NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 14 September 1887. N\ 216 2010. «rgang. Uitgevers: Gebroeders Muré. ei.e I ii 9; ra bj t verse h ij n t «J si jr e I ij k sb e li a I v e op 'L o 11- e n Fees tdae 11. ADVEBTEMTIEH: Van 1regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureei: Schcepstiakerssteeg 6, A 3O 99 EraES5T: oor Leiden, per 3 maanden f.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.BM. Prijs per Nummer 10 iVnt. ITABDNIEIIWI. GEMEENTEBEGROOTING. (Vervolg.) UITGAVEN. (Vervolg.) Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen f 1900. Onderhoud van bruggen en overzetveren f 13,350, waaronder als buitengewone ver nieuwingen le het verven van eenige bruggen f 300. 2e herstelling van het Kwaakbrugje over het Levendaal bij de St. Jorissteeg f 200. 3e vernieuwing van de brug over de Langegracbt bij de Oude Heerengracht f 3000. 4e vernieuwing van de brug over het Levendaal bij de Rijnstraat f 1600. 5e vernieuwing van eenige dekken der bruggen f 2350. Onderhoud van pompen en riolen f 8680 waaronder f 150 voor het plaatsen van twee vuilnisbakken in de Caeciliastraat en de Van der Werfstraat. Onderhoud van havens, vaarten, kaai muren, sluizen en andere waterwerken f 12,600. Hiervan komen voor bet voort zetten van bet uitdiepen van ongeveer 2000 kubieke meters grond in de Uiterstegraoht en Langegracht f 1600 en voor het weg breken van metselwerk in den Zoeterwoud- echen Singel f 1000. Onderhoud van klokken, horloges, speel werken en dergelijke f 700. Kosten van aanleg en onderhoud der al- gemeene begraafplaats i' 50. Onderhoud van vaartuigen f 1600. Kosten van het verstrekken van en aanleg voor duinwater f 2420. Reiniging van riolen, stelsel Liernur f 1760. Totaal van Hoofdstuk II f 61,610. HOOFDSTUK III. Kotten voor eigendommen toelke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit, met de deswege verschuldigde latten. Onderhoud van huizen, toreDS, poorten en dergelijke f 8755. Hiervan is bestemd voor verbetering der ventilatie, verlichting en verwarming voor de groote zaal der ge hoorzaal f 1600; herstelling van de vesting muren van den -Burg f 500. Dag- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsga ders verdere kosten der fabricage f 19,800. Grondlasten en personeele lasten wegens huizen en landerijen, alsmede patentrechten van schuiten f 1800. Dijk- en polderlasten f 150. Kosten ter zake van het innen van ren ten wegens inschrijvingen op de Grootboeken der Nationale schuld f 25. Kosten van toezicht op de vroon wate ren f 100. Totaal van Hoofdstuk III f 30.630. HOOFDSTUK IV. Kotten van invordering der plaattelijke belatlingen of middelen. Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen f 10.200. Vergoeding aan het rijk van 2 J ten hon derd van het onzuiver bedrag der opcenten ten behoeve der gemeente, geheven op de grondbelasting en op de personeele belas ting f 2,350. Totaal van Hoofdstuk IV f 12.550. HOOFDSTUK V. Kotten van de openbare de brandweer. Jaarwedde van den commissaris van litie f 3000. Bezoldiging van: 1 hoofdinspecteur f 1400. 1 inspecteur f 1200. 1 1100. 1 f 400. 4 agenten 1ste klasse ieder f 650. 8 u 2de 20 3de 13 3de 7 i/ 3de zamen f 32,825. Kleeding en wapening der politiedienaars en veldwachters f 3,650. Onderhoud der wachthuizen, mitsgaders licht en brandstoffen f 1,110. Onderhond der lantaarns en verdere kos ten der verlichting f 26,000. Onderhoud der brandspuiten f 5,930. Hier van is f 2b00 bestemd om nieuwe slangen van 200 meter aan te schaffen voor de brand spuiten en f 730 voor een slangenwagen met 300 meter slang voor de brandkranen. po- f600. f 550. f 525. f 500, alles te FEUILLETON. MANUELA OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 39.) Beieedig mevrouw Von Waldau niet meer! Je kant haar niet uitstaan en je geeft je zelf niet de minste moeite om zulks