NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)eze Couraeit verschijnt ri a g e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABOftiiUEftiEtëT: Maandag 15 Augustus 1887. N190 Uitgevers: Gebroeders Muré. o ura Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.ttO. Prijs per Nummer lü Ont. AÖVËRTERITIEM: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. 201» Jaargang. Aan de geabonnecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 152-157 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. Vervoer van lijders aan besmet telijke ziekten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van UE1DEN, brengen bij deze in herinnering dat krachtens de arlt. 8 en 9 der Wei van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134) vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten niet mag geschieden dan zonder loeslemming van den Burgemeester; dat voor dit vervoer geeti ge bruik mag worden gemaakt van openbare vervoermiddelen; dat voer-en vaartuigen waar mede dit vervoer heeft plaats gehad onmid dellijk daarna door de zorg en op kosten van den eigenaar moeien worden ontsmet en dat vcor het vervoer van zoodanige lijders naar een ziekenhuis of naar hunne woning een uil sluitend daarvoor bestemd voertuig van ge meentewege beschikbaar is gesteld. Zij noodigen belanghebbenden uit, ingeval het vervoer van een lijder aan eene besmet- lelijke ziekte noodig is, zich le vervoegen aan het Bureau van Politie, zullende alsdan door tusschenkomst der politie hel bovenbedoeld voertuig ter hunner beschikking worden gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)E FREMERY, Weth. 1°. Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Augustus 1887. STADSNIEUWS. Blijkens desbetreffende rapporten achten burg. en weth. het noodig dat het aantal gymnastieklessen aan hei gymnasium van 6 op 8 worde gebracht en dat dientengevolge de som van f 300 jaarlijks voor bedoeld on derwijs op de begrooting uitgetrokken met f 100 worde verhoogd. Burg. en weth. stellen den gemeenteraad voor tot de voorgestelde uitbreiding van het onderwijs in de gymnas tiek op het gymnasium te besluiten. Burg. en weth. leggen den gemeenteraad een schrijven van den minister van binnenland- sche zaken over, betrekking hebbende tot de koninklijke besluiten van 21 Juni jl. houdende vaststelling van een gewijzigd leerplan voor de gymnasia en progymnasia en van een gewijzigd programma van het eindexamen enz. vergezeld van de daarbij behoorende toelichting van het leerplan, alsmede van de daaromtrent door curatoren van het gymna sium uitgebrachte adviezen met bijlagen. Zooals uit de stukken blijkt, is tengevolge van de vaststelling der bovenaangehaalde koninklijke besluiten eene wijziging noodig van de verordening betreffende de inrichting sn het bestuur van het gymnasium en van het onderwijs in de natuur- en scheikunde. De noodige wijzigingen zijn door curatoren in hunne rapporten aangegeven, terwijl door hen bovendien nog enkele veranderingen in het bestaande reglement worden wenschelijk geacht. Burg. en weth vereeuigen zich met de voorstellen van curatoren en geven den gemeenteraad in overweging de gewenschte wijzigingen, te vinden in de ingekomen «tukken, in de betrekkelijke verordeningen vast te stellen. Het dagelijksch bestuur, zich vereenigende met de daarbij overgelegde rapporten van de plaatselijke commissie van toezicht en den [inspecteur van het middelbaar onderwijs, geven den raad in overweging het verzoek in te willigen van dr. E. A. O. Was, om ontslag uit zijne betrekking van leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool voor meisjes, en aan adressant het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van 1 September a. s. Onder overlegging van de desbetreffende stukken geven burg. en weth. den gemeen teraad in overwegiug le. Vergunning te verleenen aan M. La- gerenberg, om een spoelstoep te maken in de Witte Singelgracht, J. Buys Jr. om een duiker te leggen door den Zijldijk, de firma Knoors om eene loozing te leggen door den Lagen Rijndijk naar den Rijn, en aan de firma Tieleman en Dros, om eene loozing te leggen naar de Middelstegracht, onder de door de commissie van fabricage voorge stelde voorwaarden. 2e afwijzend te beschikken op de ver zoeken van A. Vromesteyn, om een boom te rooien voor zijne woning aan den Lagen Rijndijk en een aarden dam te leggen in de sloot loopende langs den Rijndijk en van I. Imans, om een gedeelte der Rijnsburgersloot te dempen en den gedempten grond in eigen dom te verkrijgen op grond van de door de commissie van fabricage aangevoerde bezwaren. Reeds herhaalde malen richtte de waar nemende commandant der dienstdoende schut terij alhier zich tot den gemeenteraad om er op te wijzen dat aan de schutterij alhier nog steeds eene gelegenheid ontbreekt om zich te oefenen in het schieten naar de schijf, imperatief voorgeschreven bij art. 42 der wet op de schutterijen dd. 11 April 1827, De pogingen om op het Raamland buiten de voormalige