BINNENLANDSCHE BERICHTEN BHTENLANDSCHE BERICHTEN Ka MEG H 3» 9HÜ SBB K «3 «S CJ "WSL T"K TT- taris, thans burgemeester en secretaris der gemeente Duiven. Door Z. M. is benoemd tot betaal meester te Rotterdam rar. D. De Jongh van Polsbroekthans betaalmeester te Zwolle. Door Z. M. is met ingang van 1 Oct. 1887, benoemd tot dir. van het postkantoor te Arnhem C. baron De Vos van Steenwijk, thans dir. van het postkantoor te Deventer. Door Z. M. is, te rekenen van 11 Juli 1887, aan J. G. Van den Bergh, eervol ontslagen minister van waterstaat, handel en nijverheid, een pensioen verleend, ten laste van den staat, ten bedrage van f 4000 's jaars. Door Z. M. is de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. L. Steiner, ter zake van zijn vierjarig dienstverband bij de marine, met den 16den dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank.f23,843,080,65 en bij de betaalmeesters. 1,642,679,66 Te zamen. f25,485,760,33 Zij die verlangen benoemd te worden tot leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, om onderwijs te geven in weefsel- leer en physiologie, ziektekundige ontleed kunde, algemeeue ziektekunde en praktische microscopie, op eene bezoldiging van f 3000 's jaars, gelieven vóór 25 Sept. e. k. met overlegging van de desbetreffende stukken van bevoegdheid, schriftelijk en vrachtvrij daarvan aan gemeld departement te doen blijken. De kiesvereeniging Oostermoer heeft als candidaat voor de tweede kamer in het kies district Winschoten gesteld den beer mr. H. L. Drucker, professor te Groningen met 13 tegen 4 stemmen. De residentie-briefschrijver van het Z. D. verklaart, ten stelligste te kunnen verzekeren, dat er geen denken aau is, dat de Grondwetsvoorstellen nog vóór 1 Januari 1888 zullen worden afgedaan. De kamer zal niet afwijken van haar gewoonte om de Indische en Nederlandsche begrootingen het eerst in overweging te nemen. Van den 15den dezer maand af zal, in binnenverkeer op de staatsspoorwegen op vertoon van eene door het bestuur van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond te Amsterdam en door de directie der staatsspoorwegen geteekende legitimatiekaart, aan den geleider van blinden, die ter uit oefening van hun beroep reizen, eene ge wone plaatskaart of retourkaart 3de klasse worden afgegeventegen de volle enkele of retourvracht, op welk biljet de geleider met de blinden gerechtigd zijn te zamen te rei zen. De blinden worden dus kosteloos vervoerd. De Gauloiseen der te Parijs verschij nende Bonapartistische organen, bevat weder eenige ongunstige berichten over den toe stand van onzen koning. Nu echter verze kerde het blad ze ontvangen te hebben van het ministerie van buitenlandsche zaken want namens den heer Flourens werd aan de bladen medegedeeld, dat jop grond van de laatste tijdingen, uit Amsterdam ontvan gen, de toestand van koning Willem III zoo was verergerd, dat deze 's konings om geving de meeste ongerustheid inboezemt". En daarbijvoegt de Gaulois er bijont vingen ook wij particuliere berichten uit Nederland, welke de officieele mededeelin- gen volkomen bevestigen. Natuurlijk volgen dan weer de gewone beschouwingen over de troonsopvolging in Nederland en Luxemburg, Luxemburg komt aan een Duitschen prins en in Nederland wordt de koning opgevolgd door een jonge prinses onder voogdij harer moeder. Zal prins Von Bismarck dit dulden? Neen, want reeds in 1870 dreigde hij Nederland te zul len annexeereu, doch toen verklaarde koning Willem III zijnen cousin, le roi de Prusse: Wanneer dit gebeurt, zijn er in Holland geen dijken meer". Liever dus het geheele land onder water zetten, dan Pruisisch te worden. Maar, vraagt de Gaulois, wat zal er van Nederland worden, indien deze verdediger van 's lands onafhankelijkheid komt te val len? En wat zal België doen? Voorloopig zal niemand zeker iets doen, want de toestand geeft volstrekt geen aan leiding tot bijzondere ongerustheid. Trou wens, lleuter seinde terstond uit Parijs, dat de Gaulois zich ten onrechte op die offi cieele bron had beroepen; de oorsprong was te zoeken in zeer vage geruchten, die Zater dag te Parijs liepen. Andere Fransche bladen hebben echter reeds gewezen op de ongeloofwaardigheid dier geruchten, juist nu gemeld is dat Z. M. als gewoonlijk op 19 dezer persoonlijk de zitting der staten-generaal zal openen. (Hbl.) De 