te verbergen. Dat mag echter zoo niet zijn. Zij bezit rechten over ons, die ons geheel en al in hare macht overleveren. Wanneer ik haar beieedig of gij doet zulks, kan zij ons beide kwaad berokkenen, meer daD ik in staat ben te zeggen. Ik kan u derhalve slechts het verzoek herhalen, om haar om mijnentwille vriendelijk te bejegenen „Om uwentwille. Ik zal het beproeven, papa. Om uwentwille doe ik immers alles "Slechts Alexander De St. Claire kunt gij niet opgeven, zelfs niet om mijnentwille. Manuela wilde juist een antwoord geven, toen een geluid bij de deurzooals het ritselen van een kleed dit teweeg kon brengenhaar het woord afsneed. Met twee k drie schreden had zij de deur bereikt en rukte deze wijd open. Eensklaps was het vermoeden bij haar opgekomen, dat mevrouw Vod Waldau wel eens luister vinkje gespeeld en het gesprek afgehoord kon hebben. Doch de corridor daarbuiten was leeg en op de gedachte om onder de tafel te kijken, die in den hoek stond en onder wier laag afhangend tafelkleed de weduwe zich verborgen had, kwam Ma nuela niet. Alexander De St. Claire's triumf, toen Manuela hem mededeelde, dat lord Rosegg zijne toestemming had gegeven tot een spoedig huwelijk, kende geen grenzen. Welk een strijd het aan het jonge meisje gekost had, zulks zeide zij hem niet en toch viel het hem niet moeielijk zulks te raden. Den volgenden dag reeds werd de vast gestelde trouwdag officiéél afgekondigd en op den avond van dienzelfden dagterwijl allen zich reeds ter ruste hadden begeven en Manuela nog in haar kamer in gedachten verzonken zatwerd er aan de deur geklopt en nog eer het jonge meisje was kunnen opstaan, stond mevrouw Von Waldau reeds op den drempel. „Dring ik uw heiligdom binnen en stoor ik u in de zaligste droomen?" vroeg zij glimlachend. „Ja? nu, vergeef het mij dan, Belooning en premiën aan de brandspuit- lieden en beambten f 3650waarvan bezol diging aan den directeur f 400, adjunct directeur f 150, machinist van de stoom- brandspuit en zijn helper f 260 en toelage aan den plaatsvervanger van den machinist f25. Kosten der schutterij f 8,988. Verdere uitgaven in zake de politie f 550. Toelage aan den plaatselijken adjudant f 100. Kosten van toezicht en de zorg voor mi litaire transporten en inkwartiering f 50. Jaarwedde van den torenwachter en zijn adsistent f 355. Totaal van Hoofdstuk IV f 86,208. Wordt vervolgd Het kiescollege der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam heeft drietallen ge formeerd voor predikantsvacaturen. Op een der drietallen komt voor ds. A. Voorhoeve te Katwijk aan Zee, op een ander ds. S. H. J. De Wolff te Leiden. Door de „Vereen, van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Leiden,zal op Zaterdag 17 September, des morgens te 10 uren, in het „Hotel Koning" te Hillegom eene vergadering gehouden worden. Als sprekers zullen o. a. optredeu de hh.: A. Van der Harst, J. D. Van Wijk en A. Collée, respectievelijk over het zingen op de lagere school, den toestand van Frankrijk in 1789 en de vakken, uit art. 2 der school wet in betrekking tot scholen met 2 a 3 onderwijzers. Gedurende de pauzen zullen de omstreken van Hillegom bezichtigd en na afloop der vergadering zal een gemeenschappelijke maal tijd gehouden worden. Tot sluiting der jaarlijksche wandel tochten der gymnastiekvereenigiDg „Concor dia" had Zondag 11 September 11. de laatste plaats, en wel van Haarlem naar Leiden. Te 7 uur des morgens uit Haarlem vertrok ken, kwamen de deelnemers te half een te Leiden, na te Hillegom eenige rust genomen te hebben. Nadat elk zich verkwikt had werden er eenige merkwaardigheden bezichtigd, o. a. de Lakenhal met bare vele oudheden en schilderijen, de kazerne enz. De terugtocht werd te 3.45 uur per tram aanvaard en te mijn lieve. Ik gevoelde werkelijk behoefte om u te zeggen hoe verheugd ik bendat nu eindelijk uw