m ki k a» am n msj «r> »-tut op den heer Knappert en 8 briefjes in blanco) en S. C. M. Knappert met 24 stem- men (één briefje in blanco). 4e. Benoeming van leden in de vaste commissiënals a. Drie leden van de commissie van financiën en uit dezen van den voorzitter. De heeren Juta en Land geven kennis dat ze de benoeming niet zullen kunnen aannemen. Benoemd worden le de heer mr. S. J. Fockema Andreae met 19 stemmen (de heer Land bekomt 3 stemmen, de heeren Van Hamel, Juta en Van Reenen bekomen ieder één stem). Bij de stemming voor een tweede lid bekomt geen der leden de meer derheid. De heer Le Poole, die 10 stemmen op zich vereenigde, verzocht niet in aanmer king te komen. Bij een tweede vrije stemming wordt benoemd de heer mr. J. J. Schneither, met 19 stemmeu. (De heeren Zaaijer en Van Hamel bekwamen ieder 2 stemmen de heeren Juta en De Sturler ieder één stem), 3e de heer J. A. Van Hamel met 12 stemmen (de heer Zaaijer bekwam 5, de heer Verster 4, de heer De Sturler 2 stemmen en de heer Juta 1 stem. Tot voorzitter der commissie wordt benoemd de heer mr. S. J. Fockema Andreae met 24 stemmen, 1 stem wordt uitgebracht op den heer Schneither. b. Twee leden van de commissie voor de strafverordeningen. Benoemd worden, le de heer mr. H. Van der Hoeven met 24 stemmen, (1 stem was uitgebracht op den heer Cock) en 2e de heer mr. C. Cock met 14 stemmeu, (de heer Was bekwam 9 en de heer Fockema Andreae 2 stemmen.) Van deze commissie is de heer L. M. De Laat de Kanter voorzitter. c. Drie leden van de commissie voor de huishoudelijke verordeningen en uit dezen van den voorzitter. Benoemd worden le de beer mr. C. Cock met algemeene stemmen, 2e de beer mr. F. Was met 24 stemmen, (1 stem op den heer Fockema Andreae); 8e de heer mr. S. J. Fockema Andreae met 14 stemmeu, (de heer Verster bekwam 4, de heer Zaalberg 3 de heer Zaaijer 2 stemmen en de heeren De Sturler en Schneither ieder één stem) en als voorzitter de heer mr. C. Cock met algemeene stemmen. en d. Twee leden der commissie van fabri cage. De heer Driessen heeft doen weten dat hij zich eene herbenoeming niet zou laten welgevallen. Benoemd worden: le de heer F. Alma Lz. met 20 stemmen; (de heer Hasselbach bekwam 4 stemmen en de heer Krantz één) en 2e de heer J. J. Has selbach met 22 stemmen. (De hh. Krantz en De Sturler bekwamen ieder één stem, terwijl een briefje blanco was ingeleverd). Al de benoemde heeren verklaren hunne benoeming aan te nemen. Aan de orde is nu de benoeming van een derden leeraar in de gymnastiek, waartoe wordt benoemd de heer C. Henner met 17 stemmen. (De medevoorgedrageuede heer Schefïer, bekwam 7 stemmen en mejuf- vrouw lloestra één). Benoeming van eene leerares of een leeraar in de wiskunde, enz. aan de hoogere bur gerschool voor meisjes. Benoemd wordt mejufvrouw J. H. Hoestra met algemeene stemmen. Achtereenvolgens worden nu toegestaan het verzoek van C. Willebrands om een stoep te leggen aan de Heerengracht en van H. C. Van Woerkom om een stoep te leg gen aan den Nieuwen Rijn. Achtereenvolgens worden nog, zonder dis cussie of hoofdelijke stemming, goedgekeurd: de rekening over 18S6 van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, van het Neder- landsch Israëlietisch Armbestuur en van de Stedelijke Werkinrichting. Gedurende de behandeling van de laatste rekening verlie ten de leden der commissie voor die inrich ting, tevens leden van den raad, de heeren Juta, Bool en Krantz, de vergaderzaal. De raad werd nu als volgt in drie sectien verdeeld. In de le sectie hebben zitting de heeren: Bool, Fockema Andreae, Alma, Verster, Van Reenen, Zaalberg, Was, Le Poole en Nijkamp; in de 2e sectie de hee ren Van Buttingha Wichers, Van Hamel, De Laat de Kanter, Driessen, Koetser, De Goeje, Van der Hoeven, Juta en Krantz; en in de 3e sectie de heerenKnappert Schneither, Hasselbach, Cock, Du Rieu, Zaaijer, Kaiser, Land en De Sturler. In elke sectie heeft de eerstgenoemde zitting als wethouder, de tweede als lid der commissie van financiën en de derde als lid der com missie van fabricage. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt, slnit de voorzitter de vergadering. stadsnieuws. Door Z. M. is de heer A. N. Clavier laatstelijk leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan bet gymnasium Willem III te Batavia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Door Z. M. is benoemd tot dir. van het huis van bewaring te Arnhem H. Koen, thans adjunct-dir. voor den huishoudelijken dienst in de mil. strafgevangenis nabij Leiden. In eene gisteren alhier gehouden ge combineerde vergadering van de vrijzinnige kiesvereenigingen Het Algemeen Belang'' en de Vereeriiging tot Stemopwekk ng" is besloten, bij de a. s. herstemming voor de tweede kamer aan de vrijzinnige kiezers in het kiesdistrict f eiden in overweging te geven, onder de tegenwoordige omstandig heden hunne stemmen uit te brengen op de twee in herstemming komende anti revolu tionaire candidaten, van wie men genoeg- zamen waarborg heeft dat zij voor de grond wetsherziening zullen stemmen. De nieuwe cursus der hoogere bur gerschool voor meisjes opent met 104 leer lingen, verdeeld als volgt: le klasse 29 leerlingen, 2e kl. 27 leerlingen, 3e kl. 22 leerlingen, 4e kl. 19 leerlingen, 5e kl. 7 leerlingen. Tot leerares in de wis- en natuurkunde aan de H. B. school voor meisjes te Rot terdam is benoemd mejufvrouw F. J. Elde- ring, alhier. Gedurende de maand Augustus werd de Kinderbewaarplaats alhier bezocht door 654 kinderen. Gisternamiddag viel aan de Lange- gracht alhier een kind te water. Door een der ooggetuigen werd het er spoedig uit gehaald. Gisterenavond is op de Zijdgracht alhier een man, die beiast was met het voederen en schoonhouden van eenden en andere vogels, in een eendenvijver achter het huis verdronken gevonden. Men ver moedt dat de man, eer hij van zijn werk naar huis ging, nog een emmer water heeft willen scheppen en toen gestruikeld en voor over gevallen is. Althans men vond hem met het bovengedeelte van het lichaam in het water liggen. muziek, Letteren en kunst. Geboortedag (1756) van Willem Bilderdijk. De heer Maurice Hageman heeft aan prinses Wilhelmina, bij gelegenheid van haren zevenden verjaardag een exemplaar aange boden van zijn bekende werk, getiteld: Grondbeginselen der Muziek". Namens H. M. de koningin en prinses Wilhelmina, is den heer Hageman dank be tuigd voor dit geschenk. Men zegt, dat Verdi er thans over denkt een opera te componeeren, waarvan de tekst is getrokken uit Shakespeare's «Romeo and Juliet". De koninklijke vereeniging «Het Ned. Tooneel" heeft, volgens een der Amsterdam- sche bladen, de diploma's ingetrokken van de verslaggevers van het orgaan van het Tooneelverbond en de Portefeuilleomdat zij te critisch waren. Het is te hopen, dat dit bericht onjuist blijken zal; de Portef. zelf zwijgt over het geval. Voor het a. s. Nederl. taal- en letter kundig congres, half September te Amster dam te houden, meidden zich reeds nu on geveer 450 leden aan, waaronder ongeveer 60 Vlamingen. officieele berichten. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw mr. C. F. Th. Van Maanen, adv.-gen. bij den hoogen raad der Nederlanden. Door Z. M. is aan den heer Joseph Thiessen, particulier, verblijf houdende te Brussel, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Heiligen Gregorius Den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Winschoten mr. I. W. Losecaat Vermeer, thans subst.-grif- fier bij de arrond.-rechtbank te 's Hertogen- boscb. Door Z. M. is benoemd tot dir. der strafgevangenis te 's Gravenhage H. Van Dijk thans dir. van het huis van bewaring te Arnhem. Door Z. M. is: de majoor F. De Bas van den gener. staf, chef van den staf bij de inspectie der cav., in zijnen rang over geplaatst bij het wapen der cav.en wel bij het 2de reg. huzaren en bepaald, dat de functien van chef van den staf bij de in spectie der cav., tijdelijk en in afwachting van nadere beschikking, zulllen worden waar genomen door den majoor W. J. H. Romer van het 2de reg. huzaren. De luit. ter zee 1ste en 2de kl. P. A. R. Hennequin en A. L. Boelen, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoorden gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. logementsschip A mstelworden met 11 dezer op non-activiteit gesteld; ter wijl de luitt. ter zee 1ste en 2de kl. D. A. Mensert en J. J. W. H. Van der Toorn, gedetacheerd