10de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f43.323.11, zijnde de opgave van 250 locale comité's, waaronder Voor schoten f 151.39. In Augustus zijn, voor den Indischen dienst aangenomen 101 man en overgenomen 52 man. Hieronder komen voor 13 milicieus, voor 2 jaren gedetacheerd en 6 onderofficie ren, voor 4 jaren gedetacheerd. Uitgezon den zijn naar Oost-Iudië 204 man, waarbij 27 vreemdelingen. Van daar keerden 57 onderofficieren en minderen terug, die tus- schen 1 en 19 jaar in de tropen vertoef den. Hiervan zijn er 20 gepensionneerd met f 100 tot f400; 9 gepasporteerd en wachten er nog 18 op hunne positie-regeling. Bij het 2e reg. infanterie, te Maas tricht, is gisteren overgeplaatst de jager L., van het reg. grenadiers en jagers, als heb bende zich ingelaten met de socialisten. (D. v. Z. en Gr.) De inspecteurs van politie te s Gra- venhage hebben zich per adres tot den ge meenteraad gewend, met het verzoek om verhooging hunner jaarwedden. Gisterenmiddag te 5 uur steeg de heer L'Hoste met den ballon Eclaireur te 's Gra- venhage op. Het publiek, schoon minder talrijk dan Zaterdag, toonde niet minder be langstelling bij het loslaten van den lucht bal door een 30-tal militairen. Pijlsnel ver hief de ballon zich en verdween spoedig in noordoostelijke richting uit het gezicht. Te 5 u. 20 m. is de ballon neergekomen te Bodegraven, bij het landgoed van den heer Ter Meulen. De grootste hoogte, door den luchtreiziger bereikt, is 1600 meter. De brieven uit de hofstad in de Arnh Cl. deelen uit het verhaal van eenen oog getuige het volgende mede over eene ver gadering, indertijd door socialisten m Wal halla gehouden Daar was een jongen van een jaar of twintig op het spreekgestoelte geklommen, met een verloopen uiterlijkdie van allerlei ondeugden getuigde, en deze waardige broe der had gesproken van vaatjes jdiejemiet", die overal moesten ontploffen, dan zou de heele rommel wel opgeruimd worden. Het daverend en algemeen applaudissementop deze woorden volgende, deed mijnen vriend schrikken. Maar hij look geheel op, en de gerustheid daalde neder in zijn gemoed, toen de leider van de vergadering in vrij krasse termen den bleekneus op zijnen plaats gezet en zijn onzinnig gebazel naar ver dienste afgekeurd had. Dit woord van den president nu had dien kalmeerenden invloed op hem niet, maar de omstandigheid, dat daarop een even daverend en algemeen ap plaudissement volgde, voor zoover hij zien kou afkomstig van dezelfde personen die de afgekeurde taal hadden toegejuicht. Voor de arrondissements-rechtbank te '8 Gravenhage stond gisteren terecht een koet siersknecht uit Leiden, die ten nadeele van verschillende personen meerendeels kameraads kleine geldsommen had ontvreemd. De stal houder bij wien bekl. in dienst was, en die zelf ook reeds een paar malen geld gemist had, doch onder zijn talrijk personeel den dader maar niet kon ontdekken, kreeg van de politie den raad om een geldstuk van een merk te voorzien, het op een voor ieder toegankelijke plaats te bergen en er dan het oog op te houden. Het gevolg daarvan was dat bekl. in Jden val liep. Hij bekende dan ook spoedig de verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Subst.-otf. van justitie mr. De Vos van Steenwijk requireerde veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op Maandag a. s. Gisterenvoormiddag had een ernstig ongeluk plaats aan eenen in aanbouw zijn- den winkel te Delft. Door het breken van eenen door stucadoors aangebrachten steiger werden twee arbeiders gekwetst; erger kwam er af een behanger die eene ernstige been breuk beliep en, na le zijn verbonden, per rijtuig naar zijne woning werd gebracht. Des Zondagsavond is er te Rotterdam altijd veel volk langs de Korte Hoogstraat en aangrenzende straten. Zondagavond was dit in verhoogde mate het geval. Men ver drong er zich, zonder te weten waarom. En kele groepjes zongen vaderlandsche of anti socialistische liederen. Omstreeks 7 uur achtte men het raadzaam de Passage te doen ontruimen en af te sluiten, waarna sterke patrouilles politie zich onophoudelijk heen en weder bewogen, ten einde de menschenmassa uit te noodigen en, zoo noodig, te dwingen in beweging te blijven. Waar groepen tel kens weder stand hielden, werden zij uiteen gedreven. De regen bracht er daarna het zijne toe bij om de menigte te verstrooien die bijna