Van Zuidbroek zijn een 25-tal jeug dige laudverdedigers naar hun corps ver trokken om weder in den wapenhandel te worden geoefend. Ze namen samen plaats in eene waggon, voorzien van eenen nood rem. Dat ding werd natuurlijk bezien, er over gesproken, en het eind van het lied was dat het beproefd werd ook en met goed gevolg, want de trein bleef staan. Natuurlijk had niemand het gedaan. De hoofdconducteur wilde bij aankomst van zijne bevoegdheid gebruik makenomwanneer de dader niet genoemd werd, den geheelen waggon te doen ontruimen, doch de chef, beducht voor eene „hurrie", zorgde er voor dat de reis werd voortgezet. Wordt de dader niet aangewezen, dan zal tegen allen pro ces-verbaal worden opgemaakt. Onder Woudrichem is een arbeiders huisje afgebrand. De oorzaak was alweder het aanmaken van het vuur met petroleum. Nu de winter weêr in aantocht is kan tegen dat misbrnik niet genoeg worden gewaar schuwd. Onder de voordeelen en winsten, welke door de kermis aan de gemeente Haarlem of hare ingezetenen ten goede komen, verdient vermelding de opbrengst van staangelden van spellen, tenten, kramen eDZ, op die jaar markt. Wij laten hier de opgave van die opbrengst over de laatste jaren volgen, waaruit men tevens zal zien, dat die be dragen soms nogal verschillen1870 f 1900, 1871 wegens de pokken geen kermis, 1872 f1700, 1878 f2100, 1874 f1900, 1875 f1800, 1876 f2100, 1877 f2200, 1878 f2000, 1879 f2800, 1880 f2900, 1881 f2300, 1882 f1900, 1883 f2700, 1884 f2300, 1885 f2800, 1886 f2100, 1887 stel plus minus f 2000. De reden van die verschillen schijnt echter niet gezocht te moeten worden in de ver andering van den kermistijd, welke van 1861 tot 1882 in Juni bepaald was en in het laatstgemelde jaar tot Augustus werd verzet; die verschillen worden vermoedelijk veroorzaakt doordat groote tenten als van Carré, Basch enz., al of niet geplaatst worden. Zoo was b. v. de circus van eerst genoemde, waarvoor ongeveer f160 wordt betaald, in de laatste tien jaren vijfmaal hier, en wel in de jaren 1878, 1879, 1885, 1886 en thans. Ook is op die ontvangsten van grooten invloed de hoogere of lagere sommen, welke de draaimolens opbrengen, waarvoor door eigenaars zelf aanbiedingen om plaats te krijgen worden gedaansoms tot een bedrag van meer dan f 200. (H. Ct.) De proef, op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam genomen, zal, volgens de Amst. C., vermoedelijk aan leiding zijn, dat bij het leger de cacao als ochtenddrank de koffie zal vervangen. Het blad berekent dat, daargelaten andere voor deelen, een gewone kop chocolade, van cacao bereid, op nog niet 2^ cent komt te staan. Vooral voor het Indische leger hoopt de Amst. C. dat men tot dien maatregel overgaat. Een colporteur van Recht voor Allen, die Zaterdagavond omstreeks elf uur in de Gerard Doustraat te Amsterdam, waar het 's avonds steeds woelig is, zijn blad te koop aanbood, werd door eenige lieden, die hem weigerden te betalenmishandeld. De poli tie maakte echter spoedig daaraan een einde. Over de viering van Hartjesdag, eer gisterenavond te Amsterdam, schrijft de Amst. o. a. In een gedeelte van de stad, waar het anders zeer rustig is, heerschte thans ook leven en beweging. De bewoners van de Gerard Dou-, Ferdinand Bol- en Daniël Stalpertstraten, of liever die geheele buurt, vierden ook Hartjesdag. De voetzoekers vlo gen aldaar tot aan de lijsten van de huizen, eu zingende troepjes trokken achtereenvolgens door de straten. Het //Leger des Heils" was in het gebouw Emanuel vergaderd; alleen zij die kaarten