BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSUKE BERIUHTEN Door Z. M. is aan jhr. mr. 0. J. Re- pelaer van Molenaarsgraaf, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies van staat bij den raad van state. De luit. ter zee 2de kl. M. W. L. Olivier en jhr. H. L. Wichers worden met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De minister van koloniën zal op 9 Sept. a. s. geen audiëntie verleenen. De minister van marine is door den koning gemachtigd, aan de zeemiliciens van dit jaar, naarmate zij voldoende zijn ge oefend, oubepaald verlof te verleenen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft door den hoofddirecteur der posterijen doen uitmaken, dat gedrukte enveloppen, voorzien van postzegels, als drukwerk mogeu verzonden worden. Het is verboden geldswaardige papieren als druk werk te verzenden, doch enveloppen met postzegels maken daarop eene uitzondering. Majoor jhr. V. A. De Pesters, com mandant van het corps rijdende artillerie, en kapitein G. Van Tienhoven, van het reg. grenadiers en jagers, zijn gisterochtend naar Parijs vertrokkenten einde zich aldaar aan te melden, als zijnde aangewezen om de groote najaarsmanoeuvres van een der Fransche legercorpsen mede te maken. Bij het 4e reg. infanterie hebben vol daan aan het examen voor den cursns bij dat regiment: de sergeanten Teensma, Bij voet, Kruyt, Van Leijden en Bloemink, terwijl tot de voorbereidende school zijn toe gelaten de sergeanten LacombléRees Pourchez en Mac Gillavry en de korporaals Alenson, Van den Bergh en Spaan. Naar een uit New-York gedateerd particulier schrijven van 13 Aug. jl., was een paar dagen ïe voren het Nederl. oor logsschip „Koningin Emma" daar aangeko men. Ruim 20 jaren geleden werd die haven voor het laatst door een Nederl. oor logsschip bezocht. De consul-generaal, de heer Planten, daartoe door het gouverne ment uitgenoodigdleidde de officieren rond. Jhr. mr. B. J. De Jonge heeft in de gisteren gehouden raadszitting te Den Haag zijn ontslag als raadslid ingediend. De Haagsche correspondent van het Utr. Dbl. besluit zijn laatsten brief met het volgende Een kostelijk mot de la fin, historisch" en nit de allerlaatste dagen. In het groot Kur- of Badhuis te 'sGra- venhage bestelt een heer een glas bier, en geeft een galden. De knecht, volleerd in zijn vakgrijpt nit zijn tasch een handvol zilverlingendoch met een handigheidde Bambergen waardig, weet hij daaruit niets anders dan kwartjes te vinden, zoodat de traditioneele stuiver blijft ontbreken. Naief of nietgaat de heer niet op die stille wenk in en wacht tot de heer kellner zich ver plicht ziet, de belofte af te leggen, dat hij straks wel een stuiver zal brengen. Een kwartier verstrijkt, maar de heer kellner is blijkbaar de nietigheid vergeten. De heer bezoeker echter niet, want terwijl Jan hem passeert, zegt hij eensklaps: Aannemen, ik krijg nog een stuiver!" Met een blik van diepe verachting waarschijnlijk voor de 8 duiten staat de bediende een oogenblik stil; dan steekt hij met een ma- jestueusen greep de hand in zijn tasch, neemt er een dubbeltje uit, legt dat voor den kleinzieligen heer neder enver wijdert zich. Aannemen! je krijgt nog vijf centen terug!" „Die schenk ik u, meneer I" antwoordt de heer kellner van het groote Kurhaus, met de majesteit van een gewroken vorst. De vruchtboomea hebben natuurlijk in de laatste dagen door de stormen veel geleden. Te Pernis werden in een kleinen boomgaard meer dan 40 mud appelen en peren afgeworpen. Eene visscherspink, bemand met vijf visschers, kwam achter een stoombootje de Waal afsleepen. Nabij Loevenstein viel de pink, door het loslaten van het sleeptouw, dwars in de onstuimige golven, en het ranke vaartuig schepte water en zonk onmiddellijk. Drie visschers werden spoedig gered door andere visschers, die in de nabijheid waren; de andere twee dreven op een zwaard en zalmzegen, uit welken benarden toestand zij door de bemanning der sleepstoomboot wer den gered. Bij den Zondag gehouden wegwed strijd van de Haarlemsche Vélocipède-clnb, van Velsen naar Alkmaar en terug, is de le prijs behaald door J. Faber van Haar lem, in 1 uur 42 min.; de 2e door A. C. Yan den Bieseu van Amsterdam, in 1 uur 52 min.; de 3e door Tjeenk Willink van Haarlem, in 2 uur, Er waren vijf mede dingers. Ka JÊB3 