8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e/,e Courant verseli ij 111 <1a e 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdaen. Maandag 5 September 1887. N°. 208 AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ABOilBEfiSEWT: Voor Leiden, per 8 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Summer 10 S ent. 1.25. i Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 201« Jaargang. Stads-Berichten. Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen de belastingschul digen in herinnering dat op heden drie ter mijnen zijn verstreken van de Inkomstenbe lasting, zoodat minstens drie zevende gedeelten van den geheelen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom de belanghebbenden uit om, ter voorkoming van de vervolgingskosten, het door hen verschuldigde zoo spoedig mo gelijk ten kantore van den Gemeente-Ontvan ger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leioen, 31 Augustus 1887. PATENT BLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Be stuur der gemeente LEIDEN, brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de ingevulde patenlbladen voor de wijken VII, VIII en IX, benevens restanten, over het dienstjaar 1S87/8, bij het College van Zetters, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lot <l,le uren, en wel op Donderdag 1, Vrijdag 8Zaterdag 3, maandag 5, Dinsdag 6 en Woensdag 7 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen ter uitreiking moe ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eisclien tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 31 Augustus 1887. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 6 September 1887, des namiddags te twee uur. Onderwerpen: Beéediging en installatie van de toege laten leden van den Gemeenteraad. 2. Benoeming van twee Wethouders. 3. Idem van twee Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 4. Idem van leden in de vaste commissiën, als: a. drie leden van de Commissie van Fi nanciën en uit dezen van den Voor zitter. b. twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen. c. drie leden van de Commissie voor de Huishoudelijke verordeningen en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden der Commissie van Fa bricage. 5. Idem van een derden ieeraar in de gymnastiek. (169 en 171). 6. Idem van eene leerares of ieeraar in de Wiskunde enz. aan de Hoogere Burger school voor Meisjes. (172). 7. Verzoek van C. Willebrands om een stoep te leggen aan de Heerengracht. (167). 8. Idem als voren van H. C. Van Woerkom, aan den Nieuwen Bijn. (167). 9. Verdeeling van den raad in sectiën. 10. Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis over 1886. (170). 11. Idem van het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur. (177). 12. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (176). STADSNIEUWS. Door Z. M. is de kapt. J. F. Roels, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f1660 'sjaars. Met ingang van 15 September a. s. wordt de le luit. W. P. C. Pabius van het 4e regiment vestingartillerie, gedetacheerd bij het 2e regiment veldartillerie alhier. Op de aanbeveling voor leerares in de wis- en natuurkunde aan de hoogere bur gerschool voor meisjes te Rotterdam is ge plaatst als eenige candidate, mejufvrouw t'. J. Eldering, alhier. Gedurende de afgeloopen week werden alhier 1 geval van typhus abdominalis en 1 geval van diphtheritis aangegeven. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 28 Aug.' 34 volw. en 13 k., totaal 47. M. 29 64 13 77. D. 30 „64 nu 14 78. W. 31 70 14 84. D. 1 Sept. 71 13 84. V. 2 72 13 85. Z. 3 66 14 80. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 479 zwembaden door heeren en 62 door dames. De temperatuur van het water was 18° Celcius. We makeu nogmaals onze lezers op merkzaam op het aanstaande Groot Harmonie Concert, te geven door de geheele konink lijke militaire kapel van de grenadiers en jagers. We doen dit nogmaals, ten eerste omdat dit concert nu nietals andere jaren, aan het eind der reeks zomerconcerten ge steld is, maar tnsschen het voorlaatste en het laatste in waardoor de kans op een mooien avond zooveel grooter is. Ten tweede doen we dat omdat het hier geldt het zie ken- en ondersteuningsfonds „Onderlinge Hulp" van de artisten van de kapel, een fonds dat uitmuntend werkt, maar dan ook den steun behoeft en verdient van hen die gedurende den zomer tegen zoo ongekend lagen prijs eene reeks concerten van die kapel genieten. Trouwens ook in zich zelve verdient de zaak aanbeveling doordat, ook nu weêr tegen zeer geringen prijs (een heer met twee da mes bij inteekening f 1.49) door de volle kapel een uitgezocht programma wordt uit gevoerd, waarvan de meeste nummers ge componeerd of gearrangeerd zijn door onzeD, ook buiten ons land, onvergetelijken Dunkier. Noemen we de Symphonie n". 