Het laatste tafereel van de jongste, zoo uitnemend geslaagde turnersfeesten, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der S. en V. Vereeniging „'s Qraveuhage", werd gisterenavond afgespeeld in het hotel Maas- sen te's Hage, toen namelijk de verschillende feestcommissien en de regelingscommissie ontbonden werden. Tal van toasten werd bij deze gelegenheid uitgesproken en uit de woorden bleek ondub belzinnig met hoeveel genoegen men terug zag op de schoone dagen van einde Juli en begin Augustus. Eeu souper in bescheiden kring hield eenige heeren nog lang bijeen. (Tad.) Na afloop der muziekuitvoering in het bosch te 's Hage had eergisterenavond daar, bij eeu der tentjes, eene vechtpartij plaats tusschen twee „heeren", waarbij de eeu zijne tegenpartij een kwart oor afbeet. Eergisteren heeft tusschen Den Haag en Scheveningen in de nabijheid van het terrein der werkzaamheden aan het nieuwe kanaal eeu ernstige twist plaats gehad tus schen een ploegbaas en eenige personen, die op een door den eerste verboden terrein kwamen. Een hunner sloeg den man met eene flesch op het hoofd en in den hals, tengevolge waarvan eene hevige bloeding ontstond. De zaak is in handen der justitie. Gisterenmiddag heeft in de duinen te Scheveningen voorbij de villa Golfzicht een heibrand gewoed, welke zich over ongeveer 25 meter uitstrekte. Door de naastbij zijnde bewoners en wandelaars werd de brand gestuit. In de laatste dagen levert de zee te Scheveningen eenen zeer eigenaardigen aan blik op wegens de talrijke zwermen bruin- visschen, welke op verschillende uren van den dag dicht aan land voorbijtrekken. Te Delft i» in den ouderdom van ruim 74 jaar overleden de heer C. C. Cox, gep. kolonel der artillerie, ridder van den Nederl. Leeuw, van de Eikenkroon en van de Leopoldsorde en gerechtigd tot het dra gen van het Metalen Kruis. In eene eergisterenavond gehouden bijeenkomst der leden van de Rederijkers kamer „Tollens" te Delft werd door den president medegedeeld, dat bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan dier kamer op 4 Nov. a. s. door het bestuur het plan was ontworpen dal feest zoo iuisterlijk mogelijk te vieren door een 4-daagsch feest, be slaande in eene uitvoering der kamer, van een concert, tentoonstelling met tombola, kinderfeest en gemaskerd bal. Te Rockanje heeft een jongen van 9 jaar, toen hij een houtje doorhakte, zijn 7-jarig broertje twee vingers afgehakt. Gedurende de vijf drukste dagen van de Rotterdamsche kermisis aan bet station van den Hollandschen spoorweg te Schiedam te zamen 4816 plaatsbiljetten afgegeven. Het vorige jaar waren op de drukste da gen 3811 biljetten afgegeven. (&-C) Een matroos der bemanning van de „Ceram" dronk van een vocht, in de mee ning dat dit koffie was, waarvan het dezelfde kleur heeft. Het bleek echter een zeer scherp bijtend vocht te zijn. Hoewel de matroos spoedig genoeg zijne vergissing ontdekte, vreest men toch dat hij van het vocht heeft ingeslikt, zoodat zijn toestand dan niet zon der gevaar is. Hij is naar het militair hos pitaal te Rotterdam overgebracht. Te Maassluis heeft een varken elf levende biggen geworpen, waarvan twee welgevormd, drie zonder achterpooten en de Overige met abnormale achterpooten. Een der opvarenden van de schroef stoomboot „Zeeland", varende tusschen Am- sterdam-Vlissingende 26jarige J. v. d. V. een bravooppassende jonge man, is eergis terenmorgen tusschen Nieuwer-Amsiel en den Uithoorn overboord geslagen en verdronken. In het Grand Théatre in de