m U tm <KZ> SBH. WH Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is op voordracht van den bur gemeester, als hoofd der gemeentepolitie, een voorstel ingediend bij den raad tot wij ziging der inrichting van de politie. Het strekt voornamelijk tot vaststelling (met be houd der beide hoofdcommissariaten) van het aantal commissariaten op 4, in plaats van 5; tot vermeerdering van het aantal hoofdinspecteurs tot 10 (thans is er slechts één). In plaats van 12 inspecteurs 1ste en even zooveel van de 2de en 3de klasse, worden in de nieuwe verordening voorge steld: 9 inspecteurs der 1ste, tien der 2de en acht der 3de klasse. Yerder wordt het dienstdoend personeel vermeerderd met 14 manschappen, namelijk twee afdeelingen agenten te paard, ieder, met haren chef medegerekend, uit zeven man bestaande. De begrooting der politie komt door een en ander f 26,000 boven het voor den loo penden dienst toegestane bedrag. De Vereeniging tegen de kwakzalverij zal hare algemeeue vergadering te Amster dam houden op 24 dezer. Zij telt thans 1043 leden, zijnde 107 meer dan op 1 Januari 1884. Eene jaloersche huisvrouw wierp gis teren in de Westerstraat te Amsterdam haren man eene hoeveelheid peper in de oogeo, zoodat hij naar het gasthuis moest worden gebracht om er geueeskundig te worden behandeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag eindigde de kermisvreugd te Zaandam met een treurig tooneel. Omstreeks 3( uur toch, ontstond er op den Zuiddijk twist tu9schen eenige kunstenaars uit verschillende tenten. Van woorden kwam het tot daden, en de strijd was weldra zoo heftig, dat het der politie moeite kostte, dezen te doen ein digen. Yerscheidene personen werden ge wond en een man, tegen wien de aanval vooral gericht scheen, weid zeer ernstig mishandeld van het slagveld gedragen. De ongelukkige, voor wiens behoud men vreest, is Zoudagmorgeu naar het gasthuis te Am sterdam vervoerd, en vier der belhamels zijn door de politie gearresteerd en naar Haarlem overgebracht. Naar men uit Zaandam aan het Haarl. D. meldt, is de persoon Zondagmiddag reeds in bet gasthuis te Amsterdam overleden. De geredde equipage van de door aan varing in het Engelsche Kanaal gezonken Tesselsche loodskotter n°. 5schipper Jan Kuiper, is gisteravond behouden te Helder aangekomen. De kotter is ingeloopen door de Engelsche stoomboot „Thomas Parker", van Smyrna naar Londen. Onmiddellijk na de aanvaring stroomde het water met kracht naar binnen, zoodat er niet aan viel te den ken, het vaartuig te behouden. Juist bijtijds werd dit door de opvarenden met de scheeps- boot verlaten; want ongeveer twintig minu ten na de aanvaring verdween het in de diepte. Yan de stoomboot werden geen pogingen aangewend om de schipbreukelin gen te hulp te komen; deze werden later door de Goereesche kotter opgenomen. Op 3 September ontlastte zich boven Terschelling een hevig onweder, vergezeld van wolkbreuken en hagelslag. Er vielen stukken ijs, welke eene zwaarte hadden van 15 gram. Hier en daar zijn pannen en glasruiten gebroken. Zondagmorgen is te Arnhem door den sergeant-majoor der schutterij Yan E. uit wraak een geweerschot op den sergeant- majoor Ter H., die de woning van Van E. voorbijging, gelost; de kogel ging Ter H. rakelings langs het hoofd. De zaak is in handen der justitie. Te Neder-Hemert wilde gisteren de veerman C. Verheij, die eenen passagier van de Bossche stoomboot afgehaald had, met zijne boot aan wal varen, juist op het oogenblik dat eene schroefboot kwam aan zetten. Er ontstond eene botsing, en de boot van den veerman werd in twee stukken geslagen. De veerman had de tegenwoor digheid van geest zich aan de schroefboot vast te klemmen, terwijl de passagier in de Maas viel en onder de schroefboot doorging. Het mocht echter nog gelukken, hem be houden aan wal te brengen. De milicien H. J. Zomer van het 8ste reg. inf. is bij Hardenberg met zijn linkervoet onder de tram geraakt, tenge volge waarvan hij een belangrijke verwon ding aan de teenen bekwam, terwijl hij bovendien bij het voorovervallen op den weg een kwetsuur aan het hoofd kreeg. Z. had verlof gekregen om zijn moeder een bezoek te brengen. Toen hij dicht langs het huis reed, kon hij zich niet langer bedwingen en sprong voor dat de tram stil hield, er af. Hij moest nu met een wagen