4 van Men delssohn, Flongaarsche Rhapsodie n°. 2 van Liszt en eene Fantaisie van Dunkier uit Wagner's Meistersinger, dan zieu we dat reeds de eerste afdeeling het programma be langrijk maakt. In de tweede afdeeling worden ons beloofd Dunkler's arrangement van de ouverture Guillaume Teil en eene fantaisie uit Van Beethoveu's Fidelio; Fan taisie Caprice voor viool van Vieuxtemps, voor Harmouie-muziek bewerkt door Dunkier en Feestouverture op een Thiiringsch Volks lied van Lassengearrangeerd door den directeur, den heer Völlmar. Een belangrijk programma dus, en een schoon doel; zeer zeker aanbevelingen te over. De belangstelling van eene menigte toeschouwers werd hedenochtend getrokken aan het Galgewater waar twee mannen in een bootje zich beijverden om een eend te vangen, die ergens aan haar hok was ont komen. Doch de vogel had 't er blijkbaar op gezet in dat groote water 't er nu eens van te Demen door teikeus te duiken en zeer lang onder te blijven, met afstanden om van te schrikken, en alzoo zijne belagers te ont duiken, die misschien dan ook altijd nog pogingen doen om hem te vangeD. Men schrijft ons uit Brussel over den grooten internationalen prijskamp van weten schappen en nijverheid te Brussel 1888. De beslissing door Hongarije genomen van, onder de bescherming van haar ministerie, deel te nemen aan den grooten prijskamp te Brussel, heeft in Oostenrijk eene groote beweging doen ontstaan. Het reeds gevormd comité te Weenen heeft hare werkzaamheden van propaganda bespoedigd en het laatste nieuws door het uitvoerend comité te Brussel ontvangen, verzekert dat de Oostenrijksche afdeelingen schitterend zullen zijn bijzonder die betrekkelijk de porceleinen en glasblaze rijen, kantwerken en stoffen, de goudsmederij, de meubeleering en de smederijen. De ge negenheid die de Belgen in Oostenrijk ge nieten verzekeren aan den grooten prijskamp de ondersteuning van al de nijveren der oevers van den Donau wier tentoonstelling door hare hulpbronnen en bewonderenswaar dige rijkdommen van eene buitengewone aantrekkelijkheid zijn zal en welke den moed der mededingende landen zal opbeuren. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 4de Sept. Geboortedag (1596) van Const. Huygens. 5de Geboorted. (1791) v. Meyerbeer. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Zondag 4 Sept., des avonds te balfachtdoor het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd.: N°. 1. Cadetteu-Marsch aus der Operette „Capric- ciosa", Raida; 2. Concert-OuvertureTitl; 3. a. a Resignation Gavotte", b. „Zigeuner- tanr", Hartel4 «L'Ile de Tulipatan", Fan taisie, Offenbach. 2de afd. N°. 5. Ouver ture: „Manschaft au Bord", Suppé, 6. u Danse des Satyrs", Picolo-Solo, Thiery; 7. a. „Scbwarzwalder Spieluhr", Michaelis; b. „Auf Glückes Wogen", Waldteufel; 8. Köning-Karl-MatschEilenberg. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 6 Sept., des avonds te zeven uien onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd N°. 1. „Militaire Marsch", F. Schubert; 2. „Symphonie N°. 4", (arr. Dunkier) Fel. Mendelssohn; a. Intro duction, la Ghasse. b. Andante, Marche des Pélerins. c. Menuetto, finale Saltarello. 3. „Hongaarsche Rhapsodie N°. 2", (arr. Dunkier) F. Liszt; 4. Fantaisie uit R. Wagner's „Meistersinger"F. Dunkier. 2de afd.: N°. 