MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. B e l e Courant v e r s c ii ij n t <1 a e I ijks, behalve op Zon- en Woensdag 17 Augustus 1887. 192 Uitgevers: Gebroeders Muré. B1NN EN LAND SCHE B ERICHTEN. Feestdagen. A 8 0 N E IS E T Voor Leiden, per 8 maanden Franco door het geheele rijk, per 8 maanden Prijs per Summer 10 l ent. f 1.25. I.BO. AQVEBTEWTIEK: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: .Scheepmakerssteeg 6. 201e 'aargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengen bij deze ter alge- meene kennis dat door hen eervol ontslag is verleend aan den Heer J. Van Loghem als Raad der Gebuurte n°. 11 of n°. 3 van Wijk IV wegens vertrek uit die gebuurte en dal in diens plaats is benoemd de Heer WILLEM ANTHONIE VAN LITH. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de LMsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weill. 1°. Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leioen, den 16 Augustus 1887. STADlIIECWi. Dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar in de botanie alhier is tot vice-president gekozen van het congres te houden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van het Koninklijk Botanisch Genootschap te Brussel. Na eene afwezigheid van eenige maan den kon ds. J. Drost Zondag in de Pieters kerk zijn dienstwerk weêr hervatten. Wegens verzwakte gezondheid van hier vertrokken, is de beminde predikant voldoende hersteld hier teruggekeerd. Zaterdag vereenigden zich een 30-tal oud-jagers van bet vrijwillig studentencorps der Leidsche hoogeschool, dat in 1831 naar België uittrokop Zomerzorgen later aan eenen tjatneraadscbappelijken disch. De Wielrijders-club De Albatros hield Zondag haren eersten maandelijkscben club- tocht. Omstreeks elf uren ging men op weg over Voorschoten naar Katwijk, waar men een vijftal leden der Rotterdamsche Wiel- rijders-vereeDiging ontmoette. Na wederziid- sche kennismaking, toog men verd.. Katwijk aan Zee, en na hier eenigeu tijd vertoefd te hebben namen de Leidenaars afscheid en keerden over den fraaien weg via Rijnsburg en Oegstgeest terug, om te half drie weder in Leiden aan te komen. Bij den internationalen wielerwedstrijd uitgeschreven door de Maastrichtsche Vélo- cipèdeclub, werden 3de prijzen gewonnen door de heeren B. J. Couvée alhier en A. L. Couvée te Delft. Volgens het JP. v. Adm. heeft bij het onlangs gehouden eerste examen voor surnu merairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij art. 4 van het kon. besluit van 23 April jl o. a. voldaan C. M. Cremer alhier. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De beroemde orkestdirecteur Pasdeloup (Wolffgang) is te Parijs overleden. Hij was in 1819 geboren en bezocht op zeer jeug digen leeftijd het Conservatoire, waar hij op zijn veertiende jaar reeds den eersten prijs behaalde. Gesteund door prinses Mathilde en den goudsmid Odiot, stichtte hij de „populaire concerten van klassieke muziek", waarvan het eerste den 27en October 1861 in het C rque Napoléon plaats had. Dadelijk werden zij in en buiten Frankrijk vermaard. Deze concerten brachten het Fransche pu bliek in kennis met de groote Dnitsche meesters, terwijl het Fransche componisten als Saint-Saëns, Gniraud, Lalo, Massenet enz. leerde waardeeren. Ondanks den afkeer van het Parijsche publiek van Wagner-muziek, bleef Pasdeloup véor en na '70 een vurig Wagneriaan. In '68 had hij de dwaasheid de directie van een schouwburg op zich te nemen en verloor er natuurlijk al zijn geld mee. Door de concurrentie van verschillende zijden verarmd, moest hij het in 1884 op geven. De heer Edouard Calonne organiseerde voor hem een benefiee-concert, dat een zeer aanzienlijke som opbracht en Pasdeloup in de gelegenheid stelde om zijn laatste dagen op eene kleine villa bij Fontainebleau te slij ten, waar hij Zaterdag op 68-jarigen leeftijd is overleden. (D. v. Z.-H. en 'i Gr.) Massenet zalzegt mende muziek componeeren van een opera-comique „Pé- cheurs d'Islande", tekst getrokken door Henri SleuU-^ .'it den roman van Pierre Loti. Naar men ve,..