naar buis gebracht worden. Te Bedum is een kind, dat zich tus- schen twee aaneengekoppelde wagens begaf, overreden. Het was terstond dood. «CS KJ BSL swa. rW TT. De lokalen in de verschillende kazer nen te Middelburg, die tijdens de ziekte verschijnselen onder de militairen tot zie kenzalen waren ingericht, zijn weder in hunnen vorigen toestand teruggebracht. Alle zieken zijn thans in het hospitaal, en de gezonden in hunne eigen woning (de kazerne) gehuisvest. Hedeu verlaten de laatst aange tasten het hospitaal, zoodal wij thans kuu- uen aannemen, dat alles tot den normalen toestand is teruggekeerd. [M. Ct.) Gisteren namiddag was te Breda de heer G., in zijne fabriek nabij het station bezig eene lat te spijkeren, en stond daartoe op een ijzeren voorwerp. Vermoedelijk is de man daaraf gegleden, met hel gevolg, dat hij met zijn hoofd in het vliegwiel geraakte en iu de rondte werd geslingerd. Toen hij door zijn werkvolk werd opgenomenkon slechts de dood geconstateerd worden's mans lin kerarm en borstbeen waren totaal verbrijzeld. (N. B. Cl.) Te. Roermond ontplofte in de goede renloods der Staatsspoorwegen een vat gist, met zulk eene hevigheid, dat daardoor be langrijke materieele schade veroorzaakt werd. Daar toevallig geen personeel ter laatse was, zijn gelukkig geen persoonlijke onge lukken te betreuren. BELGl E. De vermoedelijke dader van den moord op Maria Verhagen te Chatelineau is gear resteerd. Het is een medeminnaar van Ju les Delière. De zaak van St. Pietersleeuw i9 nog altijd met een sluier omhuld. Te Nafraiture heeft een 18-jarig jongeling een kinddat naar hij zeide in verboden water vischte, gewurgd en het lijk in de rivier geworpen. De moordenaar heeft zichzelf in handen van het gerecht gesteld. EN«ËLAN 1». Dr. Morell Mackenzie ontving een schrijven van markies van Salisbury, waarin hem wordt meegedeeld dat de koningin zoo tevreden is over de behandeling van het halsgezwel van haren schoonzoon, den kroon prins van Duitschland, dat zij bem de rid derwaardigheid wil verleenen. Aan mej. Drouin, die op Wight werd in hechtenis genomen, omdat men haar boetseerklei voor dynamiet had gehouden, werd 50 pd. st. als schadevergoeding aan geboden; zij heeft die echter geweigerd, op grond, dat de Fransche gezant de zaak in handen heeft en het recht zijn loop moet hebben. In de vorige week werd de te Kells bij Killarney liggende woning van het vroe gere parlementslid Blennerhassett door eene bende „moonlighters" aangevallen. De eige naar vertoeft op 't oogenblik iu Duitschland. De dames hadden zich reeds ter rust bege ven, toen het huis door een troep gewapende en vermomde kerels werd omsingeld. Yer scheidene drongen bet huis binnen, wekten de dames uit den slaap en sommeerden haar al het geld over te geven. De doodelijk ontstelde dames overhandigden den misda digers bare geldbeurzen, waarop de bende onder bedreigingen aftrok. Te Herbertstownin Ierland, waar, naar wij vermeldden, Woensdag 11. onder hevig verzet van de bewoners en van dé be volking eenige uitzettingen van wanbetalende pachters hadden plaats gehadwas o. a. eene oude zieke vrouwdie te bed lagmet haar bed uit een der huizen weggedragen. De vrouw is thans overledendit beeft de stemming onder de bevolking aldaar zeer verbitterd. Op het eiland Malta beersebt groote nood. Ongeveer 4000 mannen zijn er broo deloos, nu geen schepen de haven aandoen sedert het uiibrekeu van de cholera, en 20,000 personen, waaronder vele vrouwen en kinderen lijden gebrek. Een plaatselijk comité van onderstand is niet bij machte den nood te lenigen. De gouverneur van Malta heeft nu den lord-mayor van Londen verzocht, eene inschrijving te openen ten behoeve van de ongelukkigen. FKAYKHIJK. De minister-president Rouvier is te Parijs teruggekeerd. Le Petit Journal is door de regeering der rijkslanden Elzas-Lotharingen verboden. Volgens Ravot gaat de minister-pre sident Rouvier met het plan om tot oprich ting van een bureau, dat aan de dagbladen mededeelingen zal doen betreffende hetgeen verhandeld wordt in den ministerraad en dienstig is om openbaar gemaakt te worden. Zulke mededeelingen werden tot dusver reeds verstrekt aan Havae en ook aan sommige andere bladen, inzonderheid aan den Tempt; doch naar het schijut wil de heer Rouvier thans daaraan meer uitbreiding