tkc m m m mm «*3 mux ku een aantal woningen in de Oldenbarneveld- straat, de Kerkstraat, den Diergaardesingel, de Dnevriendenstraatenz. Maar ook eene wijk, die niet geacht kon worden door so cialisten bewoond te zijnhad veel te lijden wij bedoelen den Stationsweg, waar eveneens wel in een twintigtal huizen glasruiten ver brijzeld werden. Blijk uit het voorgaande reeds, hoezeer de wanordelijkheden zich over de geheele gemeente verspreidden, het blijkt nog dui delijker uit de omstandigheid, dat verschei dene huizen in alle hoeken der stad van de wanordelijkheden de sporen dragen. Zóó het huis n°. 23 in de Zandstraat, het pand n°. 3 in de Jonkmanssteeg, het bierhuis n°. 88 aan den Schiedainschen dijkde tapperij n°. 139 in de Wijnstraat, het ge bouw Verscheidenheid en Overeenstemming aan de Scbeepmakershaven, het pand n°. 16 aan de Schiestraat, de tapperij van eenen socialist aan de Goudsche Wagenstraat, waar geeu enkele ruit heel bleef, het perceel n°. 7 in de Willemstraat, 1 huis in de Fredriks- straat, 1 in de Noorderstraat, liet winkel huis n°. 24 aan den Vogelenzang, het kof fiehuis n°. 90 aan de Binnenrotte, het huis n°. 93 Schiedamsche Singel (mevr. de wed. S), waar twee ruiten verbrijzeld werden, enz. In het pand n°. 129 in de Nadorststraat werd eene spiegelruit beschadigd, vermoe delijk door het schieten met hagelkorrels. De Jonkerfrarisstraat was mede het tooneel van wanordelijkheden. Bij het werpen van steenen aldaar, werd een kind, dat op den schoot der moeder voor het raam zat, zoo hevig aan het hoofd gewonddat het in bedenkelijken staat verkeert. Aan den hoek Jonkerfransstraat en Goud- schen Singel werd in den sigarenwinkel van de firma Weinthal C°. de spiegelruit ver brijzeld. In het koffiehuis van den heer Bierman, op den boek Lange Warande en Hugo de Grootstraat, zijn al de ruiten stuk gewor pen, naar men zegt omdat niet tersiond werd voldaan aan den eisch de vlag uit te steken. Dit heeft ten gevolge, dat menig een heden de vlag beeft uitgestoken. Op verscheidene plaatsen werden lieden, die door het volk als socialisten herkend werden, aangevallen, doch door de politie ontzet. Gisteren werd een manals socialist her kend, op de Kipstraat door het volk aan gerand en mishandeld, waarna hij op het politiebureau Kaasmarkt een toevluchtsoord vond. Op het hofje aan den Goudschen Weg werden wederom ruiten ingeworpenterwijl ook wanordelijkheden in de Boompjes plaats hadden veroorzaakt door sjouwerliedenden hoed met oranje omwonden, die met geweld eene tapperij binuendrougen. Alhoewel het gisterenavond niet zoo woelig was als Donderdagavond, was er toch veel volk op de been meerendeels nieuws gierigen, doch er hadden zich reeds in den laten namiddag weder benden gevormd uit kinderen bestaande, die, vaderlandslievende of anti-socialistische liederen zingende, de stad in alle richtingen doortrokken. Evenals den vorigen avond sloten zich aan die kin deren later een aantal opgeschoten knapen en ettelijke volwassenen aan. De politie had echter harerzijds hare patrouilles reeds in den vooravond uitgezonden. Overal waar de benden op die patrouilles stuitten, wer den zij uiteengedreven zonder dat daardoor eene ernstige botsing ontstong. Als men niet op aanmaning uiteenging, dan deed de politie een charge, en alles stoof uiteen, meest altijd zoo dat de verbrokkelde deelen van zulk eene bende zich niet later weder saam voegden. Dit alles heeft echter niet kunnen be letten, dat hier en