uitsluitend uit nieuwsgierigen scheen te bestaan. Van baldadigheid werd niets vernomen. NR. Ct.) Uit Dordrecht wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Reeds de geheele week had het gerucht geloopen, dat onze goede stad be zocht zou worden door eenige sociaal-demo craten, begeleid door Domela Nieuwenhuis of iemand uit diens onmiddellijke omgeving. De dagen gingen echter kalm voorbijhet bleek dus een loos alarm. Doch eergisteren, Zondagavond, tegen 7 uurverzamelden zich een aantal menschenvolwassen mannen en vrouwen, voor het meerendeel echter 16- h 17-jarige knapen en meisjes, zelfs jongere kinderen, vóór een huis in de Grootekerks- buurt, alwaar, naar men elkaar vertelde, eenige personen uit Dordrecht en omstreken van de sociaal-democratische partij eene ver gadering hielden. Van tijd tot tijd werden onder de menigte liedjes gezongen en kreten aangeheven, intusschen werd de menigte al grooter en grooter, en vond de commis saris van politie, de heer Ulrich, het raad zaam, den wassenden vloed te stuiten. Dank zij het kalm en waardig optreden van dien ambtenaar en zijne dienaren, was on geveer te halftien de menschenmassa bedaard uiteengegaan. Men mag echter uit een en ander besluiten, dat, mochten de sociaal democraten er ernst g aan denken Dordrecht met een bezoek te vereeren, hunne ontvangst niet bijzonder hartelijk zal zijn. Bij de firma Bruning Mühren, op den Nieuwendijk te Amsterdam, is in wer king te zien de Lamson-Kas spoorweg. Bij het ontvangen van het geld sluit nl. de winkelbediende dit in een door een bepaald cijfer gemerkten houten bal, weikeu hij werpt in een voor hem geplaatst ^station," van waar de bal op rails komt en naar het cen traalstation rolt: het kantoortje van den kassier. Deze opent den bal, neemt het geld er uit en zendt hem, hetzij met hetgeen moet worden teruggegeven, hetzij ledig naar de plaats der afzending terug. En of nu al door verschillende bedienden meer dan een bal wordt afgezonden, verwarring kan er niet komen, omdat de ballen van verschil lende grootte zijn en daardooronder het voor elk bestemde poortje, langs hun eigen rails loopen. Op deze wijze is een vrij in gewikkeld spoorwegnet" tot stand gekomen, waarop botsing noch ontsporing kan plaats vinden, want alles gaat met de regelmaat van een machine. Zaterdagavond maakten te Amsterdam een paar colporteurs van Recht voor Allen in de Damstraat vrij wat rumoer. Een hun ner ventte zijn blad op een ezeltje. De politie arresteerde den man met zijn rijdier. Op de Palmgracht te Amsterdam viel gisteren een driejarig kind uit een venster eeuer derde verdieping op straat. De kleine was dadelijk dood. Men meldt aan de H. Ct. uit Haar lemmermeer, dat zich tengevolge van eene onlangs gedane oproeping meer dan 200 personen hebben aangemeld óm als ploeger naar een drooggemaakten polder in Frankrijk te gaan, terwijl er slechts 8 noodig zijn. Op de landbouwtentoonstelling te Hoorn werd o. a nog een prijs behaald door E. Zirkzee te Koudekerk a/d. Rijn. Uit Egmond aan Zee wordt gemeld, dat het nu zeker is dat de bemanning van de bomschuit E. G. 13 geheel is veronge lukt. Eenige haringvisschers, die dezer dagen aankwamen, hadden van verre ge zien dat bij stormweder de mast brak waarna een hooge golf het vaartuig deed kantelen. Men zag de bemanning van de gekantelde schuit slaan en rampzalig ver drinken, zonder eenige hulp te kunnen ver- leenen. Door de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs is een request in gediend bij den gemeenteraad te Apeldoorn, om aan den beer dr. J. M. Smit, leeraar in de natuurkunde en cosmographie aan de Kon. H. B. schoolmet Januari a. s. zijn ontslag te verleenen, daar hij op verschil lende plaatsen optreedt als politiek agitator, hetgeen zij niet vereenigbaar acht met zijn roeping als leeraar aan genoemde school. Zutf. Ct.) Door den burgemeester van Assen was verscheidene dagen achter elkander bekend gemaakt, dat heden ten gemeente huize gelegenheid zou worden gegeven, van een Indisch officier, den lsten luit. E. Von Wicheren, inlichtingen te ontvangen omtrent dienstneming bij het N.