BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Kl 3E33 m SS» MESS KI «3 «CJ Ttë«, -£«k. TWMT TP« ge moet trachten u deelachtig te maken. Neem die zooals ze is, of laat ze geheel varen. Enkele vormiDg is goed mits ze niet leide tot misvorming. Uwe ouders hebben u naar deze school gezonden om langs den weg der Grieksch-Romeinsche beschaving tot uw doel te geraken. Welnu, leerlingen die tot de tweede klasse bevorderd zijn en dus met de beoefening der Grieksche taal een aanvang gaat makenvraag niet of er ook soms wat Grieksch af kanwaarlijk dan kan er nog wel meer af; maar leer Grieksch alsof 't Latijn en Latijn alsof't Grieksch ware. Spreker besloot met de aanhaling van eenige dichtregelen waarvan we de laatste onthou den hebben, n. 1. ,En ze houdt met wakend oog Fier de vaan der dnbble eenheid, Van het Grieksch-Latijn omhoog". Op deze redevoering, waarvan we hier slechts eene korte en uit den aard der zaak onvolledige schets konden geven, volgde een warm applaus, waarna de rector over ging tot de vermelding, dat: Zijn bevorderd van de eerite klasse tot de tweede: J. Van Oordt, J. H. Wagener, W. A. Vermaas, F. C. Van Geer, J. Groen, J. Ph. Bosman, J. Ph. Verloren vanThemaat, H. C. Obreen, A. A. M. Weebers, J. B. Zuurdeeg, O. Cahen, L. Chavannes, H. A. CoeberghH. J. Holwerda, R Oort, N. Sanders, M. Steffelaar, F. C. Unger en A. Van de Werk. Van de tweede klasse tot de derde: J. C. Van Ronkel, A. Van Wijk, L. U.F.Plate, G. AalbertsbergF. J. De Laat de Kanter, G. G. Van der Hoeven, J. A. Hagen, K. F. W. De Laat de Kanter, T. Lekkerkerke, H. B. Van Rhijn, S. Ouwehand, C. De Roon Swaan, J. E. Tulleken, J. Bijleveld, A. A. Ladage en J. D. De Stoppelaar. Van de derde klasse tot de vierde: Mej. H. J. Schagen van Soelen, A. Kist, J. A. G. Knneman, N. A. L. Land, H. H. Cor- nelissenW. A. KuenenA. A. Oudegeest, S. E. Boorsma, W. Wijbrands, J. A. Van Leenhof, L. Van Lissa, H. J. Wagener, L. A. Feenders, J. H. Broese van Groenou, J. W. Bremer en J. A. L. Heenk. Van de vierde klasse tot de vijfde: R. J. Van der Heyde, Ph. S. Van Ronkel, H. A. Van Oordt, B. H. Vos, S. Van der Plas, F. H. Gerritsen, W. Van Geer, W. G. Hnet, L. L. M. De BruijnJ. Schoenmaker T. J. Broers, W. C. De Voogt, J. W. De Goeje, L. J. O. Williuck, M. Kievit, L. H. Van der Horn van den BosJ. A. Van DijkE. L. Tb. HoogenstraatenA. H. Oort en A. De Stoppelaar. Van de vijfde klasse tot de zetde: N. Groen, J. A. Kist, J. Vreugdenburg, P. A. Boorsma, P. C. Th. Van der Hoeven, J. B. W. P. Roelants, H. P. Van der Horst, A. W. Voors, J. Koning, C. J. De Jong, J. J. Modderman, W. C. Matthes, E. S. J. M. A. Fraser, D. Lodder, Caesar Plate en J. Jannette Walen. J. G. Plate heeft bij beslait van de rechtbank van 5 Augustus 1887 toestemming verkregen zich te noemen en te schrijven Caesar Plate. Na die opgave kwamen de leerlingen die gedurende den afgeloopen cursus een prijs hadden verworven, bij klassen naar voren om die prijzen in ontvangst te nemen waarop, bij monde van den primus het gratias agere volgde. Die redevoeringen werden achter eenvolgens en in verschillende nieuwe en oude talen uitgesproken doorJ. Van Oordt, primus van de eerste klasse, J. C. Van Roukel, primus van de tweede klasse, A. Kist, secundus van de derde klasse (mej. H. J. Schagen van Soelen was de eerste), R. J. Van der Heyde, primus van de vierde klasse en N. Groen, primus van de vijfde klasse, achtereenvolgens bevorderd naar de