treden der brandweer, was de brand spoedig onderdrukt. De berg met pl. m. 20,000 kilogr. hooi en twee daarin staande wagens werden een prooi der vlammen. Een andere berg, scharen en verdere gebouwen in de nabijheid konden gespaard worden. Een en ander was tegen brandschade ver zekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Gisteren had er op de rivier de Mer- wede, nabij de spoorbrug te Baanhoek,een ernstig ongeluk plaats. De boegspriet van het Belgische tjalkschip de Jonge Mathilda, schipper Bal, dat zei lende was, schoot door bevigen uitschot van wind los, met het noodlottig gevolg dat hij terecht kwam op den 21 -jangen zoon van den schipper, die voorop stond. Ook de mast stortte daardoor op het schip neer, gelukkig echter zonder persoonlijke ongevallen te veroorzaken. De toestand van den jeugdigen schipper, die zware kneuzingen bekwam, is hopeloos. Op 10 September e. k. zal zeer ver moedelijk wederom te Amsterdam een wie lerwedstrijd plaats vinden, waarbij tevens zal gereden woruen om de verschillende kam pioenschappen van den Alg. Nederlandschen Wielrijders bond. De vereenigde bakkers, zijn met een Berüjnschen, een Weener en een Dresdener bakker uitgenoodigd op de tentoonstelling te Dresden te komen bakken in een der 5 vol ledige bakkerijen welke er zijn opgericht. Dien ten gevolge zijn gisteren de heereu Niemöller en Alberts derwaarts vertrokken. Zij zijn vergezeld vaneen Hollandschebakkers dochter, die er als winkeljufvrouw zal optreden. Seeds een paar dagen geleden vertrokken een broodbakkers- en een kweekbakkersgezel om in de bakkerij werkzaam te zijn. Van de 5 bakkerijen op de tentoonstelling komen 4 in werkingde 5e blijft een reserve bakkerij. Ook de heereu v. Houten Zoon, van Weesp nemen deel aan de tentoonstelling. Een drietal meisjes, aan de fabriek verbonden, vertrokken een paar dagen geleden naar Dresden om de bediening waar te nemen in het rijke salon, dat de firma er heeft laten inrichten. (Bakk. Cl.) Gisterennamiddag ongeveer 3 uur zijn in het IJ, einde Handelskade, twee jonge lingen met zwemmen verdronken. Na een paar uur dreggens slaagde men er in een der lijken op te visschen. Bij een huiselijken twist tusschen een gehuwd paar te Amsterdam bracht de vrouw baren man een messteek in den rug toe, zoodat hij naar het gasthuis moest gebracht worden. Gisterenavond omstreeks 9,15 ure had op den O/Z. Voorburgwal bij de Stoofsteeg te Amsterdam een volksoploop plaats, doordien door onbekend gebleven personen 3 pistool schoten waren gelost. Van de ongeveer 40 nog in leven zijnde leden der voormalige studenten-com pagnie, oud-strijders van 1830, vereenigden een zestiental zich gisteren te Utrecht aan een gemeenscbappelijken maaltijd. Uit Haren bij Groningen wordt aan de N. B. Cl. gemeldIn deze gemeente werden gedurende deze week bij vele inge zetenen verschillende diefstallen gepleegd alles schijnt van de gading der dieven te zijn. 's Morgens vindt men de ramen open de bleekgoederen ontvreemd, enz. Personen uit Groningen houdt men voor de vermoedelijke daders; althans werden gis terenavond twee personen van verdacht allooi in de nabijheid van het dorp gezien, die zich schuil hielden. De burgemeesterhier mede in kennis gesteld, liet de politie on middellijk onderzoek doendoch het mocht haar niet gelukken de bedoelde personen in de op dien avond heerscbende duisternis te ontdekken. Uit het dorpje Haule (Friesland) ver trekken eerstdaags eenige personen naar Amerika. Ook eene 70-jarige weduwe zal de groote reis met dit gezelschap aanvaarden. Gunstige berichten van familieleden in Amerika, gevoegd bij de slechte vooruit zichten voor den boerenstand hier te lande, heeft hen dit besluit doen nemen. Het gemeentebestuur van Groningen zal niet minder dan 112 stadsmeiers te Pe- kela c. a. en 218 erfpachters en huurders te Stadskanaal c. a. wegens niet betaling van land- en heembuur gerechtelijk doen vervolgen. Eergisterenuacht heeft men weer ge tracht in te breken in het postkantoor te Prinsenhage. Daar echter de sluiting nu niets te wenschen overlaat is het bij eene poging gebleven, en zijn de inbrekers on verrichter zake afgetrokken. (Bred.) Voor de vacante betrekking van hulp onderwijzeres aan de openbare school te Zevenbergschen Hoek, op