Amstel- straat te Amsterdam ontstond gisterenavond te 11 uur achter op het tooneel eene gas ontploffing, waardoor onder het publiek eenige ontsteltenis werd veroorzaakt, doch welke geene ernstige gevolgen had. (Hbl.) Uit Tessel wordt aan de N. R. Cl. gemeldTwee rondreizende venters hebben door mooie praatjes eene vrouw voor f 40 weten op te lichten. Toen men de bedrie gers wilde aanhoudenbleek het dat zij met eeu visschersvaaituig, dat zij hadden afgehuurd, naar den vasten wal waren ver trokken. Een beschonken sigarenmaker, wonende in de Notenboomenlaan te Utrecht, kreeg het gisterenmiddag te kwaad met zijn schoon moeder, die met haar man tegen wekelijk- sche vergoeding een opkamertje bij hem be woont. Na eerst schoonmama zeer onzacht de deur te hebben uitgejaagd, volgde eenig huisraad, verder eenig nat waschgoed en eindelijk een kinderstoel, 't geen alles midden jn de Laan terechtkwam. Vervolgens trachtte de woestaard zijn schoonmama met een kin- der-kruiwagen te slaan. Zijn vrouw die onder het geroep „Hij vermoordt mijn moeder!" te hulp snelde, kreeg 't inet haar wederhelft zwaar te ver antwoorden en ging na afloop van 't gevecht zich met eenige buurvrouwen in een nabij- zijnde herberg wat opfrisschen, terwijl de sigarenmaker, zoo goed als hij kon, het zootje, alsmede een handvol weggeworpen centen zorgvuldig bijeenzocht en opborg. Eenigen tijd later heeft zich het tooneeltje herhaald. De eerste vrucht der Utrechtsche ver gadering van 16 Juli jl., door de meelfa brikanten bijeengeroepenis eeu verslag der Tilburgsche industrieelen over den toestand der nijverheid in hun midden en de maat regelen tot haar opbeuring te nemen. Dit verslag, door 94 firma's geteekend, komt tot de slotsom, dat de Tilburgsche productie verminderd is, en ten gevolge der hooge invoerrechten der omliggende tanden en tengevolge der algemeene malaise, die zijn ooispring vindt in de landbouwcrisis. De eerste oorzaak te doen ophouden, ligt bui ten het bereik der regeeriug; alleen kan Nederland, ineeneu zij, door op zijn beurt den pas aan deu vreemde af te snijden, dezen wellicht tot milder maatregelen te onzen opzichte stemmen. De tweede oor zaak althans grootendeelste doen ver dwijnen, ligt in de macht onzer regeering en volksvertegenwoordiging; doch daartoe is noodig, dat Nederland zijn handelspoli tiek wijzige. Ook meenen zij, dat wij het door wijziging onzer handelspolitiek in onze macht hebben, aan vele, tot dusver onvoldoend beschermde takken der textiel- en andere industrieën op vaderlandschen bodem het bestaan mogelijk te maken en compen satie te vinden voor de arbeidsvermindering der laatste jaren. Omtrent de daling van het loon van den Tilburgscheu werkmanwijzen de ondertee kenaars van het verslag op de vermeerdering van bevolking bij vermindering of niet voor uitgang per productie, hoewel die vermeer dering der Tilburgsche bevolking na 1879 percentsgewijs belangrijk minder sterk was dan gedurende bet voorafgaand tijdperk. Te Utrecht wordt, naar men meldt, bijzonder veel gedaan voor den a. s. jaardag van prinses Wilhelmiua. Behalve eeu bloe mententoonstelling in het Oranjepark (nog betrekkelijk kort geleden opgericht in de dicht bevolkte Oranje-wijk) met daaraan ver bonden kinderspelen, organiseert de „Ver eeniging tot veredeling van volksvermaken" eeu volksconcert in Tivoli, waaraan mede werking zal worden verleend door eene mu- ziekvereeniging en door de Utrechtsche Mannenvereeniging. Men schrijft nit Baarn: Hoewel de gezondheidstoestand van