hadden, werden toegelaten. Een tiental agenten en eenige rechercheurs bewaakten de deur. Toen de vergadering omstreeks tien uur uiteen ging, kwam aan het einde van de Gerard Doustraat een optocht aan met trom mel en trompet, die het bekende lied ,0 vlek'loos Lam" van het „Leger des Heils" zongen. De talrijke deelnemers de stoet was wellicht 400 personen sterk staken den draak met de lieden die het gebouw Emanuel verlieten, maar trokken verder naar de Stadhouderskade door het Westeinde, door de Utrechtsche straat, Reguliersbree- straat en Vijzelstraat naar de Ferdinand Bol straat. Het lied „O vlek'loos Lam" werd nu eens afgewisseld met bet „Lied van Ma rianne," dan weer met den deun Weg met dien Soosialist." In genoemde straat werd halt gehouden en werd eene kopie geleverd van eene ver gadering van het //Leger des Heils" Captain Tyler werd in het Engelsch sprekende voor gesteld, terwijl een persoon, trouw den lui- tenant in houding en stem nabootsende, zeer i vrije en dwaze vertalingen gaf van het even zonderlinge Engelsch van den pseudo-Tyler. Spoedig verveelde dit echter de menigte: eene stem riep: „Komt jongens, naar den kapiteinen de troep trok de Daniël Stal- pertstraat in en hield stand voor n°. 80, waar het hoofdkwartier van het „Leger des Heils" is gevestigd, zooals ook met roode letters boven de deur te lezen staat. De ramen waren van sterke blinden voorzien, een voorzorgsmaatregel na de jongste be storming genomen. Na het zingen van „O, vlek'loos Lam," riep men om den Captain, sloeg en schopt- tegen de deur, en wie weet tot welke bale dadigheden men zou zijn overgegaan, indien niet plotseling uit de Ferdinand Bolstraat ongeveer twintig politieagenten waren opge daagd, die met den wapenstok onmiddellijk op de menigte aanvielen en deze voor zich uitdreven. Wel verzamelden zich daarna hier en daar nog groepjes, maar de politie wist de passage vrij te houden, terwijl niemand mocht stilstaan. Tot laat in den avond bleef het echter in de Gerard Dou- en omliggende straten vrij rumoerig. Onderwijl had er op het pleintje bij de Gerard Doustraat een vrij vermakelijk incident plaats. De politie moest natuurlijk hare geheele aandacht wijden aan het gebouw Emanuel. Vau deze gelegenheid hadden eenige jongens gebruik gemaakt tot het oprichten van eenen brandstapelte dien einde hadden zij eerst een soort van bak van steenen gebouwd en dezen gevuld met hout, andere brandbare waren van een in aanbouw zijnd perceel wer den o. a. latten weggebroken - eenig vuurwerk enz. en over dit alles eeu paar liter petro leum gegoten. Voor wien die brandstapel moest dienen bleek ons niet. Nadat dit vuurtje, steeds gevoed wordende, ongeveer een half uur lustig gebrand had, het plein met zijne groote vlam hel verlich tende, kwamen twee brigadiers aanloopen, die met luide toejuichingen door de vroolijke menigte werden begroet. Zij zonden echter eenige agenten, die zorgden dat het vuur niet meer werd gevoed, terwijl spoedig drie brandweermannen verschenen, die aan de pret een einde maakten. Men schrijft aan het J), v. N. uit Utrecht: Teu bewijze dat Utrecht op het gebied van het fabriekswezen niet zoo onbe- teekenend is als algemeen verondersteld wordt, diene dat er in 't afgeloopen jaar in werking waren 84 fabrieken, d. z. nijverheidsinrich tingen, waarin 20 of meer arbeiders werk zaam zijn, benevens die met een getal van minder dan 20 arbeiders, indien daarin van mechani8cheu beweegkracht gebruik wordt gemaakt. Negen- en zeventig fabrieken worden met stoom5 met gas gedreven. De statistieke