BINNENLAND8CHE BERICHTEN. n: m. kb «is sa m «Cs at» «Z: j ss« iw zal begrijpen dat voor het geld wel is waar een product wordt gekocht aan het graan ontleenddoch dat dat product niet gebak ken, maar gestookt wordt. Wanneer tegen zulk een vermomden kin dermoord niets te doen ismag men dan niet een beroep doen op het hart van de vrouwen die daar voorbijgaan en geven, in de plaats van zulk eene vrouw het misdadige van haar doen onder het oog te brengen. Want vrouwen zijn 't hier in hoofdzaak die bedoelden kindermoord mogelijk maken. Men schrijft ons van gister: Heden ochtend te elf ure is van wege de Maat schappij van Land- en Tuinbouw, afdeeling Wassenaar en Voorschoten, eene tentoonstel ling geopend van plant-, bloem- en vrucht gewassen terwijl die van paarden en rundvee eerst morgen zal worden gehouden. Wij mogen gerustelijk den liefhebbers van planten en bloemen aanraden hier eens een kijkje te gaan nemen. De gemeenteschool expres- selijk hiertoe ingericht overtreft verre onze verwachting. Twee groepen sierplanten be vatten de grootste en nieuwste exemplaren welke men slechts zelden te zien krijgen, terwijl eene schoone verzameling de aandacht trekt van bloeiende potgewassen, waarin vooral de dubb. en enk. knol-Begonia's en Glo xinias in groote verscheidenheid uitmunten. Zooals men weet bestaat er nu dagelijks een gemakkelijke gelegenheid zich daarheen per stoomtram te begeven en hebben de leden van Landbouw vrijen toegang op vertoon van huu kaart. Donderdagmiddag te drie ure wordt de tentoonstelling voor goed gesloten. Tot leden der jury waren benoemd de heeren J. D. Speet, Geldmaker en Waldeck voor de bloemisterij en de heeren Steenhauer en Smeele voor boter en kaas. MUZIEK, 1.I TTI KION EN KUNST. Sterfdag (1868) van Jacob Van Lennep. Harmonie-concert. Een heerlijke avond gister op Zomerzorg, zoowel wat de natuur als de muziek en de kas van 't muziekcorps betreft. De tuin was bijna tot achteraan bezet met lief hebbers van goede muziek die hier veel en van een heerlijken zomeravond die hier weinig te ge nieten is. Er werd veel thee gedronken en veel gepraat, 't laatste door beu die de Zomerzorgconcerten als praatavondjes gebrui ken en zich niet ontzien gedurende een heerlijke pistonsolo elkaar in kleuren en geuren te verhalen hoe ze van een jas van dik officierslaken een pakje hebben gemaakt waarmee hun veelbelovende nog verscheidene winters mooi kan zijn. We zouden de laatsten zijn om, in een tijd waarin de zoo noodige economie zoo weinig in toepassing wordt gebracht, zulke duivelskunsten van moeders te wrakenmaar we zagen ook gaarne eerbied betoond voor eene andere kunst, hier de muziek. Niet dat we er iets tegen hebben dat men op een concert eens praatzelfs niet over een winterpakje op een heerlijken zomeravond, maar men neme dan voor zoo'n colloquium doctum b. v. Desormes' „En revenant de la Bevue" te baat; zoo'n ding is er op ge maakt. We geven dit een en ander echter alleen als onze meening en gunnen gaarne plaats aan die van anderen, dat nl. de zomercon- certen voornamelijk toevluchtsoorden zijn voor praatzieken en 't om 't even is welk muziekcorps er zich hooren doet en of 't hen die wél voor de muziek komen, moge lijk is er ongestoord van te genieten. Een aardig gevarieerd programma werd uitgevoerd, de eerste drie nummers onder directie van dan onderkapelmeester, den heer Joh. Oostelaar, de overige 8 onder die van den kapelmeester, den heer Mann. Stippen we even aan hoe schoon uitvoering en com positie van Manu's „Fantaisie über Motive aus Wagner's Lohengrin" waren en hoe vooral de pistonnist een woord van lof ver dient voor het leeuwendeel in de soli van den avond. Het concert van gisteravond sloot waardig de reeks Harmonie-concerten en we bevelen ons voor een volgend seizoen bij den heer Mann bizonder aan. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum op Donderdag 25 Aug., des avonds te halfacbt urendoor het stafmuziek corps van het 4de regiment infanterie, direc teur de heer J. G. H. Mann, lste afd.N°. 1. Klokkenmarsch uit het Ballet „De Droom van den Klokkenluider", J. G. H. Mann2. Concert-Ouverture, J. Oostelaar; 8. Ge- schichten aus dem Wiener-Wald", Walzer, Joh. Strauss4. Eantaisie sur des Motifs de Chopin, J. H. Bekker. 2de afd.: N°. 