daar steenworpen op huizen werden gericht. Daardoor zijn op verschillende plaatsen weder glasruiten ver brijzeld, o. a. in dun spekslagerswinkel vódr aan den Stationsweg, in eenen ijzerwinkel aan de Kruiskade, in eenen grooten winkel aan den hoek van de Tuindersdwarsstraat, in twee huizen aan Ammanstraat (waarvan vooral het eene zwaar heeft geleden), in een huis aan de Van Oldenbarneveltstraat, in een huis aan het Visschersdijk, in den kof ferwinkel in de Hoofdsteeg, enz. In ver gelijking met gisteren was de aangerichte schade echter van veel minder beteekeuis. Tegen middernacht had de stad haar ge woon aanzien hernomen, en het iB te hopen, dat de rust nu niet verder zal worden ge stoord. In den laten avond had eene vechtpartij plaats aan den Binnenweg, waar de in het hofje Lammetjesgroen wonende socialisten werden aangevallen. Tot ernstige gevolgen voor eene der beide partijen heeft dit geluk kig niet geleid. Minder goed is er de kastelein afgekomen, van de tapperij aan de Goudsche Wagenstraat, welke gisterenavond werd verwoest. De tapper, een socialist, had zich op straat gewaagd, werd herkend en terstond aangerand. Hij nam de vlucht, werd achterhaald en ontving door eenen steenworp eene nog al ernstige verwonding aan het hoofd. Door tnsscheukomst van de politie is hij voor verder ongeval gevrijwaard. Gisterenavond is door de politie aldaar in bewaring gesteld een jongeling, die op hecterdaad betrapt werd, terwijl hij bezig was eene glasruit van een pand in de Nieuwe Kerkstraat te verbrijzelen. Zaterdagmiddag wist aan het Centraal station te Amsterdam een gevangene, niette genstaande hij geboeid was, aan zijn bewa kers te ontsnappen. De man is nog op vrije voeten. (Am»t. Ct.) Onder eenige eigenaars van pleizier- vaartuigen te Zaandam was vóór een paar dagen sprake, dat een der jachten misschien wel te koop was. Volgens taxatie van keu- uers zou het vaartuig moeten opbrengen vijf a zes honderd gulden. Er kwam evenwel geen bod. Toen men reeds dacht dat de verkoop niet zou doorgaan, kwam een on verwacht voorstel ter tafel. Een der aan wezigen bood den eigenaar van het vaartuig als koopsom „een mud centen". Zonder een oogenblik van bedenken werd de koop ge accepteerd. De nieuwe eigenaar moest den volgenden dag er op uit om het benoodigde aantal centen bijeen te krijgen tot het vullen van een mud. Het voorstel, zeer natuur lijk, gedaan met het oog om een koopje te snappen, belooft een geheel anderen uitslag te zullen hebben. Volgens verschillende be rekeningen zal een mud ceuten circa veer tien ik vijftien honderd gulden bedragen. (Nbi. e. Ned.) In den avond van den 31eu Aug. 11. werd zekere L. v. d. P. te Alkmaar door den directeur van het telegraafkantoor aldaar belast met het bezorgen van een telegram naar Langedijk. Dit telegram is niet aan zijn adres bezorgd. Dezer dagen is bu het lijk van den bode nabij den Broekeimolen uit het water opgehaald. Men schrijft aan de Haarl. Ct. van Tessel, dd. 8 Sept.: Zelden was de verzending van wolvee van dit eiland zoo groot als in deze week. Er werden 1891 schapen en lammeren verscheept, meestal naar Leiden. Hier tei markt en in den commissiehandel waren de prijzen als volgt: rammen f 14 h f.18, gelde schapen f 16 4 f 18weidescha- pen f10 ft f 12 en lammeren f4 h f7. Uit Hilversum wordt aan het Haarl. Dbl. geschreven dat daar reeds sedert eenige maanden kwaadaardige koortsen heerschen, die thans het karakter van typhus aannemen. Het getal lijders