bestemd was voor Utrecht, waar men vreeselijk aan het huishouden was en de politie niet bij machte was de oproe- rigen in bedwang te houden. Kortom het vervoer van Rotterdam naar Utrecht van het dynamiet was voor hen, die met bet ver- EEU1LLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE YR0UW. 43.) fik ben thans ^ier gekomen, om u het geheim mede te deelendat voor uevenzeer als voor mijpracht en rijkdom in zich bergt, het geheim van lord Rosegg, van den vader van Manuela, die gij even gloeiend lief hebt, als ik baar haat!" Met een uitroep greep sir Emil de hand der spreekster. fis u dat ernst? Gij kent werkelijk een geheim van lord Rosegg en gij wilt mij dit inderdaad mededeelen f" fJa ja. Maar laat in 's hemels naam mijn hand los; ge doet me pijn. Wees liever zoo galant me een glas wijn te pre senteeren." Sir Emil gehoorzaamde en met een zege vierenden glimlach zag zij naar hem, terwijl zij tegenover den open haard plaats nam. Zijne hand beefde, toen hij haar het ge vulde glas toereikte, en langzaam dronk zij den wiju, terwijl haar vis-è-vis werkelijk tantalus-kwellingen doorstond. ,/Zijt ge er zeker van, dat men ons niet beluisteren kan, mijn vriend?" vroeg zij, nadat zij het glas geledigd had. Anderen behoeven niet te vernemenwat ik uitslui tend aan u mede te deelen heb." „Men kan ons hier niet beluisteren," antwoordde hij. Zij haalde nu uit haar beurs een stuk papier. Het was de schriftelijke belofte, die sir Emil haar gegeven had. fGij herkent dit geschrift en weet, dat ge u daardoor in mijne handen bevindt?" f Volkomen! Doch laat mij om's hemels wil niet langer in deze pijnlijke onzeker heid 1" Zij vouwde het papier weer te zamen en verborg het zorgvuldig, waarbij een door dringende blik den mandie voor haar stond, trof." fEer ik begin," hief zij aan, „moet ik een belofte van u hebben! Wat ik u ook mededeele, gij moogt er met niemand, on verschillig wien, over spreken eer ik er verlof toe geef. Kijk me nu maar zoo ver bijsterd niet aan; lang zult ge niet op de proef gesteld worden. Slechts tot aan lady Manuela'8 trouwdag verlang ik uw zwijgen." »Tot aan Manuela's trouwdag! Welnu, het zij dan zoo 1 Spreek I" „Schuif uwen stoel zoo dicht naar my toe, dat geen menschelijk oor mijne woor den vememe." Hij gehoorzaamde. Op dit oogenblik zou hij alles gedaan hebben wat deze vrouw van hem verlangd had. Een geheim in het leven van lord Rosegg, dat haar bekend was, aan deze vrouwelijke Mephistopheles, die daar met een gelaat tegenover hem zat, dat maar al te duidelijk de vreugde ver ried, die zij ondervond over de folteringen, welke hij leed. Wat kon het voor een geheim wezen, waardoor hij heer van Rosegg zou kunnen worden?" HOOFDSTUK XI. RAADSELACHTIG. Geen Kerstfeest kon schitterender zijn dan dat, 't welk lord Rosegg op dezen Kerst avond ter eere van zijn dochter gaf. De lange reeksen kamers in het slot Rosegg baadden als in een zee v&n licht. Een talrijk gezelschap was uitgenoodigd geworden, 't Was immers het laatste feest, dat Manuela tot voor haar trouwdag zou bijwonen. De jonge schoone erfgename van Rosegg zag er heden al zeer voordeelig uit; uit hare oogen straalde een zeldzaam vuur, een blijde glimlach speelde voortdurend om hare lippen; het met rozen gegarneerde kleed van wit atlas deed hare slanke gestalte voordeelig uitkomen. Sinds het vertrek van mevrouw Von Waldau was de blijmoedigheid op Rosegg weder teruggekeerd, en zelfs lord Rosegg zag er, hoewel dan ook niet gelukkig, toch vrij wat geruster uit. En wat Alexander betreft, hij was de vurigste Romeo, dien zich eene pretentieuse Julia maar wenschen kon. Over een week zouden de jonggehuwden de wijde wereld intrekken, om eerst tegen het voorjaar naar Engeland terug te keeren, aldus luidde het programma. Alexander De St. Claire was overgelukkig; een geluk, zooals hij het zich nooit had durven hopen, was hem thans te beurt gevallen, en dit alles had hij slechts aan zijn bewonderens waardige stem en aan zijn schoon gelaat te danken. „Nog slechts eene week," zeide hij tot zich zeiven, „en ik ben in het bezit van Rosegg en van een rijke vrouw! Arme, trotsche Marie 1 Hoe zal zij dit verdragen 1" [Wordt vervolgd.) ASQfilRIE^EIüT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1