cijfers wijzen ook hier op een langzaam toenemend gebruik van vrouwen en meisjes bij den fabrieksarbeid. Werkzaam toch op deze fabrieken waren 2398 mannen, 110 vrouwen, 362 jongens en 58 meisjes. De kinderen van 12- tot 16jarigen leeftijd werken bijna allen in de sigarenfabrieken. Als de voornaamste fabrieken staan die van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij met 495, van Ribbius Peletier met 320 en van fl. N. De Vos met 200 arbeiders bovenaan. Door de vereeniging voor Vreemdelin genverkeer te Arnhem is besloten, een cre- diet te verleenen voor het plaatsenvoor- loopig zoo mogelijk op vier hooggelegen punten (Bovenover, nabij de Steenen Tafel, op het plateau van de Westerbouwing, Oos terbeek en op den Kluizen aarsberg, Velp) van orienteertafelswaarop met lijnen eu namen de torens en hooge punten zullen worden aaugeduid, welke aan den uitgestrek- ten horizont in het oog vallen. Te Renkum zal op den verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina een vogel- schietwedstrijd worden gehouden. Dezen zomer zijn uit Eibergen en de omliggende plaatsen weder verscheidene ge zinnen naar Amerika verhuisdmeestal afge haald door familieleden, wie het daar goed schijnt te gaan. Men schrijft uit Drente aan de N. R Cl.: De omstreken van vele dorpen in het Oosten van Drente, alsook die van Borger, zijn in de laatste 15 20 jaren niet wei nig veranderd wegens de toeneming der woudcultuur. Hoog geboomte behoort bij een oud Drentsch dorp, terwijl de omtrek zeer naakt was, wanneer het koren binnen gehaald was. Thans ziet men op de esschen te Borger groote, welig opschietende wou den, die niet alleen den omtrek versieren en het natuurschoon verhoogen, maar ook het bewijs leveren dat Borger en omstreken zich op de woudcultuur sterk toeleggen waardoor aan vele handen werk verschaft wordt, en tevens een kapitaal voor de toe komst kan gevormd worden. De richtingen, waarin de dorpsbevolking der verschillende «ra «n» «u A. tbm" -BC**. dorpen zich beweegt, zijn zeer ongelijk: ter wijl Borger zich sterk op de woudcultuur toelegt, richt Odoorn zich meer op groen landsverbetering en Eminen op landontgin- ning, terwijl noordwaarts Gasselte eenen verbeterden landbouw door kolonisatie in de groenlanden van geringe qualiteit invoert, en Gieten eene nieuwen groenland-aanleg. Over het geheel kan gezegd worden, dat genoemde dorpen, in den jongsten tijd vooral, uit den ouden Drentschen sleurgang zijn ontwaakt en er weer eene vooruitgaande richting is op te merken. Uit Friesland wordt aan de N. R. Ct. geschrevenMet de werkzaamheden is het in onze provincie treurig gesteld ln tal van dorpen loopen arbeiders ledig, terwijl zij, die nog werk hebben, weinig verdienen. In de veenderij te Terwispel, waar door het graven van wijken veel grondwerk wordt aanbesteed, overtrof het aanbod de vraag dermate, dat het werk veel te goedkoop ver richt wordt. De beste arbeiders kunnen van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur, met 2 uur pauze, niet meer verdienen dan f 1. Daar de meesten hunner van elders zijn, en dus 's nachts bij het werk moeten blij ven, gaat, boven de kosten van spijs en drank, ook het logies af, zoodat de arme kerels Zaterdags met een luttel sommetje bij vrouw eu kinderen terugkomen. In de veenderij in Opsterland, waar vele vaarten worden uitgediept, hebben gis teren ruim 300 man het werk gestaakt. Volgens enkelen was met het aardwerk geen droog brood te verdieneneen gevolg van de lage somwaarvoor het werk is aange nomen. Wanordelijkheden kwamen