moet reeds groot zijn. Sedert eenige weken woont in de Oranje straat, nabij de Groenesteeg te Utrecht, een persoon, die in betrekking staat tot de so ciaal-democraten en de geschriften van deze uitgaande, onder het publiek tracht te ver spreiden. Eergisterenavond verzamelden zich voor zijne woning een groot aantal anti socialistische liederen zingende jongens, waarbij zich vele nieuwsgierigen voegden. De politie wist evenwel ernstige tooneelen te voorkomen. Verder wordt ons medegedeelddat a. s. Zondag in* een lokaal aan den Krommen Rijn te Utrecht, eene socialisten-vergadering zal worden gehouden. Bedoeld lokaal moet bij contract voor den tijd van twee jaren voor dat doel zijn gehuurd. De eigenaar merkte te laat, waarvoor het bestemd werd; zoodra hij dit ontdekte, gaf hij er de politie kennis van. (£7. D.) Het „Leger des Heils" kan te Arnhem vooralsnog niet naar wensch slagenom al daar hare tente op te slaan; de pogingen tot het huren van eenig groot lokaal leden tot heden schipbreuk. In de weesinricbting te Neerbosch is een jongen van 13 jaar komen loopen, bijna zonder kleeren en alleen mei het adres: aan de weesinrichting. De jongen zegt dat hij wees is en uit den omtrek van Hattem komt. - Verscheidene manschappen, die aan de manoeuvres in Overijsel en Drente deelge nomen hebben, zijn in bet hospitaal te Gro ningen opgenomen. Er zijn er, die per brancard van den trein werden afgehaald. De rechtbank te Leeuwarden heeft een landbouwer te Minuertsga tot f 25 boete veroordeeldomdat deze een paarddat zich in het land niet dan na veel moeite liet ophalen, in de schuur met een touw vastgebonden en toen met een knuppel ge slagen had. Dezer dagen had te Kloosterveen een zonderling geval plaats. De arbeider P. De Graaf, werkzaam zijnde in het Witterveld, hield des middags zijn rustuurlje, waarin hij zijn boterham nuttigde. Na het gebruik hiervan viel hij door warmte en vermoeidheid in slaap. Wakker geworden, wilde hij zijn pijp opsteken en tastte daarom in den zak, doch hoe schrikte de man, toen hij daarin iets kouds voelde. Schielijk sprong hij overeind, waarop het bleek, dat hem een slang in den zak was gekropen. BUITENLANDSCKE BERICHTEN Bij derde lezing zijn in het hooger- huis goedgekeurd1°. het ontwerp tot rege ling van den arbeid in de mijnen; 2°. het wetsvoorstel, waarbij het verkrijgen van klem grondbezit voor de boeren wordt vergemak kelijkt. De afgevaardigde O'Brien moest gisteren voor den vrederechter te Mitchelstown ver schijnen, wegens aanhitsing van de pachters tot verzet tegen de wet; doch daar hij met verscheen werd een bevel lot inhechtenis neming tegen hem uitgevaardigd. In de stad heerschte groote opwinding en er was veel volk op de been. Nadat het bevel tot inhechtenisneming was bikend geworden, werd eene meeting gehouden om veront waardiging te kennen te geven over de hou ding der regeering. Zestig politie-agenten omringden de stenografen, die met het op maken van het officiëele verslag belast waren, doch werden door het gepeupel met stokken en steenen aangevallen en waren genoodzaakt zich terug te trekken, nadat verscheidene hunner ernstig gekwetst waren. De agenten kregen kort daarop bevel van hunne vuur wapenen gebruik te maken, waarbij twee personen uit het volk den dood vonden. Sir James Eergussou verklaarde in het lagerhuis dat Malietoa door Engeland als koning der Samoa-eilanden is erkend, en dat met hem verdragen in deze hoedanigheden gesloten zijn. Verder