MANUELA, NIEUWS- EN ADVERT KNTIEBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. E* e ton ra ut ver sols ij ut a gelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. ABOïüRIEflSIEHT: Prijs per \mimier 10 ('ent. Dinsdag 23 Augustus 1887. N". 197 ADVERTENTIE l\l: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. P/iTENT BLADEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 201« Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabat, per regel 0.10. l)e BURGEMEESTER, hoofd van het Be stuur der gemeente LEIDENbrengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de ingevulde patentbladen voor w(jk VI, over het dienst jaar 1887/8 bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lot d.Ie uren, en wel Maandag 33, Dinsdag 33, Woensdag 34, Donder dag 35 en Vrijdag 36 Augustus e. k.f terwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moe ten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. Leiden, den 20 Augustus 1887. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Aug. 1887, des namiddags te twee uur. Onderwerpen: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der be noemde leden van den gemeenteraad. 2. Voorstel tot wjjziging van de Verorde ning betreffende de inrichting en het bestuur van het Gymnasium en betrek kelijk de regeling van hei onderwijs in Natuur- en Scheikunde. (154) 3. Idem betrekkelijk de benoeming van een leeraar in de Fransche taal aan het Gymnasium. (164) 4. Idem betrekkelijk het onderwijs in de gymnastiek aan het Gymnasium. (153) 5. Verzoek van Dr. E. A. 0. Was, om ont slag als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool voor meisjes. (155) 6. Idem van M. Lagerenberg, om een spoel- stoep te leggen in de Witte Singel gracht. (156) 7. Idem van J. Buys Jr., om een duiker te leggen door den Zijidijk. (156). 8. Idem van de firma Knoors, om een loo- zing te leggen door den Lagen Rijndijk. (156) 9. Idem van de firma Tieleman <6 Dros, om een loozing te leggen naar de Mid delstegracht. (156) 10. Idem van A. Vromesteijn, om een boom te rooien aan den Lagen Rijndijk en een dam te leggen in de sloot aldaar (156) 11. Idem van J. Imans. betrekkelijk eene demping van een gedeelte der Rijnsbur- gersloot. (156) 12. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1886 (160, 161 en 166) 9TAD9NIEU1V9. Heden vertrokken de le en 2e com pagnie van het 2e bataljon van het 4e re giment infanterie uit Leiden naar Katwijk, ten einde aldaar een kamp te betrekken. De bij deze compagnieën ingedeelde officieren zijn de kapiteins A. P. J. Rutten en G. L. Meischke, de le luitenants J. L. Reeringh, S. P. Lindhout, J. M. Obreen en W. D. A. Ophorst, benevens de 2e luitenant W. F. Hartman. Met 1 October aanst. zullen van de kweekschool voor zeevaart alhier een 65-tal jongens naar elk der opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal van Wassen&er wor den overgeplaatst. Jl. Zaterdagavond werd onze gemeente bezocht door twee personen van 't schoone geslacht. Blijkbaar scheen men zich hier goed te amuseeren, daar men reeds verhit door 't gebruiken van spiritnalia naar een gids door Leidens straten begon te zoeken. Geheel in strijd met het bekende woord, zocht men waar deze bepaald niet te vinden was, want een hunner daalde van den wal kant in den Maresingel, waaruit zij spoedig door eenige militairen is gered, die haar ter droging naar 't politiebureel overbrachten. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een man van 68 jaar oud, die in 't Plansoen alhier is betrapt op on zedelijke handelingen met jeugdige kinderen. Door de politie alhier is jl. Vrijdag aangehouden zekere J. J. B.wiens opspo ring door den officier van justitie te Utrecht in het Algemeen Politieblad was verzocht. Naar wij vernemen moeten de honden die zich op den openbaren weg onder de gemeente Oegstgeest bevinden wederom ge muilkorfd zijn, blijvende het daaromtrent gegeven bevelschrift tot den 7en November a. s. van kracht. Ten huize van den heer M., behanger te Leiden, miste men sedert korten tijd eenige deklakens. De knechts van den heer M. werden over deze verdwijning ondervraagd, maar gaven allen een ontkennend antwoord; ook eene werkvrouw werd over de zaak on derhouden, maar ook zij wist nergens van. Een rechercheur der politie, die bij genoem den heer verscheenonderhield ook eerst de knechts en later de werkster, die toen echter niet al te vast in hare schoenen bleek te staan; ze viel weldra door de mand en bekende schuld. Eén laken en enkele andere goederen had zij reeds medegenomen. De vrouw werd daarop Vrijdag avond, instede van naar hare woning te kunnen gaan, naar het commissariaat gebracht. (N. R. Ct.) Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen f35.f 18.f3.70 en f 1.85. Gisteren véér den middag kwam uit de straat op de Breestraat véér de Papen- straat water te voorschijn. Spoedig was 't duidelijk dat in de waterleidingbuizen een lek was ontstaan en even spoedig was men er van de maatschappij bij om de straat op te breken en het lek te herstellen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1618) van Bredero. Programma van de muziekuitvoering op Zomerzorg op Dinsdag 23 Aug., des avonds te zeven uren, door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. „En revenant de la Revue", Marche (1ste uitv.), Desormes; 2. Ouverture zur oper „die lustigen Weiber von Windsor", O. Nicolaï; 3. Rosen aus dem Süden", Wal- zer aus der Operette „Das Spitzentuch der Koningin", Joh. Strauss; 4. Souvenir de 1'Opérette „Madame l'Archiduc", J. Offen bach 5. „Violetta" polka aus der Operette „der lustige Krieg", (lste uitv.), Joh. Strauss; 6. Fantaisie sur „la Juive", Opéra de Ha- lévy, W. Wieprecht. 2de afd.: N". 7. Ouverture zur Oper „Obéron", C. M. Von Weber; 8. „Un jour d'Eté en Norvège", Fantaisie sur différents Motifs, A. J. Buys- sens; a. Pastorale Orage; Chant des Oiseaux; b. Choralc. Chant de bravoured. Taran- telle de Döhler; e. Pompa di FesladeWill- mers; 9. „Cléopatre", Fantaisie polka (pour Piston-Solo), E. Demaré; 10. Fantaisie fiber Motive aus Richard Wagner's „Lohengrin", J. G. H. Mann; 11. Prinsen-marsch, J. G. H. Mann. Lady Burdett-Coutts gaf dezer dagen een buitenpartij, waarbij ook over kunst werd gesproken. Men noemde Christine Nilsson en een der heeren gaf haar den naam van „Zweedsche nachtegaal". „Gij vergist u, mijnheer", riep een bejaarde dame, die met eenige verontwaardiging was opgestaan en den spreker naderde; „Christine Nilsson is slechts een groot artiste, maar de Zweedsche nachtegaal ben ik Jenny Lind". De Berlijnsche correspondent van de Times meldt, dat er te Engelberg, in het bezit van den burgemeester, twee nog on bekende liederen van Schubert zijn ontdekt. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld Naar wij vernemen, zal de heer Tourniaire bij gelegenheid der voorstelling op 31 Augustus in Moser's blijspel Ultimo het tooneel weder betreden met de rol, die hij daarin ook vroeger vervulde. De aartshertogin Marie Valerie, doch ter des keizers van Oostenrijk, zond een krans van Alpenrozen naar Weenen, om die op 't graf te plaatsen van mej. Nessely, van 't Burgtheater, die dezer dagen overleed. Op 1 September zal te St. Claude een monument voor Voltaire worden onthuld. De Fransche minister van onderwijs zal de plechtigheid presideeren. Hans Von Bfilow heeft zich nn defi nitief metterwoon te Hamburg gevestigd. Hij zal daar verschillende concerten geregeld dirigeeren (ook sommige te Bremen) en zich slechts nu en dan op abonnements-concerten als pianist doen hooren. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is de kapt. ter zee J. Lefévre, commandant van het Fransche schip Coligny, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij kabinetsschrijven heeft Z. M. de koning den hoogleeraar J. A. Alberdingk Thijmte Amsterdam, opgedragen de regee ring te vertegenwoordigen op het 20ste Ne- FEU1LLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 24.) „Het is, och papa, ge waart immers nooit hart tegen uwe Manuela, wees het ook thans niet!" Met elk woorddat Manuela sprakwerd lord Hosegg's gelaat ernstiger en somberder. „Ii er zulk een inleiding noodig? Je moet nu al voor hem smeeken, nog eer je het waagt zijn naam te noemen. Wie ie de man, die den moed bezit om lord Rosegg's docht -r het hof te maken. Spreek Manuela, ik wil het weten I" „Het is het is Alexander De St. Claire Van alle mannen, waaraan hij gedacht had, was De St. Claire wel de laatste, die den baron in de gedachte zou zijn gekomen. „Manuela, ben je krankzinnig geworden?" vroeg hij verbijsterd. „Hoe kan zoo iets in je btein opkomen?" „Ik bemin bem," fluisterde het jonge meisje, terwijl zij haar vader hartstochtelijk omhelsde. „O, toe, kijk niet zoo boos. Hij moge arm zijn, maar hij is goed, hij is edel, en veel beter dan eenig man, dien ik ooit heb leeren kennen 1" Die gelukzoeker heeft je d us al omstrikt I" mompelde lord Rosegg op somberen toon. „Papa," riep Manuela met een vlam- menden blik, „ge hebt het recht niet hem zoo te noemeu. Arm mag hij wezen, maar dat is zeker, dat hij niet verdient een ge lukzoeker genoemd te worden I" „Het zou moeielijk uit te maken zijn, welken naam mijnheer De St. Claire niet verdiende. Een vreemdeling, zonder mid delen, die zich moeite geeft om het hart van een kind binnen te sluipen, omdat dit kind bij toeval een rijke erfdochter is. Dit is zijn waar portret! Geloof me, Manuela, ik heb in mijn leven al meer menschen zooals mijnheer De St. Claire ontmoet. En aan dezen man zou ik mijn hoogste kleinood afsiaan? O, mijn kind, je hebt mij op dit oogenblik een bitterder teleur stelling berokkend, dan ik in staat ben om in woorden uit te drukken." En een smar- telijken zucht slakendebedekte hij de oogen met de hand, terwijl Manuda zich snikkend tegen hem aanvlijde. Zoo verliepen er twee drie minuten. Eindelijk ontsnapte wederom een diepe zucht aan lord Rosegg's borst, en het meisje zacht terugdringend, ving hij aan: „Kom, mijn kindween niet 1 Het breekt mij het hart je tranen te zien. Je zult je nieuwe speel goed hebben evenals je tot dusver nog alles gekregen hebt, wat je wenschtet. Maar wat er in de toekomst ook gebeuren moge, mij treft de schuld niet. Vergeet niet, dat meer dan iets ter wereld je geluk mij ter harte gaat." Hare hartstochtelijke omhelzingen, hare vreugdetranen waren de dankdien Manuela bem betaalde. „En wanneer zal ik hem zien, Manuela? Wanneer zal je romantische liefdesheid bij mij aanzoek doen om de hand der erfgename van Rosegg?" „Hij zal heden hier komen en papa om mijnentwille, wees niet al te harsch tegen hem, beleedig hem niet, omdat hij arm is!" „Omdat hij arm is? Even alsof 'k daar iets om gaf. De baronnen op Rosegg zijn al zoo dikwijls arm geweest, maar op hun stamboom rustte geen smet. Ik vraag niet naar zijn armoedemaar wel naar de diepte zijner liefde voor je. Manuela, wanneer eenmaal het ongeluk wilde, dat je door de een of andere ramp je vermogen verloor en even onbemiddeld op de wereld stond als deze manhoe lang zou hij zich dan door de minneëeden van gisteren avond gebonden rekenen?" „Voor zijn gansche leven, papa!" riep het meisje met fonkelende oogen. „Hij heeft mij lief om mijn persoon, evenals ik hem liefheb 1" „De hemel geve het, mijn kind," zeide de lord weemoedig. „Ik beken eerlijk, dat ik mij een man van goeden huize tot schoon zoon gewenscht had, doch deze zwakheid zal ik mettertijd wel overwinnen. Je geluk is voor mij het eerste wat ter sprake komt. „Maar zie daar komt je ridder rechtstreeks naar het kasteel toe." Het was inderdaad Alexander De St. Claire, dien lord Rosegg, voor het raam staande, naar het kasteel zag toekomen. Haar vader nog een laatste maal onstuimig omhelzende, fluisterde Manuela hem toe: „Om mijnentwillewees niet al te hard tegen hem, papal" Hij glimlachte droevig en gedwongen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1