m wc m mem mm mzs kh Door de maatschappij »oor tijdaanwij zing te Rotterdam is in het gebouw der verificatie van 's rijks zeeinstrumenten alhier een astronomisch uurwerk, volgens het stel sel van den heer Kipp te Neuchatel, ge plaatst. Dit uurwerk, bekend onder den naam van pendule électrique de précision, bestaat uit eenen slinger, die op vernuftige wijze door eenen electrischen stroom in beweging gehouden wordt, terwijl meegaande uurwer ken, met dien slinger electrisch verbonden, den vervlogen tijd in seconden aangeven. Daar het uurwerk niet behoefde opge wonden te worden, kan het in eenen geslo ten glazen cilinder, waarin de lucht verdund is, geplaatst worden, waardoor het voordeel gekregen wordt, dat de storende invloed der lucht wordt verminderd. Eene groote bron van onregelmatigheden is verder weg genomendaar bij deze pendule geen olie gebruikt wornt. Volgens de opgave van dr. Hirsch, direc teur van het observatorium te Neuchêtel, bedraagt de gemiddelde afwijking van de pendule te Neuchêtel pl. m. 0.055. Behalve te Leiden zijn thans deze astro nomische uurwerken op de observatoria te Neuchatel, Genève, Lyon en Luik in gang. (N. R. Ct.) MUZIEK, LETTEKES EN KUNST. Zekere A. Bach, muziekonderwijzer te Edinburg, heeft een instrument uitgevonden, dat hij resonator noemt en dat, in de keel gebracht, de stem belangrijk versterken moet. Tyndall heeft het onderzocht en zal spoedig zijn bevinding meedeelen. Het hoofdbestuur van het Ned. zan- gersbond heeft tot directeuren van het in 1889 te Arnhem te houden zangersfeest benoemd de heeren: H. A. Meijroos, dir. van Euterpe" en J. A. Kwast Jr., dir. van Aurora", zoodat de medewerking is verze kerd van de beide liedertafels. De nieuwe Vlaamsche schouwburg te Brussel wordt 1 Oct. geopend. Men hoopt dat de koning tegenwoordig zal zijn. Jeanne Granier heeft haar proces tegen Schürmann gewonnen. Zij is thans geënga geerd aan de „Nouveautés", waar zij de hoofdrol zal creëeren in „Les Saturnales", van Albin Valabrègue en Lacême. De 500ste opvoering van Charles Gou- nods „Faust" in de groote opera te Parijs zal op 4 Nov., den dag van Saint-Charles, worden gegeven. Gounod zal bij die gele genheid zelf dirigeeren. Aan de inteekenaren op de „Haagsche Omtrekken" van Damas is door de uitge vers W. P. Van Stockum en Zoon ten ver volge aangeboden het eerste nummer van een nieuw tijdschrift, dat onder den titel van „Haagsche Stemmen" op dezelfde wijze, op eiken Zaterdag, in nummers van 8 tot 16 blz. en voor denzelfden prijs zal worden uitgegeven. De samenstelling van dit tijdschrift is op gedragen aan de heeren dr. Jan Ten Brink, Johan Gram, J. Margadant, dr. H. J. A. M. Schaepman, jhr. mr. J. H. Hora Siccama en jhr. C. A. Van Sypesteyn, welke beurte lings een opstel zullen leveren over onder werpen op het gebied van geschiedenis, let terkunde, kunst en kroniek van den dag. De heer A. Seiflert te 's Hage heeft een werk voltooid: „De menschelijke stem en het zangonderwijs op phisiologischen grondslag." OFFICIEELE BERICHTEN. De landmeter van het kadaster C. J. ba ron Van Hemert tot Diugshof; te Assen, wordt met 1 Nov. e. k. werkzaam gesteld voor den gewonen velddienst te Nijmegen De minister van oorlog zal op 8 Sept. a. s. geen audiëntie verleenen. üjinnenlandsche berichten. De StaaUeourant bevat het verslag der commissie te Groningen van 1 Augus tus 1886 tot 31 Juli 1887, belast met het afnemen der practische examens van arts en tandmeester, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 (Stbl. n°. 222). Ook vindt men in de Stet. het verslag der commissie belast met het afnemen van het eindexamen der afdeeling B van de rijks landbouwschool in 1887. Voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor den hoofdcursus zijn van het 4e reg. inf. geslaagd de sergeanten: Couvée, Neelmeijer, Stakman, Duymaer van Twist, Pliester en Qooszenzoodat van de 8 adspi- ranten 2 niet zijn geslaagd. Naar het I), v. N. verneemt, is de heer Van Tienhoven, burgemeester van Am sterdam, Donderdag bij den heer Heems kerk ter audiëntie geweest. Naar men verneemt zijn er mutatien op handen bij de militaire administratie. We lezen in het LagUad van Zuid- Holland en 'i GravenkageUitbreiding