deelde hij mede, dat Ejub Khan, de Afghaansche kroonpretendent, en zijne aanhangers in Afghanistan door de troepen van den emir zijn omsingeld; met eenige zijner volgelingen werd hij vervolgens op Perzisch gebied teruggeworpen. De Shah gelastte zijne inhechtenisneming. Bij derde lezing is het wetsontwerp aan genomen, waarbij het oprichten van tech nische scholen in Schotland wordt voorge schreven. Voorts is de begrooting van financien bij eerste lezing aangenomen. Sir John Gorst verklaarde ten opzichte van het reeds bekende Indische budget, dat de uitzichten thans minder gunstig zijn ten gevolge van de behoeften in Opper-Birma, zoodat het aanvankelijk geraamde overschot voor 1887/88 Waarschijnlijk zal plaats maken voor een tekort van een half millioen rupies. De financieele gesteldheid in Opper-Birma valt tegen, doch men hoopt dat het in de naaste toekomst zelve zijne uitgaven zal kunnen dekken. Het Indische budget is aangenomen en (bij derde lezing) het ontwerp betreffende bet ministerie in Schotland. De heer W. 11. Smith verklaarde dat de regeering keunis heeft gekregen van de on gelukkige botsing op eergisteren tusschen het volk en de politie te Michelstown, maar nog geene bijzonderheden heeft vernomen. In de rookzaal van het lagerhuis be ginnen de leden, die, om bij critieke stem mingen bij de hand te zijnbij de lang ge rekte vermoeiende zittingen, niet afwezig durven blijven, zich den tijd te korten met schaakspelen. De Daily New» meent zelfs te weten, dat aan den speaker de vergun ning is gevraagd om er kaart te mogen spe len. Met bet schaakspelen, zegt het blad, is men maar vast begonnen zonder vergun ning te vragen. De Engelsche douane heeft de hand gelegd op een aantal personen, die tot de bemanning van het koninklijke jacht „Vic toria and Albert" behooren, en gebruik maakten van het herhaaldelijk overbrengen van vorstelijke personen, om op groote schaal te smokkelen. Te Bruff in Ierland werden 9 per sonen, die zich aan overtreding van bepalingen der nieuwe dwangwet schuldig hadden ge maakt, tot gevangenis van één tot drie maanden veroordeeld. Onder een grooten toeloop van Ieren werden zij naar de gevan genis van Limerick vervoerd. FHiit ltKU K. De opbrengst der indirecte belastingen bedraagt 2,241,926 francs minder dan bij de begrooting was geraamd. De keizer van Oostenrijk schonk Pasteur de orde van den IJzeren Kroon, die recht geeft op het voeren van den titel van baron. Schnaebele gaat tot het onderwijs over; hij wordt onderwijzer in het Duitsch aan eene vakschool te ïfancy. DtlITSCllLiVI). De Nordd. Allg. Zeit. komt nog eens op tegen de bewering der Kölnitche Zeitung aN zou de Duitsche politiek in Bulgarije worden geleid door de behoefte om van Rusland het een of ander te verkrijgen. „Het valt moeilijk te begrijpen," zegt het blad, „waarin de tegemoetkoming aan Rus land zou bestaan. De Russische politiek treedt nergens tegen die van Duitschland op; wij hebben daarvan niets te vreezen of te hopen; wij verwachten noch handelingen noch nalatingen, welke door opoffering van belangen zouden te koopen zijn. De Duit sche politiek in het Oosten heeft nimmer opgehouden uitsluitend Duitsch te zijn, ook wanneer zij aan Rusland welkom mocht wezen. „De kracht der Duitsche politiek ligt hierin, dat zij geen behoefte heeft aan den steun van anderen, en dit is ook tegenover Rusland het geval. Er bestaat dus geene reden, aan Rusland diensten te bewijzen, waarvoor wij tegendieusten