tweede, derde, vierde, vijfde en zesde klasse. Omtrent de verkiezingen voor de tweede kamer in 1886 meldt men ons het volgende: Op 16 Juni 1886 verkregen van de 3013 geldig uitgebrachte stemmen, de heeren: baron Van Wassenaer van Catwijck, candidaat der R. C. en antirevolutionaire kiesvereni gingen 1808 st. Mr. J. P. Smeele, candidaat der R. C. kiesvereeniging1515 Graaf Van Limburg Stirum, candi daat der liberalen1338 J. H. Donner, candidaat der anti revolutionaire kiesvereeniging (bij de le stemming niet in her stemming) 828 zoodat werden verkozen de heeren O. baron Van Wassenaer van Catwijck en Mr. J. P. Smeele. Gister heeft zich weêr een geval van dolheid voorgedaan bij een hond van een bewoner van den Nieuwen Rijn. Het beest sprong tu8schen de sporten vau een stoel en raakte daartusschen verward. De hulp der politie werd ingeroepen, doch nog voor die kon opgedaagd zijn was het dier reeds bezweken. Gisternamiddag wilde een man, die daartoe niet nuchter genoeg was, aan de Uiterstegracht in zijn gondel stappeu. Hij stapte er echter naast en in het water, waaruit hij door een vriend werd opgepikt. Gisteravond viel aan de Haven alhier een jongen, die met zijne kameraadjes op een hoop afbraak aldaar aan 't spelen was, daarvan af. Hij kwam met zijn hoofd in een spijker terecht, tengevolge waarvan dat lichaamsdeel nog al gewond werd. Het prinsesjesfeest deed zich in onze gemeence door eene opmerkelijke stilte ken nen. De parade kon door het ongunstige weêr niet doorgaan. Openbare uitingen van feestvreugde waren niet op touw gezet, zoodat we ons moesten vergenoegen met het carillon en wat natte vlaggen, terwijl de militairen, die gewoonlijk de kinderen naar school brengen en terwijl beschuitjes, olie en komkommers voor mevrouw meebrengen, dit, ter eere van het prinsesje, ditmaal in groot tenue deden. Gedurende de vreeselijke windvlagen in den loop van dezen morgen was 't voor met selaars en timmerlieden, die op en aan hui zen moesten werken, niet allés. Zoo moes ten de werklieden aau den stadhuistoren zich aan de sparren vastklampen, wilden ze niet van de stelling naar beneden gewor pen worden. Dezen morgen liet een kindermeisje op het Levendaal een kinderwagentje oube heerd staan. De wind bracht het voertuigje in beweging en wierp het te water. Ter stond werden het kind dat in het wagentje gezeten was en het wagentje zelf echter weêr op het droge gebracht. Vóór de Janvossensteegbrug vielen hedenmorgen twee paarden voor een wagen tegen den grond. Het breken van het lemoen was het eenige gevolg er van. In het nummer van heden van het weekblad voor jonge dames Ue Eollandeche Lelie ouder hoofdredactie van Catharina Al- berdingk Thijm komt een hoofdartikeltje voor getiteld „Eene prinses van Oranje", en een artikeltje „Het koningskind", terwijl bij dezelfde aflevering aan de abonnés een por tret van ons prinsesje wordt aangeboden op karton, door den illustrateor J. Scheidel Jr. te 's-Gravenhage. 11ZIEH, LETTËREW EN KUNST. Geboortedag (1827) van J. J.fCremer. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum op Donderdag 1 Sept., des avonds te halfacht uren, door het stafmuziek corps van het 4de regiment infanterie, direc teur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. „En Revenant de la Revue", Marche, L. C. Desormes; 2. Ouverture: „Les Dragons de Villars", A. Maillarfc; 3. „Frühlingstraame- reien", Walzer (1ste uitv.), J. G. H. Mann 4. Fantaisie sur l'Opéra „Lalla Rouk'h", de F. David, F. Dunkier. 