„^„,. .n het thans zeker dat de heer Possart ons dezen winter weder zal komen bezoeken. Zijne voorstellingen beginnen 1 October. De Stel. van 16 Aug. bevat het vol gend kon. besluit van 13 Aug., Nr. 155. Art. 1. De eerste en de tweede kamer der staten-generaal worden ontbonden met 17 Ang. 1887, gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige vergadering. Art. 2. De verkiezingen der leden van de eerste kamer zullen plaats hebben op Donderdag 8 Sept. a. s. Onze commissarissen in de verschillende provinciën worden gemachtigd, de staten hunner provincie te dien einde in buitenge wone vergadering op te roepen. Art. 3. De verkiezingen vaD de leden der tweede kamer zullen plaats hebben op Donderdag 1 Sept. a. s.; in de kiesdistric ten waar heistemming noodig is, zal deze geschieden op Woensdag 14 Sept. a. s. Art. 4. De nieuwe kamers komen te zamen op 19 Sept. a. s. Veeartsen die verlangen benoemd te worden tot adsistent aan de rijksveeartsenij- sehool te Utrecht op eene bezoldiging van f 1200 voor den tijd van één jaar, ingaande op 1 October e. k., gelieven vdér 1 Sept. 1887, met opgaaf van leeftijd en overleg ging van hun diploma van veearts, schrif telijk en vrachtvrij daarvan aan het depar tement van binneniandsche zaken te doen blijken. De minister van financien maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f24,355,211,7O6 en bij de betaalmeesters. 1,543,428,65' Te zamen. f25,898,640,26 De minister van financien, de heer Bloem, zal, naar men verneemt, dit jaar wederom eenigen tijd in de badplaats Ëms gaan vertoeven. De liberale kiesvereeniging te Locbem (hoofdkiesdistrict Zutfen)heeft de heeren mr. S. M. S. De Ranitz en J. Willink op nieuw candidaat gesteld voor de tweede kamer. Te Hardenberg zijn door de liberale kies vereeniging lot candidaten voor de tweede kamer gesteld de heeren mr. D. Wicherlink te Zwolle en mr. R. A.. Fockema, kanton rechter te Ommen. Prof. Cort van der Linden, te Gronin gen, die door de kiesvereeniging „Win schoten" te Winschoten candidaat is gesteld voor de tweede kamer, heeft voor deze can- didatunr bedankt. In eene vergadering van gecommitteerden uit de besturen der liberale kiesvereenigin- gen te Middelburg, Vlissingen, Ter Neuzen en Oostburg, werd voorloopig met alge- tneene stemmen besloten, om bij ontbin ding der tweede kamer als candidaten te stellen de heeren J. P. J. Bnteux en Arie Smit. Dr. P. C. F. Frowein heeft aan het be stuur der liberale kiesvereeniging te Goes geantwoord, dat hij eene eventueele candi- datuur te Goes niet zat kunnen aanvaarden. De cavalerie-manoeuvres zullen dit jaar van 1 tot 10 September e. k. plaats hebben onder leiding van den generaal- majoor W. K. L. Van Helden, inspecteur van het wapen. Hieraan zal worden deel genomen door het le en het 3e regiment huzaren. Aan de diaconie te Boskoop is door wijlen mej. M. E. Lander een legaat van f 1000 vermaakt, vrij van rechten. Gisteren vorderde mr. Van Idsinga voor den Haagschen kantonrechter van de gemeente 's Gravenhage terug de jaarlijks door haar van eiscber gevorderde f 11.50 belasting voor een stoeptrede en voetenkrab- ber op gemeentegrond bij zijn huis. Eiscbers gemachtigde, de advocaat mr. De Vos van Steeuwijkbetoogde de onwettigheid dezer heffing. Zij dient niet tot dekking van ge meente-uitgaven. De wet kent geen heffingen voor gebruik van gemeentegrond dan alleen voor staanplaatsen in hallen of op markten. Ook is hier geen sprake van een genot van gemeentewerken, inrichtingen of bezittingen. Bovendien de opbrengst wordt voor een an der doel besteed, de gemeente beeft geen onkosten, die alleen de heffing wettigen zoo dat deze alleen wettelijken grondslag mist. De advocaat der gemeente, mr. Van Rossem, zal 29 Aug. zijn verwering voordragen. De collecten, gehouden ten behoeve der weduwe en negen kinderen van A. De Graafl, die bij de beproeving van de stoom tram tusschen Delft en Den Haag het leven verloor, hebben opgebracht: te Delft ruim f400, te Rijswijk f61, te 's Gravenhage f842.78J, te Maassluis f 630. De Haagsche Trammaatsehappij schonk f 300. Te Scheveningen werden, volgens het D. v. Z.