BUITENLANDSCHE BERICHTEN «3 «1 3B3 «C3 4» «L J -*» r*«~ Door Z. M. is de majoor Ch. G. G. Vertbolen de Salve Bruuetou, van bet 2de reg. huzaren, op pensioen gesteld en het be drag van het pensioen bepaald op f 1600 's jaars. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der cav.: bij het 1ste reg. huzaren, tot kol, de luit.-kol. P. N. J. Thiriou, comm. van dat corps; bij het 2de reg. huzaren, tot majoor, de ritmeester W. J. H. Romer, van den staf der cav., adjudant van den inspect, van het wapen; tot ritmeester, de lste-luit. D. Blauw, van het 3de reg. huzaren. Door Z. M. is in zijnen rang overge plaatst bij bet reg. g en. en jagers, de 1ste luit. H. A. De Chalmot, van het instructie bataljon. De heer John S. Darrell, bij kon. be sluit van 7 Juli 11. u°. 24 benoemd tot con sul der Nederlanden te St. George's (Ber muda), is door de Britsche regeering in die hoedanigheid erkend. De minister van oorlog zal op 1 Sept. a. s. geen audiëntie verleeenen. BINNEN LANDSCHË BERICHTEN. Verkiezingen. De heer rnr. L. W. C. Keuchenius heeft op eene tot hem gerichte vraag van hel bestuur der liberale Amersfoortsche hoofd- kiesdistrictsvereeniging, geantwoord ,dat hij tegen de grondwetsherziening is, om de re denen meermalen in de tweede kamer door hem opgegeven en geen vrijheid vindt mede te werken tot aanneming der ontwerpen." In eene vergadering der liberale kiesver- eemging Algemeen Belang te Gorinchem werd besloten, zich, bij gebrek aan geschikte candidaten, ditmaal van bet stellen daarvan te onthouden. Door de liberale kiesvereeniging Een dracht" te Maassluis, zijn voor het district Delft tot candidaten voor de aanstaande verkiezing der tweede kamer gesteld de hh. mr. H. Goeman Borgesius en mi. W. Van der Kaay. Kiesrecht is kiesplicht in Nieuwer-Amstel stelde geen candidaten voor de tweede kamer. De anti-revol. kiesvereeniging „Enkbui- zen" heeft tot hare candidaten voor <-de tweede kamer gesteld de hh. jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, advocaat-generaal bij den hoogen raad en H. W. Van Marle, kolonel te Helder. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Nijmegen zijn candidaten gesteld voorleden der tweede kamer de hh. mrs. H. C. Ver niers vau der Loeff en H. Goeman Borgesins. De B. K. kiesvereeniging te Kampen heeft voor de a. s. kamerverkiezing tot candidaten gesteld de aftredende leden, de hh.mr. T. A. J. Van Asch van Wijck en A. baron Van Dedem. De heer Van Houten heeft aan de kies vereeniging Eendracht te Groningen doen weten, dat hij bij stemming over de grond wetsvoorstellen zich zijn vrijheid voorbehield omtrent het hoofdstuk troonopvolging, waar van hij de oude redactie beter vindt dan de nieuwe. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Groningen heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer jhr. mr. P. J. Van Swinderen, kantonrechter te Gro ningen. De R. K. kiesvereeniging te Leeuwarden heeft in eene Zaterdagavond gehouden ver gadering besloten, ditmaal geen candidaten voor de tweede kamer te stellen. De katholieke kiesvereeniging te Vlissin- gen heeft besloten voor de aanstaande ver kiezing der tweede kamer geen candidaten te stellen. Door de anti-revolutionaire kiesvereeni ging te Zierikzee is tot candidaat voor de tweede kamer gesteld de heer jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. Door de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Breda is besloten voor de verkiezing voor twee leden der tweede kamer, op 1 September a. s., geen candidaten te stellen. De kiesvereeniging Breda's Welzijn heeft de hb. dr. H. Schaepman en mr. Jan Van den Biesen geproclameerd. Tot candidaten voor de tweede kamer zijn door de afdeeling Tilburg van de kiezers- vereeuiging Noord-Brabant gesteld de aftre dende leden F. H. H. Borret en B. M. Bahlmann. De liberale kiesvereeniging De Grondwet, te Roermond, heeft in hare vergadering van Vrijdag besloten geen candidaten te stellen voor de a. s. verkiezing van leden voor de tweede kamer. Door de liberale kiesvereeniging te Maas tricht zijn candidaten gesteld voor leden der tweede kamer de hh. mrs. H. Goeman Bor gesius en A. Kerdijk, Zaterdag is mr. W. A. P. Verkerk