een salaris van f 450heeft zich geen enkele sollicitante aangemeld. meid K: je» *3 bkj '9 «atit ICMI M;k. De landmeter van het kadaster C. G. Vau liattum, thans belast met den gewoue veld dienst te Gorinchem, wordt met I October e. k. aangewezen voor den ambulanten dienst in de divisie Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. W. Van Voss, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. BUlTENLAiNDSCHE BEBUJHTEN BELGIË. Het wetsontwerp, waarbij bepaald wordt, dat het loon van den arbeider niet vooraf ■erpand en dat daarop ook geen beslag ge legd mag worden, is Woensdag door den senaat met 31 tegen 11 stemmen aangeno men, nadat ettelijke amendementen waren verworpen. KA (IÜLAN tS. De meeste der wijzigingendoor het hoogerhuis gebracht in het wetsontwerp op het grondbezit in Ierland, zijn iu de giste ren gehouden zitting van het lagerhuis goed gekeurd. Enkele werden op voorstel der regeering verworpen. Over twee door de Parnellisten bestreden amendementen is, met toestemming der regeering, het debat tot aanstaanden Donderdag verdaagd. Eene belangrijke beslissing werd Woens dag gegeven door de Loudensche rechtbank in een proces tegen de directeuren eener bouwmaatschappij. Zij waren beschuldigd niet genoegzame zorg te hebben besteed aan de samenstelling der rekeningen en dat di videnden waren uitbetaald uit het kapitaal. De rechter sprak de directeuren vrij van fraude, maar stelde hen en den secretaris verantwoordelijk voor 3300 uit het kapi taal betaalde dividendenen veroordeelde hen tevens tot terugbetaling van de uitkee- ringen, die zij hadden genoten in verband met die dividenden. In het Suez-kanaal zonk het stoom schip „Mile Five" door aanvaring met de füome"; 2 man verdronken. De vaart was eenige uren gestremd. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft de ar- tillerieschool te Fontainebleau bezocht. Hij hield tot de kweekelingen dier inrichting eene toespraak, waarin hij mededeelde dat hij bij de weder-bijeenkomst van het parle ment een wetsontwerp zal indienen tot ver betering van de organisatie der artillerie en genie. Hij hoopte dat de kamers niet zullen weigeren de vereischte gelden toe te staan om Frankrijke weerbaarheid te verhoogen. Dat zal de beste waarborg zijn voor den vrede. De diplomatieke en consulaire agenten van Frankrijk hebben bevel ontvangen niet de vlag uit te steken bij de binnenkomst van prins Ferdinand van Saksen-Coburg hem niet te gemoet te gaan, en zich van elke gemeenschap met zijn gouvernement te onthouden. Dépêches uit Parijs meldendat aldaar in den afgeloopen nacht in het departement van buitenlandsche zaken gewichtige papie ren gestolen zijn. (N. li. Ct.) Het hooger beroep, door de Parijschen moordenaar Prauzini tegen zijn veroordeeling ingesteld, is door het hof van cassatie ver worpen. Het Eden-theater te Parijs werd eer gisteren voor 6 millioen frs. ingezet, maar er deed zich geen kooper op. In November zal men bet nogeens probeeren. In zijn werk „Ce qu'on mange h Paris" vertelt Pierre Delcourt o. a. het volgende 's Morgens komen de Parijsche kooplieden in de Halles de aangevoerde kluiten botei keurenzij doen dat door een metalen stang in de boter te steken en die er dan uit te halen met een klein klontje boter er aan. Dat klontje houden zij een oogenblik in den mond en spuwen hef dan uit. Welnu, het geen zij uitspuwen, wordt door een „iudus- strëel" met zorg bewaard. Hij laat den vloer opvegen met al het stof en de vuilnis, laat alles smelten en verkoopt dan de boter, die hij aldus verkrijgt, aan de menschen die iu de open lucht gebakken aardappels enz. te koop aanbieden. Eenige dagen geleden werd zekere Mare te Parijs als maker en verspreider van valsche munt in hechtenis genomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat Mare deel uitmaakte van een talrijke bende, die in de provincie vertakkingen had; het val sche geld werd in twee buitenwijken van Parijs gemaakt. Negen personen werden in hechtenis genomen, 6 mannen en 3 vrouwen. De ontdekking van Marc had op zonder linge wijze plaats. Marc had een zeken: hoeveelheid valsch geld in de rekening van een hötel, waar hij gelogeerd had, gewik keld en dit pakje verloren. De vinder bracht •ca j eue .m tw - liet bij den commissaris van