van het kiesrecht! Wanneer men in aanmerking neemt dat de eigenlijke aanleiding tot de dubbele kamer-verkiezingen, welke Woensdag in ons land plaats haddenis gelegen in de uitbreiding van het kiesrecht, waarnaar de natie met vurige begeerte heet te verlangen en waar zij mocht men de drijvers ge- looven met zooveel aandrang om verzocht, dan is het wel curieus, de cijfers na te gaan van de kiezers, die van hun recht hebben gebruikt gemaakt. Het ijverigste district was Zutphen; daar kwam 87 pCt. der kiezers op. Daarna volgen Steenwijk, met 84, Tiel en Leiden, met 80, en Sneek, met 76 pCt. Nos. 6 en 7 in de reeks, Zwolle en Gouda, brachten 't reeds niet tot J hunner kiezers; daar bleven reeds 28 pCt. thuis. In 's Gravenhage was de strijd fel. Daarom gaf 33 pCt. der kiezers zich met de moeite om ter stembus te gaan. Neemt men in aanmerking dal daar geen strijd van beteekenis was, dan hielden Nij megen, Eindhoven, Maastricht en Boxmeer zich flink; 45 A 43 pCt. kwam daar op, Ook GroningenLeeuwardenDeventer Haarlemmermeer, Gorinchem, Zevenbergen, Tilburg en 's Hertogenbosch waren onder die omstandigheid dan nog vrij ijverig, want 40 pCt. kwam stemmen. Voor Winschoten, de „borough" van mr. Goeman Borgesius, was 58 pCt. thuisblijvers daarentegen te opmerkelijker, omdat bet provinciaal antagonisme er bovendien in het spel was. Maar het merkwaardigst van alles is het hart des lauds, zijn de plaatsen waar „Bur gerplichten" de politiek besturen. Te Rot terdam brengt men slechts 43 pCt der kiezers in beweging. En te Amsterdam, de zetel van den liberalen vooruitgang, waar een Levy zijne Unie beheerscht, waar het alge meen stemrecht is opgekweekt en gevleid in de persoon van mr. Kerdijk, het centrum van de beweging, de hartader des lands.... 25| pCt., goed geteld I Alleen Haarlem staat nóg lager geno teerd: 24. En het district van den vurigsten democraat ter rechterzijde, Breda: 37j pCt., 62j pCt. thuisblijvers. Toch is uitbreiding van het kiesrecht wensch, neen eisch van het volk niet waar? Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van 1 Augustus, betrek kelijk eene reclame van A. N. Adriaans te Leiden tegen eene uitspraak van de com missie van onderzoek, bedoeld bij art. 15 der wet op de schutterijen, waarbij hij tot den schutterlijken dienst is aangewezen, ge handhaafd de uitspraak der commissie van onderzoek, en de daartegen ingebrachte be zwaren ongegrond verklaard; en bij besluit van 23 Augustus ongegrond verklaard het bezwaar van Gauthier Zirkzee te Leider dorp, tegen het besluit van den raad van genoemde gemeente, voor zoover dit strekt tol toelating van W. Demmendal als lid van dat college. De voordracht voor de benoeming van een secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenbestaat uit de heeren ds. J. Nieuwenhuizen Krusemau te Gorinchem, J. Bruinwold Riedel te Hoorn, en I. J. De Bussy te Bloemendaal. Bij het uitstappen van den trein, die te 1 uur Zaterdagmiddag uit Rotterdam te 's Gravenhage aankwam, is eene vrouw die haar dochter, nabij de Aschstaal aldaar woonachtig, wilde bezoeken, door een mis stap gevallen en heeft zich zoo ernstig be zeerd, dat zij per rijtuig naar de woning harer dochter moest worden vervoerd. In de Noordstraat te Scheveningen werd Zaterdagnamiddag een jongen van vijf jaren in beschonken toestand gevondenhij en twee Bndere knapen van denzelfden leeftijd hadden een fleschje met jenever gevonden en daarvan gedronken. Toen dr. De Niet bij den jongen kwam, was er weinig of geen polsslag meerdoor de geneeskundige behandeling, die later ten huize van den dokter is voortgezet, keerde het leven weer langzaam terug. Naar de Stand, verneemt, is het Vrij dag in de vergaderzaal van het „Heilsleger' te Amsterdam weer ruw toegegaan. De „sol daten" moesten met het vaandel de vlucht nemen. Beschonken lieden drongen op de spreekplaats. De politie moest aan het too- neel een einde maken. Te Amsterdam is Vrijdagavond een kind in eenen regenput gevallen en daarin verdronken. De ouders waren even uitge gaan om wat speelgoed voor den kleine te koopen, die den volgenden dag vijf jaar worden zou. (A.) Door een met ruime hand verspreid strooibiljet was algemeen bekend geworden dat