5. Fragments du Mystère „Eve", Jules Mas senet; 6 Fantaisie über 4 Lieder von B. Schumann, J. G. H. Mann; 7. a. Czardas (Ballet) aus der Oper der „Geist des Woi- woden", arr. Kriens, G. Grossmann; 4. Egyptischer Marsch, Joh. Strauss; 8. Ouver ture de 1'Opéra „Guillaume Teil" (Op ver zoek), G. Bossini. De Duitsche Kapel ouder leiding van Fr. Mannstadt zalna afloop van het badseizoen te Scheveningeneene kunstreis door Ne derland maken. Verdi heeft te St. Agatabij Buffeto' zijn geboorteplaats, een klein ziekenhuis voor armen laten oprichten, dat op ziju 74n verjaardag (9 Oct. e. k.) zal worden in gewijd. Coquelin zal in October zes voorstellingen in het „Carl-theater" te Weenen geven. Bij het fMozart-jubileum" te Salzburg werd de Don Giovanni" onder leiding van Bichter opgevoerd met een koor van de beste dilettanten der stad. De nieuwe Groote Schouwburg in de Aert van Nesstraat te Botterdam zal 15 Sept. a. s. met eenige plechtigheid worden ingewijd. De vereenigde Botterdamsche tooneelisten en de Hoogduitsche opera zullen daartoe medewerken. „Een wereld, waarin men zich verveelt", van Pailleron, zal o. a. opgevoerd worden. Aan het Conservatoire van Verviers heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan, dat de le prijs met algemeene stemmen is toegekend, en dat nog wel aan een 9-jarig violoncellist, Jean Gerardy. Te Samarang zal een Maleisch blad worden uitgegeven met een chinees tot re dacteur het eerste geval van dien aard in Indie. Het door den Franschen staat onlangs aangekochte doek van Mesdag„Ondergaande Zon" is thans met verscheidene andere nieuwe schilderijen in het Museum van het Luxembourg geplaatst. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den tijdelijk gepens. le luit. der inf. J. E. Van Gorkumop nieuw een tijdelijk pensioenten bedrage van f 450 's jaars, voor den tijd van vijf jaren toegelegd. Door Z. M. is: de kapt.-kwartiermees ter A. Feddes, van het pers. der mil. adm. van het leger hier te lande, gedetacheerd bij de landmacht in West-Iudie, in verband met zijne bevordering tot zijn tegenwoordigen rang, ontheven van zijne detacheering en voor den tijd van drie jaren, bij de land macht in West-Indië gedetacheerd de le lnit.-kwartiermeester D. J. M. VanKesteren, van het 8ste reg. inf., gedetacheerd bij het kol. werfdepot. Door Z. M. is het tarief van de Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekeringen te Amsterdam goedgekeurd. Door Z. M. is aan den heer N. Cam- banelli, consul der Nederlanden te Zante, op zijn verzoekeervol ontslag als zoodanig verleend. De heer George Cambauelliin zijn plaati benoemd, is in dezelfde hoedanigheid door de Grieksche regeering erkend. Door Z. M. is aan mr. C. G. De Bal- bian van Doorn, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 1 Oct. 1887, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Utrecht. Door Z. M. is aan jhr. mr. F. X. G. M. Van Nispen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept 1887, eervol ontslag verleend als kantonrechter teNijmegen. Verkiezingen. Kapitein Fabius, die wegens de ontbin ding der tweede kamer in actieven dienBt is hersteld, heeft dus wederom opgehouden lid van den Delftschen gemeenteraad te zijn. De B. K. kiesvereeniging Becht voor Allen te Gouda heeft, behoudens de adhaesie van den Z.-N.-Holl. Bond, waartoe de vereeni- ging behoort, gekozen de hh. jhr. mr. K, A. Godin de Beaufort en mr. U. H. Huber. De kiesvereeniging Burgerplicht te Gouda stelde tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer de hh. mr. A. J. Boest te Botterdam, en mr. J. Fortuijn Droogleever te Gouda. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam zijn candidaten gesteld de hh. Cremer, Gleichman, Gildemeester, Hartogh, Kist, De Beaufort aftredende leden, en de heer Kerdijk. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Amsterdam zijn can- didaat gesteld de hh. J. G. Fabius, prof. mr. B. J. L. baron De Geer van Jutphaas, mr. Th. Heemskerk, W. Hovy, prof. jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. mr. JE. baron Mackay en kolonel H. W. Van Marle. De Utrechtsche kiezersvereeniging heeft tot candidaten voor de tweede kamer gepro clameerd de hh. Jb. Duyvis en mr. W. J. Boijaards van den Ham. De centrale kiesvereeniging in het hoofd district Zutphen heeft voor de aanstaande verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der staten-generaal tot hare candida ten gesteld, de aftredende ledenmr. S. M. S. De Banitz en J. Willink. In de gisterenmiddag te Zwolle gehouden vergadering van den kiezersbond Nederland en Oranje zijn thans definitief tot candida ten voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld de beide aftredende leden de hh. A. baron Van Dedem en jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck. De kiesvereeniging Groninger Middenstand heeft den heer mr. S. Van Houten opnieuw candidaat gesteld voor de tweede kamer. Vanwege de anti-rev. zullen politieke ver gaderingen worden gehouden te Middelburg, te Appingedam en te Middelstum. In eerst genoemde plaats zal als spreker optreden mr. Th. Heemskerk en in het Noorden mr. Fa bius, docent der Vrije Universiteit. Door de kiesveieeniging Nederland en Oranje te Dokkum zijn voor de aanstaande verkiezing van twee leden voor de tweede kamer, tot candidaten gesteld de hh. mr. L. W. C. Keuchenius en U. H. Uuber. De liberale partij in het hoofdkiesdistrict Breda schijnt voornemens te zijn bij de stemming op 1 September a. s. zich te ont houden. Door de Katholieke kiesvereeniging te Zevenbergen is tot candidaat gekozen de heer mr. A. P. B. C. baron Van den Borch van Verwolde. De liberale kiesvereeniging te Zevenbergen heeft met algemeene stemmen besloten, dit maal geen candidaat te stellen voor de tweede kamer. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Sep tember of October e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige weten schappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. N°. 222). Zij, die tot het leveren dier bewijzen wen- schen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Sept. e. k. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, krachtens art. 5 van het kon. besluit van 12 Febr. 1879 (Stbl. u°. 35) met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. De Loos, dir. van de H. B. S. te Leiden. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. In eene gister gehouden openbare vergadering van gedeputeerde staten van Zuid-Holland kwam in behandeling het be zwaar tegen de toelating van den heer W. Demmendal, als lid van den raad der ge meente Leiderdorp. In deze werd het verslag uitgebracht door den heer mr. C. J. E. graaf Van Bylandt. Het gold een bezwaarschrift van een lid van genoemden gemeenteraad, waarbij beweerd wordt dat noch bij de verkiezing van 19 Juli, noch bij die van den 2 Aug. jl. ge houden, de heer Demmendal wettig was ver kozen, terwijl wordt verzocht de vernietiging van het besluit van den gemeenteraad van 3 Aug., houdende beslissing tot zijne toe lating als raadslid, daar genoemde heer reeds bij de eerste stemming gekozen was, en het alsnog doen plaats hebben van eene nieuwe stemming. De rapporteur was van oordeel, dat eerst na onderzoek der verschillende in deze zaak gebleken omstandigheden, die hij aan het college onderwierp, kon worden uit gemaakt, of tot eene vernietiging der ver kiezing moest worden besloten. De beslissing in deze zaak zal later wor den medegedeeld. Uit Cleve schrijft men aan het N. v. d. E.: „Dezer dagen is de jongen, die in het laatst van Juli alhier bet ouderlijke huis ontliep, door de zorg van de politie te Bot terdam weder bij zijne ouders teruggebracht. Bij dat terugbrengen deed zich een zon derling incident op. Het bericht van het verdwijnen van den knaap, voorkomende in Eet N. v. d. I). van 2 Augustus, werd overgenomen door eene Zuid-Hollandsche courant, die echter het abuis beging, in plaats Cleve of Kleef, Sneek te drukken. De ijverige politie van Botterdam nam nota van dat bericht en was zoo gelukkig den vluchteling op te sporen. Nu werd hij naar Sneek gevoerd. Zijn beweren dat hij uit Cleve was, werd niet geloofd; men scheen daarin eene poging te zien om goedkoop •ver de grenzen te geraken en zijn dwaal tocht in Duitschland voort te zetten. Hij kwam nu in Sneek, doch daar was op geen velden of wegen eene familie van dien naam te vinden. Goede raad was nu duur; men besloot den zwerveling geloof te schenken en voerde hem nu naar Cleve, doch onbe grijpelijker wijze langs eenen omweg over Gennep en Goch. De ouderharten werden des te langer in angst gehouden. Wat eene enkele drukfout al geen last kan veroorzaken De jongen heeft met ijver zijne