BUITENLANDSCHE BERICHTEN Onder de landloopers, die gisteren te Amsterdam terechtstonden, was er een, die van 1836 af, alzoo meer dan 50 jaren, in de kolonie had doorgebracht. De man is nu weer voor drie jaar geborgen. Eergisteravond, omstreeks 11 uur, had onder de voorstelling van het Theatre Van Lier in de Amstelstraat achter op bet too- neel, bij de kleedkamers, eene gasontploffing plaats. Een der beambten voorkwam door onmiddellijk de gaskraan op het tooneel af te sluiten, alle oDgelukken. De paniek zou zeer gering geweest zijn, als de muzikanten zich kalmer hadden gedragen. Doch deze namen, terstond na het hooren van den knal, met hun instrumenten met veel be weging den wijk. Hierdoor verlieten bijna allen de zaal en was bet den inspecteur van politie die tot kalmte maaode en tot blijven zitten aanried, daar er geen gevaar was, onmogelijk stand te houden; hij werd weg gedrongen. In een minimum van tijd (dank zij de thans zeer doelmatig gebleken outvluchtings- toestellen buiten het genoemd théatre aan wezig) kon het publiek het gebouw verlaten. Alleen de ladders, van het balkon tot de straat, ontbraken in het angstig oogenblik. Het geval heeft geen enkel ongeluk ver oorzaakt, het gaf slechts aanleiding tot en- kelijke grappige voorvallen; artisten werden van hun stoelen gedrongeneen kleedster in een kostuumkist geworpen. Na een korte pooze was de schouwburg weder gevuld en werd de voorstelling ten einde gebracht. Bedaardheid in dergelijke gevallen zij den kalmen Nederlanders aanbevolen. (D. v. N.) Eergisternamiddag zijn van trein 24, gaande van Haarlem naar Amsterdam, op de hoogte van het Bipperdapark twee coupé raampjes met steenen ingeworpen zonder dat echter iemand geraakt werd. De daders zijn onbekend. De feesten in de Beemster ter herden king van de droogmaking van het meer voor 275 jaar zijn bijzonder goed gesslaagd. Vooral het schoolfeest aau 800 kinderen aangeboden en de gecostumeeerde optocht (bezoek van prins Maurits aan de Beemster) voldeden zeer. Een timmerman, die te Volendam een woning bouwt, keek eergisterenmorgen vreemd op, toen hij zag, dat een stuk muur in den nacht was afgebroken. Later bleek, dat het gedaan was door iemand, die krankzinnig was geworden. Hij wordt naar een gesticht gezonden. Reeds vroeger is hij nog eens daar verpleegd. Hij had toen zijne woning in brand gestoken. Eene vrouw te Utrecht, handelende in petroleum, geraakte Woensdagavond in branddoordien zij met haren boezelaar die van petroleum doortrokken was, het glas vaD de brandende lamp wilde nemen. Oogen- blikkelijk stond zij in lichte laaie vlam. Hevig outsteld, ijlde zij de straat op, alwaar een voorbijganger haar de kleederen van het lichaam rukte en de vlammen verder dooi eenige emmers water doofde. Zij heeft ver schillende brandwonden bekomen. Te Utrecht is Woensdagavond een zeventienjarige jongen gebeten door een groo- ten hond, die voor een pakhuis aan een ketting vastlag. De jongen werd op vijf plaatsen in het aangezicht gebeten en viel bewusteloos Deder. Hij werd aan het politie bureau voorloopig behandeld en daarna naar het ziekenhuis overgebracht. Eene weduwe in de buurtschap Zen- deren, onder de gemeente Bome, viel Woens dag, terwijl zij in de schuur eenige werk zaamheden wilde verrichten, van eene ladder, met het gevolg dat zij eenige ureD later aan eene hersenschudding overleed. Een ingezetene van Wildervank had dezer dagen een aardig buitenkansje. Hij kreeg nl. een aangeteekenden brief, met een ingesloten waarde van f 24. De afzender was.... iemand, die vroeger met hem, in zijne kwaliteit als molenaarsknecht meer malen had meegereden" zoo luidde de onderteekening en thans in Indië vertoeft. Een dankbaar hart had zeker den „onbe- bekende" aangespoordden ouden molenaars knecht eens te herdenken. Het fraai gelegen buitenverblijf Ma Retraite te Oosterbeek is aaDgekocht door eene vleeschhouwerij-maatschappij. Uit Roermond wordt gemeldEen zwerm van vele millioenen muggen hangt reeds sedert een paar uur om het groote Christoffelbeeld, dat den top van onze kathe draal inneemt. Door bet heen en weer zwermen waren velen van meening, dat de toren in brand stond, en eerst toen een brandmeester de