trouwdag voor goed be paald is." „Gij zijt wel vriendelijk!" antwoordde Manuela en hare stem klonk koud, ondanks de moeite, die zij zich gaf om beminnens waardig te zijn. „Ga zitten, mevrouw Von Waldau „O neen, ik kom maar eens eventjes bij u aanwippen. En bovendien het is ook mid dernacht, het uur der geesten. Zeker zijn er op Rosegg ook wel spoken. Zulk een oud, romantisch slot zal ook wel zijn geesten aan te wijzen hebben, om de betoovering volkomen te maken. Wat een benijdens waardig meisje zijt ge tochHoe kalm en vreedzaam vliedt uw leven daarhenen Zeven tien jaar oud, vergood en bemind door de geheele wereld, is tot dusver elk uwer weuschen vervuld geworden, zelfs zonder dat ge er om vroegt. En over twee maanden huwt gij den man, dien gij met geheel uw ziel lief hebt, een man, schoon als Apollo zelf. Hoe velen van ons gaan door het leven, zonder zelfs éen enkel gelukkig uur gekend te hebben. Ook, Manuela, wat zijt ge toch een door en door gelukkig meisje 6 uur des avonds kwam men te Haarlem aan. HaarlDagblad.) Hedenmorgen wilden de schippers van het Am8terdamsche veer aan den Ouden Rijn de veerschuit op de gebruikelijke manier keeren toen van een der knechts de boom brak en de man in 't Rijnwater terecht kwam. Spoedig werd een andere boom naar hem uitgestoken en slaagde men er in den waterigen schipper aan boord te krijgen. muziek, letteren en kunst. Sterfdag (1321) van Dante. Sarah Bernhardt zal weldra weder te Parijs optreden. Het nieuwe stuk van Sardouwaarin zij de hoofdrol zal vervullen, wordt heden voor den directeur van den schouwburg Porte Saint-Martin gelezen. Het stuk, getiteld La Tosca, speelt in Italië in den aanvang dezer eeuw. De mise-en-scène schijnt in dit stuk niet zulk een voorname plaats in te nemen als in zijn vorige stukken Théodora en Crocodile. De N. R. Ctkan mededeelen, dat de toestand van den tooneelspeler W. Van Zuijlen aanmerkelijk is verbeterd. Hij moet nog eenigen tijd rust houden, maar er is alle reden om te hopendat hij dan geheel hersteld zal zijn. Bechstein heeft voor Bülow een les senaar bedacht, die tevens als klavier kan worden gebruikt. De dirigent kan zoodoende de recitatieven zelf begeleiden, het orkest en de zangers steunenzonder zijn plaats te verlateö. Het 4e stuk van deel II van het tijdschrift der vereeniging voor Noord- Nederlands muziekgeschiedenis bevat dr. Rogge's studie over de opvoeringen van Mozaris „Don Juan" in Nederland, en prof. Land zet daarin zijn beschrijving van het luitboek van Thysius voort. officieele berichten. Door Z. M. zijn de heeren mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wijborgh en jhr. mr. R. De Marees van Swinderen benoemd tot gezantschapsattaché. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Oldenzaal H. J. H. Libourel, candidaat-no. En de intrigante keek het jonge meisje zoo doordringend aandat deze, zich ernstig ongerust gevoelende, ongeduldig uitriep: „Mevrouw Von Waldau, met welk doel zijt ge bij mij gekomen? Wat is het, dat gij mij op dit ongewone uur nog te zeggen hebt?" De weduwe barstte in een luid gelach uit, doch het was een duivelsche lach, die Manuela's ooren pijnlijk aandeed. „Wat ik u te zeggen heb? Maar wat anders dan u geluk te wenschen en u mede te deelen, dat ik heenga." „Dat gij heengaat?" herhaalde Manuela, wie het moeite kostte om zich den schijn te gevenalsof die tijding haar bedroefde. „Ja, dat ik heenga, en het heeft er wel wat van, alsof ge u daarover verheugdet! Maar ik hoop, dat gij de scheidende gast nog een traan zult naweenen, want ik keer nimmer weer, of ten minste nog maar een enkele maal, namelijk op uw trouwdag, want de ambtenaar mag toch uw beider handen niet in elkander leggen, zonder dat ik daarbij tegenwoordig ben. Ik verlaat Rosegg precies een week voor uw huwelijk." Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1