Pis- torius naar Heidelberg vertrokken, om onze regeering in de zittingen der Rijnvaartcom missie te vertegenwoordigen. Met ingang vau 1 September 1887 wordt er een nieuw hulpkantoor gevestigd te Noordwijk aan Zee. Tot brievengaarder aldaar is benoemd de heer L. Braat AGz., thans werkzaam op bet hulppost- en tele- phoonkantoor te Hillegersberg. De lste lijst van de 9de jaarcollecte voor de scholen met den bijbel bevat een opbrengst van f 5734.27', zijnde het totaal van 25 locale comité's, waaronder's Graven- hage met f 2499.98. De mazelen zijn te Warmond epide misch heerschend verklaard. In den gevel van het huis, Prinse gracht n°. 75 te 's Gravenhage, behoorende aan vrouwe de weduwe A. A. Mutsaers, geboren Van Dooren, is Zaterdag een steen bevestigd, waarop te lezen staat: «Hier heeft gewoond en is overleden de luitenant admiraal Johan Arnold Zoutman, 1724 1793". Dit had plaats op verzoek van wijlen den heer J. A. A. Zoutman, laatsten telg van dat geslacht, en met goedgunstige toe stemming der eigenaresse. De executeur- testamentair in de nalatenschap van den ge noemden heer Zoutman, de heer notaris J. J. C. Huygens, heeft voor de uitvoering van den wensch des overledenen met nauw gezetheid zorg gedragen. (D. v. Z.-H. en 't Gr.) Naar men aan de BeUttche Ct. me dedeelt kan eerstdaags de benoeming van den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, oud-minister van waterstaat, handel en nij verheid tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap Delfland worden tegemoet gezien. Door eeu ongeluk is Zaterdagmiddag een tweejarig kindje uit een raam dei tweede verdieping van een pand aan de Mosterd- steeg te Rotterdam gevallen. Het kind be kwam geen letsel. In den loop van September zal op het Marktplein der Voedingstentoonstelling te Amsterdam een groot schuttersfeest worden gegeven, waarbij alle deelnemers in 17-eeuw- sche kleederdracht zullen verschijnen. Alle kansen zijn er voor, dat de zes handboog schutterijen te Amsterdam aan bet feest zul len deelnemen. In de afgeloopen week zijn uit de Lutine de volgende waarden opgevischt: 22 goudstukken, 465 Spaansche matten, 13 diverse zilverstukjes, enkele koperstukken en een kanon. Twee zonen van den landbouwer N. Van Dijk kregen Vrijdag op de paarden markt te Abcoude van een paard te gelijk een slag, de een tegen zijn arm en de an dere tegen zijn buik; de laatste is, na per spoor tot Utrecht en verder met een wagen na zijne woning te zijn vervoerd, des mid dags aan de gevolgen overleden. Op 1 October begint de Munt te Utrecht weer te werken, na langen tijd van stilstand. Er zullen kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes geslagen worden. Zaterdag, omstreeks 3 uur in den namiddag, is de bliksem geslagen in een perceel te Appelleru, bewoond door G. Van Spies. De boerderij is tot den grond toe afgebrand. Zaterdagnamiddag, omstreeks 3 ure, woedde boven Randwijk een zwaar omwe- der, gepaard met zwaren hagelslag, die groote schade aan de tabak heeft toege bracht en veel fruit heeft afgeslagen. Er vielen hagelsteenen zoo groot als duiven eieren. Onder de dorpen waar dikwijls brand ontstaat, is Driel, in de Bommelerwaard bekend. Ook ons dorp, zoo schrijft men aan de N. R. C. uit Haaftenbegint naam te maken; in de laatste 9 maanden brak in ons dorpje van 1200 zielen, zevenmaal brand uit. Te Batenburg is een paar getrouwd, te zamen 142 jaren tellende. Te Wichen vierde een paar zijn gouden bruiloft, hoewel man en vrouw eerst op 42jarigen leeftijd gehuwd waren. Duilschers koopen in de omstreken van Deventer tegen zeer hooge prijzen de beste stieren op, om den veestapel in hun vaderland te veredelen. Uit Haaksbergen wordt gemeld, dat aldaar Vrijdag omstreeks 5 uur een kort maar vreeselijk onweer zicb ontlast beeft en de bliksem geslagen is in een nieuw ge bouwd en nog niet verzekerd pand van den heer A. O., hetwelk geheel is verbrand. Uit Veenhuizen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De vóór eenigen tijd genomen proeven met de van pilow vervaardigde kjeeding voor de verpleegden in de rijks- weikinrichtingen, hebben uitnemend voldaan. Het is gebleken dat het verstrekken van die kleeding ook uit een