oorzaak had ontdekt was men gerust. ■t- Ei m ana mm MM jeq BELG1E. De Indépendanee Beige spreekt ten stelligste het gerucht tegen, dat generaal Brialmont ontslag gevraagd en gekregen zou hebben als chef van den generalen staf. „Dit bericht is verzonnen", zegt het blad; „generaal Brialmont blijft chef van den staf en van het genie-corps." Omtrent de onlusten te Ostende, waar van wij gisteren in den breede hebben mel ding gemaakt, lezen wij nog het volgende: In den loop van jl. Woensdagavond is alles kalm gebleven; een cordon troepen bewaakt de kadeD. Twee escadrons jagers te paard waren van Brugge aangekomen ter voorkoming van mogelijke ernstige gebeur tenissen, doch de opgewondenheid was zoo groot niet meer; vooral de vrouwen waren sedert de komst der troepen veel rustiger. Het is te hopendat de orde weldra her steld zal zijn, en dat de ernstige feiten, welke hebben plaats gehad, zich niet meer zullen voordoen De nacht van Woensdag op Donderdag is kalm geweest. Troepen doorkruisten de stad, en geen enkel ongeval heeft zich voor gedaan. Eeu visscher is aau zijne wouden overle den. Met uog twee overledenen beloopt het getal slachtoffers vijf. Ook Donderdagmorgen bewaakten de troe pen de kaden. Men zeide, dat de Engel- sche booten baar visch zullen aan wal bren gen onder de bescherming der troepen. Een correspondent van de Gaielle van Brussel, te Antwerpen, zendt aan dat blad een bericht, dat wij onder alle voorbehoud overnemen „Men bericht mij, zegt die correspondent, dat de regeering te Berlijn op het punt staat om te Dalheim, het grensstation, zes en twintig nood-spoorweglijnen aau te leggen, die ieder op zichzelf op de lijn van den Grand Centraal van Gladbach naar Antwer pen uitloopen, en een trein met 1500 man schappen daarop kunnen brengen. Ook zullen daar instellingen voor de in lading van cavalerie worden aangebracht, alsmede eeD reservoir om de locomotieven van water te voorzien. Het geheele werk zal 1,200,000 mark kosten. De Duitsche generale staf, die te Keulen, Dusseldorf, Aken enz. 300,000 man beeft gecouceutreerdhoopt door die instelling in een uur tijd 50,000 soldaten in Roermond te kunnen werpen, om de Maasbrug, welke van eene mijn is voorzien, te bezetten, ten einde de Hollanders te beletten deze te doen springen. Zoodra Duitschland aan Frankrijk den oor log verklaart, zd het 't bevel geven door Limburg te. trekken, waarin de Hollandsche troepen zich dan zullen verwijderen en in 24 uren tijds bevinden zich zonder tegen stand 150,000 man onder de muren van Antwerpen. Maar hier geloof ik, dat men zich verrekent; of men zou moeten veron derstellen, dat Diest geen kanonschot loste en het garnizoen van Hasselt niets deed om de spoorweglijn onbruikbaar te maken. Zeker is dat de werken, waarvan ik u hier spreek, zullen worden uitgevoerd." EXGELANV. Sir James Fergusson deelde in het lagerhuis mede, dat Oostenrijk, Duitschland, Nederland, Italië, SpaDje en Denemarken de uitnoodiging tot bijwoning der conferen tie over de suikerpremiën onvoorwaardelijk hebben aangenomen. België trad insgelijks toe, doch staat op het recht van raffineering in Entrepot. Frankrijk, RuslaDd, Brazilië, Portugal, Zweden en Noorwegen hebben niet geantwoord. De regeeriDg der Vereeoigde Staten van Noord-Amerika kan zich vddr de bijeenkomst van het congres niet verkla ren, maar heeft niets tegen het houden der conferentie, zonder dat hare toestemming wordt afgewacht. Baron H. De Worms verklaarde dat bet Noordzee-eskader tot bescherming der vis- schers zal vermeerderd worden tot vijf stoom schepen en vier zeilkruisers. Het debat over Gladstone's voorstel be treffende de Nationale Liga in Ierland is daarop voortgezet. Nadat een debat (dat twee dagen geduurd heeft) werd het voorstel met 272 tegen 194 stemmen verworpen. Over de ongeregeldheden te Ostende tusschen Engelsche en Belgische visschers is de regeeriDg in het lagerhuis geïnterpel leerd. De minister Fergusson verklaarde, dat de consulaire rapporten de door de dag bladen medegedeelde feiten bevestigen. De minister van buitenlandsche zaken in België had verklaard, dat alle noodige maatregelen zouden worden genomen om de herhaling van dergelijke ongeregeldheden te