BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND80HE BERICHTEN. wl* JE2 m mm mm «LJ WJL. A. Joh. Oostelaar), F. Hérold; 7. „Fantaisie über vier Lieder" von Schumann, Widmung, Er der Herrlichste von Allen. Morgens steh' ich auf und frage. Ich grolle^nicht, J. G. 11. Mann; 8a. Cavatine aus „der Freischfitz", Oboe-Solo, C. M. v. Weber; b. „L'Etour- dissante Polka, pour deux Pistons, Renard; 9. Eantaisiesur des Motifs de l'Opéra „Faust" de Gounod, J. G. H. Mann. Op een concert in Brecon (Wallis) hebben Adeline Patti en haar man Nicolini gezongen en de geheele opbrengst van het concert bestemd voor de armen. Het stadje had van de komst van mrs. Nicolini, die door een deputatie uit het gemeentebestuur van haar kasteel Craig-y-Nos, werd afge haald, een waar volksfeest gemaakt. Het concertzoo schrijft een correspon dent van tit* Daily telegraph was een triomf van 't begin tot 't eind. Het werd door de aristocratie en de notabelen uit de nabuurschap bezocht. Met haar man zong zij o. a. een duo uit „Linda di Chamounix". De vereeniging van beeldende kunste naars te Weenen heeft het gemeentebestuur aldaar het ontwerp van een gedenkteeken voor Makart's graf aangeboden, dat door den beeldhouwer Hellmer is vervaardigd. Het zal uit syeniet bestaan, met eene versiering van brons. Boven de grafzerk rust op een voetstuk eene sarcophaag, op welke een genius is geplaatst, die een medaillon met het borst beeld van den kunstenaar omboog houdt, Tusschen de sarcophaag en het medaillon staat eene portefeuille, op welks omslag Makart's naam is geplaatst. Het gedenktee ken, dat eenigszins den vorm van een altaar heeft, eindigt van boven met eene kroon boog, waarvan het middengedeelte eene schelp vormt, waaruit zich eene vaas verheft. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 15 October e. k. en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeveu tot het af leggen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 Staatsblad no. 222). De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs met uitzondering van die voor de Hoog- duitsche taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager on derwijs in handteekenen dit jaar in de maan den November en December, voor zooveel het teekenen betreft ook in de maand October en zoo noodig in de maand Septemberzullen worden afgenomen. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroef- stoomschip 1ste kl. Tromp, onder bevel van den kapt. ter zee C. E. Uhlenbeck, den 13den dezer de reede van Batavia verlaten, ter aanvaarding der terugreis naar Neder land om de Kaap de Goede Hoop. De ritmeester Ort, van de K. M. Academie, is tegen 15 dezer overgeplaatst naar het 3de reg. huzaren te 's-Hage, terwijl de ritmeester Lagerwerf! van het 4de escadron van het 2de reg. huzaren, naar de K. M. Academie is overgeplaatst. Door de centrale liberale kiesvereeni- ging m het kiesdistrict Dordrecht zijn tot candidaten voor de tweede kamer gesteld de beeren mr. G. M. Van der Linden en mr. J. B. Van Osenbruggen. Door de centrale Katholieke kiesvereeni- ging voor Hilversum en Weesp is, met op één na algemeene stemmen, tot candidaat gesteld voor de tweede kamer de heer mr. Th. P. baron Mackay. In de eergisteren te Avereest gehouden ver gadering der liberale kiesvereeniging Een dracht maakt macht is met algemeene stem men tot candidaat voor de tweede kamer gekozen het aftredend lid, de heer J. R. Meesters, burgemeester van Steen wijk. De kiesvereeniging 't Zandt en omstreken in het hoofdkiesdistrict Appingedam, beeft den heer mr. D. De Ruiter Zijlker en voor het geval van ontbinding, ook den heer J. Schepel opnieuw candidaat gesteld voor de tweede kamer. Prof. Cort van der Linden, te Groningen, die voor de kiesvereeniging „Winschoten" te Winschoten candidaat is gesteld voor de tweede kamer, heeft voor deze candidatuur bedankt. Door de kiesvereeniging „Vooruitgang" te Dantumadeel (kiesdistrict Dokkum) zijn tot candidaten voor de tweede kamer gesteld: mr. Van Weideren baron Rengers en Kielstra, beiden aftredende. Door de kiesvereeniging Thorbecke te Dokkum zijn de heeren E. B, Kielstra en mr. W. J. Van Weideren baron Rengers opnieuw met eenparige stemmen tot candi daten gesteld voor de tweede kamer. Dr. Vitus Bruiii8ma heeft aan het