niet voor; vele arbeiders zijn naar hunne haardstede teruggekeerd. Dat in het anders zoo welvarende dorp Joure ook nijpend gebrek aan werk heerscht, blijkt hieruit, dat vele arbeiders zich aldaar bij den aannemer van een klein waterwerkje aanbieden, om voor 8 ct. per uur aan het hei touw te staan. Te Breda wordt een gebouw opgericht ten behoeve van kinderen, die, vanwege eene commissie vau het Nuts-departement daar ter stede, gedurende den winter een warm middagmaal zullen ontvangen. Door Z. M. is met ingang van 15 Sept. 1887, benoemd tot dir. van het rijks tele graafkantoor te Maastricht A. H. Geraerds, thans in gelijke betrekking te Roermond. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot kapt.-magazijnmeesteren wel te Utrecht, bij de magazijnen benoorden den Krommen Rijn, den kapt. M. J. H. baron Van Slin- gelandt, van het 1ste reg. vesting-art., en in rang en betrekking verplaatst naar Geer- truidenberg den 1ste luit magazijnmeester der art. J. H. Van Aanholt, thans te Utrecht (magazijnen benoorden den Krommen Rijn). De gewone audientiën van de ministers van financien en waterstaat, handel en nij verheid op 18 dezer en van den minister van koloniën op 19 dezer, zullen niet plaats hebben. BUITENLANDSOKE BERICHTEN BELUIK. Te Bergen is een arbeiders-congres verzameld, dat kort voor zijne samenkomst zich reeds in twee groepen gesplitst heeft. Al de socialistische leiders waren op de eer ste algemeene vergadering tegenwoordig Fauviaux, Anseele, Volders, Coureur; ook Headiugley, gedelegeerde vaD de Social demo cratie federation van Engeland. De alge meene vergadering heeft besloten geen ver tegenwoordigers van de pers toe te laten. Daarop werden de gedelegeerden uit de Bo- rinage, die hun aanslag in de contributie uiet betaalden, buiten de deur gezet en heb ben deze zich tot een afzonderlijk congres vereenigd, dat wèl de pers wat geluk voor baar! beeft willen toelaten en ook reeds een voorloopigen „Algemeenen raad" heeft benoemd. E\UEE.%.\ U. Bij gelegenheid van de laatste groote revue te Aldersnott begaf zich de prins van Wales in een ainbolanten banketbakkerswin kel om voor de dames van het bof bonbons te koopen. Aan de stoep ontmoette de prins eene rijzige, interessante dame, die zicht baar verlegen om zich heen keek. De galante prins bood de dame zijne diensten aan, en toen de vreemde hem zeide, dat bet militaire schouwspel baar weinig belang inboezemde, dat zij geheel zouder opzet op reis naar het eiland Wight bier doorgekomen was, en nu den neg naar haar hotel niet kon terug vinden, bood de prins aan haar te begelei den. Het aanbod werd aangenomenen aangenaam keuvelende gingen zij hunnen weg. Bij het hotel gekomenzeide de dame: Duizendmaal dank, Koninklijke Hoogheid!" Lachend riep de prins„Gij kent mij Dan moet ik er ook op aandringen, dat gij mij uwen naam noemt, opdat de partij gelijk zij." Met een diepe buigiüg antwoordde de vreemde: „Ik ben mevrouw Von Kolemine, van wier huwelijk met den groothertog van Hessen, uwen zwager, uwe Koninklijke Hoogheid wel vernomen zal hebben." Van de werven te Chattham zijn dezer dagen weer 300 werklieden ontslagen wegens gebrek aan werk. In bet geheel zijn nu reeds ruim 1000 werklieden naar huis ge- zouden, waarvan de meeste scheepstimmer lieden. Naar men zegt, zullen nog in deze en de volgende maand 400 werklieden wor den onslagen, doch de overigen zullen nog tot het einde des jaars aan het werk kunnen blijven. Of nog verdere inkrimping van het aantal werklieden uoodig is, zal dan moeten blijken. - De