NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e e Courant verso hi jut dadelijks* behalve op 'L on- en Feestdagen. A D V E B T E i T I Uitgevers: Gebroeders Muré. A80?JS8EüEiï: Maandag 29 Augustus 1887. 202. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. ourant Van 1regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepiuakerssteeg 0. Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs per ftluiuuier 10 Cent. 201» Jaargang. «TADSKIEVWI. In de gister alhier gehouden ver gadering van de centrale R. K. kiesver- eeniging zijn tot candidaten voor de aan staande verkiezing voor leden van de tweede kamer gekozen de heereuJ. P. Sineele, aftredend lid en J. P. Th. Van Nunen, Oost-Indisch ambtenaar, te Amsterdam. In de afgeloopen week is alhier 1 geval van typhus abdominalis met doode- lijken afloop voorgekomen. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 38 tot 72 volwassen personen en van 11 tot 16 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 721 zwembaden door heeren en 47 door dames. De temperatuur van het water was 20" Celcius. We verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie waarbij bekend wordt gemaakt, dat Zomerzorg den avond van Woensdag 31 Augustus a. s. voor het publiek gesloten zal zijn. Zooals we vroeger reeds gemeld hebben, zal het corps officieren der dd. Schutterij alhier, dien avond aldaar een concert en bal aan genoodigden aanbieden. Men schrijft ons van den 26sten. De zomer van 1887 is buitengewoon droog; hij overtreft menige» voorganger en laat dien van 1868 in de schaduw. Reeds in Mei verdreef de noordenwind iedere week, die regen deed verwachtenen kwam er later eens een regenvlaag, te weinig om vracht te dragen, dan was het alweer de noorden wind, die de lucht schoon veegde. Wonder lijk hierbij dat weerprofeeten op grond van waarnemingen uit almanakken juist voor dit jaar reeds vroegtijdig een natten zomer voor speld hadden; iets wat zeker veel minder ge- wenscht is dan aanhoudende droogte want een heijaar is geen schreijaar. Maar er zijn uitersten en dat ondervindt nu menigeen, die zich reeds lang met dat gezegde ge troost heeft. De droogte toch houdt te lang aanbijgevolg begint zij op vele plaatsen te nijpen. Slecht toch is het reeds zoovele weken met de verschroeide weilanden gesteld waar bijna geen grasspriet meer te vinden is en het vee van honger zou omko men, werd het niet met brood, zemelen en hooi gevoed. Op vele plaatsen is daarbij volslagen gebrek aan water ontstaan bij de uitgedroogde slooten. Geen wonder dat de melkopbrengst zeer verminderdhet botergehalte niet zoo geurig, de karnemelk onsmakelijk is, omdat het ware voedsel, sappig gras, voor het vee ontbreekt. Wat den veehandel betreft, ook deze kwijnt; en wat den hooibouw aangaat, de berg is maar middelmatig gevuld, met geen voor uitzicht ergens op nahooi. Komt er regen dan is de eenige hoop die den boer nog overblijft dat het vee lang zal kunnen grazen, zooals in jaren van groote droogte meerma len het geval was. Het vooruitzicht op den graanoogst is minder ontmoedigend en de zekerheid die men heeft omtrent den oogst van sommige soorten is zelfs niet ongunstig. Van de aardappelen wordt een klein beschot gerooid, maar de knol is bloemig. Meer dan de helft der boomvruchten is bij gebrek aan vocht afgevallenwat er voor den pluk overblijft is half volwassen. Voor de teelt van bloemkool was het weer nadeelig; ook de worm knaagt in de peen en de emelt vernielt de uitgepote andijvie, die zonder vocht mislukt. Daarentegen is er als gevolg van den warmendrogen zomer een over vloed van komkommers en augurken, ook van malsche snijboonen, en wordt er eene menigte meloenen gesueden, die zeer geurig en bijzonder groot van stuk zijn. Het dor- jchen van erwten en boonen zal dit jaar niet tegenvallen. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg, op Dinsdag 30 Aug., des avonds te zeven uren onder directie van den heer J. H. Völlmar. 1ste afd. N°. 1. Marsch uit Andran's „Le coenr et la main", Völlmar; 2. Ouverture ,11 Domino nero", Rossi; 3. Fantaisie uit „La Traviata", opera van Verdi, Lemaire; 4. „Jünglings Wals", We gener; 5. „Uu jour d'été en Norwege", fan taisie op motiven van B. Willmers, Buijs- sens. 2de afd.: N°. 6. Sonate pathé- tique", v. Beethoven; 7. „La Parisienne", Concert Polka, Dunkier; 8. Choral (Wachet auf, ruft uns die Stimme) Recit. u. Aria (Gott sei mir gniidig) uit het Oratorium „Paulus"Mendelssohn; 9. Fantaisie uit Bizet's „Carmen", Völlmar; 10. „La Mes- sagère", Polka, Kral. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. zijn de kapt. ter zee G. Kruys en D. J. Weys benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Sept. 1887, de kol. der art. K. L. Van der iiöydea en de ditig. oil v. gez. 1ste kl. van het pers. van den geneesk. dienst der land macht dr. M. Q. Van Pelt, beiden op non activiteit, op hunne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen, voor ieder hunner bepaald op f 2100's jaars. Met machtiging des konings is de heer Poustochkine erkend en toegelaten als vice- consul van Busland te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 1 Sept. 1887 tot en met 31 Dec. 1888 benoemd tot adsistent voor de scheikunde aan de Polytechnische school te Delft, A. P. Van der Kolf, te Rot terdam. Door den minister van koloniën zijn de heeren mrs. F. A. Versteegh, G. H. C. Hultman, J. A. Ament en J. Barlagen Bus- semaker, ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Verkiezingen. De heer Canter Visscher heeft volgens het Vad. later besloten, zijne candidatuur voor de tweede kamer te handhaven. De kath. kiesvereeniging Recht voor Allen te Utrecht heeft de candidatuur gesteld van de hh. J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye en mr. A. baron Mackay. Door de R. K. centrale kiesvereeniging Recht voor Allen in het hoofdkiesdistrict Zutfen, zijn tot candidaten geproclameerd: de hh. J. B. Deriks te Winterswijk en mr. W. G. baron Brantzen van de Zijp. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van leden der tweede kamer van de staten-generaal, in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Alkmaar, Mid delburg, Goes en Zierikzee, op 1 September 1887 ingeleverd, zullen worden geopend op 3 September 1887 en, in geval van her stemming, die op 14 September 1887 in te leveren, zullen worden geopend op 16 Sep tember 1887. Gister werd, in eene der zalen van het universiteitsgebouw te Amsterdam, ge opend de Nederlandsch-Vaticaausche tentoon stelling. Op 1 Jannari a. s. zal in het Pau selijk paleis eene tentoonstelling gehouden worden van geschenken van de Katholieken van de geheele wereld, ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Leo XIII. Van die tentoonstelling zal het nu in Amsterdam tentoongestelde, deel uit maken. Te ruim 11 uren werd de bijeenkomst geopend door den heer dr. Andries Jansen, secretaris van het hoofdcomité. Voor Nederland hadden de aartsbisschoppen en de bisschoppen een comité gesticht, waarin elk der 5 bisdommen vertegenwoordigd was. Aangezien geen der bisschoppen tegenwoor dig kon zijn werd de tentoonstelling geopend door monseigneur J. F. Vregt, vicaris-gene raal van het bisdom van Haarlem. Voor het dagelijkse!) bestuur van Am sterdam was aanwezig de heer mr. B. H. M. Driessen, wethouder aldaar, die het woord van dank voor de beschikbaarstelling der localen door het gemeentebestuur door den heer Vregt gesproken, in ontvangst nam. De catalogus bevat ruim honderd nummers. Naar wij vernemen, zal over eenige weken een huwelijk gesloten worden, waarbij twee bekende geslachten uit Nederland en België betrokken zijn, jonkheer Diederik Van den Berch van Heemstede zal namelijk in het huwelijk treden met de gravin Adrienne Du Lanuoy, van Brussel. De uit Gelderland herkomstige familie Van den Berch, die gedurende vier eeuwen burgemeesters en schepenen der stad Nij megen onder haar voorvaderen telde, heeft o. a. de eer, vermaagschapt te zijn geweest met den gelukzaligen Petrus Canisius, eer sten provinciaal der Sociëteit van Jezus in Duitschland. De familie De Lannoy draagt een dier oud-adellijke historische namen, waarop België nog in zeer klein getal bogen mag. Zij telt zestien ridders van het Gul den Vlies in haar geslachtsboom en is ver want aan Arenberg, de Mérode, d'Ursel, Croy en Beaufort-Spontin. In België en Oosten rijk bezit zij aanzienlijke goederen. (Tijd.) De toestand van den heer W. v. Zuylen is vooruitgaande. Volstrekte rust en kalmte zijn echter voor langen tijd onontbeerlijk voor den lijder, die zich aan een streng dieet moet houden. Sedert 1868 herinnert men zich niet de zee zoo kalm en rustig te hebben bijge woond als in de laatste dagen, maar vooral heden. Er was dan ook heel wat vertier voor den wal van gieken met rappe roeiers en pieizierbootjes, terwijl een prachtig plei- zierjacht van den heer