bestuur der kiesvereeniging Eendracht in Baardera- deel, die hem candidaat gesteld had voor het lidmaatschap der tweede kamer, kennis ge geveu, dat hij ditmaal geen candidatuur kan aanvaarden. De heer H. J. Brouwers is door de Ka tholieke kiesvereeniging te Roermond opnieuw candidaat gesteld voor de tweede kamer. De rondreis door ons land van den heer Van Siclen, secretaris der Holland Socity te New-York, is door ongesteldheid van zijnen jongsten zoon plotseling gestaakt moeten worden. Het volgend jaar stelt de heer Van Siclen zich voor, de reis te her vatten en danals het kaneen honderd of meer leden van de Nederlandsche Club mede te brengen. De tentoonstelling die vanwege de afdeeling Wassenaar en Voorscholen der lloll. Maatschappij van landbouw in de?e maand te Voorschoten zou worden gehou den, is, tengevolge van de weinige deelne ming, tot het volgende jaar uitgesteld. Den 17en en I8en Augustus a. s. zullen door het bataljon artillerie schutterij van 's Gravenhage, onder bevel van majoor A. D. Slotboom practische schietoefeningen met zwaar geschut worden gehouden op het strand ten noorden van Scheveningen in de richting van Wassenaar en Katwijk. Voor Scheveningen en alle visschers- plaatsen, die zich op de haringvisscherij toe leggen, is het begin van de visscherij weer eene misrekening. Misschien is mistekening hier niet het juiste wooid, want menige reeder vreesde reeds véér dat de haringvis1 scherij aanving, voor lage besommingen; maar zooals het gewoonlijk gaat, men hoopt steeds op beter tijden. De lage prijzen, waarvoor de groothandelaars in de laatste twee jaren de haring hebben moeten van de hand doen, hebben ook nu voor de eerste nieuwe aanvoeren geen verbetering ondergaan. Eu van de marktprijzen hangen in de voornaamste plaats de besommingen af. De vangst was tot heden dit jaar meer dan middelmatig en de qualiteit van de haring in bet algemeen heel goed, en toch werden ladingen van bomschuiten, die in betere jaren f 2000 en meer opbrachten, thans verkocht voor f 1200 lot f 1500. Nu is het bekend dat de haring van dc eerste reizen binnen korten tijd moet wor den omgezet en geconsumeerd; misschien dat voor de haring van de tweede en volgende reizen een betere prijs bedongen wordt, wat wij voor reeders en visschers van harte ho pen. Valt de haringvisscherij ook dit jaar weder tegen, dan ziet het er voor vele nijve- ren treurig uit. (Fad.) Tot heden zijn te Scheveningen aan gekomen 4453 badgasten en 452 dienstbo den, tegen 4329 badgasten en 634 dienst boden in 1886. Terwijl de ouders naar hun werk wa ren, wilde het 10-jarig dochtertje Vrijdag te Nieuwerkerk a. d. IJsel het vuur aanmaken met petroleum. Door de groote uitslaande vlammen geraakte hare kleeding in brand. Zij snelde naar builen, en weldra werden de vlammen door de buren gebluscht, doch het meisje was met z<5<5 hevige brandwon den overdekt, dat zij tengevolge daarvan is overleden. De ballon „Prinses Wilhelmiua", waar mede kapt. Louis Zaterdagmiddag te 4 uur op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam is opgestegen, is omstreeks 6 uur neerge komen in den Duivendrechtschen polder onder Ouderkerk. Bij het neerdalen trof den reiziger, die den tocht medemaakte, het ongeluk dat hij, door te vroeg naar beneden te springen, uit de mand viel en zich vrij ernstig bezeerde. Naar eene boer derij i;i de nabijheid gebracht, werd de pa tient daar onderzocht door dr. Kinderman uit Ouderkerk, die echter geen inwendige kneuzingen kon constateerenmaar het toch raadzaam achtte, hem naar het gasthuis te doeu vervoeren. Kapt. Louis zelf heeft geen letsel bekomen. Übl De heeren Bloemendaal Laan, te Wormerveer, hebben een fonds van f 80000 ingesteld om uit de rente daarvan hunne werklieden te kunnen ondersteunen. (N.v.d.D.) Te Zand voort zijn bijna alle hotels geheel vol en het kost moeite bij particu lieren terstond onderkomen te vinden. Te 's-Graveland (bij Hilversum) had gisteren een treurig voorval plaats. Eenige jongens dreven een paard voort met zweepjes, zóó lang tot het dier, van verschillende kanten opgejaagd, achteruitsloeg en daarbij een der knapen zoo hevig raakte, dat een zijner ooren bijna werd afgescheurd en hij een gapende wonde aan 't achterhoofd bekwam. Onder Herveld i« 11. Zaterdag