5. „Feest Ouverture" op een Thüringsch Volkslied, (arr. Völlmar) Ed. Lassen; 6. „Fantaisie caprice voor Viool", voor Harmonie-mnziek bewerkt door F. Dunkier, H. Vieuxtemps; 7. Fantaisie uit v. Beethoven's „Fidelio", F. Dunkier; 8. Ouverture „Guillaume Teil", (arr. Dnnkler) G. Rossini. Koning Leopold heeft Donderdag den „Salon" te Brussel geopend. Deze zal tot 1 November geopend blijven. Agar houdt van 1 Sept. af op deel uit te maken van de „Comédie-franyaise". Zij zal weldra naar Rusland en daarna naar Oostenrijk gaan, om daar voorstellingen te geven. De opvolger van professor Mannstadt, Gustav Kogel van Leipzig, zal eerstdaags eenige repetities van het Philharm. Orkest leiden voor drie concerten in de Kurzaal in de eerste helft dezer maand. OFFICIEELE BERICHTEN!. Door Z. M. is bij het pers. van den ge- neesk, dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. Iste kb, de off. v. gez. 2de kl. J. P. M. Trousselot, van gemeld personeel. De adelborsten 1ste kl. C. Hooft Graafland, J. A. Kool, W. Gaade, J. J. Oudemans, E. Maes, J, G. W. J. Eilerts de Haan, F. C. Schaalje, J. H. Junius en A. J. Loke, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip Nautilus, worden met 16 de zer op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn I de heeren C. L, J. Palmet van den Broek, A. H. Blaeser, A. M. K. De Does, W. K. F. Hekmeyer, W. J. H. Van Rijck, W. F. Van ZutpheuE. Einthoven en F. H. J. Privé gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indie om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De nieuwbenoemde internuntius bij ons Hof zal in het begin van October zijn post betrekken. Naar het Bat. Hand. verneemt, zijn in de vergadering van de vereeniging ter be vordering der geneeskundige wetenschappen in Ned.-Indie prof. Pekelharing en dr. Wink ler benoemd tot correspondeerende leden dier vereeniging. De 5de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f24.439.27 zijnde de opgave van 125 locale comités. Men meldt aan het Hbl. uit 's Gra- venhage: Gisterenavond is in Walhalla een bijeenkomst gehouden, alleen toegankelijk voor partijgenooten, ter viering van den te rugkeer van Domela Nieuwenhuis. Te half- elf uur verliet deze in een rijtuig het ge bouw. Eene menigte van omstreeks 500 personen ging zingende en in optocht het rijtuig achterna naar de woning van Nieu wenhuis in de Malakkastraat. De politiemacht, onder aanvoering van den hoofdinspecteur Van Bungen, volgde eerst de menigte, doch maakte plotseling een omtrekkende beweging naar de Malakkastraat. Inmiddels had de hoofdcommissaris Van Schermbeek zich bij de politie gevoegd. In de Laan Van Meer- dervoort ontmoette de politie den stoet en verbood de hoofdcommissaris het zingen, doch de politiemacht alleen kon de menigte niet terughouden, die dringende voortging. Een vroeger ontboden, doch eerst op nader opontbod verschenen piquet huzaren dreef met de politie de menigte, die inmiddels voor de woning van Nieuwenhuis een ovatie had gebracht, bij haar terugkeer bij de Elandstraat uiteen en zette daarna de Wes- terbaenstraat en omliggende straten af. Te 12 uur werd het Walhallagebouw op last van den hoofdcommissaris ontruimd en de menigte verspreid, waarna de cavalerie in rukte. De politie was bezadigd opgetreden, ofschoon uit het poortje in de Westerbaen- straat een steen was geworpen en een per soon aldaar had getracht een huzarenpaard met een mes te verwonden, wat door een sabelslag werd belet. Na het inrukken van de cavalerie en de hoofdpolitie poogde op de Veerkade een troep een arrestant te ontzettendoor een regen van steenen op de politie te werpen. De hoofdagent Biegel verkreeg een bloedende hoofdwonde. Op het alarmsein chargeerde de politie met stok en sabel en behield den arrestant. Bij deze gelegenheid werden nog twee personen gearresteerd. De meeste steen- werpers zijn bekend. In The O lobe schrijft de heer F. Jo seph „De heer Chapman Enthoven uit ,s Gra- venhage is niet alleen de oudste inwoner van de Hollandsche „hoofdstad," maar beweert ook de oudste antiquair van de wereld te zijn. Verleden jaar bezocht ik hem en na verschillende vruchtelooze pogingen om hem te huis te vinden ging ik hem in het vorige jaar gelukwenschen met den 76n verjaardag van zijn huwelijk. Ik vond het eerbied waardig echtpaar in het volle genot van gezondheid en geestvermogens hij in zijn 102e, zij in haar 93ste jaar. Hij kwam juist terug van zijn dagelijksche wandeling, I zonder eenigen anderen steun dan zijn ge-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1