geldelijk oogpunt de voorkeur verdient boven die van de stof, welke tot nu toe wordt gebruikt. Dientengevolge is door den minister van justitie in beginsel vastgesteld, dat voor het vervolg voor de mauuelijke verpleegden de boveukleeding door die vau pilow zal wor den vervangen en aan de vrouwelijke ver pleegden weder, evenals vroeger, eene boven- kleediug van zwart voerlaken zal worden verstrektdaar pilow hiertoe minder ge schikt is. De luchtreiziger L'Hoste, gisteren namiddag te 4^ uur opgestegen te Breda, is te 6j uur behouden gedaald te Zeist, op het landgoed van den baron Van Voorst tot Voorst, door wien hij met de meeste voorkomendheid is behandeld. Onder Rosmalen zijn Zaterdagmiddag 2 menschen en 6 beesten door den bliksem gedood. BELUI K. Mevrouw Beernaert, de echtgenoote van den eersten minister, cn diens zuster zijn Maandag te Brugge, bij de feesten, zoodanig in 't gedrang geweestdat zij nog lijdende zijn. Wonder mag 't heeten dat die beide dames er zoo afgekomen zijn want het gedrang was zoo hevig dat aan mevrouw Beeruaerts vingers de ringen waren platgedrukt, terwijl de heer Beernaert, die vau zijne familie was afgedrongen, niet al leen deze, maar in de vreeselijke drukte bovendien zijn overjas kwijtraakte. De rust is ie Ostende geheel hersteld. Zaterdag zijn er weder enkele schuiten in zee gegaan, en Zaterdagavond werden de visschers, die bij de onregeldheden in voor- loopige hechtenis genomen waren, van Brugge reeds weder teruggewacht. Het gemeente bestuur heeft bij het parket pogingen aan gewend om hunne invrijheidstelling te ver krijgen, en daarin werd toegestemd onder voorbehoud, dat de instructie der strafzaak hunne tegenwoordigheid niet meer ver- eischte. Zaterdagochtend vroeg kwamen twee Fransche vischsloepen aan de kade, wier schippers, zoodra zij de droevige voorvallen der vorige dagen vernomen hadden, hunne nationale vlag halfstok deden hijschen, wat den Belgischen visschers ondubbelzinnige blijken van ingenomenheid ontlokte. De door de Fransche schuiten aangevoerde visch werd aan den afslag gebracht en, zonder eenigen tegenstand van den kant der Bel gische visschers, verkocht. Blijkens een telegram uit Ostende aan de Indépendance is er Zaterdag aan boord van de mailboot le Parlement, tusschen Dover en Ostende, een belangrijke postdief- stal gepleegd, daar een aantal met zilveren munt gevulde zakken vermist worden. Een terstond geopend onderzoek heeft nog tot geeue ontdekking der daders geleid. a De Belgische postbooten", zegt de Indé pendance terecht, hebben tegenwoordig geen geluk". EHICi£LANU. Uit Londen wordt geschreven, dat het bericht in de Kölnitche Zeitungals zou de reden voor de grieven der visschers van Ostende vooral daarin bestaan, dat de En- gelsche visschers geen invoerrechten in België en de Belgische visschers wel invoer rechten in Engeland betalen, onjuist is. Ook in Engeland wordt geen belasting van visch geheven, dit was juist onlangs de oorzaak van onlusten te Ramsgate, daar de Engelsche visschers den Franschen het landen wi.de beletten. Maar de Engelschen hebben in de laatste tijden buitengewoon veel visch op de Belgische markt gebracht en daardoor de prijzen doen dalen. De Engelschen gaan gaarne naar Ostende, omdat ook de soorten die op de Engelsche markten afral heeten daar nog verkocht kunnen worden; de Os- tenders nu beschouwen hun eigen markt als hun monopolie en dulden daar liever geen mededingers. Een deputatie van leden van het la gerhuis zal in het begin van October naar de Vereenigde Staten vertrekken, om aan den president van het congres een vertoog te overhandigen, waarin het beslissen door middel van scheidsrechters bepleit wordt van van alle geschillen tusschen de beide landen, die niet door de diplomatie kunnen worden uit den weg geruimd. Het stuk is getee- kend door ongeveer 200 leden van het la gerhuis. Vijf werklieden-afgevaardigden be- hooren tot de deputatie, o. a. Burt. Te Glasgow is een brutale diefstal ge pleegd in de filiaal der British Linen Bank. Vier vreemdelingen, naar men vermoedt Duitschers, kwamen binnen en vroegen den directeur te spreken. Er waren slechts twee beambten op het kantoor en terwijl een