I MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 14 E 0 fJ E 1 a T Dinsdag 13 September 1887. N\ 215. 201» Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Sie'iCourant verschijnt «iagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden LBO. Prijs per Summer 10 t ent. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meert 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bareel: Sclieepiaakerssteeg 6. STADSKIBtlWI. UITGAVEN. HOOFDSTUK I. Huishoudelijk bestuur. Afdeeling I. Bezoldiging, schrijfloonenpresentiegelden en reit- en verblijfkosten te genieten door de personen in het dagelijksch bestuur der gemeente werkzaam. Jaarwedde van den burgemeester f 4500. Jaarwedde van de wethouder» (f 1000 elk) f3000. Jaarwedde van den secretaris f 3600. Jaarwedde van den ontvanger f 3600. Jaarwedde van de bouwkundigen en van de opzichters der gebouwen, der wegen en dergelijke f 7475, verdeeld als volgt. Jaarwedde van den architect f 2600. Krachtens raadsbesluit van den 23sten April 1885 is de jaarwedde van den architect be paald op f 2500, met twee jaarlijksche ver hoogingen van f 100, zoodat de jaarwedde na 10 jaren zal bedragen f 3000. Aange zien de titularis in Juli 1885 is in functie getreden, komt hij in 1888 voor de 1ste geheele verhooging van f 100 in aanmerking. Jaarwedde van den hoofdopzichter der gemeentewerken f 1500; van één opziener f 1100 één f 900, één f 800, den opziener der vnilnisputten aan de Slaagsloot f 25 en den bewaarder of portier aan de stadstim- merwerf f 550. Jaarwedden van de ambtenaren en be dienden der gemeente-secretarie f 10,600, verdeeld als volgt: twee ambtenaren genie tende f 2000, twee f 1400, één 1300, één 900, één 800, één 600, één 500 en één 300. Jaarwedden van den concierge en van de boden f3450, verdeeld als volgt: 1 bode, tevens stadbuisbewaarder f 1050, twee bo den elk f 750, één bode f600 en de be diende ten raadhuize f 300. Jaarwedde van den klokkenist en klok luider f 300. Jaarwedden van de keurders, wegers, meters, rooimeesters en dergelijke f1225. Jaarwedden van de sluiswachters, brug wachters en dergelijke f 8840verdeeld als volgt: 19 brugwachters elk f400, terwijl f 65 per man voor kleeding wordt uitge trokken. Jaarwedde van den archivaris f 800. Schrijfloonen f 500. Reis- en verblijfkosten f250, waaronder begrepen zijn de reis- en verblijfkosten van den commissaris-voorzitter der Leidsche Duinwatermaatschappij. Afdeeling If. Andere kotten van dagelijksch bestuur, niet behoorende tot de voorgaande afdeeling. Kosten van licht en brandstoffen f 1000. Schrijf- en bureaubehoeften f 400. Druk- en bindwerk f 2200. Briefporten, vrachtloonen en andere kleine uitgaven f 300. Kosten voor het onderhouden en schoon houden van het gebouw of vertrek, bestemd voor de vergadering van den raad en van burgemeester en wethouders mitsgaders voor de secretarie der gemeente f 2550, en wel voor gewoon onderhond f1490, voor buiten gewoon f1060. Onderhoud en aankoop van meubelen voor die gebouwen of vertrekken f 630. Kosten voor verteringen ten behoeve van het huishoudelijk bestuur, bureaux van stemopneming en van commissiën f 350. Kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den burgerlijken stand f1200. Kosten van de bevolkingsregisters f 300. Kosten van de kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverrichtmgen f 150. Kosten van abonnement op het Staats blad, Provinciaalblad en dagbladen f 200. Kosten van uitgifte van het gemeente- nieuws- of dagblad f 1700. Kosten van zegels van registers, rekenin gen enz. f 500. Vergoeding van schrijfloonen, knechtsloo- nen en andere kleine uitgaven aan de heeren der gebuurten f 1000. Onderhoud en aankoop van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheid kunde en de geschiedenis der kunst f 1000. Bezoldiging van den concierge in het museum van schilderijen en oudheden in de Lakenhal f 400. Bezoldiging van den gemeente-veearts f 400. Totaal van Hoofdstuk I f 63,045. HOOFDSTUK II. Kosten voor werken en inrichtingen tot openbaren dienst bestemd. Onderhoud van straten en pleinen f 14570, en wel: aan nieuwe keien f 3710.25, aan klinkers f 2680, aan zand, bezems, wagens enz. f 1600, aanschaffing van 40 straat bordjes f 180, voor opbreken, straten en herstraten voor het leggen van gas- en duin waterpijpen en voor rails van den tramweg f 3399.75, voor buitengewone vernieuwing f 3000. Onderhoud van wegen en voetpaden f 3980, waarvan aan gewone uitgaven f 8330, aan schaffing van 10 zitbanken op de singels f 100 en het maken van een nieuw hek tot afsluiting van den korenmolen „De Oranje boom" langs het Plantsoen f 550. Wordt vervolgd.) Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f35.f 18.f3.80 en f 1.85 laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Gister in den middag viel aan de Middelstegracht alhier een jongetje in 't water. Een zusje die hem helpen wilde onderging hetzelfde lot. Een bewoner van dezelfde gracht, zekere D.kwam daarop aangeloopen en haalde de twee kinderen op 't droge. Gisteravond onder de predikatie in de Petruskerkwaar de mannencongregatie ver zameld was, had daar een weinig eerbiedig persoon in beschonken toestand en met zijn hoofddeksel opin een der achterste banken plaats genomen. Op de aanmaning van den portier om zich te verwijderen sloeg de man geen acht, zoodat hij met behulp van eenige leden der congregatie buiten de deur gezet werd. Toen hij zich ook daér niet kalm wilde houden bracht men hem naar het bureau van politie .over. De man was een Hagenaar en heeft in het kerkgebouw heel wat opschudding verwekt. Bij de Wielerwedstrijden te Amsterdam behaalden de gebr. Couvée den tweeden prijs bij den internationalen wedstrijd voor Tan dems (2000 meter, 5 ronden). Prof. Mannstadt blijft tot het laatst der maand de concerten in het Kurhaus di- rigeeren. Het Philharmonisch orkest zal 1 October onder leiding van Gustav Kogel te Leiden een concert geven, dan nog waar schijnlijk te Amsterdam en Arnhem optre den en den 5den of 6den te Berlijn zijn werkzaamheden beginnen. Heden werden heel wat paarden, op de gebruikelijke wijze achter allerlei voer tuigen gebonden, door onze gemeente ge voerd. Ze waren afkomstig van de jaarlijk sche Valkenburgsche paardenmarkt. Uit Brussel schrijft men ons omtrent den grooten internationalen prijskamp van wetenschappen en nijverheid aldaar in 1888. Terwijl het algemeen commissariaat van den staat, door de zorgen van haar bestuur der Belgische afdeeling, in al de landbouw- en nijverheids-districten van België eene werk zame propaganda inricht en tracht de deel neming te bekomen van al de voortbrengers, aan den grooten prijskamp van toekomend jaar, houdt het uitvoerend comité zich uit- sluitelijk met den vreemde bezig. Het uit voerend comité beeft zich in onderhandeling gesteld met al de handelskamers, welke in hun afzonderlijk arrondissement, de aanzien lijkste personen aangeduid hebben die, door de uitbreiding hunner betrekking en hunnen invloed, het best geschikt zijn om deel te nemen aan het beBtuur van eene nijverheids beweging. Het is alzoo dat er reeds in ver scheidene landen, belang en invloedrijke comité's gevormd zijn welke zich bezig hou den met de groepeering der nijveren, welke zullen deel nemen aan den grooten prijskamp van wetenschappen en nijverheid te Brussel in 1888. Deze werkzame propagandas heb ben reeds uitslagen opgeleverd welke dage lijks aan het uitvoerend comité geworden en eenen schitterenden uitslag verzekeren voor het grootste werk door de Brusselsche be vorderaars ondernomen. De laatste tijdingen komen van zeer verre; M. De Aguilar, afgevaardigde van den groo ten prijskamp te Sair.te-Croix de Ténériffe, kondigt zijne overeenkomst aan met den Bel gischen consul, M. Dokter Allard, zij zul len al hunne pogingen vereenigen opdat de eilanden waardiglijk vertegenwoordigd zullen zijn. Dusdanige berichtengedurig van alle landen toekomende, bewijzen de werkzaam heid die zich overal openbaart en voorspel len een glansrijken luister aan den grooten internationalen prijskamp van wetenschappen en nijverheid welke onherroepelijk te Brussel geopend wordt in de maand Mei 1888. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 38.) „Ge hebt naar Lyon geschreven, om daar informaties omtrent Alexander in te winnen; rechtvaardigt het antwoord, dat ge bebt ontvangen, uwe meeningen over hem, zoo zegt het dan! Ik wil het weten, wat het ook zij I" „Het antwoord liet mij volkomen in het onzekere. Men weet in Lyon geen goeds, maar evenmin iets kwaads te zeggen. Je verdedigt den man van je keuze, Manuela, en ik ben de laatste om zulks niet te waar- deeren. Het strekt je tot eermaar aan het feit verandert het niets. Alexander De St. Claire is en blijft in mijne oogeu niets dan een gelukzoeker, die niet u, mBar de erf gename van Rosegg verlangt te huwen. Maar jij, Manuela, hoevele gebreken je ook bezit, je verdient een beter lot dan dat, 't welk je als Alexander De St. Claire's gemalin te beurt zal vallen I Maar ochik bemerk wel, het is ten eenenmale nutteloos, dat ik zoo met je spreekje bent nu eenmaal vol komen door hem behekst. Heb je er dan nooit eens over gedacht, dat wij eigenlijk gezegd niets van dezen man afweten? Wie staat er ons borg voor, dat hij niet ergens in de wijde wereld al een wettige vrouw heeft?" Papa!" Een smartkreet gelijk, kwam deze uitroep over Manuela's lippen, maar onwillekeurig trad er op hetzelfde oogenblik als in vlam mend schrift een naam voor hare oogen, die van Marie De Lausac! Lord Rosegg zag de werking, die zijne woorden op het meisje uitoefenden en ver volgde met vuur: «Je zegt, hij bemint jou, gelijk je hem bemint! Geloof je dan werkelijk, dwaas kind, dat wanneer immer een slag van het noodlot je van je aanzienlijke erfenis of van Rosegg herooven mocht, hij je toch nog trouw zou blijven Indien je ongefortuneerd waart, zooals hij, geloof me, het zou nooit in zijn brein zijn opgekomen, om je tot vrouw te begeeren!" Zij was doodsbleek geworden, maar bleef toch nog kalm, toen zij antwoordde: rIk weet alleen hoe ik handelen zou, wanneer de man mijner liefde door het ongeluk getroffen werd. Armoede, ellende, ja schande zelfszouden mij nog slechts te inniger aan hem verbinden. En waarom zou ik moeten aannemen, dat hij minder gevoel zou hebben dan ik zelf!" Zij zag met hare groote kinderlijke oogen zoo aandoenlijk vragend naar hem op, dat het hem door hel hart sneed. Liefdevol zag hij haar aan en kuste haar op het voorhoofd. „Ik was uit liefde zwak," zeide hij wee moedig, „en thans is het te laat mijn fout weder goed te maken. Weet je, wat ik had moeten doen, toen deze man bij mij kwam om mij uw hand te verzoeken? Ik had bem moeten antwoorden: „Daar is ze, neem haar gerust, wanneer ge wilt. Ze is te allen tijde bereid om met u te vluchten, wanneer ge zulks verlangt, maar zoo laDg ik leef krijgt ze geen cent van mijal moet zij verhongeren 1 Zij is op u verliefdneem het meisje en verhongert beideGeloof me, Manuela, wanneer ik aldus gesproken had, hij zou nimmermeer een voet over onzen drempel gezet hebben en jij je zoudt geleerd hebben om je vader te haten. Maar dat zou ik niet in staat zijn geweest te verdragen en daarom dan ook moogt ge hem trouwen, ook op Nieuwjaarsdag, als je daar volstrekt op staat. De hemel moge er je voor bewaren, ooit eene ongelukkige, be drogen vrouw te worden." Zij kon geen woord tot antwoord vinden, en steunde alleen het hoofd vermoeid tegen den schouders haars vaders. „Ik ben bang voor je toekomst, mijn kind," vervolgde deze op een van smart bevenden toon. „Ik voorzie meer, dan ik de moed bezit je te zeggen. Antwoord mij, Manuela! Denk je, dat je het te boven zoudt kunnen komen om arm te zijn?" „Arm?" herbaalde zij op vragenden toon. „Maar lieve pa, wat moet dat beteekenen? Ben ik dan niet de erfgename van Rosegg? Hoe zou ik ooit arm kunnen worden?" „Maar wanneer je het nu eenmaal waart, zoudt ge het dan kunnen verdragen?" „Ik zou het niet kunnen en ook niet willen verdragen. Liever sterven, dan arm te zijn en gebrek te lijden!" Hij drukte de lippen vast op elkaar en een zware zucht steeg uit zijn borst op. „Laat ons daarover niet verder spreken," zeide hij op bedrukten toon. „Nog slechts éen ding; Manuela, en ik bid je, behartig het ter liefde van mij." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1