MANUELA, NIEUWS- EN ADVERT RNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e L e Courant v e r s c hi; n t <1 as'eIijksbehalve op Kou- e 11 Feestdagen. A80NNEÜÜËNT: Donderdag 18 Augustus 1887. W". 193. ADVERTENTIE!»: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Xuuiuier lü t'ent. Van 16 regels0.90, Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. 201» Jaargang. STADSNIEUWS. Van de compagnie waartoe onze Leid- sche jagers behoorden, en die den 13den November 1830 uittrok en den 23en Sep tember van het volgende jaar in de acade miestad terugkeerde, zijn thans nog circa 40 in leven. Oorspronkelijk telde de com pagnie ongeveer 250 leden. Bij het gister te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van de akte voor ïransch (L. O.) zijn van de 25 vrouwelijke candidaten 10 geslaagd en onder hen mej. H. A. C. Broers alhier. Bij de examens Hoogdoitsch (middelbaar en lager) werd toe gelaten voor Mid. A mej. E. H. De Wal, alhier; voor L. O. de heer N. Beije, te Katwijk aan Zee. Hedenmorgen half 9 geraakte een schoolknaap van de Rijnstraatsbrug (e water en wel zoo, dat ware er niet spoedig hulp toegeschoten de jongen in de diepte ware verdwenen. Johannes Sarite komt ditmaal de eer der redding van een menschenleven toe. Hedenmorgen tegen 10 uur kwamen nu op hunne beurt de meisjes van de bizondere school op de Middelstegrachthoofd de heer Abr. J. De Lange, in den kinderspeeltuin alhier aan. Tot half een ongeveer vermaakten de kinderen zich dol op en aan de ver schillende werktuigen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Harmonie-Concert. Gisteravond gaf de heer Mann met zijne kapel het voorlaatste buitengewoon harmonie- concert op Zomerzorg. 't Zag er in den voormiddag niet naar uit dat de uitvoering druk zou bezocht worden, dat regen en koude daartoe beletselen zouden zijn. Evenwel 't bleef droog en in den besloten tuin van Zomerzorg kan men nog lang zitten zonder nu juist door de koude te worden verjaagd. Toch was 't gisteravond duidelijk dat het seizoen voor buiten zitten, toch reeds zoo kort in ons land, nu reeds tamelijk wel af- geloopen is. De heer Mann had voor dit concert weêr een uitmuntend programma gekozen. Trou wens, het moet gezegd worden, van samen stellen van programma's heeft deheerMann bizonder veel slag. Ook waren de hh. uit voerders dezen avond bizonder goed gedispo neerd en blijkt dat het geven in den laat- sten tijd van de vele concerten op het samenspel gunstig werkt. „Ungarische Lust- spiel-Ouverture" van Kéler-Béla werd op merkelijk correct uitgevoerd. Zeer beviel ons ook de uitvoering van des heeren Mann's „Eantaisie sur Guillaume Tell" van Rossini. Een woord van lof voor de uitvoering van de Ouverture-Zampa, door den onder kapelmeester, den heer Joh. Oostelaar, uit muntend gearrangeerd. Veel succes had de heer Mann weder met zijne „Fantaisie über vier Lieder von R. Schumann". De Etour- dissante Polka voor twee Pistons liep zeer welvarend van stapel. De schoon bewerkte „Fantaisie sur des motifs de l'Opera Faust" van den heer Mann sloot dezen muziekavond. Het laatste con cert van deze reeks zal plaats hebben op Dinsdag 23 Aug. a. s. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum, op Donderdag 18 Aug., des avonds te halfacht, door het muziek corps der dienstdoende schutterij, kapelmees ter de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd.: N°. 1. Peter-Cornelius-MarschMendelssohn; 2. Ouverture „Don Juan", Mozart; 3. Sym phonic H. Moll (arr. v. Leeuwen), Schubert; 4. „Ein Sommernachtstraum", Fragmenten, Mendelssohn. 2de afd.: N°. 5. Hochzeit- zug aus „Feramors" (arr. v. Leeuwen), Rnbinstein; 6. „Gruss aus der Feme", In termezzo, (arr. v. Leeuwen), Verhulst; la. „Der schönste Engel", b. „Ungarischer Tanz" (air. v. Leeuwen), Brahms; 8. „Sylvia ou La Nymphe de Diana", Ballet, (arr. v. Leeu wen), Delibes. Lhérie heeft te Brescia in Verdi's „Otello" veel bijval verworven. Faccio, de orkestdirecteur van la Scala, dirigeerde. Mej. C. Alb. Thijm geeft, evenals het vorige jaar, bij F. B. Van Ditmar te Utrecht een feestboekje uit, ter gelegenheid van den jaardag van prinses Wilhelmina. De heer J. H. L. Rijken te Deventer heeft, naar de Ztcoltche Ct. bericht, de laat ste hand gelegd aan een opera, getiteld „Norma". De tekst is Duitsch en ontleend aan Bellini's opera van dien naammaar vooral in de derde akte zeer omgewerkt. De handeling is dezelfde als in de „Norma" van Bellini. Eugène Médard te Parijs, schilder van tafreelen uit het militaire leven, wiens Retraite de Buzenval in 1886 op het salon werd bekroond, is overleden. 