door een on willigen of beschonken boer een wielrij der moedwillig overreden. Als door een won der gelukte het den berijder, zijn persoon voor de wielen der kar te beveiligen, maar de machine werd deerlijk toegetakeld. Een dag vroeger werd ouder Opheusden door een wielrijder overreden een dronken man, die er genoegen in gevonden had, zich vlak voor de vélocipède op den grond te werpen. Ditmaal kwam de wielrijder er goed af en was het de Störenfried, die met be- bloeden kop het gelag moest betalen. Intusschen wordt er onder de wielrijders ernstig over gesproken, zich van revolvers te voorzien, om aan de onredelijke en on wettige aanvallen, waaraan zij bij voortduring blootstaan, een einde te maker». (Post.) Een landbouwer te Grauw, ndijk ont waarde in een zijner ooien een vreeselijk gekriel, dat, zooals spoedig bleek, veroor zaakt werd door dezelfde maden als waarvan de schapen thans zooveel te lijden hebben. De naastbijzijnde geneesheer wist 25 dezer dieren door spuiteu uit het oor te verwijde ren. Dt n volgenden dag gevoelde hij weder „leven" in zijn hoofd, waarop men naar een professor te Groningen ging, die het oor geheel zuiverde. De patient moet thans aan dat oor doof geworden zijn; hij herinnert zich, dat eene vlieg, die hem, op het veld zijnde, in het oor wilde kruipen, door hem doodgedrukt is. Wellicht was deze juist voorzien van rijpe eieren, welke nu in het oor terechtkwamen, waaruit zich de maden na 4 of 5 dagen ontwikkelden. U. I).) in den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft men te Vucht bij drie verschil lende weduwen getracht in te breken. Bij eene waren zij reeds in huis en bezig licht te ontsteken, toen zij op het ontwaken der bewoonster het hazenpad kozen. Een paar vreemde kooplieden boden te Bergeu-op-Zoom aan eene oude juffrouw verschillende manufacturen te koop aan. De juffrouw had echter geen kooplust. De hee ren hadden geldgebrek, en beproefden toen haar tot eene leeuing over te halen. Het succes was groot. Zij leenden van haar eene som van f 50, onder beding van terugbeta ling denzelfden dag met f 10 winst. Om haar vertrouwen in te boezemen, wat het richtig ontvangen der winst betrof, boden de kooplieden haar aan, de winst reeds ter stond te betalen, zoodat de vrouw slechts f 40 behoefde te geven. Dom genoeg, liep de oude juffrouw er in. De kooplui hebben nog niets van zich laten hooren. Gisteren ongeveer middernacht ontstond brand in de stoom-wollenstoffenfabriek van de heeren gebr. Sala, in de Tuinstraat te Til burg. Het fabrieksgebouw is met den ge- heelen voorraad machineriën, gefabriceerde en in bewerking zijnde goederen, in de asch gelegd. Door de spoedig aangebrachte hulp is men er in geslaagd de in de nabijheid staande gebouwen voor de vlammen te be hoeden. Naar men verneemt is alles, doch tegen een met voldoend bedrag, tegen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Een kiesgerechtigde dubbelganger! In een Limburgsche gemeente doet 't geval zich voor, dat één persoon het radicaal in zich vereenigt, in Nederland en in Pruisen tege lijk stemgerechtigd te zijn. Geboren Nederlander, genaturaliseerd Pruis en thaus sedert eenige maanden verblijf hou- deode in Limburg, vervult hij in beide landen niet alleen zijn burgerplicht, doch werd tevens met overgroote meerderheid tot lid van den raad verkozen. In afwachting dat geen geldige bezwaren tegen deze be noeming zouden worden ingebracht, werd een feestviering georganiseerd, die met een schouderontwrichting van den afgevaardigde besloten werd. (iV^r.) «RAVEAIHALGti. Door Z. M. is mr. S. Gratama, privaat docent bij de rijks-universiteit te Groningen, met ingang van 1 Sept. 1887, benoemd tot archivaris in Drente. De luit. ter zee 2de kl. jhr. H. M. De Koek wordt met den 16den dezer ge plaatst aan boord van Zr. Ms. rammouitor Draak. De minister van oorlog zal op 18 de zer geen audiëntie verleenen. L. A Ai II. In het lagerhuis werd door Hart Dyke de begrooting voor openbaar onderwijs inge diend. Zij bedraagt voor dit jaar 3,458,807 Na eene discussie van 6 uren werd de zitting verdaagd. Bij Spithead houdt een eskader oefe ningen waarbij vooral met torpedo's proe ven genomen worden. Twee nachten had men reeds eenen aanval van de torpedo- booten verwachteergisteren had