Bunte, uit Amster dam, gisterenavond te 11 uur van IJmuiden aangekomende levendigheid nog vermeer derde. Zeer trok de aandacht een tocht van den heer De Bruyne, die als op zoet water een grooteu afstand in zee op waterschoe nen aflegde. Blijft 't weder zoo, dan verwacht men dat 't Zondag voor het Kurhaus van gieken en zeilbootjes zal krioelen. (Vad.) H. K. H. de hertogin-weduwe van Albany, die de gast is van HH. MM., zal a. s. Maandag Soestdijk verlaten en zich met hare kinderen naar Nieuwied begeven. De prins Von Wied met zijn drie zonen maakten gisterenavond een tochtje op zee met het pleizierbootje vau schipper Rog. De prins stuurde zelf. Dinsdag a. s. zal de luchtreiziger 1'Hoste met zijn ballon van 't terras van Seinpost opstijgen. De heer V. Carstens te Ulst, van ge boorte een Deen, en in Denemarken opge leid, heeft te Bergum eene lezing gehouden over de voeding van het vee en den in vloed daarvan op de zuivelbereiding, waarin hoogstbelangrijke wenken voorkomen. Onder de voedingsmiddelen, welke hij aanpreesbehoorden o. a. raapkoekenom als boter des winters neiging toont tot kor religheid, dit te verheipen en den smaak voller en krachtiger te maken; terwijl tarwe zemelen het mogelijk makenom de fijnste boter voort te brengen. In het landbouw jaar 18831884 zijn in Denemarken 130 millioen pond zemelen ingevoerd, vooral uit ons land, en wel in zeer groote hoeveelhe den uit de Zaanstreek. De ervaring leert, dat zij ook een goeden invloed uitoefenen op de boteropbrengst in vergelijking met de gerst, en ofschoon de oorzaak niet met ze kerheid is op te geven, gist men, dat de groote hoeveelheid phosphorzuur in de ze melen een zoodanigen invloed op de melk- klieren van de koe heeft. Even als in andere invoerlanden, be gint de Hollandsche sigaar in Australië een zeer goeden naam te krijgen en wordt zij door vele rookers boven de Havana gesteld. De voornaamste markt voor sigaren is Melbourne, waar jaarlijks circa 100,000 kilogr. aigaren worden ingevoerd ter waarde van bijna 2 millioen francs. De meest gewilde soorten zijn die wegende tusschen 10 en 15 Eng. ponden per mille, in den prijs van f 15 A f25. Het uitvoerrecht is 6 shilling per Eng. pond, doch men kan ook uit en trepot verkoopen. De Australische kleinhandelaar ziet in mooie etiketten niets als een overtollige luxe, zoodat de emballage eenvoudig en goedkoop kan zijn. (Ind. Mere.) In een koffiehuis te 's Gravenhage is eergisteren een brutale diefstal gepleegd. De houder van bet café had de gewoonte zijnen trommel met geld en geldswaardige papieren over dag in een kastje onder de toonbank te bergen. Terwijl hij afwezig was, is de trommel, inhoudende ongeveer f4000 aan effecten, bankpapier en specie, op onverklaarbare wijze verdwenen. De vermoedelijke bedrijver van den dief stal is een der bedienden, die reeds meer malen met de justitie in aanraking is ge weest. Hij had het gestoleue in eenen kof fer medegenomen en verborgen in eene wo ning aan den Z.W. Binnensingel, waar het door de politie te voorschijn is gehaald. De verdachte bevindt zich in arrest. Gisterenmiddag is de stoomtram van de Delft-Haagsche Tramweg-maatschappij op de hoogte der verffabriek tegen een tilbury aangereden. De man en vrouw, daarop ge zeten, vielen er uit, met het gevolg, dat de man aan den arm en de vrouw ernstig aan het hoofd verwond werden. Het rijtuig werd verbrijzeld. Op de bovenzalen der sociëteit de „Harmonie" (Doele) te Rotterdam zal van 3 September tot 2 October eene nationale tentoonstelling van ameublementen worden gehouden. De ingang voor de tentoonstelling is aan de Vestzijde. In de fabriek der heeren Penn Bau duin aan de Mijl, nabij Dordrecht, had gister ochtend om 6 uur een ongeval plaats, dat hoogst noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Een der werklieden, zekere A. M., die, als gewoonlijk, bezig was met het smeren der machine, welke de blaasbalgen enz. der smederij in beweging brengt, werd eensklaps door de machine gegrepen en eenige malen rondgeslingerd, totdat de kleeren hem totaal van het lichaam waren gereten, en de man werd nedergeworpen. Ofschoon M. op verschillende plaatsen ge wond werd, schijnt zijn toestand geen zorg te baren. (1). Cl.) Van 6 tot 12 September zullen door het muziekcorps der guides te Brussel mu ziekuitvoeringen op het Marktplein der voe dingstentoonstelling te Amsterdam worden gegeven.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1