lessen op de land- en akkerbouwschool weer op zich genomen." De le luit. E. G. Staal, van het 4e reg. inf. van detacheering bij het koloniaal werfdepot eervol ontheven, is te Haarlem in plaats van te Gouda geplaatst. In de omstreken van de verschillende garnizoensplaatsen worden in den laatsten tijd, door compagniën infanterie, des avonds velddienstoefeningen gehouden. Het doel dier oefeningen is om den veiligheids dienst, zooals het uitzetten van veldwachten, schildwachten, het maken van patrouilles, alsmede het doen van verkenningen, ver rassingen, aanvallen, enz. ook bij nachts te deen plaats hebben. Deze oefeningen zullen gedurende deze geheele maand worden voortgezet. Naar het V. E. verneemt, is er een consortium gevormd van verschillende luci fersfabrikanten, met het doel om eene Neder- landsche maatschappij tot fabricatie van ge wone en Zweedsche lucifers op te richten. De Nederlandsche alpenclub kan trotsch zijn. Den 5n dezer hebben twee Haagsche jongelieden eene stoutmoedige bergbestijging ondernomen en met goeden uitslag volbracht. Vergezeld door twee gidsen, hebben zij den oostelijken top van den Dent du Midi be stegen over den gletscher van Plan Névé en de bergkam volbrachten zij den tocht van Champéry in 10^ uur. Het Journal de Genive, dat deze berg- beklimming vermeldt, voegt er bij, dat die alpentop dit jaar nog door geen menschen voet betreden was en ook overigens slechts zeer zelden van Champéry uit werd be klommen. (E. v. Z-H. en 't-Gr.) Van gemeentewege zal dit jaar voor de eerste maal de geboortedag van prinses Wil- helmina te 's Hage openbaar gevierd worden. Op den middag zal de stad eene muziek uitvoering van de schutterij-kapel aanbieden in den muziektempel, aan het kruispunt der middenlaan van het Voorhout opgericht. Des avonds zal het Voorhout in slingerfiguren langs de boomen feestelijk verlicht worden en zal een ander muziekkorps de wandeling door de geïllumineerde Unen opluisteren. De gerechtelijke instructie, die, naar aanleiding van een aanklacht van een burger over mishandeling en onwettige inarrestslelling door een politieambtenaar en politiebeambten te Scheveningen, in den nacht van de in wijding van het Kurhaus, gevoerd werd, is thans gesloten. Naar men verneemt, heeft de justitie in deze geen termen gevonden tot het instellen eener strafvervolging. De raad te Zwijndrecht heeft het sala ris voor den te benoemen onderwijzer van f 650 op f 450 teruggebracht. Beeds heb ben zich 30 sollicitanten aangemeld. Alida Maria Prumers, gedoopt 11 November 1787, en in het Burger-Weeshuis te Amsterdam opgenomen den 3den Mei 1797, waarin zij is blijven wonen, hoopt in November haar honderdjarig geboortefeest te vieren. Het zal haar natuurlijk niet aan gelukwenschen ontbreken. Een ingezetene van Amsterdam heeft aan den gemeenteraad zijner woonplaats een adres gericht, waarin hij er op aandringt, dat er van gemeentewege eene brandver zekering-maatschappij opgericht worde. Naar het Vad. verneemt, zal bij ge legenheid van den aanstaanden verjaardag van prinses Wilhelmina, het Marktplein te Amsterdam weder evenals bij den verjaardag der koningin feestelijk verlicht zijn. Een even oude als merkwaardige en vrij geheimzinnige instelling te Arnhem viert eerstdaags haar 500jarig bestaan. De St. Nikolaas-broederschap dagteekent van 7 Sept. 1387. Van ouds schijnt zij eene instelling van liefdadigheid te zijn geweest, daar het doel der stichting wordt omschreven als „de eer Gods en des bisschops St. Nikolaas en het heil der armen" te bevorderen. Onder de bepalingen komt ook deze voorde broe ders mogen de statuten of gewoonten, zoo geheime als openbare, nooit verraden; zij zullen elkaar altijd houw en trouw zijn en hun twisten onderling beslissen, uitgezonderd over zaken van erfenis. Over welke fondsen de broederschap te beschikken heeft, is onbekend; wel weet men, dat zij belangrijke ondersteuningen uit reikt aan behoeftigen en giften ter gelegen heid van den St. Nikolaasdag. Mr. Staats Evers noemde voor 1866 de som van f 12199,32. Gelria Kleine oorzaken hebben dikwijls groote gevolgen! De waarheid van dit spreekwoord werd Zondagmiddag te Winterswijk weer op treurige wijze bevestigd. De familie De E. te Woold keerde met een paar kennissen na.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2