bij den torpedodienst te Wil lemsoord met 1 Oct. a. s. respectievelijk worden op non-activiteit gesteld en geplaatst aan boord van Zr. Ms schroefstoomschip Zil veren Kruis. De luit. ter zee 2de kl. C. E. Dilt- lingerbehoorende tot de rol Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, wordt met den Ssten dezer op non-activiteit gebracht. De luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. De Koek, dienende aan boord van Zr. Ms. ram monitor Draak, wordt met den 11 den dezer op non-activiteit gesteld en aan boord van genoemden bodem vervangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. W. F. Van Spengler. De luit. ter zee 2de kl. H. G. J. A. Fundter de Bauchène, behoorende tot de rol Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en ge detacheerd aan boord Zr. Ms. stoomkannon- neerboot Vos, wordt met 11 dezer overge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van financien zal op 8 Sept. a. 8. geen audiëntie verleenen. MNJNEELANEiSCHE BEEKJHÏEjST De minister van financien maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f23,982,888,88 en bij de betaalmeesters. 2,125,964,66 Te zamenf26,108,358,54 De 6de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 27731.62', zijnde de opgave van 150 locale comité's, waaronder Katwijk aan Zee (kerken) f104. De le luit.-kwartiermeester Van Kes- teren zal in plaats van den 12den Septem ber den 12den October naar West-Indië vertrekken. Er bestaat plan om een Nederlandsch zwemmersbond op te richten. De bomschuit Donker Curtius van den reeder Meerburg te Katwijk, voor wier lot men beducht was, is eergisteren na eene reis van ongeveer dertien weken behouden te IJmuideu binuengeloopen met eene vangst van 400 kantjes haring. Het nieuwe raadhuis te Noordwijk is Zaterdag door den gemeenteraad in gebruik genomen. Zaterdagnacht hebben te Delft eenige socialisten uit 's Hage getracht in een koffie huis aan den Verversdijk propaganda te maken. Niet alleen dat hun dit niet ge lukte, maar hunne pogingen wekten zoozeer de verontwaardiging op van de aldaar aan wezige personen, dat er een algemeen ge vecht ontstond, waarbij glazen, flesschen en zelfs stoelen werden stuk geslagen. Naar wij vernemen, zal het badsei zoen te Scheveningen op Zaterdag 1 Octo ber a. s. gesloten worden. De luchtreiziger l'Hoste heeft afgezien van het plan om heden, Dinsdag, met zijnen luchtballon aan de Seinpost te Scheveningen op te stijgen. Gistermiddag om 12 uur werd aan de werkplaats der Hollandsche spoorweg-maat schappij te Haarlem de jeugdige werkman v. d. W. door een wagen van eenen ran- geertrein overreden. Een zijner beenen werd geheel verbrijzeld, zoodat hij naar het gast huis overgebracht moest worden. Hij was werkzaam aan de nieuwe wagenmakerij der werkplaats. EaarlV.) Dezer dagen heeft eene 58-jarige vrouw, ruim 28 jaren gehuwd, in stilte de echtelijke woning te Haarlem verlaten met medeneming van ongeveer f 4000 aan bank papier enz. Men vermoedt, dal zij naar Amerika is vertrokken. Het aantal inschrijvingen voor de wie lerwedstrijdenop aanst. Zaterdag te Am sterdam te houden, is zeer groot. De heer E Kiderlen Jr. heeft zich voor alle open wedstrijden aangemeld. De oploop van menschen in de Dap perstraat te Amsterdam eergisteren middag werd, naar het Hbl. verneemt, veroorzaakt door dat uit bet dakvenster eener woning hoek Wagenaar- en Dapperstraat eene roode vlag was uitgestoken. Als tegendemonstratie heesch de benedenbewoner de nationale vlag aan den stok voor zijn deur. Het publiek wilde de roode vlag weg hebbenwaaraan de bovenbewoner niet voldeed. Eenigen tijd later wisten een paar mannen op het dak der naaste woning te komenlangs de goten werd de roode vlag bereikt, onder luid hoerah deze ingehaald en aan de politie ter hand gesteld. De menigte ging toen onder het gejuich: «Oranje boven! leve Willem drie!' uiteen. Tegen de 23-jarige Johanna D.ge wezen dienstbode van den meubelfabrikant H. J. D. te Nijmegen, die Zaterdag voor de rechtbank te Arnhem terecht stond, wegens poging tot vergiftiging door middel van phosphorus, gepleegd uit minnenijd op eene jonge dame, die bij den heer D. ge logeerd was, is door het O. M. eene ge vangenisstraf