Z. M. zeer voldoende is, wordt toch het voorschrift van rust en kalmte stipt nagekomen, zoodat Z. M. dan ook Maandag niet gelijk verleden jaar aan het station was om den hertog van Saxen- Weimar te ontvangen. De koningin heeft den gast afgehaald. Gisterenmorgen had eene vrouw, die met den pleiziertrein van Amsterdam naar Zutfen ging, aan het station Apeldoorn het ongeluk met de vingers tusschen het por tier, dat dichtgeslagen werd, te geraken, waardoor deze nagenoeg werd verbrijzeld. Te Vreeswijk zal den 31en dezer, bij gelegenheid van het kinderfeest, voor de jongens eene vliegertentoonstelling en voor de meisjes een wedstrijd in het touwje- springen gehouden worden. Ook zullen de kinderen prinsesjes verjaardag vieren door al de behoeftigen in de gemeente in hunne feestvreugde te laten deelen. Zondagmorgen kwam eeu houtvlot, bemand met ongeveer een 2btal personen, de Waal afdrijven, waarop een eigen gerech tigde strafvoltrekking plaats had. Een der manschappen toch werd op de hoogte van Dodewaard eerst geducht afgeranseld en daarna in den feilen stroom geworpen. Men schoot reeds toe om hulp te bieden, doch het bleek dat de persoon in cpiaestie een goed zwemmer was, die spoedig den wal bereikte. Door welwillende lieden werd hem de gelegenheid gegeven zich te drogen en op te knappen, waarna hij te voet naar Rot terdam moest. Wat de oorzaak van deze vreemde strafoefening was, is niet bekend. Uit Dalfseu wordt van 24 Augustus gemeld: Heden werd van hier naar Zwolle overgebracht zekere M. H,, oud 26 jaren, boerenknecht, wonende te Emmen onder deze gemeente, beschuldigd van moordaan slag. Jl, Zondagavond zoude hij op vier personen een schot gelost hebbengelukkig zonder één te kwetsen. De daad schijnt aan eene mislukte vrijage te moeten worden toegeschreven. -r- Een en dertig zegge 31 bede laars stonden in de jongste zitting voor de «ca «om w:j twf - me" - rechtbank te Heerenveen terecht wegens bedelarij. Allen werden veroordeeld tot 3 jaren opzending naar Veenhuizen na het ein digen van 12 dagen hechtenis. De oudste der ongelukkige wezens was 76, de jongste 28 jaar. Véér eenige dagen werd uit Veen- wouden gemeld, dat in den nacht van 12 op 13 dezer is ingebroken in de herberg der wed. Kuperus, die te bed liggende, tusschen 2 en 3 uren zag, dat een man in de tapkamer met behulp van een lucifer alles nazochtdoch op het gerucht hetwelk zij maakte, de vlucht nam. Dienzelfden nacht is er ingebroken in het koffiehuis van Dijkstra. De gezamenlijke rijkspolitie van Dautumadeel, TietjerksteradeelAcht kar spelen en Kollumerland heeft deu geheeleu dag getracht den dader op te sporen, en mocht er in slagen des avonds eenen vreem deling aan te houden, die sigaren verkocht; hij had o. a. een kistje sigaren, gelijk er een bij Dijkstra was ontvreemd. Die man werd naar Leeuwarden overgebracht en bleek te zijn Otto Wiegman, slotenmaker te Berlijn. Hij had bij zich een grooten bijbel, lucifers en verschillende nieuwe voorwerpen, ver moedelijk afkomstig vau diefstal. Thans verneemt men, dat eenige dagen vroeger te Zuidhom soortgelijke inbraken gepleegd en daarbij goederen ontvreemd zijn, ais in ziju bezit gevonden werden, en de indruksels in het hout der ramen van de wed. Kuperus en van Dijkstra komen geheel overeen met de breedte van den bijtel, dien Wiegman bij zich had. Ofschoon hij alles blijft ont kennen, schijnt toch de rechte man te zijn gevat, en de justitie een hoogst gevaarlijk sujet in handen gekregen te hebben. Aan de buitenhaven te