voorkomen en om de Engelsche visschers in hun be «3 «V» EU .4R- fES TSP» drijf te beschermen. De beleedigde partij kau bij civiele actie schadevergoeding vra gen. De minister voegde er bij, dat in de Engelsche haveDs geenerlei invoerrecht op de visch geheven wordtwel heft meu hier en daar havenrechtenmaar dit geschiedt zoowel van Engelsche als van vreemde vaar tuigen. De Loudensche groote bladen wijzen er ook op, dat nergens in Engeland invoer rechten van de visch geheven worden. The Time» onderstelt, dat de visschers worden aangestookt door personeu die achter de schermen zitten en het werktuig zijn in han den van eene of andere partij of van eene handels-speculatie. The Daily Neto» zegt dat de grieven waar over men zich beklaagt, langs diplomatieken weg behooren behandeld te worden. D. v. Z. H. en 'e Gr.) Maandag is te Londen zekere Holmes, eeu wever van beroep, op heelerdaad betrapt op het maken van valsche munt. Hij had 110 valsche stukken van 21 shilling en 117 stukken van 2 shilling bij zich. De persen, waarin hij het valsche geld Btem- pelde, ziju in beslag genomen. In de vermiste boot der „City of Montreal", die thans te Falmouth is aange komen, waren 16 personen. Drie hunner sprongen dadelijk over boord, toen zij een der reddingsbooten passeerden en werdeu daarin opgenomen. De boot met de 18 overigen dreef af en had het met de onstui mige zeeën zwaar te verantwoorden. Provi- siën hadden zij genoeg aan boord, maar weinig water, zoodat zij spoedig bij de heer- schende hitte ondragelijke dorst leden. Vier dagen en nachten dobberden zij rond, eer zij een schip ontdekten, doch hun seinen werd door den stoomer niet opgemerkt. Een dag later meemden zij een andere boot te ontwaren, maar toen zij naderbij kwamen, bleek het de nog brandende „City of Mon treal" te zijn. Spoedig daarna werden zij door de „Mathilde" opgemerkt en door haar aau boord genomen. In de vergadering van de armenver zorgers van Ballymenain Ierlandverscheen Zaterdag 11. zekere Robert Davisonzeventig jaar oud, en verzocht hun hem eene vrouw te bezorgen. Men besloot den directeur van het werkhuis te verzoeken, hem in het werk huis rond te leiden eu hem al de daar aan wezige huwbare vrouwen en meisjes te laten zien of hij bet soms ook met de eene van die omtrent de zaak eens kon worden. Het bezoek verwekte groote vroolijkheid in het werkhuis, maar had niet het gewenschte ge volg. Hij moest erkennen, dat de daar aan wezige vrouwen en meisjes niets gedaan hadden dan een loopje met hem nemen. De voorzitter gaf hem daarop plechtig te kennen wat reeds terstond had kunnen geschieden dat de vergadering zich niet geroepen achtte, aan hen, die eene vrouw begeerden, er eene te verschaffen, FBAXHRIJ H. Onlangs had de president der republiek aan een soldaat die een luitenant vermoord had, gratie verleend. De vader van dezen laatste heeft den heer Grévy deze gratie- verleeniug hoogst kwalijk genomen. In een schrijven aan den president zegt de vader: „Het zij mij geoorloofd nogmaals luide te protesteeren tegen het recht van gratie, dat de constitutie u geschonken heeft. Dit recht, dat u boven de wet plaatst en u veroorlooft de arresten der justitie te ver breken, is overdreven en verschrikkelijk. Naar mijne meeuing is het onzedelijk, want het kwetst het openbaar bewustzijn en somtijds maakt ge er een al te gemakkelijk gebruik van." De keizer van Anam en de koning der Hovas zullen aan de Parijsehe wereld tentoonstelling deelnemen. Dat is althans een troost, als Rusland, Engeland en Duitschland niet meedoen. Uit Beauvais wordt gemeld, dat de werkstakers in de ijzerfabriek te Montataire eene vergadering hebben gehouden en met 455 stemmen tegen 132 besloten hebben de arbeidstaking voort te zetten, indien aan hunne eischeD niet voldaan wordt. De te Toulouse verschijnende imperi alistische Souverainetd du Peuple behelst een door haren hoofdredacteur geteekend heftig artikel tegen Paul De Cassagnac. De schrij ver legt hem ten laste, dat bij front maakt naar het Orleanisme en zich te goed doet aan de met goud gevulde ruif der Orleansen, nu de imperialistische kas ledig is. SFAKJE. Het heeft de aandacht getrokkendat toen de koningin-regentes op