deze plaats, omstreeks middernacht. Bij het eerste ver schijnen van den onderstelden vijand waar schuwde de op den uitkijk geplaatste sche pen zoouat bet eskader aan allé zijden zich goed verdedigen kon. De torpedobooten werden met bekwaamheid bestuurd, maar het gelukte haar niet de torpedo's zóó af te vuren, dat zij uitwerking konden doen. Na dit gevecht vertrokken de torpedobooten naai Portland, om eenen aanval te doen op het daar geplaatste eskader. Eene Fransche vrouwdie voorgeeft eene Parijsche modiste zijn en Dugout te heeten is Zaterdag te Cowes (eiland Wight) in hechtenis genomen. Zij werd in het bezit bevonden van ontplofbare stoffen, vermoe delijk dynamiet. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat zij het laatst van Havre kwam. Men schrijft haar voornemen toe van een aanslag op Osborne, de verblijfplaats der koninginbij Cowes. FB'A N HKU K. De minister-president Rouvier heeft eene uitnoodiging der Parijsche vereenigingen van fabrikanten van kinderspeelgoed en van bijouterie-artikelen voor een feestmaal, ter gelegenheid van den vierden verjaardag der vestiging van eene monsterkamer van laatst genoemde fabrikanten, aangenomen. Het feestmaal zal den 18 dezer plaats hebben. Men verwacht dat de minister-president als dan eene staatkundige rede zal houden. De minister van oorlog heeft op de begrooting van zijn departement voor 1888 bezuinigingen aangebracht ten bedrage van 19 j millioen. Generaal Boulanger heeft in zijn tele gram van condoleantie aan de weduwe van den heer Katkoff de woorden gebruikt: rIk ben niet vrij". Naar men thans verneemt, had hij de begrafenis van den Russischen patriot in persoon willen gaan bijwonen, maar weigerde de minister van oorlog hem het daartoe noodige verlof, en daarop zin speelden die woorden. Te Parijs zijn de beide bekende Fran sche luchtreizigers Malet en Jovis met den ballon Horla opgestegen, ten einde waar nemingen te doen op de grootste hoogte, waar menschen kunnen leven. Behalve de werktuigen, welke zij voor hun waarnemin gen noodig hadden, namen zij twee duiven mede om die op bepaalde hoogten los te laten, en een marmot, ten einde te beproe ven, hoe lang dieren het in de ijle boven lucht kunnen uithouden. De Horla steeg 's morgens om 7 uur op te La Villette en kwam 's avonds om 11 uur behouden neer te Mauche in Belgisch-Luxemburg. De grootste hoogte, door de luchtreizigers be reikt, was 8000 meter. De Fransche sportsman Anmont te Parijs heeft alleen in dit jaar met zijne paarden aan prijzen de aanzienlijke som van 509.162 francs gewonnen. Bij de voor naamste wedstrijden behaalden zijn paarden de overwinning. Aan het Journal dei Débat» wordt uit Weenen gemeld, dat aldaar eene veran dering wordt opgemerkt in de houding der Oostenrijksche bladen ten opzichte van prins Ferdinand van Saksen-Coburg. Zijne dépêche aan den Sultan wordt beschouwd als een handige zet, Een schrijven uit Ottange aan La France verhaalt, dat terwijl de geheele be volking van Audun-le-Tiche, een Fransch- manden broeder van een Fran9chen kolonel, ter aarde besteldede procureur-generaal van Metze, bijgestaan door gendarmes, het sterf huis overrompeld heeft om eenhuiszoeking te doen. De magistraat kon echter onver richter zake huiswaarts keeren. «PASJE Volgens El Remmen kan men het geschil, ontstaan door het afkeurend oor deel, dat generaal Salamanca ten opzichte van het beleid van den minister van kolo niën zou hebben uitgesproken, als geregeld beschouwen. D UI TECH li AM D. Men meldt uit Gastein, dat er een klein ongeval aan keizer Wilhelm te Gastein overkwamdat zijne terugkomst had kunnen vertragen. Een brief willende oprapen stootte de keizer tegen zijne schrijftafel, ten gevolge waarvan hij eene zoo hevige pijn in de lenden voelde, dat hij gedurende verscheidene uren moest rusten. Hij kon niet tegenwoordig zijn aan het ontbijt, hem door de groot hertogin van Saksen aangeboden en zijne afscheidsbezoeken beeft hij moeten staken. Gelukkig was hij spoedig hersteld, zoodat hij nog op tijd kon vertrekken. Prins Von Bismarck is Zaterdagavond te Kissingen aangekomen. Te Frankfort a. M. wordt van den 20en tot den 22en dezer de vierde jaarver gadering van den Duitschen wielrijdersbond

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2