Vlissingen is men tegenwoordig met den aanleg van eenen stoommisthoorn (sirene) bezig. Nabij het huis van den eersten sluismeester wordt een gebouw ingericht voor de stoommachine, terwijl de eigenlijke geluidbrenger aan den ingang van de buitenhaven, naar de rivier gekeerd, wordt aangebracht. Door middel van ijzeren buizen wordt de stoom dan uit het machiuehuisje naar den geluidbrenger overgebracht. Men schrijft aan de O. Ct.: Bij de meeste landbouwers :n Zuid-Beveland heerscht als 't ware een hongersnood voor het rundvee. Daar de klavervelden broodnoodig zijn voor de paarden schiet er voor het rundvee niets anders over dan de wiuter- provisie of te veld staande wortelgewassen. Wie er goed over denkt laat de weiden met ruststalt zijn melkvee en voedert het met hooi en graan. Geen wonder dat de melk- en boterproduclie daarbij belangrijk toeneemt. Te Yerseke is beslag gelegd op een oesterperoeel ter waarde van omstreeks f $2,009. Een der voorwaarden in het pacht-contract moet de bepaling inhouden dat op de banken geen personen werkzaam mogen zijn, die geen bewijzen van goed gedrag kunnen overleggen, en op de in beslag genomen bank was nu iemand met pannen varen werkzaam gevondendie niet te goeder naam bij het bestuur der vissche- rijen op de Zeeuwsche stroomen bekend staat. (D. v. Z.-H. en 's Or.) Het openbaar ministerie bij de arr.- rechtbank te Breda eischte gisteren eene gevangenisstraf van 4 jaar tegen den persoon van Carl Lobitz, 34 jaar, geboren te Rosen berg en wonende te Altmark (Duitschland), thans te Breda gedetineerd wegens mede plichtigheid aan diefstal met braakin de villa Tivoli te Tilburg, behoorende aan den beer Swagemakers aldaar. De rechtbank zal den 1 Sept. a. s. in deze zaak uitspraak doen. Zooals men weet, heeft deze persoou de vorige week eene poging gedaan tot ont vluchting uit de gevangenis. (N.-B. Cl.) Als een bewijs, dat de landlooperij in Noordbrabant op onrustbarende wijze toeneemt, kan dienen dat gisteren niet min der dan 16 personen voor de arrond.-recht bank te Breda terecht stonden, die wegens genoemd feit aldaar zijn gedetineerd. Toen Maandag-avond II., te half tieu, een dienstmeisje te Breda iemand van het spoor moest gaan afhalen, werd zij in het Valkenberg aangehouden door een persoon, die, op hare oorbellen wijzende, zeide: „meisje, wat ge daar in uwe ooren hebt, kan ik beter gebruiken dan gij." Dit meisje, beangst geworden, maakte reeds toebereid selen zich van hare oorsierselen te ontdoen, doch tot haar geluk kwamen er middelerwijl eenige menschen aan, waarop de aanrander het op een loopen zette. Te Eindhoven is zekere heer V., toen hij het koffiehuis van den heer De Leijer verliet, achtervolgd door eenige sigarenma kers, die hem onderweg deerlijk mishan- flelden, zij sneden hem zelfs met een mes door het aangezicht, zoodat de heer V. be wusteloos in een naburig koffiehuis moest worden gebracht. Men vermoedt dat deze sigarenmakers pas uit den heer V's dienst ontslagen zich daarover op deze wijze heb- beu willen wreken. Verleden week sloeg de bliksem te Drunen in eene wachterswoning van de aau te leggen spoorlijn. Een veertiental perso nen, die zich daar tijdelijk bevonden, wer den door den slag bedwelmd en het duurde een half uur, een uur en in een enkel ge val twee uren, tot de personen weder bij kwamen. Eeu werkman werd daarbij zoo danig aan zijne armen verlamd, dat hij on bekwaam was te werken. Ei ii Duitsch meisje, Anna Maria D. genaamd, 18 jaren oud en te Munster-Glad- bach