m «n Gisterenochtend is te Scheveningen aan den wal gekomen eene schuit van den reeder A. De Mos, schipper C. Pronk, die eergisteren te Vlaardingen ter haringvis- scherij was uitgezeild, doch gisterennacht door eene onbekende stoomboot is aange varen. Behalve dat aan de schuit vrij be langrijke schade is toegebracht, werd een persoon van de bemanning overboord gesla gen, doch door zijne kameraden gelukkig spoedig gered. Een andere matroos bekwam eene kneuzing aan het been. De schuit wordt hersteld opdat zij weder spoedig zee kan kiezen. Gisterennacht is bij Z. B., aan den Rotterdamschen dijk te Schiedam, diefstal gepleegd door inklimming. Zoodra de politie er kennis van kreeg, heeft zij den dief, die met hel gestolene, bestaande in eene pendule, eenen bloempot en twee beeldjes, in de rich ting van Delftshaven op de vlucht was ge gaan, achternagezet, daarbij gebruik makende van een ledig rijtuig, dat van Delftshaven kwam. Bij Delftshaven gekomen, heeft zij de politie aldaar met het feit in kennis ge steld, waarop twee politieagenten vandaar den Groenendijk zijn uitgegaan, teiwijl door de politie van Schiedam op den Rotterdam schen dijk werd post gevat. Het mocht den Delftshavenschen politieagenten gelukken, op het zoogenaamde toepad den dief te vatten, die inmiddels bij het gaan over het plankier was gevallen, waardoor de stolp van de pen dule is gebroken, waarvan hij de stukken in de sloot heeft geworpen. De dief is daarop aan de Schiedamsche politie overgeleverd, die hem naar Schiedam heeft gebracht. De dader, zekere H. v. A., van Rotterdam, heeft reeds bekend. Hij is gebleken te zijn een oude bekende van de justitie, daar hij reeds 16 jaren gevangenisstraf heeft onder gaan. (Sci. Ct.) De rechtbank te Haarlem heeft A. J. B. aldaar, die de vorige week terecht stond wegens het als vader op de openbare straal verlaten van een zijner kinderen beneden den leeftijd van 7 jaren, en tegen wien door het O. M. eene gevangenisstraf van 9 maan den was geëischt, veroordeeld tot 6 maanden gevangenis. Te Haarlem is in de laatste door middel van overklimming uit eenige in aanbouw zijnde woonhuizen een vrij aan zienlijk aantal timmer- en metselgereed- schappen ontvreemd. De dief zal die waar schijnlijk buiten Haarlem te gelde maken. De zaak van De Roos, beschuldigd van op den avond van 22 Februari den rechercheur v. d. Bult geslagen te hebben en deswege door de arrond.-rechtbank te Amsterdam tot 45 dagen gevangenisstraf veroordeeld, zal den 23sten Augustus in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar behandeld worden. Als verdediger treedt op mr. W. A. Paap. Eenige personen, waar onder vijf verslaggevers der pers, zullen op nieuw als getuigen h décharge optreden. De heer Otto Cohen, student in de medicijnen te Amsterdamis eenige dagen geleden uit Italië teruggekeerd, waarheen hij de reis per driewieler had ondernomen. Hij vertrok 9 Juli van hier over Nijme gen, Kleef, Neuss, Keulen, Bonn, Godesberg, Koblenz, Rüdesheim naar Wiesbaden, alwaar hij 12 Juli aankwam en één dag rust nam. Van Wiesbaden ging het over Kassei, Darm stadt, Heidelberg, Bruchsal naar Baden (aan komst 15 Juli, tweede rustdag). Van Baden over Olïenburg, Homberg, Friburg, Schaft bausen, Zurich, Zug naar Felsenegg. Nadat de heer Cohen aldaar één dag in den kring zijner familie, die daar elk jaar logeert, had uitgerust, nam hij zijne route over Sargauz, Ragatz, Chur, Thusis, Moaschein, Mühlen, Julierberghöhe, Maloga, Chiaveuni, Colico, Varens naar Como, alwaar de onvermoeide reiziger den 27en Juli behouden aankwam. Op alle hoofdplaatsen waar de heer Cohen doortrok, liet hij zijnen pas door de daar toe behoorde autoriteiten afteekenen. (Hbl.) De wielrijders zullen elkaar kunnen outmoeten te Amsterdam op 10 September. O. a. zal dan gereden worden om het kam pioenschap van Nederland en om een inter nationalen eere-cup. Van de Veluwe schrijft men: Het honiggewin, dat zich de vorige maand zoo gunstig liet aanzien, is tengevolge der lang durige droogte weer grootendeels mislukt en kan hoogstens middelmatig genoemd worden De korven worden nu naar de heide gebracht; doch ook daar zijn, om dezelfde reden, de vooruitzichten verre van