4 Sept. wordt te Lorient het gedenk- teeken voor Victor Massó onthuld. Aan den beroemden beeldhouwer Pas- saglia is het ontwerpen van een gedenk- teeken voor Rossini in de kerk van Santa Croce te Florence opgedragen. In eene vergadering van de kiesver- eeniging „Workum", te Workum, Maan dagavond gehoudenzijn voor de aanstaande verkiezing in het district Sneekmet alge- meene stemmen opnieuw candidaat gesteld de heeren A. Buma, B. H. Heldt en mr. P. J. G. Van Diggelen. De Midd. C. verneemtdat ook mr. W. A. Beigsma voor de Goessche kamer- candidatuur heeft bedankt. Gedurende het 2de kwartaal van dit jaar werden 282 personen voor den Indi- schee militairen dienst aaugenomeu, waarbij 76 vreemdelingen, en 229 onderofficieren en mindere militairen uit de verschillende corpsen van het leger hier te lande overge nomen. Het grootst getal van laatstbedoel- den werd geleverd door het 4de reg. inf. (23). Onder de aangenomen bevinden zich 20 miliciens die zich voor den tijd van 2 jaren bij het Indische leger lieten detachee- ren, en bij de overgenomenen 16. Van de vergunning om voor den tijd van 4 jaren te worden gedetacheerd maakten in dat kwar taal 6 onderofficieren gebruik. Aan al deze aan- en overgenomen militairen werd aan hand geld uitbetaald een bedrag van £131.089,80, Gisterenochtend had een grenadier, die de oefeningen in het polsstokspringen op het voorplein van de Oranje-kazerne te 's Gra- venhage medemaakte, het ongeluk een zijner beenen te breken. Hij is naar het hospi taal vervoerd. Gisterenmiddag had op de Heeren gracht te 's Gravenhage eene botsing plaats tusschen een tramrijtuig, komende van het Plein, en een met haringtonnen beladen sleeperswagen van de reeders v. d. Rovaart C°.die van de Prinsessegracht kwam rijden. De boom van den sleeperswagen stootte tegen een der zijden van het tram rijtuig te pletter en liet daarin een groot gat achter. Als vervolg op ons bericht omtrent de windhoozen, eergister-morgen op het Sche- veningsche strand waargenomen, ontvingen wij nog de mededeeling dat een er van de op het strand staande badkoetsen dreigde aan te vallen; twee werden omvergeworpen. Wat een hoos eigenlijk isp Wanneer twee luchtstroomen onder een niet al te kleinen hoek elkander ontmoeten ontstaat bij hunne vereeniging een werve lende beweging, welke die stroomen bij hunne vereeniging spiraalsgewijze doet klimmen. Bij die omdraaiing nl. worden de luchtdeeltjes van de ss verwijderd en de hierdoor ont staande ijlheid aangevuld door luchtdeeltjes uit den naasten omtrek. Die deeltjes zijn in 't grootste getal aanwezig in de onderste luchtlaag, zoodat vooral de dóór voorhandene voorwaarts schieten en tevens oprijzen, daarbij allerlei voorwerpen, die zij op de oppervlakte der aarde aantreffen, met zich sleurende. De hoos heeft alzoo eene dubbele bewe ging, nl. eene schroefvormige om hare as en eene voortschrijdende in de richting der resultante van de krachten der beide lucht stroomen. Zweeft zij over de zee, dan brengt zij ook het water in eene wervelende beweging en doet het kegelvormig oprijzen, zoodat zij daarmede twee kegels vormt, met de toppen naar elkander gekeerd. Ook is zij op zee zeer gevaarlijken gaat dikwerf gepaard van bliksemvuur en donderslagen. {D. v. Z.