van 10 jaar geëischt. Een korporaal der huzarendie tijdens de manoeuvres in het oosten van Gelderland te Terborg ingekwartierd was, is door den slag van een paard zoodanig gekwetst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. In de Kon. Tapijtfabriek te Deventer is men bezig met het vervaardigen van een Smirnaasch tapijt voor de particuliere kapel van den Paus. De koren- en zaagmolenaar R. M. te Ommen, gisteren bezig zijnde de as te smeeren, terwijl de molen in werking was, geraakte met zijne kleeren vast en werd daardoor rondgeslingerd, tengevolge waar van een zijner beenen boven en beneden de knie geheel werd verbrijzeld. De officier van gezondheid A. Butner uit Vlissingen, die sedert eenige dagen in Middelburg verblijf hield ter adsistentie der ziektegevallen onder de militairenis giste ren naar zijne standplaats teruggekeerd. Ook de hospitaalsoldaten, die uit Breda werden gezonden, keeren, naar wij verne men, morgen naar hun garnizoen terug. Uit een en ander blijkt, dat de toestand der zieke militairen veel gunstiger is. PI. m. 200 herstelden keerden heden naar de ka zerne terug. De waarnemend inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor Zeeland, dr. B. Carsten, vertoeft te Middelburg, ten einde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der vleeschvergiftiging in de af- geloopen week. Opmerkelijk is het feit, dat genoegzaam tezelfder tijd personen zijn ziek geworden te St. Maartensdijk, tengevolge van het gebruik van versche leverworst en te Aksel door het gebruik van vleesch. Een en ander wordt onderzocht door de commissie voor scheikun dige en microscopische onderzoekingen te Middelburg. (M. Ct.) Uit Vlissingen schrijft men aan het Hbl. dd. 4 Sept.: Het koninklijk Engelsch stoomjacht «Victoria and Albert", comman dant colonel Poor, kwam gisterenavond om streeks 11 uur op onze reede. Het jacht kwam van Port Victoria en had aan boord de kroonprins en de kroon prinses van Duitschland, hunne drie doch ters en een aanzienlijk gevolg. Het jacht ankerde voor de voormalige Marine-kazerne en zoodra was dit heden morgen niet van Zr. Ms. instructie-korvet «Nautiles" gezien, of er werd gepavoiseerd met de Pruisische vlag in top. De andere oorlogsschepen «Vos" en «Ce- ram" volgden dit voorbeeld na. Er was intnsschen geen geschikte aanlegplaats in de buitenhaven voor het koninklijk Engelsche jacht dan na het vertrek der dagmailboot. Te ongeveer 1 uur werd daarna het anker gelicht en naar de znidelijke ponton gestoomd. Daarop begaf zich de commandant van de kanonneerboot «Vos" aan boord, om den Duitschen kroonprins te begroeten. Intusschen werd de bagage naar de ge reedstaande waggons overgebracht. Te 4} uur kwam de dagmailboot «Neder land" aan met den oudsten zoon van den prins van Wales, prins Victor, aan boord. Deze ging onmiddellijk op het koninklijk jacht over en begroette de hooge reizigers. Kort voor 5 uur begaven allen zich naar een gereedstaanden trein, waarin zich salon- waggons voor de voorname reizigers bevon den. De geheele bemanning van de «Victoria and Albert" stond deels op de raderkast, deels op het dek geschaard, en zong den vertrekkenden een afscheidsgroet toe. Te 5.2 vertrokken de reizigers met den mailtrein, de kroonprins naar Toblach in Tyrol over Frankfort en Munchen en prin» Victor naar Kiel over Hamburg. Te 5 15 min. keerde het jacht «Victoria and Albert" naar Engeland terug. Den geheelen middag was natuurlijk in den omtrek der ponton en slnizen eene groote menigte nieuwsgierigen bijeen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 6 Sept. Het lagerhuis nam bij derde lezing de wet aan betreffende het koopen van kleine stukken grond door boeren in Schotland. Met 117 tegen 42 stemmen werd beslotendat de wet niet van toepassing zal zijn op Ierland. KUBUL, 6 Sept. Volgens de geruchten is Ejub-Khan te Kushak aangekomen. Daar zal de Afghaansche kroonpretendent samen komen met zijn schoonvader Sirdar Jamstedis, ten einde den steun te verwerven van diens stam tot het verwekken van een opstand in Afghanistan. LONDEN, 6 Sept. Volgens de laatste berichten uit Exeter zijn bij den schouw-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2