NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLWOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 16 September 1887, N°. 218. AOVERTEMTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Rerichten. BINNENLAND8CHE BERICHTEN' MANUELA I> e i e Courant verschijnt tl a e 1 ij k behalve op Z on- e n Feestdagen. EflT: A B 0 fê H E Voor Leiden, per 3 maandenf jj Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1,60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels 0.90- Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: .Scheepuiakerssteeg 6. 201» Jrgang. PROCES-V EttBAiL van de opening der stembriefjesdie ter be noeming van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal den 14en en 15en Sep tember 1887 xijji ingeleverd Op heden den vijftienden September achttienhondeid teven en tachtig, in de Gemeente Leiden, (hoofd plaats van het hoofdkiesdistrictis door het bnrean van stemopneming in de ter inlevering van stem- briefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens le negen uren. Het burean is samengesteld uit den heer Loui< Mane de Laat de Kanter Burgemeester, voorzitter, en de heeren mr. Sybrandus Johannes Fockema An drea en mr. Micolaas Lucas Jan Van Bnttingha Wi- chers leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel eenentwintig stembussen, bij bem den 14en en 15en September 1887 overgebracht uit de Gemeenten Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, War mond, Noord wijk, Noordwijkerhout, Leiderdorp, Kou dekerk, Benthuizen, Uazerswoude, Zoeterwoude. Voor schoten, Wassenaar, Woubrugge, Ter Aar, Oudshoorn, Zevenhoven en Nieuwkoop. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden twee duizend vier honderd negen en zestig slembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefies hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te «ijn even groot als het getal dier kiezers. 'ii11 ondei(ee?i™5Sjsdjj»,eiïiw js» luid voorgelezen. tiet bureau heeft van onwaarde verklaard 24 stembriefjeswaarvan 21 oningevuld en 3 niet van het vereischte zegel voorzien zijn. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: twee duizend vier honderd vijfen veertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: O. baron Van Wassenaer van Catwyck 1415, J. H. Donner 1393, Mr. J. P. Smeele 1042 en J. P. Th. Van Nnnen 1020 stemmen. Mr. F. Was en H. J. Bool ieder eene stem. Hebben alzoo de meeste stemmen verkregen de heeren: O. Baron VAN WASSENAER VAN CATWYCK. eoJ. H. DONNER, Zijn derhalve verkozen tot leden voor de tweede kaïner der staten-generaal de heeren O. Baron VAN WASSENAER VAN CATWYCK, wonende te 'sGra- venhage en J. H. DONNER, wonende te Leiden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers, geene betwaren in gebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 15 Sept. 1887. DE KANTER, Voorzitter. FOCKEMA ANDREAE j N. L. J. VAN BUTTING HA Stemopnemers. W1CHERS. J voor in TAD8NIECWI. ier van gezondheid te 's Gravenhage, is aan Voor de herstemming van twee leden iet. Museum van Natuurlijke Historie bij de "h I, tWfje;de kamer der staten-generaal ijks-universiteit te Leiden, ten geschenke net hoofdkiesdistrict Leiden zijn giste- angeboden eene verzameling naturaliën, door 1308 k. 908 100 82 62 55 117 101 21 16 55 39 68 54 188 167 u J 60 54 88 68 69 52 83 25 159 137 218 177 102 81 125 111 98 69 88 74 120 51 52 44 128 104 4>'^\ Jit. ujiug wBrti'ÈTi u ren opgekomen: Leiden Oegstgeest Rijnsburg Katwijk Valkenburg Sassenheim Warmond Noordwijk en Voorhout Noordwijkerhout Leiderdorp Koudekerk Benthuizen Hazerswoude Zoeterwoude Voorschoten Wassenaar Woubrugge Ter Aar Ondshoorn Zevenhoven Nieuwkoop li Jlpt jLeWJ,,ö„ bracht te Leiden 1010, Oegstgeest 78 Rijnsburg 58, Katwijk 101, Valkenburg 18, Sassenheim 52Warmond 60, Voorhout en Noordwijk 167, Noordwijkerhout 56, Lei derdorp 76, Koudekerk 61, Benthuizen 26, Hazerswoude 145, Zoeterwoude 188, Voor schoten 88, Wassenaar 118, Woubrugge 70, Ter-Aar 77, Oudshoorn 89, Zevenhoven 43 en Nieuwkoop 104, te zamen 2665 stemmen. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende herstemming van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal zijn ingeleverd 2469 stembriefjes, van onwaarde verklaard 24. Gekozen de heeren O. baron Van Wassenaer van Catwyck (a.-r.) met 1415 en J. H. Donuer (a.-r met 1393 stemmen. Verder bekwamen de heerenmr. J. P. Smeele (k.) 1042 en J. P. Th. Van Nunen (k.) 1029 stemmen. Bij koninklijk besluit van 13 dezer is met ingang van 1 October benoemd tot lid van het college van curatoren der rijks universiteit alhier, de beer mr. J. G. Kist. Door den heer J. Th. Noordijkoffi- em in Suriname bijeengebracht. De verza- aeling omvat4 zoogdieren, 2 vogels, 9 isschen, 39 slangen, 2 caecilia, 3 hagedis- en, 11 kikvorschen, 1 spin en 73 insecten. Den schenker is daarvoor de dauk der egeering betuigd. (Sic/.) Zooals bereids door het bestuur is langekondigd zal de zangvereeniging van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, fdeeling Leiden voor de 1ste uitvoering in tudie nemen Nicolaï's oratorium.Bonifacius/ a drie afdeelingen. Reeds eenmaal werd (it Hollandsch werk hier ter stede ten ge- hjore gebracht, terwijl aan de uitvoering van de 3de afdeeling bij de viering van het 50-jarig bestaan van de Maatschappijin Amsterdamonderscheidene Leidsche dames en heeren hebben meêgewerkt. De vereeniging meende terecht ook weêr eens eene nationale compositie ten gehoore te moeten brengen Omtrent het programma voor de overige concerten van de afdeeling in dit jaar is nog geen beslissing genomen. SlUUlC jddili'juagucicuic :unmn.~BOClt -JT1 3 actes et 4 parties de Louis Gallet, mu- sique de J. Massenet. De heer Massenet heeft toegezegd dat hijwanneer het werk ingestudeerd zal zijn, weêr een der repetities zal komen leiden, Evenals de uitvoering van .Eve" van denzelfden componist, voor het eerst in Nederland door deze vereeniging plaats had, zal dat met Marie-Magdeleine het geval zijn. Op de tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam zijn o. a. bekroond de volgende firma'svoor boter F. J. Los gouden medaille en de Leidsche Melkin richting, bronzen medaille. Voor kaas F. J. Los, zilveren medaille, voor groote Goudsche kaas, dezelfde, zilveren medaille, allen alhier. Den 12den Augustus vertrok de heer J. F. E. Celliers, zoon van den redacteur der te Pretoria verschijnende Volkmtem, naar Nederlandom één of een paar jaar lang sterrenkunde en graadboogmeting te leeren onder leiding van prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen alhier en landmeetkunde onder prof. dr. Ch. M. Schols te Delft. IIUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1812) van mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint. OFEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Oct. 1887, benoemd tot iid van het college van curatoren der rijks-universiteit: te Utrecht, jhr. mr. J. Roell; te Groningen, mr. B. Van Roijen. Door Z. M. is J. N. Valkhoff, met ingang van 1 October 1887benoemd tot schoolopziener in het district Heerenveen, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als directeur der rijks hoogere burger school te Heerenveen en als schoolopziener in het arrondissement Heerenveen. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der inf., tot kapt., de le luit. G. Feenstravan het wapen, thans op non-activi teit; bij het lste reg. inf., tot le luit. de 2de luit. P. baron Van Lewe van Middelstum van het corps; bij het 4de reg., tot kapt., de lste luitt. A. Van Doveren en P. W. Van de Velde, respectievelijk van het 5de ra».tul—W hÜ.h"tJ>d&.rs<;, baron Mulert tot de Leemcule, A. W. Bach- mann eu H. H. Vou Santen, allen van het corps; bij het 6de reg. inf., tot le luit., de 2de luit. jhr. F. M. Van Spengler, van het corps. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegrammen is 1°. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Tromp, onder bevel van den kapt ter zee C. E. Uhlenbecklaatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, in den na middag van den 13den dezer te Kaapstad aangekomen 2°. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapt. ter zee J. H. Commijs, laatstkomende van New-Yorkin den morgen van den 14den dezer te Phitadelphia gear riveerd; en 3°. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Ceramonder bevel van den luit. ter zee FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 41.) - Eenige minuten lang vernam men niets dan de diepe ademhalingen des barons. „Papa," riep Manuela eindelijk uit, „moeten wij weg? Moeten wij van alles afstand doenP Is dat geheim, waardoor mevrouw Von Waldau ons in handen houdtP" „En als dat eens zoo ware, Manuela?" „Beveel haar dan onmiddellijk dit huis te verlaten," riep zij met fonkelende blikken. „Het is uwer onwaardig, dat gij, voor wien ook, bevreesd zijt en ik voor mij zal eerst weder ruimer ademhalenwanneer zij dit huis uit is." „Ja, mevrouw Von Waldau zal heden nog dit slot verlaten en wij willen uw bruiloft in vrede vieren. Mogen u in de toekomst dan ook harde slagen treffendan geve God, dat Alexander De St. Claire n door zijne liefde voor dit alles schadeloos stelt." In de ontbijtkamer wachtte mevrouw Von Waldau met ongeduld op den huisheer en begroette zoowel hem als Manuela bij zijn biDneDkomst met een overvloed van woorden. Beide bleven echter op al die overdreven plichtplegingen het zwijgen bewaren en me vrouw Von Waldau gevoelde nu, dat haar lot beslist was, dat haar dagen op Rosegg geteld waren. Doch even vroolijk en spraak zaam als altijdbabbelde zij over alle moge lijke dingen en over hare plannen voor die dagen, „Eer ge echter het een of ander doet, mevrouw Von Waldau," sneed lord Rosegg haar het woord af, „verzoek ik u, om mij naar miju studeerkamer te volgen. Ik moet onder vier oogen eenige woorden met u spreken." „Ha, ik begrijp u al!" De schoone weduwe glimlachte en stond met eene gracieuse buiging opom den lord naar diens studeerkamer voor te gaan. Met een somber gelaat volgde haar de baron. Toen zij zijn kamer was binnengetreden, sloot lord Rosegg de deur en wees haar een fau teuil aan; vervolgens zelf plaats nemend, zeide hijden blik strak op haar gericht „Johanna Hermann, of welken naam het u ook belieft te voeren, gij moet dit huis onmiddellijk verlaten, hoort ge wel, onmiddellijk zeg ik u 1" „Onmiddellijk P" zeide zij met een spot- tenden lach. „Kom, mijn waarde, meent ge dat werkelijk? En wat zoudt ge er dan wel van zeggen, als ik u eens franchement verklaarde, dat ik Rosegg niet voor Kerstmis wil verlaten?" „Of ge wilt of niet, ge moet mijn huis uit!" Een vreeselijke uitdrukking kwam er over hare trekken, een uitdrukking als die, waarmede zij hem aangekeken had op den dag van haar aankomst, toen zij hem de macht, die zij op hem bezat, voor het eerst had laten gevoelen. „Ik moet? Kom, werkelijk? Ja, dan is er niets aan te doen. Gij zijt hier meester op Rosegg en wanneer gij het zoo beslissend eischtzal ik uw bevel wel moeten opvolgen. Het verwondert mij alleen," vervolgde zij, de armen over de borst kruisende, „dat ge niet bang zijt, om mij dit huis uit te sturen 1" „Er is een grenswaar de vrees ophoudt en de vertwijfeling begint. Hoe durfdet gij het wagen om tegen Manuela over hare moeder te spreken? Hoe kondet, ja nog maals hoe durfdet gij het wagen?" Mevrouw Von Waldau barstte in een luiden en spottenden lach uit. „Hoe ik het durfde wagen? Waarlijk, lieve barongij zult nog moeten leeren, wat ik alzoo niet durf wagen. Gij wilt weten, waarom ik mij verstout heb, om Manuela van hare moeder te spreken? Waar in 's hemels naam zou dan een heiliger thema te vioden zijn dan dat, om bet kind te spreken over het aandenken der moeder?" „Johanna Hermann, ik dacht steeds, dat ik nimmer in staat zou zijn om een gunst van u af te smeeken. En nu doe ik het toch. Zeg mij „Niet verder, mylord. Ik weet wat ge wilt en ik ben niet in de verste verte van plan om het u te zeggen. Het zou waarachtig een kinderachtige wraak zijn. Wat gij weet, is alles wat ge ooit vernemen zult. Ik verlaat u nog heden, natuurlijk ouder voorwaarde,' dat gij mij den toege dachten prijs uitbetaalt, om nimmer meer op Rosegg terug te keereu!" „Nimmer! Gij zweert, om nimmermeer op Rosegg terug te keereu?" „Ja, ik zweer alles, mylordI Eedeu zijn woorden, die spoedig vervliegen!" (tfordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1