-H. en 't Gr.) Door burg. en weth. van Delft is gis teren in het openbaar verpacht het gebouw genaamd Stads-Doelenvoor den tijd van vijf jaar, met last van onderhoud voor reke ning van den pachter. Er waren 10 biljet ten ingekomen. Het hoogste bod is gedaan door den heer C. C. Mulió te Zandvoort h f 2300 per jaar, de laagste inschrijver was f 1400. FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 21.) „Ware hij anders geweest, dan hij in derdaad is, ik zou elk gevaar getrotseerd hebben en had mij aan zijn grootmoedigheid overgegeven. Doch sinds wij hier op Rosegg zijnis mijn bestaan een onafgebroken keten van ellende. Ik wist, dat, waart ge nog in leven, gij niet eerder rusten zoudt, voordat gij mij gevonden hadt. Het ware werkelijk voor mij beter, dat ik een bedelaar van de straat ware, dan afhankelijk van uwe groot moedigheid, heer van Rosegg te wezen." Met het onverschilligste gelaat ter wereld hoorde zij deze hartstochtelijke woorden aan. „Nu, word dan een bedelaarI Niets gemakkelijker dan datVertrouw u toe aan de grootmoedigheid van uw neef. Vertel hem de kleine episode uit het hospitaal te Parijs, die voor vijftien jaar heeft plaats gehad, vertel hem alles en gij zult zien, hoe grootmoedig hij is. Gij beweert gezien te hebben, dat ik gister avond met hem praatte, welnu, gij zult ook weten, waarover oas gesprek liep. Het betrof Manuela. Sir Emil vertelde mijdat hij zich haar nog als een klein kind herinnerde, en dat zij hier in dit huis gewoond had, vóór zij, vijftien jaar geleden, met hare ouders haar vaderland had verlaten. Ik vroeg hemof hij zich ook rappelleerde, hoe zij er voor vijftien jaar had uitgezien, doch zulks kon hij niet. Weet gij weldat hij de erfgename van Rosegg bemint en het meisje huwen zoude, wanneer het meisje zijn aanzoek aannam P Hij heeft haar gister ten huwelijk gevraagd." „Wat, hij heeft aanzoek om Manuela's hand gedaanen zij „Zij noemde hem een dwerg en wees hem af. 't Is waarmooi is hij niet en lady Manuela schijnt verzot te zijn op het schoone. Zij gelijkt hierin, evenals in zoo vele andere dingen, op hare moeder. Sir Emil heeft zij wel gister avond afgewezen, maar toch geloof ik, dat ik u geluk mag wenschen met het krijgen van een zoon." „Wat wilt ge daarmede zeggenp" zeide de lord haastig. „Pardon, wanneer ik u hierop het ant woord schuldig blijf, maar onze bekoorlijke Manuela zoude er mij zeker geen dank voor wijten, indien ik mij met hare hartsaange legenheden ging bemoeienen ik hecht er te veel waarde aanom met het lieve meisje op een vriendschappelijken voet te staan. Zulk een liefhebbende dochter als lady Ma nuela, heeft bovendien ook zeker geen ge heimen voor u en zal wel alles mededeelen, eer de dag verstreken is. Zooveel kan ik u positief belovenwaarde baronik zal op den avond vóór den trouwdag uwer dochter Rosegg verlaten, om nimmermeer terug te keeren In angstvol zwijgen zag lord Rosegg de spreekster aanmaar al te goed gevoelde hij, dat hare woorden een geheimzinnige beteekenis hadden. „Op den avond voor haar trouwdag f Ik weet niet, wat ge daarmede zeggen wilt, Johanna Hermann. Doch spreek duidelijk. Verraad mijmaar verraad niet Manuela. Verwoest niet haar gansche leven. Ik heb haar meer lief, dan ooit een vader zijn kind kan lief gehad hebben, en mijne liefde is nog grooter geworden sinds haar een gevaar dreigt. Wanneer gij zwijgt, dan is er niets te vreezen. Om 's hemels wil, Johanna Hermann, noem een prijs, en welken ook, hij zal u uitbetaald worden, wanneer gij onmiddellijk en voor immer dL huis verlaat!" Onverschillig luisterde zij naar zijne woor den en een valsche glimlach speelde om hare lippen. „Welaan dan, ik eisch tien duizend pond en verbind mij daarvoor om Rosegg te verlaten een dag vóór den morgen van het huwelijk. Ziedaar mijn ultimatum „Een dag vóór Manuela's huwelijk p Waarom legt gij hier zulk een zonderlingen klemtoon opp" „Lady Manuela kreeg gisteren avond twee huwelijksaanzoekenhet eene sloeg zij af, het andere verhoorde zij. Wanneer gij geduldig zult willen wachten, dan zult ge beleven, dat uw toekomstige schoonzoon nog heden bij u aanzoek zal komen doen om de hand van Manuela. Daar uwe dochter zijn aanzoek ondersteunt, zoo kan uw antwoord slechts bevestigd wezen. Verzet zoude alleen ten gevolge hebbendat uwe dochter er met haren jongen vereerder vandoor ging. Er zal voor u niets anders op zitten dan toe te gevenen hoe eerder ge ze nu maar laat trouwendes te eerder verlaat ik ook Ro segg. Mylord, ik hoop, dat we elkander nu volkomen begrepen hebben." {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1