der bezoekers den eenen aan den praat hield, en twee anderen den tweeden klerk lastig vielen met allerlei vragen om inlichtingen over geld, dat zij wilden wisselensnuffelde de vierde overal rond, stak gauw voor ruim d? 800 aan bankpapier in den zak en kui erde doodbedaard weg. Eeu voor eeu ver dwenen nu ook de drie anderen en reden met een cab weg. De politie is terstond gewaarschuwd, maar heeft het spoor der dieven nog niet kunnen vinden. Lord Daneraille, een Iersch Pair, die in Januari 11. door een jongen vos gebeten was, had zich, evenals zijn koetsier, die in hetzelfde geval verkeerde, onder behandeling van den heer Pasteur begeven. Lord Dane raille was tot verleden week volkomen wel. Thans hebben zich echter plotseling hevige verschijnselen van watervrees bij hem geopen baard. FUASIHIIM K. Het bericht van een der avondbladen, betreffende de terugroeping van den heer Bihourd, den resident-generaal in Tonkin, wordt door de Agence Uavat ten stelligste tegengesproken. De duizende personen, die Donderdag in den zeer vroegen ochtend voor de gevan genis la Roquette, te Parijs waren samen gestroomd, in de verwachting dat demoor denaar Pranzini de doodstraf zou ondergaan, hebben zich dien dag even schandelijk ge dragen als de twee vorige dagen. Verschei dene der tumultmakers werden in hechtenis genomen, en niet dan met veel moeite ge lukte het der politie de volkshoop uiteen te jagen. Met verschrikkelijk gebrul gaven die lieden, allen uit de heffe des volks hunne teleurstelling te kennen. Waarom het von nis niet voltrokken werd is niet bekend. Volgens gerucht zou de president der repu bliek een telegram ontvangen hebbenwaarin uitstel der executie gevraagd wordt, dewijl de afzender belangrijke onthullingen in deze zaak heeft te doen. De hoogleeraar Chevreul, dien de zonen der Parijsche Alma mater den eere naam hebben gegeven van ,den deken der studenten'' treedt aanstaanden Woensdag zijn 102 jaar in. De schouwburg te Angers, de geboorteplaats van Chevreul, zal te dezer gelegenheid eene buitengewone voorstelling gevenwaaitoe verscheidene kunstenaars van het The&tre Franpais zullen medewerken. Chevreul verkeert nog steeds in een voor- treffelijken gezondheidstoestand en woont ge regeld de zittingen bij van de academie van wetenschappen en van de maatschappij van landbouw, van welke hij president is. Vrijdag liepen eenige honderden werk lieden te Roubaix de straten af met eene roode banier, onder bet zingen der Car magnole en roependef Dood aan de patroonBl Verdeeling van het kapitaal!" Anarchistische biljetten waren op de muren der straten aangeslagen, om de werk lieden aan te zetten tot opstand. Eenige dagen geleden hebben 7 ge vangenen uit het huis van bewaring te Ni- mes trachten te breken. Met ijzeren stijlen van hun kribben be proefden zij een gat in den muur hunner cellen te maken welke 65 centimeter dik is. Een waker ontdekte echter de poging en de boeven moesten van hun snoepreisje af zien. SPANJE. De geruchten, welke verspreid zijn betreffende eene ministerieele crisiszijn on gegrond. In den Vrijdag gehouden ministerraad las de minister van koloniën eenige telegrammen voor van den gouverneur van Cuba, waarin werd gemeld, dat met kracht is opgetreden tegen de ambtenarendie zich aan oneerlijk heid schuldig maakten. Velen van hen zijn reeds in hechtenis genomen. ITALIË II Caption Fracatta zegt dat het aan wijlen den minister-president Depretis toe geschreven testament valsch is. Dit geschrift zou in strijd zijn met het wetboek en een man als Depretis, zegt het blad, aou dit hebben geweten. De Popoio Romano zegtdat de candidatuur van den Russischen generaal Ehrenroth voor Bulgarije als opgegeven kan beschouwd worden nog vóórdat zij bepaal delijk gesteld is. De Porte wil haar niet aan de mogendheden voorstellen, omdat zij toch niet de goedkeuring zou verwerven. Generaal Ehrenroth zou te Sofia eenvoudig de stedehouder van den Czaar zijn, en dan kan evengoed de inljjving bij Rusland afge kondigd wqrden. Pe Fracatta daarentegen beweert, dat de meeste mogendheden zich nog niet tegen de benoeming van Ehrenroth verklaard hebben»

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2