-I. leger, voor waarden, vooruitzichten en levenswijze aldaar. Van die aangeboden gelegenheid is echter door niemand gebruik gemaakt. Omtrent het te Tilburg plaats gehad hebbend opstootje meldt men aan de N. R. Ct. nader: De bewuste K. in de St. Jozefstraat, die met zijne familie oorzaak is geweest van de vroegere ongeregeldheden en het nog altijd tegenover zijne dochters hard te verantwoor den had, wilde door bemiddeling van den deurwaarder en de politie het huis verlaten en beslag op de roerende goederen doen leggen. Deze personen werden eerst niet toegelaten, waardoor zij gfenoodzaakt werden de deur open te breken. Toen zij eenen aanvang maakten met het uitdragen van het goed, sloegen de dochters alles stuk en verwondden met eenige voorwerpen den deurwaarder en hunnen vader, tengevolge waarvan zij geboeid werden, totdat men met het uitdragen gereed was. Natuurlijk was er veel volk op de been. I-: u Ki n it. Sir James Fergusson zeide in liet la gerhuis, dat den Britschen consul op de Samoa-eilanden is gelast, een strenge onzij digheid in acht te nemen. De Duitsche regeering heeft de verzekering gegeven, dat de buitenlandsche betrekkingen der Samoa- eilanden, in het bijzonder met de drie mo gen .heden die verdrageu gesloten hebben, door Duitschlands handeling niet aangeroerd worden. De heer A. Balfour deelde mede, dal Zondagnacht, bij een aanval op eene bende Moonlighters te Le9doonzama (Ierland), een officier der politie gedood en twee minderen ernstig gekwetst zijn. Vijf der moonlighters zijn in bechtenis geuomen in de woning van den pachter, welke door de politie overval len werd. Twee buksen, twee revolvers en ammunitie zijn in beslag genomen. Gisteren morgen zijn nog twee personen gevat, naar wier identiteit onderzoek wordt gedaan. Op eene vraag van sir W. Harcourt ant woordde de heer A. Balfour, dat sir Redvers Buller zijn ontslag heeft genomen als onder secretaris voor Ierland, niet wegens verschil van meening, maar omdat hij naar zijn vorigeu post wil terugkeeren. Wat betreft het recht der regeering om vergaderingen te verbieden, zegt de spreker dat Torster, Harcourt en Spencer in 1882 meer dan 130 vergaderingen verboden. Hij brengt iu herinnering de redevoeringen van Dillon, O'Brien en anderen, om aan te toonen, dat die vergaderingen gevaarlijk zijn voor de openbare rost. De handeling der politie te Mitchelstown geschiedde uit noodzakelijke zelfverdediging en is dan ook volkomen gerechtvaardigd, ondanks de aanvallen der oppositie. De regeering zal volharden bij bare poli tiek, welke zich ten doel stelt de maatschap pelijke grieven weg te nemen, onder nadruk kelijke handhaving van wet en orde. Daar door zal de verzoening met Ierland tot stand komen. üit een dezer dagen uitgebracht rap port blijkt, dat de fabricage van zijden stoffen in Engeland zeer achteruitgegaan is. Tnsschen 1854 en 1863 was de waarde van den jaarlijkschen invoer van zijden stoffen 3,373,233 p. st., en tusschen 1874 en 1883 was die geklommen tot een jaar lijksch bedrag van 11,831,057 p. st. De Qlobe is van meening, dat dit voornamelijk hieraan te wijten is, dat de Engelsche zijde fabrikanten zich in technisch en artistiek opzicht door de Franschen en Amerikanen hebben laten overvleugelen. De heer O'Brien is gisteren voor het hof te Cork verschenen. Eene ontzaglijke menigte juichte hem met geestdrift toe op zijn weg van bet station naar het gerechts hof. Na een verhoor werd de behandeling der zaak verdaagd. De heer O'Brien is in hechtenis gebleven. Zondagnacht heeft er een botsing plaats gehad tusschen een patrouille politieagenten en een bende Moonlighters, die een huis nabij de lersche plaatst Lisdoonvarna wilden aan vallen. Een officier der politie is gedood, acht man der bende zijn gearresteerd. In het „Théatre Royal" te Bnrnley, werd een paniek voorkomen door de flinke houding van den regisseur. Men zag rook op het tooneel en veronder stelde brand. Sommigen wilden reeds vluch ten toen de regisseur met krachtige overtui gende stem het publiek toeriep, dat er geen gevaar bestond. Er is in Engeland eene maatschappij „tot exploitatie van nieuwe ontploffingsmid delen", die haren aandeelhonders over het afgeloopen boekjaar 10 pCt. uitdeelt. Generaal sir John Douglas, die bij den Krim-oorlog de Schotten aanvoerde, is overleden, FRANKRIJK. Bij de manoeuvres van Villasavary zijn ongeveer 200 personen uitgenoodigd hun identiteit te bewijzen. Onder hen is een Oostenrijker, Bondy genaamd, gevangen geuomen die verklaarde een pleizierreisje te

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2