woonachtig, werd gisterennamiddag door zekeren J. C. van VVijlré, aan wien zij den weg naar het Wittemer-klooster vroeg, in de nabijheid van Eis (Wittem) naar een afgelegen plek de Piepert genaamd geleid, en aldaar door hem mishandeld. Op het hulpgeschrei van het meisje, uitte hij de bedreiging, indien ze niet den mond hield, haar in de nabijgelegen Eisbeek te zullen verdrinken. Twee werklieden hadden toe vallig het hulpgeschrei gehoord, waren hierop afgekomen, en verrasten den boosdoener. Deze nam onmiddellijk de vlucht, werd echter door hen achtervolgd en herkend als genoemde persoon, welke overigens al niet te goed bekend staat. De politie is van het gebeurde in keuuis, en een onderzoek inge steld. Tegen den beklaagde, die 't feit be kend heeft, is proces verbaal opgemaakt. Te hopen is het, dat hem voor zijn snood bedrijf eene niet al te lichte straf worde opgelegd. (Maasbode.) PER TELEGRAAF. ROME, 25 Aug. Volgens de Tribuna zijn te Aderuo 1te Bruce 2 en te Paterno 1 persoon aau de cholera overleden. Te Palermo deden zich voor 56 ziekte- en 24 sterfgevallen. MADRID, 25 Aug. Tengevolge van een orkaanis hedennacht de uoorderspoorweg onder water gezet. De hoofdlijn is over eeu lengte van 400 meters versperd. De treinen uit Erankrijk zijn opgehouden. PARIJS, 25 Aug. De Re'publique Fran- faise maakt melding van aanmerkelijke troe penbewegingen in Zuid-Rnsland. PARIJS, 26 Aug. Officieel is nu het 17de legercorps voor de proefwijze mobili satie aangewezen. Heden is reeds een aan vang gemaakt met de toebereidselen. De bevelen voor de autoriteiten en de particu liere orders zijn heden verzonden, evenals de definitieve instructies. LAATSTE BERICHTEN. De R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen en de antirevolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Deventer heb ben besloten bij de aanstaande verkiezing voor de tweede kamer geen candidaten te te stellen. In de te Sneek gehouden centrale ver gadering der anti-revolutionaire kiesvereeni ging zijn tot candidaten gesteld de heeren W. M. Oppedijk te IJlstmr. W. G. baron Brantsen van de Zijp te Schaarsbergen en K. Kater te Amsterdam. De heer Oppedijk had bij de eerste vergadering bedankt, maar heeft nu de candidatuur aanvaard. De R. K. kiesvereeniging Recht en Orde, te Amsterdam, zal, naar wij vernemen, geen candidaten stellen voor de tweede kamer. (Hbl.) Door de Katholieke kiesvereeniging te Maastricht zijn tot candidaten gesteld de hh. jhr. mr. Ruijs van Beerenbroek en Ruland. De kiesvereeniging Winschoten stelde, na het bedanken van prof. Cort Van der Linden, prof. Drucker candidaat. De heer mr. Antoon Sassen heeft ons persoonlijk verklaard, voor de verkiezing tot lid van de tweede kamer op 1 September niet in aanmerking te willen komen. (Noordbrabanter.) Door de afdeelingen Hulst, Goes en Bergen op Zoom van de centrale kiesveree niging Recht voor Allen, in het kiesdistrict Goes, zijn opnieuw candidaat gesteld de hh. A. A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek en jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. De heer Canter Visscher heeft bedankt voor de candidatuur te 's Hage. (N. R. C.) De Amersfoortsche anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft de hh. mr. F. W. C. P. graaf Van Bylandt en mr. L. W. C. Keuchenius, aftredende leden, tot candidaten gesteld. In de hedennamiddag gehouden ver gadering der R, K. kiesvereeniging Recht voor Allen te Arnhem werd besloten, geen

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2