hare reis naar San Sebastian, te Hernani kwam, zij aldaar opgewacht werd door den markies De Val- despinca, die als Carlistisch generaal in 1872 gedurende den burgeroorlog Bilbao verdedigd heeft tegen de regeeringstroepen. Een der ministerieele bladen te Madrid meent nu te weten, dat er onder de aan hangers van don Carlos eene ommekeer op til is en dat deze den pretendent deo raad gevende bestaande regeering te erkennen. Ruiz Zorillahet hoofd der Spaansche revolutionairenheeft in La Epoca een po- litieken brief geschreven, uit welks inhoud het blad afleidtdat de beer Zorilla overhelt tot eene minder actieve gedragslijn. ITALIË. In het nieuwe strafwetboekdat de minister van justitie, de heer Zanardelli, in gereedheid heeft gebracht, komt de dood straf niet voor. Een personentreiu van Napels naar Rome is bij Caserta op een goederentrein van Foggia komende geloopen. Bij de bot sing werden 20 reizigers gewond. De stoker van den goederentrein werd zwaar gewond en de machinist van denzelfden trein werd in hechtenis genomen wegens zorgeloosheid, waaraan het ongeluk wordt toegeschreven. DD1T8CHLAA D. De Reichuameiger deelt mede, dat de genezing des keizers goed vordert. Ge durende de laatste dagen reed de keizer dagelijks uit. De krachten nemen toe eu de gewone bezigheden worden weer verricht. De koningin is met prins en prinses Hendrik van Battenberg en de prinsessen van Hessen naar Balmoral, in de Schotscbe Hooglanden, vertrokken. RlliLAltD. De Czaar van Rusland is gisteren middag met zijne gemalin te Kopenhagen aangekomen en onmiddellijk doorgereisd naar Fredensborg. AFRIKA. De Folkutem meldtKeizerin Eugenie zal, naar bericht wordt, Zuid-Afrika bin nenkort weer een bezoek brengen. Men zegt, dat er thans communicaties gewisseld wor den tusschen haar en eenige Natalsclie ambtenaren. De ongelukkige Afrikareiziger Bove, die, door tegenspoed moedeloos geworden, zich dezer dagen het leven benamwordt zelfs in zijn graf niet met rust gelaten. Ken testament, waarbij hij ziju vermogen aan zijn weduwe en aan de dochter van deze vermaakt had, wordt aangevochten door ziju ouders, wier advocaat beweerd, dat Bove, toen hij het testament schreef, aan krankzinnigheid leed. De weduwe bezit echter stukken, waar mede zij elke poging om haar te berooven verijdelen zal. PER TELEGRAAF. ROME, 25 Aug. De Onervatore Romano meldt officieel, dat de beer Aristide-Rinaldini, auditeur der nuntiatuur te Brussel, tot pause lijk internuntius te 's Gravenhage is benoemd. ZANZIBAR, 27 Aug. Boden, die hier uit Aganda zijn aangekomen, meldden dat Emin-Pacha volgens de laatste daar ontvan gen berichten welvarend is en zijn positie blijft handhaven. LAATSTE BERICHTE*. De heer Van Wesenhagen ontraadt de verkiezing van den heer Smidt, te Win schoten, in het belang van Suriname, dat door het heengaan van zijn tegenwoordigen gouverneur zeer zwaar zou worden getroffen. Door de katholieke kiesvereeniging te Boksmeer zijn de heeren mr. L. Haffmans en mr. J. Clercx weder candidaat gesteld. Door de anti-revolutionaire kiesver eeniging te Stadskanaal zijn tot candidaten voor 't district Winschoten geproclameerd de heeren jh. O. Van Swinderen te Gronin gen en J. Nederhoed te Middelstum. In de gisteren gehouden vergadering der R. K. kiesvereeniging „Recht voor Al- leu", te Nijmegen, zijn de leden der ont bonden tweede kamer, de heeren A. E. Reuther en mr. J. Kolkman, wederom tot candidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer geproclameerd. De Tielsche kiesver. „Nederland en Oranje" stelde tot candidaten voor het lid maatschap van de tweede kamer, de aftre dende leden, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland en F. W. J. Van Aylva baron van Pallandt. Door de katholieke kiesvereeniging „De Grondwet", te Schiedam, zijn in haar gisteren middag gehouden vergadering tot candidaten gesteld de heeren mr. B. M. Bablmannmr. W. H. Jansen, J. J. G. Nolet en J. P. Th. Van Nunen. In het hoofdkiesdistrict Middelburg worden door de Katholieken de twee van anti revolutionaire zijde gestelde candidaten, namelijk de hh. mr. C. Lucasse, advocaat te Middelburg en Th. Heemskerk gesteund.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2