geven. Dat Ravot en de Tempt hierbij zullen verliezen, gelooft men niet. Uit het Crédit mobilier, place Ven- dóme te Parijs, is een som van 99,000 frs. gestolende diefstal moet zijn gepleegd door iemand, die de sleutels van de brandkast kende; een der beambten was den volgenden morgen niet op zijn bureel verschenen. In de maand Juli zijn twee personen overleden, die, door dolle honden gebeten, zich aan de behandeling van prof. Pasteur te Parijs hadden onderworpen, namelijk P. Declide, een herbergier, oud 58 jaar, uit Rochefoucauld, op 20 Mei iu het been ge beten, einde Mei behandeld en 20 Juli over leden en J. M. Gerde, eene dienstbode van 46 jaar, uit Laloubère, op 28 Maart in de band gebeten, in de eerste helft van April behandeld en 21 Juli aan watervrees over leden. Sommige aannemers te Parijs plegen hunne werklieden met bons te betalen, waarmede deze zich in de winkels van het noodige kunnen voorzien. Dezer dagen bleek hundat er oneindig meer bons ter betaling aan hunne kassiers door winkeliers werden aangeboden dan er waren uitgegeven. Bij onderzoek bleek, dat zij bij duizenden waren nagemaakt. Drie personen zijn des wege in hechtenis genomen en men doet nog ijverige nasporingen om hunne mede plichtigen te ontdekken. if A\J I- De gemeenteraad van San Sebastian zal het paleis van Ayente, waarin de ko ningin thans verblijf houdt, aan H. M. ten geschenke aanbieden. Het paleis heeft een waarde van 240,000 gld. De Dia behelst een telegram uit Lo- gronö, meldende, dat Zondagochtend de eigenaar van een wijnhuis, die als republikein bekend stond, met eenige anderen eene op roerige manifestatie heeft gehouden tegen den invoer van buitenlandschen alcohol. Men zag zich genoodzaakt, de burgerwacht tusschenbeide te doen komen en de rust verstoorders werden uiteengedreven. Ver- scbeidenen hunner, ook ettelijke vrouwen; werden in hechtenis genomen. ITALIË. De koning heeft uit zijne bijzondere kas aan de weduwe van den minister-presi dent Depretis, die haar geen vermogen heeft nagelaten, een jaargeld toegekend van 15,000 lire. De omstreken van Bologna, met name de landstreken van Pianono en Lojano wor den door een rooverbende van 13 personen verontrust, die reeds vele reizigers aange vallen heeft. DUITSCHLAND. De Nordd. Allg. Zeit. maakt weer melding van de berichten der Engelsche bladen, en in het bijzonder van dat van den Weener correspondent der Daily Telegraph, betreffende de bijeenkomst van den keizer van Duitschland en den czaar te Stettin en voegt er bij Gelijk wij reeds mededeelden, is van een bijeenkomst der keizers van Rusland en Duitschland te Berlijn in goed ingelichte kringen niets bekend. De Japansche prins Komatsudie met zijne gemalin bijna vijf maanden te Berlijn vertoefde en meermalen de gast des keizers was, heeft Berlijn verlaten en keert over Parijs en Marseille naar Japan terug. Na van de keizerlijke familie afscheid genomen te hebbenontvingen de prins en de prinses uitgeleide van den opper-ceremoniemeester des keizers en vele andere civiele en mili taire autoriteiten. Natuurlijk bevond zich ook de Japansche gezant aan het station en met hem waren alle Japansche onderdanen gekomen, die zich te Berlijn bevinden. Te Herdecke, in Westfalen, heeft een opzienwekkend voorval plaats gehad. Het bestuur van het aldaar bestaande ziekenfonds kon niet begrijpen hoe het kwam, dat ter wijl het aantal zieken sinds geruimen tijd was verminderd en de ziekten korter hadden geduurd, de rekening van den apotheker Narewsky toch even hoog bleef als véér dien tijd. Het bestuur sprak daarover met den geneesheer, die het zich ook niet kon verklaren. Toen hem daarop eenige zijner recepten werden voorgelegd, bemerkte hij, dat er cijfers vervalscht waren, bijv. dat er van eene 1 eene 4 was gemaakt, enz. Bij nader onderzoek bleek het, dat er ruim 609 recepten op die manier waren vervalscht, hetgeen den apotheker een aanzienlijk voor deel had opgeleverd. Toen daarop de jus titie zich ten huize van den apotheker ver voegde, was hij verdwenen. Reeds zeer spoedig kwam de politie echter te weten, dat hij per spoortrein naar Munster was gereisd. Natuurlijk werd er terstond per telegraaf overal bevel gegeven om hem aan te houden, en dit gelukte in het spoorstation

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2