gunstig. Tafelhonig wordt verhandeld tegen 45 it 65 ct. de 5 ons. De op den 16den Augustus jl. op last van den officier van justitie te Zutphen ge arresteerde Aa. Ca. A., huisvr. van J. B., logementhoudster te Londen, tijdelijk ver blijvende te Beekbergen, verdacht van het op den 7den Augustus opzettelijk onttrek ken van de minderjarige He. v. K., aan het wettig over haar gesteld gezag, door haar zonder toestemming harer ouders naar Engeland te doen overbrengen, is na gehou den instructie, te dier zake buiten vervol ging gesteld en is hare invrijheidsstelling gelast, tengevolge waarvan zij reeds giste renavond naar Beekbergen is teruggekeerd. Naar men verneemt, is het genoemde min derjarige meisje eveneens weder van Londen te Beekbergen aangekomen. Uit Deventer meldt men aan het Hbl. Er zijn dit jaar aan de steenfabrieken langs den lJsel veel meer steenen gefabriceerd dan in de beide vorige jaren. De aftrek is voor de mindere soorten ook weder zeer groot. De prijzen zijn stijgende. Te Renkum hebben de slagers den prijs van het vleesch met 10 cent per kilo afgeslagen. De veeprijzen zijn echter in den laatslen tijd zéé belangrijk gedaalddat de slagers nog ruime winst- belialea. Naar men verneemt, is op het request om gratie van J. K., onderwijzer te Roden, onlangs tot 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegeus meineed, door Z. M. den koning afwijzend beschikt, en is hij reeds tot het ondergaan zijner straf opgenomen in de gevangenis te Assen. Een arbeider te Zuidenhorn dronk bij het dorschen van koolzaadwaarbij de boer gewoonlijk goed de flesch laat rondgaan, zóóveel sterkeu drank, dat hij het spoedig met den dood bekocht. De persoon, die kort geleden in eer, koffiehuis te Leeuwarden woorden beleedigend voor den koning bezigde en zich, nadat proces-verbaal daarvan was opgemaakt, steeds had weten schuil te houden, is te Harlingen opgespoord. Daar hij wegens een ander misdrijf gevangenisstraf van twee maauden had te ondergaan, is hij gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Te Kieuwerd is een bok het slachtoffer geworden van eenen verwoeden aanval van wespen, die hel arme beest zoovele steken toebrachtendat het aan de gevolgen stierf. Een heer uit Groningen heeft bij een diner te Brussel champignons gebruikt, die vergiftigd schijnen te zijn geweest. Hij is aan de gevolgen overleden. Zondagavond kwam te Roosendaal een troep Zigeuners aan, die eergisterenmorgen die gemeente weder verliet in de richting van Zevenbergen. Onbekende daders hebben te Ospel, gemeente Nederweert, in den nacht van Dinsdag eenen grooten hoop klaver, toebe- hoorende aan den landbouwer P. Loijen,te Nederweert, in brand gestoken. Het ver brande was niet verzekerd; door de maré- chaussée is een streng onderzoek ingesteld. Het buitengoed ,het Nijendal" met 8 boerderijen, bouw-, weiland en akkermaals- bosschen, te zamen groot 64 hectaren, ge legen té Olst en toebeboorende aan mr. D. Dnmbar te 's Gravenhage, heeft bij inzet en verhooging, behalve de hoornen, opgebracht f27,800. Twintig jaar geleden werd de waarde geschat op ruim f 100.000. PER TELEGRAAF. LONDEN, 19 Aug. Volgens de Daily New heeft het ministerie gisteren het besluit genomende nationale Liga in Ierland te ontbinden. Het lagerhuis heeft na langdurige discussie zich vereenigd met de wijzigingen, welke het hoogerhuis in de lersche landwet heefi ST. PETERSBURG, 19 Aug. De Mos- lcowskya Vedomotti bevat een uitvoerig arti kel, waarin wordt betoogd, dat de bewering van eqpige bladen, als zoude Katkoff Duitsch- land een fanatieken haat hebben toegedragen, en daarentegen met Frankrijk zeer ingeno men zijn geweest, volkomen onjuist is. PARIJS, 19 Aug. Gisteren voerde de minister-president Rouvier het woord aan het diner, hem in het Hotel Continental aangeboden. De heer Rouvier verdedigde zich tegen het verwijt, dat de monarchisteu invloed oefenden op de staatkunde der regeering en verklaarde, dat de regeering in dit opzicht geenerlei verbintenis heeft aangegaan. De regeering volgt haar eigen staatkunde. De meerderheid wordt gevormd door de oude republikeinen, van wie niet wordt ge vorderd, dat zij iets behoeven prijs te geven, en door diegenen, die