politie, die, door de rekening op het spoor gebraent, den valschen munter in hechtenis nam. Ze Moniteur Univenel deelt een schan daal mede dat in het tijdelijk ziekenhuis der poort van Aubervilliers heeft plaats ge had. Door eene der ziekenoppasseresseu is namelijk een ziek kind voor een ander bij vergissing verruild, zoodat de moeder van het eene geen bericht ontving dat het vol komen hersteld, maar wel dat het integen deel overleden was. De vader van het herstelde kind volgde den lijkwagen van den overleden knaap. Het blad zegt, dat zulk een schandelijke vergissing nooit plaats gehad heefttoen de zusters van liefdadigheid nog met de bewa king der zieken in de hospitalen belast waren. Het studentencorps te Lyou heeft het volgend telegram aan mevrouw de weduwe Katkoff gezonden „Lyonsche studenten zenden betuiging van sympathie aan weduwe van den uitmunten- ded patriot, dien Rusland verloren heeft" Een redacteur van Ze Gauloit heeft een onderhoud gehad met den geneesheer, die Katkoff iu zijn ziekte heeft bijgestaan. Deze verzekerde, dat de geruchten, als zou de overledene vergiftigd zijn, van grond ont bloot zijn. Katkoff is aan kanker in de maag overleden. trüfjij. Drie dynamiet-patronen ontploften op de trap van het ministerie van buitenl. za ken te Madrid, zonder belangrijke schade te veroorzaken. Men schrijft den aanslag toe aan een onlangs ontslagen beambte. DUITSCilllllll. Uit Rustschuck is te Berlijn per tele graaf bericht ontvangen, dat Stambuloff, wegens onrustwekkende politieberichten uit de Donaustedenaan prins Ferdinand heeft verzocht, noch te Lompalanka noch te Sis- towa aan wal te gaan, maar de deputatiën aan boord te ontvangen. Overal zijn zeer verdachte vreemdelingen aangekomentegen over welke de politie machteloos is, daar zij allen zijn voorzien vau Russische of Oosteurijksche paspoorten. In eerstgenoemde stad is eergisteren een politieke moordaan slag gepleegd op den heer Dokrovitch, med. dokter, een voorstander der regeering. Een ij veraar der Russische partij heeft hem met een revolverschot doodelijk getroffen. Uit Hanover wordt gemeld dat een en-twintig Nederlaudsche dames aanzoek heb ben gedaan, om op de kookschool aldaar te worden geplaatst, met de bedoeling, om zich het diploma te verwerven. Een zoo groot aantal buitenlandsche leerlingen kan, volgens de regelen der schoolniet te gelijk worden opgenomen. Er zijn op dit oogen blik twee leerlingen uit Nederland. In Sep tember zullen er vijf zijn. Het „leger des heils" is uit Worms verdreven. Zijne zoogenaamde oefeningen verwekten zooveel openbare ergenis, dat de overheid besloot, een einde er aan te maken. Dientengevolge werd laatstleden Zondag op hoog bevel de zaal der bijeenkomsten ge sloten en alle verdere verrichting des legers verboden. De legertroep wil nu naar Maintz verhuizen, maar kan ook aldaar geen aan gename ontvangst verwachten. RUSLAND. Een anonymus te Petersburg heeft een brochure uitgegeven, waarin hij ter wille van den vrede van Europa voorstelt België, Hol land, Zwitserland, de vorstendommen van het Balkauschiereiland en Europeesch Turkije onder de andere staten te verdeelen. Duitsch- land zou aan Rusland afstaan: het gebied omvattende Dantzig, Thorn en Koningsber gen; Oostenrijk: Galicië en Bukowinedaar entegen zou Duitschland Boheme, Oosten- rijksch Tyrol, Holland en een deel van België, en zou Oostenrijk Rumenië, Servië, Montenegro, het Balkanschiereiland en Kon- stantinopel krijgen. Frankrijk zou Fransch Zwitserland en België tot Ostende ontvangen en Metz weer bekomen, daarentegen zou Straatsburg Duitsch blijven. Italië zou roet Tessin en een deel van Tyrol worden ver- vermeerderd. PER TELEGRAAF. PARIJS, 13 Aug. Het Journal dei Zébafa ontvangt bericht uit Bucharest, dat de beweging onder de partijgangers van de gewezen ministers Radoslavoff en Nicolajeff in Bulgarije steeds toeneemt. Nicolajeff's zendelingen trekken het geheele land door en trachten in alle garnizoensplaatsen de soldaten tot opstand aan te sporen. In po litieke kringen te Bucharest is men van meening, dat prins Ferdinands intocht te Sofia het sein zal geven tot het uitbreken eener oproerige beweging onder het leger. BERLIJN, 13 Aug. Prins Bismarck is hedenochtend om 8 uur naar Kissingen