2de afn.: N°. 5. Concert-Ouverture: „Nachklange von Os- sian", Niels. W. Gade; 6. Variatiën op het Oostenrijksche Volkslied (arr. Mann), J. Haydn; 7a. „Les Myrthes sont flétries", Mélodie, J. Faure; b. „Cavatine" (lste uitv.) (arr. Mann), Joachim Ratf; c. „Toreador et Andalouse" (arr. Kriens), A. Rubinstein; 8. Fantaisie sur des Motifs de l'Opéra „Mig non", de Thomas, J. G. H. Mann. Ook de mannen-zangver. „Cecilia" te Amsterdam, directeur de heer Andriessen, zal deelnemen aan den internationalen zang- wedstrijd, die 5 en 6 Sept. a. s. te Luik zal worden gebonden. De nieuwe opera van den heer Th. H. H. Verbey, „König Arpad", tekst van „Fiore della Neve", is door de directie der Rotterdamsche Opera ter opvoering in het aanstaande seizoen aangenomen. Ook de directie van den Nederland- sche schouwburg te Antwerpen heeft de lijst van haar personeel openbaar gemaakt. On der de dames vinden wij mej. Dilis Beers- mans en mej. Van Kuyck Amelang en on der de heeren Henri Van Kuyck en Frits Bouwmeester. In den loop van het tooneel- jaar zullen mevr. Beersmans en de heer L. Bouwmeester gastrollen spelen. In een zomertheater van een kleine stad in Saksen wordt tegenwoordig een drama in vijf actes van L. Kiinger opgevoerd, ge titeld: „Lodewijk II, koning van Beieren". Het stelt de meest treffende perioden uit het leven van den ongelukkigen koning voor; de lste acte behandelt de eerste opvoering van Wagners „Lohengrin" te Munchen. OFFICIEËLE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd: tot landme ter lste kl. van het kadaster F. A. Claessen, te '8 Gravenhage, thans landmeter 2de kl. tot landm. 2de kl. van het kadaster C. Geyl, te Zwplle, thans l$ndm. 3de kl. tot landm. 3de kl. van het kadaster P. Hunsete Gro ningen, thaus landm. 4de kl. tot landm. 4de kl. van het kadaster Th. J. Hondius te Utrecht, thans adspirant-landm. van het kadaster. Door Z. M. zijn de luit.-generaal P. G. J. Van der Schrieck, van het wapen der inf., 'skonings adjudant in buitgewonen dienst, de kol. J. E. Ni baron Schimmelpenninck van der Oyevan den grooten staf, de ma joor W. Rooseboom, van den gener. staf, alsmede de kapt. H. Seret en J. C. Fabius, beiden van het wapen der art., allen als lid van de tweede kamer der staten-generaal overeenkomstig het bepaalde bij punt 1 van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. n°. 128) op non-activiteitin actieven dienst herplaatst, gerekend van den 18den Augus tus 1887, met bepaling, dat zij ter beschik king zullen zijn van den minister vau oor log en als zoodanig, met afwijking in zooverre van de formatie dier staven zul len bebooren: de luit.-generaal Van der Schrieck tot den staf der inf., de kol. baron Schimmelpenninck van der Oye tot den groo ten staf, de majoor Rooseboom tot den ge- neralen staf, en de kapt. Seret en fabius beiden tot den staf der artillerie. Door Z. M is aan den kol. S. J. Von Huguenin, van den staf der cav., be last met het bevel over de rij en hoefsmid- school en met het toezicht over het eska dron ordonnansenvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Olaf, hem door Z. M. den koning van.