NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 3 September 1887, 207. Uitgevers: Gebroeders Muré. ee Courant verschijnt <1 a e I ij k s behalve op 'L o n- e 11 Feest (I a e n. AB0ri5SEW!EST: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door bet geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. Prijs per Nummer 10 ('ent. 201° Jaargang. AQVERTEiïTIEN: Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Ncheepiuakerssteeg O, Stads-Berichten. PROCES-VERBAAL. tan de opening der stembriefjesdie ter be noeming van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaol den 1 en September 1887 zijn ingeleverd. Op heden den tweeden September achttienhonderd zeven en tachtig, in de Gemeente Leiden, (hoofd plaats van het hoofdkiesdistrict), is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stem briefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Louis Marie de Laat de Kanter Burgemeester, voorzitter, en de heeren mr. Sy brand us Johannes Fockema An drea en inr. Nicolaas Lucas Jan Van Buttingha Wi- chers leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel eenentwintig stembussen bij hem den len en 2en September 1887 overgebracht uit de Gemeenten Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, War mond, IVoordwijk, Noordwijkerhout, Leiderdorp, Kou dekerk, Benthuizen, Hazerswoude, Zoeterwoude, Voor schoten, Wassenaar, Woubrugge, Ter Aar, Oudshoorn, Zevenhoven en Nieuwkoop. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden niet geschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden twee duizend zes honderd vijf en zestig slem briefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en over luid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard 10 stembriefjes, waarvan 5 oningevuld en 5 niet van het vereischte zegel voorzien. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: twee duizend zes honderd vijfen- vijftig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Mr. J. P. Smeele 994, J. P. Th. VanNnnen970, O. baron Van Wassenaer van Catwyck 877J. H. Donncr 828, mr. F. Was 810, H. J. Bool 791 en jhr. mr. K. Godin de Beaufort 2 stemmen, jhr. mr. A. L. De Savornin Lohman, mr. U. M. Iluber, mr. C. Cock, mr. L. G. Greeven, mr. H. A. baron Van der Goes van Dirksland baron Van Rhenen, S. H. WijnoobelC. Christiaanse, dr. A. W. Bronsveld, P. J. Van Hoekenprof. P. Van GeerF. Uitten- broek en J. D. B. Brouwer ieder eene stem. Hebben al zoo de meeste stemmen verkregen mr. J. P. SMEELE, J. P. Th. VAN NUNEN, O. Baron VAN WASSENAER VAN CATWYCK eo J. H. DONNER, waarvoor eene herstemming moet plaats vinden en waarvan de lijst is opgemaakt, bij art. 104 der kies wet bedoeld. En zijn tegen deze opening van stembrie^es door de in de zaal aanwezige kiezers, geene bezwaren in gebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, den 2 Sept. 1887. DE KANTER, Voorzitter. FOCKEMA ANDREAE N. L. J. VAN BUTTINGHA Stemopnemers. WICHERS. Js, Plaatselijke directe belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen de belastingschul digen in herinnering dat op heden drie ter mijnen zijn verstreken van de Inkomstenbe lasting, zoodat minstens drie zevende gedeelten van den geheelen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom de belanghebbenden uit om, ter voorkoming van de vervolgingskosten, bet door hen verschuldigde zoo spoedig mo gelijk ten kantore van den Gemeente-Ontvan ger te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Augustus 1887. PATENT BLADEN. patentbladen voor de wijken VII, VIII en IX. benevens restanten, over het dienstjaar 1887/8, bij bet College van Zetters, in een der ver trekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet verkrijgbaar zijn. dagelijks des namiddags van een lol <1 ie uren, en wel op Donderdag 1Vrijdag 2, Zaterdag 3, Baandag 5, Dinsdag O en Woensdag September e. k terwijl na bel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbiaden ter uil reiking moe ten worden algegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, den 31 Augustus 1887. De BURGEMEESTER, hoofd van het Be stuur der gemeente LEIDENbrengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de ingevulde BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien artikel 6, 2de alinea der Verordening van II November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen Gemeenteblad n°. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennisdat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 5 lot en met den 17en Sept. e. k. in de schoollokalen in de Rijnsiraal, in de Rrandewijnsleeg, op de Hinnenvestgracht aan hel l'lantsoen, in de Van-der-Werfslraat en aan de Korte Mare, des -oormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee urenbehalve des Zaterdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. I behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijnKaiser- straat, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zonneveld- steeg, Kelelboetersleeg, Korte Korenbrugsleeg, Nieuwe Rijn tot de Ütrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligL van de lijn: Kaiserslraal, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zonneveldsteeg, Kelel boetersleeg, Korle KorenbrugsleegNieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelans. Leiden, 2 September 1887. 8 T A 8 NI I E IJ W 8. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Juli blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 129 kinderen, waaronder 2 levenloos aangegevenoverleden 7 5 personen, en wel beneden 1 jaar 35, 15 jaren 8, 514 jaren 1420 jaren 1, 2050 jaren 9, 5065 jaren 10, 6580 jaren 4, boven 80 jaren 6, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegevengebrekkige ontwikkeling 2 lichaamszwakte, tering 11, klierziekte, rhachitissyphilis absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten 1stui pen, trismus, epilepsie apoplexie 6, hersenziekten, krankzinnigheid 5rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring bloedspuwing 11croup kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 8, chron. ziekten der ademhalingsorganen 2, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. organ, hartgebrekenaneurysma angina diphtherina diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 3, chron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 2, ziekten d. organa urogenitalia 1ziekten van het kraambed 1gewelddadige dood 2verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling 4. Voor de verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn gis teren opgekomen: Leiden 1308 k. 1010 Oegstgeest 100 78 Rijnsburg 62 58 Katwijk 117 H 101 Valkenburg 21 18 Sassenheim 55 v 52 Warmond 63 50 j Noordwijkerhout 60 56 Leiderdorp 88 76 Koudekerk 69 61 Benthuizen 83 26 Hazerswoude 159 145 Zoeterwoude 218 183 Voorschoten 102 88 Wassenaar 125 113 Woubrugge 98 70 Ter Aar 83 77 Oudshoom 120 89 Zevenhoven 52 43 Nieuwkoop 123 104 In het geheel 3244 2665 Bij de vorige stemming werden uitge bracht te Leiden 1133, Oegstgeest 88, Rijnsburg 54, Katwijk 109, Valkenburg 19, Sassenheim 53, Warmond 59, Voorhout en Noordwijk 173, Noordwijkerhout 60, Lei derdorp 85Koudekerk 59, Benthuizen 30, Hazerswoude 150, Zoeterwoude 187, Voor schoten 87, Wassenaar 120, Woubrugge 93, Ter-Aar 78, Oudshoorn 91, Zevenhoven 49 en Nieuwkoop 119, te zamen 2901 stemmen. Op de Qeeregracht kregen twee vrou wen 't hedenmorgen te kwaad. Juist toen 't gekijf 't hoogst was gestegen en ze elkaar te lijf wilden werd dit belet door een schoorsteen die door andere stormen van het dak geworpen werd en juist tusschen de twee dames inviel. „En op eens was de lust Om te kijven gebluscht". Dezen morgen trok de kapel van het 4e regiment naar de Vink om daar den troep in te halen die aan de manoeuvres in de omstreken heeft deel genomen. Men schrijft onsEr valt reeds veel blad af dat tengevolge van de aanhoudende droogte verschrompeld is; verscheidene rijen hooge hoornen zooals langs singels en straat wegen dragen er de sporen van geleden te hebben en het gebladerte vertoont zich op sommige plaatsen of het geblakerd is. Ook de bloemen hadden het kwaad en vooral de roos, die het weelderigst bloeit met eene vochtige lucht, verbleekte door de felle zon nestralen om spoedig te verwelkeD. Maar de wijnstok trof zijn zomer en ontwikkelde Daar wensch, bloeide op zijn tijd en zette vrucht, die in sierlijke rijpe trossen zal kun nen gesneden wordenreeds zijn er uitmun tende kasdruiven. Nu hebben de regenbuien aan bloem en plant, veldgewas en weiland de lang gewensebte verkwikking bezorgd. Ieder erkent dat en de landman het eerst, die op nagras hoopt en met een kleinen voorraad hooi den winter moet afwachten. Hoe dat gaan zal is nog onzeker, maar dit jaar heeft hij te veel vee bij te weinig voe der. Hooi is er niet te koop of de prijzen zouden afschrikken en vee van de hand te doen is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Zonder schade althans heeft men, bij volsla gen gebrek aan gras, tengevolge daarvan lage veeprijzen en een lustelooze markt nog geen vee kunnen verkoopen. Daar zit nu de hoer tusschen twee vurenveel koeien, veel moeienen ten slotte heeft de aanhoudende droogte den landman geen voordeelig jaar bezorgd. Maar dat zal na alles wel schikken, de boeren klagen ook altijdzoo verneemt men uit een anderen hoek. Was dat nu niet een mooie, bestendige zomer? en hoe ongestoord kon men van iedere gelegenheid gebrnik maken om nit te gaan en volop te genieten I 't Is waar, de wegen waren wel wat stofferig, maar enfin I dat is af te schudden en aan de zee men kon op de zee warempel wel schrijven, zoo kalm was zij was het dik wijls meer dan verrukkelijk te flaneeren. Nu, daar heb-je een buitenplaats met lom mer, het was er toch geen onaardig zitten. Voor een onweersbui behoefde niemand bang te wezen een rare zomer zoo zonder onweer en ieder wolkje verteerde als een sneeuwvlokje en de dagen zijn wezenlijk niet te tellen dat de zon aan den wolken- loozen hemel brandde. Aangenomen dat de koeien het dkn wat kwaad hadden bij geen overvloed van gras patiëntieeen koe is voor geen klein geruchtje vervaard en na zonneschijn komt regen. Bij dat loeien van die beesten om eten, zooals men ten minste zei dat ze deden, zal ook wel een beetje verbeelding gekomen zijn, en men weet 't: de verbeelding is erger dan de derdendaag- Bche koorts. Hoor eens, een koe is maar een koe, die best terecht komt. En ik zeg met den Schoolmeester: Rundermest en rollenden, Waren voor de koei beur tijd nog on- [bekenden. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNIST. Sterfdag (1883) van Iwan Turgenjew. De dames Dina Beumer, Zélie Mom- mé en de heer Jules De Swert, die den vorigen winter te Amsterdam twee druk bezochte concerten gaven, zullen zich daar weder doen hooren in de maand November aanst. OFFICIEELE DEHH HTKX. Door Z. M. zijn dr. C. Stekoulis, af gevaardigde van Nederland in den interna tionalen gezondheidsraad te Coustantinopel, en VV. H. Pyls, burgemeester van Maastricht, bniten bezwaar van 's rijks schatkist benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche re geering op het zesde internationaal hygiënisch congres, dat in 1887 te Weeneu zal worden gehouden. Door Z. M. is L. Goossens benoemd tot burgemeester der gemeente Stein. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Vianen, B. A. Van Hoaten, thans notaris te Eek en Wiel. Door Z. M. is J. J. Garjeanne, te Vlissingen, met ingang van 1 Oct. 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Utrecht. Door Z. M. is benoemd tot betaal meester te Amsterdam O. G. Lotsy, thans betaalmeester te Rotterdam. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn, met ingang van 15 Sept. aanstaande, benoemd

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1