de heer F. Domela Nieuwenhuis giBte- te 10.20 per Rhijnspoor uit 's Graven- sein personen vC ;a te Amsterdam zou aankomen, om in het Volkspark feestelijk te worden verwel komd. Zelfs was op het biljet de weg aan gewezen, die daarheen zou worden afgelegd. Er waren.dus vele nieuwsgierigen bij en om het station; ook partijgenooten van den ontslagene, die juichkreten aanhieven en hem bloemen aanboden hij zijn aankomst en waar van eenigen met hem in open rijtuigen naar het Volkspark trokken, zonder dat onder weg iets meldenswaardig voorviel. Daar wachtte hem een groote menigte op, die hem met gejuich, zang en muziek in de versierde zaal begroette. Toespraken volgden, o. a. van een paar afgevaardigden van de Geutsche socialisten, die eerst van plan waren geweest in grooten getale hierheen te komen, doch in dit voor- nemeu waren verhinderd. De redevoeringen werden afgewisseld door het zingen van liederen en het aanbieden een menigte bloemkransen, o. a. ook een van de Vrouwen-schermvereeniging. Een deel vau dien bloemenschat werd door den aanvoerder bescheiden toegekend aan de voornaamste partijgenooten. De heer Nieuwenhuis sprak hierna de menigte toe, nagenoeg op dezelfde wijze als in Walhalla te 's Gravenhage, waarschuwde tegen menschenvergodingals zijnde scha delijk voor de partij. Tegen halfdrie trok de menigte langzaam en ordelijk af, een half uur later gevolgd door den stoet van rijtuigen, waarin de lei ders zich naar de Van Swiudenstraat bega ven. De menigte langs den weg hield zich zeer kalm. Geen kreet van toejuiching of afkeuring werd gehoord. Alleen in de voor stad bij de Muiderpoort werd het wat woe liger. Hier hief de straatjeugd de deunen van de Aprilfeesten aan, welke, gelijk men weet, geen groote ingenomenheid met de socialisten ademen. Op den hoek der Dap perstraat had, waarschijnlijk als tegendemon stratie, een bewoner een groote internationale lag buitengehangen met het opschrift 'b Koningskroon". In de Van Swinden- straat stapte de heer Domela Nieuwenhuis bij een zijner bekenden af, onder toejuiching van enkele personen. Dat was echter het voor verscheidene honderden andere met luider stem te zingen Oranje boven! leve Willem Drie!" entoen vertoonde zich ook een nationale vlag waarmee onder het gezang werd gezwaaid, Tegen 9 uur begaf de lieer N. zich naar het Centraalstation, om naar Den Haag terug te keeren. (Hbl.) Het kind van eenen schipper viel van een door het Zuider-Buitenspaarne bij Zaan dam gaand vaartuig te water. De heer B. liep met zijnen hond juist langs den wal, toen dit plaats greep. De hond sprong on middellijk te water, greep het kind in de kleertjes, kwam er mede naar het land en redde het zoodoende van een wissen dood. Opmerkelijk is het, dat de hond in gewone omstandigheden weigert uit het water te apporteeren. Bij de wed. Suyker te Vlaardingen is een schoon en mak paardwaaraan de eige nares zeer gehecht was, door een stier, die van den ketting was losgebroken, zoodanig met horens in den buik gestooten, dat het paard een oogenblik later dood neerviel. r (N. Sehied. C.) Te Assen zijn opnieuw opnemingen gedaandie men in verband brengt met plannen voor het maken van eene nieuwe kazerne en uitbreiding van garnizoen. De soldaten, zegt de AeeerCt., zijn hier slech ter gehuisvest dan de gevangenen. Men schrijft uit Vlissingen aan het Tad. Als een navolgenswaardig voorbeeld kan worden medegedeeld dat in de werkplaatsen der Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen de navolgende bekendmaking is aangeplakt. „Aan de chefs der afdeelingen en bazen, „wordt kennis gegeven, dat voortaan geen „jongens meer mogen worden aangenomen, „om op de werf of in de werkplaatsen te „werken, zonder voorzien te zijn van een „bewijs, dat zij alle klassen van lager on derwijs, hetzij op de openbare of bijzondere „scholen hebben doorloopen. „Bij hooge uitzondering, doch niet dan „met mijn voorkennis, mag hiervan worden „afgeweken." De Directeur der Kon. Mij. „De Schelde". Uit een kleine schets in de Midd. Ct. van den onlangs door een toeval omgekomen heer Machet, te Hoofdplaatblijktdat hij daar de grootste handelaar in suikerbieten wasdat duizenden en tienduizenden guldens door zijne handen gingen en dat hij geen letter lezen of schrijven kon. Hij had zich van gewoon arbeider tot die hoogte mhoog gewerkt, zoo dat zijn dood nu op- rechtelijk betreurd wordt. - In de gemeente Zundert heeft zich bij een hond, die ongeveer 5 weken gele den door een onbekendeu houd werd gebe ten hondsdolheid geopenbaard. De dolle hond heeft een kind aan den duim verwoud. De hond is afgemaakt. Zaterdag zijn de kinderen, die drie weken geleden te Weert het ouderlijk huis verlaten haddenaldaar door de politie terug gebracht. De 11 jarige knaap is nabij Sit- tard, de 6jarige te Aken aangehouden. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 4 Sept. De keizer heeft gis terenavond zijne kamer, waar hij gewoon is te werken niet verlaten. Hedennamiddag zullen de keizer en zijne gemalin prins Albert ontvangen. Morgen keeren zij naar Babelsberg terug, waar zij waarschijnlijk de geheele week zullen blijven. Van de reis naar Stettin is, volgens de tot dusver gemaakte bepalingen, nog geens zins afgezien. MADRID, 4 Sept. Dépêches uit Cuba en Portorico melden, dat aldaar volkomen rust heerscht. ENNIS, (graafschap Clare), 5 Sept. De bijeenkomst der nationalisten, belegd ten einde te protesteeren tegen uitzettingen der pachters en door de regeering verboden, heeft gisteren in de nabijheid van Ennis plaats gehad, maar in een geheel andere richting, dan de oorspronkelijke opgegeven verzamelingsplaats, welke door troepen en politie was bezet. Eenige Iersche en Engelsche afgevaardig den voerden het woord, totdat de vergadering door de komst van de soldaten en de politie werd gestoord. De menigte keerde toen naar Ennis terug, waar zij weer verzamelde. De soldaten deden echter spoedig de wegen ontruimen, hetgeen zonder moeilijkheden geschiedde, daar de aanwezigen door de afgevaardigden en de geestelijken werden aangespoord rustig uit elkaar te gaan. KODKA, 4 Sept. De Constantin de stoomboot waarop de heer Deroulède naar Kopenhagen vertrok, heeft schipbreuk gele den in het gezicht van het eiland Kodka. Alle opvarenden zijn gered. LAATSTE BERICHTEN. In de afgeloopen week slaagden bij het tweede gedeelte van het notarieele staats examen o. a. de heeren G. M. Van Voort- huysen alhier en J. C. Paap, te Voorschoten. GEMENGDE BERICHTEN Een listige manier van oplichten pas ten twee gauwdieven te Parijs een poos met goed gevolg toe. Een van hen sprong in de Seine, en hield zich alsof hij in ge-raar was van verdrinken, de ander sprong hem na, en bracht hem behouden op het droge. De geredde zelfmoordenaar deed dan aan de volksmenigte, die hem natuurlijk omringde, een aandoenlijk verhaal van de rampen, welke hem tot zijn wanhoopsdaad hadden gebracht. Bewogen door dat verhaal, haalde de redder uit zijn druipende zakken het geld, dat hij daarin had, en ging met zijn hoed rond bij de belangstellenden, waarvan velen, met tranen in de oogen, een gave offerden. Zoo verdienden zij een aardig sommetje, totdat de politie den edelen menschenredder en zijn drenkeling de gelegenheid tot verdere vertooningen benam. Den 25sten Augustus zou te Kopen hagen een lading ond papier en lompen, per stoomboot „Christian IX" uit Engeland aangevoerd, gelost worden. De lossing begon; drie man daalden in bet ruim, maar vonden den dood door verstikking. Men staakte natuurlijk dadelijk het werk, nam alle maatregelen om dien dag en nacht frissche lucht in het ruim te doen toetreden en toen daags daarop het lossen opnieuw begon, konden de mannen, die daarmede belast waren, nog niet langer dan een kwartier achtereen daarin werkzaam zijn. De stoomboot Samania van de Cunard- lijn, die Donderdagavond Queenstown verliet met bestemming naar Boston, is Vrijdag ochtend te Queenstown weder binnengeloo- penwegens een klein defect aan de machine. Men gelooft dat hij om middernacht weder van hier zal vertrekken. Er zijn 656 pas sagiers aan boord. Eene ernstige aanvaring heeft Don derdagavond op de Schelde bij Antwerpen plaats gehad tusschen het stoomschip John Adams, dat naar Shields ging, en het stoomschip Salisbury, komende van Philadel phia en met tarwe beladen. De Salisbury moest op strand gezet worden, ten einde

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2