^Zweden en Noorwegen ge schonken. Door Z. M. is bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, opnieuw voor een tijdvak van 5 jaren benoemd in zijne tegenwoordige betrekking bij de land macht de reserve-off. v. gez. 2de kl. dr. A. J. Van der Weyde, arts te Utrecht. Door Z. M. is de heer J. W. Van Heusden, gewezen adsistent-resident van Koe- tei en de oostkust van Borneo, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De minister van koloniën zal op 2 Sept. a. s. geen audiëntie verleenen. De lste lnit. M. A. E. J. Meijboom is door den inspecteur der infanterie over geplaatst van het 5de naar het 4de reg. inf. De 3de lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt f 16,615.10, zijnde het totaal van 75 locale comité's, waaronder Leiden (hnizen en ker ken) f 980.29, Leidschendam met Wilsveen, Stompwijk en Veur f 15.72®. De heer Aaron J. Van der Poel, een bekend lid der Hollandsebe club te New- York, die onlangs geleid door zijne sympa thie voor het land zijner afkomst, met zijne familie een reis door Nederland maakte, is dezer dagen overleden. Aan de Haagsche sprokkelingen in het TJtr. Dagblad ontleenen wij het volgende Waarde heer, als het .Zeebad" de helft der f 100,000, en zonder kost en inwoning, die het bovendien aan de Berlijnsche Phil- harmonen moet geven, bv. aan onze grena diers betaalde, dan zouden we met dat be roemde corps even tevreden zijn, en zou Völlmar ontzaglijk veel kunnen verbeteren bovendien met andere krachten uit Neder land tot zich te trekken. Maar Mannstadt trekt menschen, zegt ge. Eilieve, hoeveel jaren is het geleden, dat onze grenadiers onder Dunkier zelfs te Parijs furore maakten, en zijn zij niet nog wereldberoemd? En hoeveel menschen trekt Mannstadt wel? Staan we nog niet altijd beneden Ostende en andere badplaatsen, minder rijk door de natuur bedeeld? Weet ge waar we menschen mede trek ken en boeien zouden Als wij, en vooral onze lieve Scheveningsche broeders, de hebbelijkheid wilden afschudden om de vreemdelingen kaal te plukken, uit te schud den en leeg te plunderen. Dat is de kwaal onze fabelachtige hooge Hollandsche prijzen, en de verdubbeling daarvan aan het strand. De vreemdeling, die aan zijn notas in mar ken of francs gewoon is, rilt en beeft bij het aanschouwen van onze guldens-rekenin gen, die zelfs het duurste gedeelte vau Zwit serland eer zonden aandoen; zelfs de beruchte prijzen van het Berner Oberland zijn goed koop in vergelijking met die van het Hol landsche laagland, en ook dan wanneer men zooais in Scbeveningen, laag neerziet op burgerlijke beurzen, werken zulke tarieven voor aristocratie en .haute finance" zeer ongunstig op de uitkomsten der exploitatie rekening. Ze weten dat zelf wel, al de ondernemers, boog en laag, maar de fabel der hen met de gouden eieren is voor ben nog altijd on geschreven, schijnt 't. In het dorp bijv. 't is goed dat de argelooze vreemdeling dit eens verneme vilt men den bezoeker een voudig stelselmatig. Ge wilt eenigen tijd vertoeveneene maand bijv. en den kende aan de bescheiden pensionsprijzen in het buitenland, zoekt ge eene gemeubelde kamer in het dorp; de prijs staat u wel aan, niet al te hoog, al is de rnimte bekrompen en de visch-atmosfeer niet al te aangenaam, en ge huurt de kamer voor eene maand tegen f 25, doch wee u als het quart d'heure de Rabelais, de dag der afrekening komt; dan blijkt, dat ge voor eene maand gehuurd hebt tegen f25in de week, of althans dat uwe hospita het zoo heeft bedoeld, en met een bloedend hart legt ge uwe bank biljetten nedermet de stille belofte, nooit weer te Scbeveningen te komen lo- geeren. Van zulke gevallen ken ik voorbeelden, en men zegt dat zij regel zijn. Ieder zij er dus tegen