-H. en 'i Gr. van half zbb tot half FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 20.) Een pauze ontstond na des lords laatste woorden en, was het verbeelding of ver spreidde zich werkelijk over de trekken dezer vronw een vale bleekheid uit? „Ik zou nooit een mensehelijk wezen hebben liefgehad?" herhaalde zij langzaam en een luide, bittere lach ontsnapte aan hare lippen. „Wanneer men een zeker aantal jaren achter den rug heeft, moet men, zoo zegt ten minste de sage, over niets meer een levendige verwondering ondervinden. En toch, wanneer gij een blik in mijn ver leden kondet slaanzoudt ge er anders over oordeelen. Maar het behaagt mij nn eenmaal niet om u dezen blik te laten slaan. Houd mij voor gevoelloos, voor beginselloos, voor wat gij ook maar wilt, ik verklaar u plechtig, dat ik Rosegg, geen dag, ja zelfs geen uur eerder verlaten zal, dan mij bevalt." Zij vouwde de banden en beantwoordde met onverstoorbare kalmte zijnen op haar rustenden blik. „Alle bedreigingen, die gij soms mocht uiten, helpen u niemendal, mijn waarde baron. Ik ga niet heen. En gij zijt naar mijn heilige overtuiging veel te veel soldaat en edelman, om slechts ééne poging te wagen, om door ruwe woorden een arme vrouw zooals ikangst aan te jagen. Een bepaald plan voerde mij naar Rosegg. Is dit ver wezenlijkt, dan verlaat ik deze plaats, maar ook geen dag, geen uar vroeger!" „En dat doel't welk n hierheen gebracht heeft?" „Is een geheim, mylordWat uwe dochter betreft," voegde zij er spottend bij, „zoo denk ik wel, dat ik het beste instaat ben, om te beoordeelen, of ik voor haar een geschikte omgang ben of niet. Lady Manuela schijnt overigens zulk een zelfstan dige jonge dame te wezen, dat zij wel voor zichzelve Jzorg zal kunnen dragen. En thans, waarde baronnu wij het met elkaar eens zijn gewordenzouden wijdunkt mijer wel toe over kunnen gaan, om ons dejeuner te gebruikeq. Het is al over elvenen ik begin vreeselijken trek te krijgen." „Ik ontbijt nooit zonder mijne dochter," antwoordde de baron. „Johanna Hermann, zoudt ge mij den prijs willen noemen, die u konde bewegen, om onmiddellijk Rosegg te verlaten „Welk een ongemanierde wijze om zaken te behandelen!" riep mevrouw Von-Waldau, schijnbaar verontwaardigduit. Ik zou u mijn prijs noemen," barstte zij in lachen uit. „Welaan, ik wil u dan den prijs noemen. Toen ik naar Rosegg onderweg was, deed ik mij zelve de vraag, of gij mij zoudt willen trouwenDat is de prijs voor mijn zwijgen. Zijt gij genegen dien uit te betalen „Johanna Hermann, blijf bij de zaak, als ik u verzoeken mag." „En wanneer ik nu eens geen last had om uw geheim te bewarenzoo gij niet deed, wat ik begeer?" „Johanna Hermann, zijt gij hier alleen in mijn huis gekomen om mij te beleedigen? Zeg mij kort en bondig de waarheidMet welk doel zijt ge naar Rosegg gekomen? Ik zag u gister avond in den wintertuin met mijn neef praten. Wilt ge aan hem soms bekentenissen afleggen?" In de nabijheid van het raam stond een gemakkelijke schommelstoel; de weduwe liet zich daarop nedervallen. „Daar dit gesprek ongetwijfeld gerekt moet worden totdat lady Manuela verschijnt, zoo zouden wij er, dunkt mij, niet kwaad aan doen om er bij te gaan zitten. Gij hebt mij gister avond met uw neef in den winter tuin gezien. Ik wist niet, dat gij mij de eer aandeedt om mij te bespionneeren. Welnu ja, ik sprak met uw neef, wat zon dat?" „Gij hebt hem onthullingen gedaan!" „Ik heb hem niets medegedeeld. En wat zou ik ook met hem moeten praten, met hem die nog niets is dan een onbeduidende, eerzuchtige advocaat. Tot nog toe heb ik niets gedaandan getrachthem uit te hooren, iets wat mij niet moeilijk viel. Wee het wezen, dat tusschen hem en zijn geluk staat! Het ware beter, dat dit nooit het levenslicht bad aanschouwd. Hij heeft nooit met eenig mensehelijk wezen ook slechts een vonkje medelijden gehad en zal dit gevoel ook wel nimmer leeren kennen, daarvan ben ik zeker!" „Ik weet het," antwoordde de lord, „ik weet het het maar al te goedl Mijn leven is, sinds die erfenis mij ten deel is gevallen, een voortdurende doodsangst geweest. Ik vrees hem en ik vrees u. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1