de republiek erkennen en zonder bijgedachten tot baar willen toe treden. De republiek is krachtig genoeg en be hoeft van niemand iets te vreezen. Alleen dreigt er gevaar in eene staatkunde, welke zulke diepe kloven maakt, dat er geen spoor meer is te vinden van de Fransche een dracht op het oogenblik, dat het noodig is een beroep te doen op de geheele kracht van het land. De heer Rouvier eindigde zijne rede met de woorden: Wij vormen een regeering, welke niet haatdragend is en verzoening wil maar geen regeeringwelke strijd zoekt. LAATSTE BERICHTEN. De le luit. E G. Staal is bij het 5e bat. van het 4e reg. inf. te Gouda ingedeeld. Te 's Hage zijn tot leden van den ge meenteraad gekozen: notaris De Bas met 1184; jhr. mr. Repelaer, commies van staal met 1126 van 1986 geldige stemmen, M. Hijmans van Wadenoijen verkreeg 803, jhr. mr. Klerck 721 stemmen. Jhr. W. C. Röell, le luit. der veld artillerie te Leiden, is in zijn garnizoen te ruggekeerd na gedetacheerd te zijn geweest le Bergen op Zoom. De lieer mr. J. G. Patijn, burgemees ter van 's Hage, is door Z. M. den koning op zijn verzoek eervol ontslagen. Naar wij vernemen is Dr. E. J. P. Jorissen, thans hier te lande vertoevende, voornemens a. s. Maandag over Engeland naar Transvaal terug te keeren. (Stand). In de gisteren gehouden vergadering der afdeeling Tiel van de liberale kiesver- eeniging in het hoofdkiesdistrict Tiel, zijn tot voorloopige candidaten gesteld voor de a. s. verkiezingen der tweede kamer, de heeren mr. P. Rink te Tiel en mr. M.Tyde- man Jr. te Breda. Naar wij vernemen is liet bericht omtrent eene voorgenomen demonstratie van den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, zooals het door ons gisteren aan Voorwaarts is ontleend, niet juist. Wel heeft het voor nemen bestaan, doch de burgemeester van Amsterdam gaf het vereischte verlof voor een optocht niet. Inmiddels zalzij het ook op andere wijze, door den Bond aan de openbare meening gelegenheid worden gegeven zich over de quaestie van het algemeen stemrecht te ver klaren. (D. v. N.) Zondag avond is zekere F., van Kor- tenhoef, die in de buurtschap Oudover onder de gemeente Loosdrecht een bierhuis bezocht, door eenige hem onbekende personen, waar onder twee militairenaangevallen en deerlijk mishandeld. Met oen flesch werden hem zulke hevige verwondingen toegebracht, dat hij geruimen tijd in bewusteloozen toestand heeft verkeerd en nog steeds onder heelkundige behande ling is. De politie heeft een streng onder zoek ingesteld naar de daders. Uit Berlijn wordt gemeld: Gedurende de zonsverduistering was de lucht bewolkt en de zonneschijf niet zichtbaar. Op de plaats, waar de zon stond, bespeurde men slechts een sterke kleuring der wolken, welke zich scherper afteekende, naarmate de zon steeg en eindelijk geleidelijk verdween, waarop een plotselinge, algemeene verduistering in trad. Een paar minuten later volgde weer dezelfde kleuring der wolken, totdat de ver duistering voorbij was. Honderdduizenden menschen hadden zich per spoortrein, per rijtuig of te voet buiten de stad begeven naar de verschillende pun ten, waar het verschijnsel het best kon wor den waargenomen. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de akte Fransch (L. O.) is ook geslaagd mej. M. W. v. Grasstek, van Hillegom. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Varik (cl. Zaltbommel) door ds. D. A. Van Haselen, te Zoeter- woude; en naar De Lier (cl. 's Gravenhage) door ds. H. Wildeboer Jz., te Benthuizen (cl. Leiden). GEMENGDE BERICHTEN De stad Bordeaux en hare omstreken werden eergisteren door een verschrikkelijkken orkaan geteisterddie een groote schade ver oorzaakte. Tengevolge van den hevigen storm zijn twee pleiziertreinen, bij Arcachon, tegen elkander ingestoomd; een waggon werd ver brijzeld en andere werden beschadigd. Ze ventien personen kregen letsel. De wijnber gen en de vruchtboomen zijn vernield. Hon derdvijftig schapen zijn verdronken. De we gen zijn onbegaanbaar. De orkaan was verge zeld van regenvlagen en hagelbuien. Over een groote uitgestrektheid is de grond be dekt met dakpannentakk?n bladeren, steen klompen, aardkluiten, enz. De doode vogels kon men, toen de