werkstaking der machinisten en stokers op den Midland-spoorweg is te Shef field Leeds en Manchester reeds weder ge ëindigd. Bijna alle werkstakers hebben ver zocht den arbeid te mogen hervatten. Het gerucht dat de Iersche National Leagne iu de week vóór de sluiting der parlementszitting als een gevaarlijk genoot schap zal worden onderdrukt wordt beves tigd. De heer Gladstoue maakte reeds aan stalten om van Hawarden naar Londen terug te koeren, ten einde in het lagerhuis de oppositie tegen den maatregel te leiden. Ongeveer 2000 crofters (kleine boeren) op de aan de Schotsche westkust gelegen eilanden hebben hun kiesrecht verloren, omdat zij geene belasting wilden betalen. Op het eiland Barra zijn er nu in 't geheel geen kiesgerechtigden meer. FKAKHRIJ K. Den president der republiek werd te Mont-sous-Vaudrey eene serenade gebracht ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag. Aan blijken van belangstelling ook in anderen vorm ontbrak het hem niet. Aan de kamer is een adres gericht door mej. Astie De Valasyre, mede onder teekend door een aantal andere burgeressen van Parijs. In dat adres wordt opheffing gevraagd van de wetwaarbij het aan vrou wen verboden wordt mannenkleeren te dragen. De adressanten gronden haar verzoek hierop, dat bij alle ongelukken de kleeding der vrouw eene belemmering is voor de redding, zoodat dan ook steeds veel meer vrouwen dan man nen de slachtoffers worden. Inzonderheid wijzen zij op den brand in de Opéra Comique, toen zoovele vrouwen door hare kleeding verhinderd werden te vluchten. „In naam (zoo luidt het slot van het adres) van al diegenendie geen slavinnen der mode zijn, verzoek ik de vrijheid van kleeding te willen decreteereneene vrijheid, die niemand benadeelt." De Napoleonsdag werd eergister te Parijs met twee feestmalen gevierd. Paul De Cassagnac liet zich verontschuldigen. Op een der feestmalen werd een telegram voor gelezen van prins Victor. Hij verklaart daarin voortaan de leiding der imperialistische comitésdie in den laatsten tijd niet bijzon der eensgezind zijn, op zich te nemen. De heeren Deroulède en Goupil zijn Zondag te Nischi-Novgorod aangekomen en door eene deputatie uit de kooplieden ont vangen. Veel werd er in 't Russisch en Fransch getoost en de heer Deroulède eindigde den zijne met de woordenLeve Rusland 1 Leve Frankrijk! Leve de roem der Russische en Fransche wapenen. Autografen van generaal Boulanger doen thans te Parijs 20 frs.; die van Ferry brachten het nooit verder dan tot 10 frs., zegt Figaro. ZWITSERLAÜB. (Jit Mayenfeld, in het kanton Grauw- bunderland, is bericht ontvangen, dat er laatstleden Zondag drie touristen zijn ver ongelukt. Bij het bestijgen van den Falk- nis, die eene hoogte heeft van 2600 meters, zijn zij in een afgrond gestort. Binnen 4 5 weken zijn er dus in de Zwitsersche Alpen reeds 24 reizigers omge komen, namelijk: Op den Jungfrau (Bern) 6, op den Gantrist (Bern), Leissigergrat (Bern), Morteratscbgletscher (Grauwbunder- land), Molesa (Waadtland), Santis (Appenzell) Kaisereck (Freiburg), Dent de Corjan (Waadt land), Scbachenthal (Uri), Diablerets (Wallis) ieder 1, en thans op den Falknis 3. OVITIGH L1\W. Keizer Wilhelm heeft eergisteren bij zich aan den disch ontvangen de generaals die te Berlijn vertoeven en de bevelhebbers van de Potsdammer regimenten. De minister van openbare werken, staatsminister Maybach, heeft na vijf weken op het eiland Sylt te hebben vertoefd, dat eiland verlaten. Hij keerde naar Berlijn terug.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2