vertrokken. DRESDEN, 13 Aug. De internationale bakkerstentoonstelling is heden in tegen woordigheid van den koning en de koningin van Saksen geopend. De inzendingen uit Nederland zijn zeer talrijk. NEW-YORK, 13 Aug. Het is nog niet uitgemaakt, of het spoorwegongeluk in Il linois veroorzaakt is door een ongeluk of door een boosaardig opzet. In allen gevalle is het zeker, dat bijna alle dooden en ge wonden door onbekenden roovers zijn uit geplunderd. RUSTSCHUK, 13 Aug. Te Rustschuck, waar groote toebereidselen voor de ontvangst van den prins van Saksen-Coburg waren ge maakt, kwam de geheele bevolking bijeen op de oevers van den Donau, toen de boot er gisteren aankwam. De soldaten van het garnizoen stonden met hunne vaandels op het plein geschaard en begroetten den prins met hoera's en het roepen van Leve Bul garije Leve Ferdinand Nadat de burgerlijke autoriteiten en de geestelijkheid, die den prins kwamen ver welkomen, aan hem waren voorgesteld, in specteerde de prins de eerewacht en begaf zich daarna weer aan boord der stoomboot. In het salon der boot ontving de prins ver schillende deputaties. De prins antwoordde op deze begroetingen, dat bij vast overtuigd was, dat hij op aller toewijding kon reke nen tot bevordering van Bulgarije's geluk. Vervolgens bood het gemeentebestuur den prins een feestmaaltijd aan in het hotel Isnahon, waar verschillende dronken op hem werden uitgebracht. De prins beantwoordde deze in het Bulgaarsch. De stad werd 's avonds geïllumineerd. De prins vertrekt heden naar Sistova en wordt te 5 uur te Tirnova verwacht. Zon dag zal de prins aan de Sobranje worden voorgesteld. De regenten en ministers zullen dan hun ontslag indienen. Een nieuw mi nisterie zal dan worden gevormd onder leiding van den heer Stambuloff. Heden heeft de prins een telegram ver zonden naar den Sultan, waarin hij de ver wachting uitspreekt, dat de Porte de nieuwe regeering zal goedkeuren, waardoor een einde wordt gemaakt aan den voorloopigen toe stand in Bulgarije. De consuls waren bij de aankomst van den prins tegenwoordig. LAATSTE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de kapitein Wenniger van het 4e reg. inf. overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers. De minister van buitenlandsche zaken, jhr. Van Kamebeekheeft heden met een verlof van eenige weken de residentie verlaten. Edison heeft weer iels nieuws bedacht eene stoomfluit, die onder de waterlijn is aangebracht, en anderzijds een soort scheeps roeper om het geluid op te vangen. Wordt er een stoot met de fluit gegeven, dan plant het geluid zich door het water voort, bereikt den trechter van het andere schip en brengt daar door de trilling eene schel in beweging. Nu wordt de telephoon met den roeper in aanraking gebracht en de stooten van de fluit, die het alphabet van Morse volgen, kunnen waargenomen worden. Wij vernemen, dat jhr. mr. De Stur- ler, laatstelijk buiten bezwaar van 's lands schatkist werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken, benoemd is tot adjunct- commies bij het departement van oorlog, ter vervanging van mr. W. P. Graaf van Bijlandt, onlangs in dezelfde betrekking verplaatst naar het depart, van buitenlandsche zaken. (Ebl) Van vertrouwbare zijde vernemen wij, dat hoogst waarschijnlijk van anti-revolu tionaire zijde in het hoofdkiesdistrict Arn hem tot kandidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer zullen worden gesteld de heereu mr. R. Melvil baron van Lynden, rechter te Utrecht, en baron Van Heeckeren van Keil jr., attaché bij het Nederlandsch gezantschap te Parijs. Men zal zich herinneren, dat bij de vorige verkiezingen baron Van Lynden te Arnhem baron Van Heeckeren te Zutfen candidaat waren. (Gelria.) Morgen (Zondag) zal op het Markt plein van de Tentoonstelling van Voedings middelen te Amsterdam eene matinée-musi- cale worden gegeven door de kapel vau het 4e regiment infanterie alhier, onder directie, van den heer J. G. H. Maun. GEMENGDE BERICHTEN* Donderdag jl. is een Engelsch toerist, die gedurende den zomer te Finhautz, in het kanton Walliserland (Zwitserland) verblijf houdt, nabij het dorp Litroz, van een rots gevallenhij was dadelijk dood. Zijn lijk is nog niet gevonden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2