op zijn hoede. Maar wie er het meest tegen waken moesten, dat zijn de Scheveningers zeiven, want is het te ver wonderen, dat de badplaats veel langzamer vooruitgaat dan zij verdiende, als met zulke methodes de vreemdeling wordt afgeschrikt en verjaagd naar Ostende en andere mede dingers? Gelukkig intusschen, belooft de zeer sterk toenemende mededinging in eigen boezem daarin verbetering te brengen. Want het getal hotels is in de latere jaren talrijk ge worden als het zand der zee. De straat, die naar het Badhuis voert, is er mede om zoomd; Hotel du Nord en tal van anderen openen er hunne gastvrije deuren; het Hotel Continental biedt zeer lage prijzen aanZee- rust is matig in zijne eischen, in één woord, men kkn tegenwoordig te Scheve- ningen reeds vrij billijk onder dak komen en, bv. in Seinpost, goedkoop gevoed wor den. Zoo alleen echter kan men voor onze badplaats eene nieuwe toekomst openen; dien weg moet het op, wil men met Europa's andere lustoorden blijven mededingen, en dat begrijpen nog lang niet allen. Volgens opgave van bet .Bureau Veritas" zijn in de maand Juli 1887 ver ongelukt 65 zeilschepen, als: van Duitschland 3, Amerika 11, Engeland 24, Oostenrijk 3, Chili 1, Denemarken 2, Frank rijk 6, Italië 2, Noorwegen 8, Portugal 1, Rusland 1 en Zweden 3. Door aanvaring verongelukten er 1, door stranding 33, door brand 2, gezonken zijn er 3, 16 zijn afgekeurd, 5 zijn verlaten en 16 worden vermist. In dezelfde maand verongelukten 14 stoom schepen, als van: Amerika 2, Engeland 9, Brazilië 2, Frankrijk 1. Door stranding verongelukten er 7, door aanvaring 1, door brand 2, gezonken zijn er 2 en 2 worden er vermist. Hoe raadselachtig het ook moge klin ken, is het toch een feit, dat de sergeant- majoor v. V., die onlangs uit West-Indië terugkeerde, bij een leeftijd van 47 jaar reeds 52 dienstjaren telt. De raadsleden van Den Haag hebben Maandag aan den afgetreden burgemeester den heer Patijn en aau de 4 gewezen wet houders een afscheids-diner in het Hótel des Indes aangeboden. Door de koolverkoopers in Den Haag is uitbreiding gevraagd van hunne markt. Er wordt dan ook in Den Haag heel wat kool verkocht. De opstijging van den heer Lhoste met den luchtballon le Dynamiteur, giste- rennamiddag tegen 4 uur aangekondigd, bad eerst te 6 u. 15 m. plaats, van het terras aan Seinpost te Scbeveningen. De vulling van den bol vereischte vijf volle uren. De wind, die in den voormiddag nogal fel uit den westhoek blies, ging tegen den avond een weinig liggen. Groot was het aantal nieuwsgierigen, dat nabij de op stijgingsplaats en in verschillende straten, ook van Den Haag, post gevat had. De proefballons, te voren opgelaten, wezen de N. O. richting als den weg aan dien het luchtvaartuig zou nemen. Toen het lachez tous weerklonken had, schoot het gevaarte pijlsnel door de lucht, naar 't oosten. Er had zich geen liefhebber aangemeld om den tocht mede te maken. Naar wij vernemen is de ballon te 6 u. 45 m. te Diemerbrug neêrgekomen. De grootste hoogte door den luchtreiziger be reikt was 1600 meter. Een pijpenfabrikant te Utrecht levert pijpen met koppeD die getrouw het hoofd nabootsen van een uwer overleden vrienden. Hebt ge dus een goed vrieDd verloren, ge zendt slechts zijn portret naar Utrecht en na een paar dagen rookt ge lustig uit zijn kop, De vergadering van de Volksbond tot bestrijding van het misbruik van sterken

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2