verwachten. De pers mag geen voet geven aan de verkeerde opvatting, als zou Duitschland behoefte heb ben aan een getuigschrift van Rusland, om goed te doen." I» E IV E BI A II K EST. Dinsdag jl. is op het kasteel Fredeus- borg bij Kopenhagen de 70ste jaardag der koningin van Denemarken gevierd. De dag begon met de uitvoering van een nieuw werk van Niels Gade voor orkest, gevolgd door eene cantate, gezongen door de studenten van Kopenhagen. Daarop volgde de ont vangst van deputatiën, waaronder eene zeer talrijke van vrouwen, die H. M. kwamen gelukwenscheu. Des avonds was er groote soirée-dansante op het kasteel, terwijl de stad feestelijk versierd was en een optocht bij fakkellicht duizenden op de been bracht. R VILA IVO. De Petersburgsche Staatsbank is het slachtoffer geworden van een sluwen bedrie ger. Toen haar het lot gepresenteerd werd, waarop bij de laatste trekking der binnen- landsche leening een prijs van 100,000 roebels gevallen was, bleek dat dezelfde som reeds eenige dagen geleden op een valsch lot met hetzelfde nomraer was uitbetaald. De bank betaalde nu de som van 100,000 ten tweede male, doch gaf tevens het geval aanzoodat er nu naar den eersteu ont vanger van de som een scherp onderzoek ingesteld wordt. BOL6ARME. De Bulgaarsche uitgewekenen Bendereff en Grueffde hoofdaanleggers van de samen zwering tegen vorst Alexander, zijn uit St. Petersburg in Rumenië aangekomen, waar zijvolgens den correspondent van de Köln. Zeit. te Sofia, ruim met geldmiddelen voor zien, op hartstochtelijke wijze ijveren tegen de tegenwoordige regeering. Ie Temp» bevat eene dépêche uit Bul garije, waarin wordt gemeld dat de Fransche consul te Rustschuck waarschijnlijk zal te ruggeroepen worden; naar men zegt zou hij talrijke brieven hebben ontvangen, welke bedreigingen tegen hem inhouden. Te Rust schuck heerscht groote regeeringloosheid het regentschap laat de huizen slechten van de bewoners, die weigeren aan zijne voor schriften te gehoorzamen. AMERIKA. Volgens bericht in de te Panama ver schijnende Star and Herald heeft eene af- deeling opstandelingen den 6den dezer onder Bahona Port La Union, in Salvador, ver- meesterd, welke plaats door een officier en een sergeant verraden werd. Er moet een zeer heet gevecht geleverd zijn. Eene krijgs macht van 1000 man is onder generaal Amaya door de regeeiing uit de hoofdstad derwaarts gezonden, welke twee dagen noo- dig zou hebben om de plaats te bereiken. Men vreest voor eene algemeens beweging in Salvador, Guatemala en Honduras. AUSTRALIË. Uit Melbourne meldt men dd. 7 dezer: Volgens berichten van Samoa (Schippers-eilanden) via Auckland ontvangen, landde bet Duitsche eskader, nadat bet aan koning Malietoa wegens op Duitsche plan tages op Samoa gepleegde rooftochten een zware geldboete had opgelegd, vijfhonderd gewapende matrozen, die de vlag heschem van Tamasese, den mede naar den troon dingenden koning, hem tot vorst uitriepen en Malietoa den oorlog verklaarden. De aldus bedreigde wilde tegenstand bieden, maar de Britsche en Amerikaansche consuls brachten hem aan 't verstand dat hij het best zou doenzich in het onvermijdelijke te schikken, verklarende zij dat alles nog wel te recht zou komen, daar hunne res pectieve regeeringen Tamasese toch niet als- koning zouden erkennen. De Duitschers verklaarden dat zij de neutraliteit van Api» zouden waarborgen, wanneer hunne troepen geëerbiedigd zouden worden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2