storm bedaard was, bij duizenden tellen. Ook in andere oorden van Zuid-Frankrijk woedde de orkaan vreeselijk. In het depar tement Aude had men een waren cycloon. Een vreeselijke hitte heeft in de laatste dagen te Massowa aan de Roode Zee ge- heerscht. De hitte is er gemiddeld 118 graden Fahrenheit in de schaduw, maar nu waren er dagen van 119 en 122 graden, waardoor alle handel en verkeer is gestaakt, en de Europeanen zeer veel te lijden hebben, terwijl er reeds velen als offers van de vreeselijke warmte gevallen zijn. De sol daten werpen zich geheel ongekleed op hun veldbed, het lijf met linnen doeken bedekt, die in ijswater zijn gedoopt, maar hoe vermoeid en afgemat zij ook zijn, de warmte belet hun te slapen. Vooral onder de Al penjagers, die niet aan warmte gewend zijn, is de sterfte zeer groot. De ziekenhuizen zijn overvol en dagelijks komen talrijke ge vallen van zonnesteek voor. Ook de inboor lingen sterven in grooten getale tengevolge der vreeselijke hitte, die eer toe- dan afneemt. Eene uierwaardige proef is op de on langs te Stokholm plaats gehad hebbende Zweedsche landbouwtentoonstelling genomen met de opbrengst van melk van Oldenbur- ger, Hollandsche en andere koeien. De proef werd genomen met de melk van niet minder dan 2191 koeien 8 dagen lang en dagelijks 2 maal, door middel van den laktoriet. Het hoogste vetgehalte werd ge vonden in de melk van eene Oost-Friesche koegedurende 6 dagen bedroeg dat 5 pCt. Het dier was 8 jaar en 125 dagen oud. Hetzelfde gehalte aan vet bezat ook de melk van 2 Hollandsche koeien, maar slechts ge durende een paar dagen. Dan volgde o. a. eene Oldenburgsche koe met 8.9 pCt. Ge middeld bedroeg het vetgehalte in de melk van 18 Hollandsche koeien 4.023 pCt. Slechts drie koeien van het Noorweegsche bergras uit Tilemarken hadden gemiddeld een hooger gehalte, nl. 4.508 pCt. De boschbranden woeden nog steeds. Vlammen bemerkt men niet; hooge rookko lommen stijgen op en verduisteren de lucht. Nu en dan vallen boomen om; de wortels zijn dan geheel verteerd. De brand beweegt zich in de richting van Hasebus en het bosch van Drossart; als de wind heviger wordt, dan vreest men voor uitbreiding van het vuur. Te Baraque Michel is het ge vaar voor het oogenblik geweken. Zondag en Maandag zijn honderden touristen de verbrande bosschen komen zien. De solda ten, die het vuur moesten bestrijden, hebben veel geleden. Zij zijn door de rook of stof onkenbaar; hunne kleederen zijn bedorven en hunne schoenen verscheurd of door het vuur verschroeid. Enkele soldaten bekwamen vrij ernstige brandwonden. Zij hopen op een Hinken regen. In vele gedeelten van Frankrijk is eergisteren buitengewoon veel regen gevallen en daar de zwaluwen zeer laag vliegen, ver wacht men nog meer; ook de weerglazen voorspellen nog regen. Een cycloon heeft gewoed in de buurt van Carcassonne, waardoor twee dorpen geheel verwoest zijn. Twaalf personen zijn dood ge vonden onder de puinhoopen. De huizen die niet zijn ingestort, zijn echter in zoo wan kelen staat, dat men ze zal moeten afbreken. HANDELS- EN FINANTIËELE RERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 19 Augustus. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste Hoogste 3 stuks f 40.— 65 95 42 - 160— 38 112— 208 Kalfkoeien 8 w 115— 215— Varekoeien 42 106 194 150 - 118 222 Kalveren (vette) 64 30 70— (magere) 27 w 4 10 (gras) 8 - 34 40— Schapen (magere) - 740 - 10. 22 956 - 16— 27 Varkens (magere) (biggen) 32 272 w w 14— 4 28— r 12.50 Ter markt aangebracht 341 runderen, 91 kal veren, 1696 schapen en 304 biggen. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 35 par* tijen kaas. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 8.tot 25.—- Derby f Leidscbe 150 KG. ff -• Edammer ff Delft, 19 Aug. Prijzen der boter 54 ƒ60 ƒ68, per 40 kilo, 782/8 en 84/16 vn. Boter, te zamen wegende 16480 kilogram. De binnenlandsche staatsfondsen lever den heden weinig belangrijks op. Op de buitenlandsche markt ging weinig om bij weinig variatie. De Russische spoorwegmarkt was iets minder geanimeerd. De Amerikaansehe spoorwegwaarden ble ven eindelijk in ouden doen bij tamelijkeu omzet.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2