Hoogewoerdspoort eene schiet baan te verkrijgen werden met geen goeden uitslag bekroond, waarom het verzoek werd herhaald, nu ten opzichte van het Raamland buiten de voormalige Marepoort. Wanneer naar het model van de schietbaan te Kra- lingen ook hier eene baan werd aangelegd zon die volgens de meening van den adres sant gevaarvrij zijn. Bij onderzoek is den heer Kaathoven, thans majoor-commandant der schutterij, gebleken dat op eene jaarlijksche bijdrage van f 400 mag worden gerekend, niet vol doende evenwel om daaruit de kosten van rente en aflossing van de som, benoodigd voor den aanleg, te bestrijden. Die som toch zou f8500 bedragen. Evenwel wijst adressant er op dat van het ministerie van oorlog met recht eene meerdere bijdrage mag worden gevraagd omdat door de op richting van eene schietbaan nabij de stad, veel kosten van transport van manschappen en materieel zou worden vermeden. Tevens verzocht de heer Kaathoven den minister in overweging te nemen tijdelijk te willen aanvullen hetgeen aan die som voor rente en aflossing benoodigd, zon te kort schieten. De minister kan daarin echter niet treden om dezelfde redenen als waarom niet kon worden voldaan aan het verzoek om eene bijdrage vanwege het departement in de kosten van inrichting en onderhoud dier schietbaan, en wel, omdat de bedoelde kosten volgens de wet van 11 April 1827 komen ten laste der gemeente. De Staatscourant van heden n°. 189 bevat de statuten der Leidsche Katoenmaat schappij voorheen De Heyder Co., door Z. M. den koning goedgekeurd. Het maat schappelijk kapitaal bestaat uit 1200 aandeelen van f 1000, te zamen f 1.200.000 verdeeld in 4 seriën van f 300.000, waarvan voor- loopig 3 seriën zijn uitgegeven en geplaatst. Tot directeuren zijn benoemd de heeren P. L. C. Driessen en P. Th. C. Driessen en tot commissarissen de heeren Mr. B. H. M. DriessenB. E. J. Driessen en A. Hooreman. Door de politie is afgezonderd een zwart bonte bok. Belanghebbende kan zich deswege tot bekoming van inlichtingen aan het politiebureel vervoegen. Hedenmorgen trokken de jongens van de bizondere school op de Middelstegracht naar den kinderspeeltuin om zich daar den geheelen morgen te vermaken met de daar aanwezige spelen. Tot over twaalven hadden zij dolle pret. We vernemen dat Woensdag a. s. de meisjes zullen gaan. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 32 tot 69 volwassen personen en van 11 tot 13 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 703 zwembaden door heeren en 21 door dames. De temperatnur van het water is 20° Celcius. In de afgeloopen week werden hier ter stede aangegeven 2 gevallen van diph- teritis, beide met doodelijken afloop. Boven dien kwam één geval van roodvonk voor. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De Opéra-Comique zal voorloopig in het „Théatre de Paris" worden geïnstalleerd. Mej. Banck heeft wederom een oor spronkelijk stuk voor het Nederlandsch too- neel bewerkt, getiteld Onder meisjes", in 6bu bedfijt Waarschijnlijk beleeft het reeds hedenavond te Amsterdam de eerste opvoe ring door het gezelschap van „het Neder landsch tooneel". Over het bekende „En revenant de la revue" is eeu pennestrijd ontstaan. Souza, dirigent van een muziekcorps te Washington, had beweerd, dat de marsch reeds 15 jaar oud is en toen onder den titel Marguerita Polonaise ter cere van de koningin van Italië werd gecomponeerd; alleen de woor den zouden nieuw zijn. Desormes antwoordt hierop, dat hij de malser der muziek is en hij tart Souza het tegendeel te bewijzen. Het tweede internationale volapukis- ten-congres zal in 1890 te Parijs worden gehouden. Bij gelegenheid van het 40-jarig re- geerings-jubilé van keizer Frans Jozef, zal te Weenen een internationale kunsttentoonstel ling worden gehouden. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. In de Stct. van 13 dezer is opgeno men het verslag vaD het examen tot toela ting als adelborst 3de kl. aan het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord in het jaar 1887, opgemaakt naar aanleiding der beschikking van den minister van marine i. d. 17 Mei 1887. Van de 115 adspiranten hebben elechts 45 aan de vereischten voor het examen vol daan, of 39.13 pCt. en 70 niet voldaan. Onder het aantal adspiranten die deelge nomen hebben aan het examen in zijn ge heel, kwamen er 37 voor, die verleden jaar of vroeger ook examen hadden en waarvan er toen 2 voldaan en 35 niet voldaan hadden. Van die 37 adspiranten hebben thans vol daan 16, die allen voor eene benoeming tot adelborst 3de klasse in aanmerking zijn gebracht, terwijl de 21 overigen wederom niet zijn toegelaten. Van de 28 adspiranten, die ook deel zouden nemen aan het toelatingsexamen voor cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda, hebben 9 voldaan, de overigen niet. De Stct. van 13 dezer maakt een aanvang met de afkondiging der door Z. M. den koning bij besluit van 10 Augustus bekrachtigde wetten tot Grondwetsherziening. In dat Nr. zijn de eerste drie hoofdstuk ken opgenomen. Het bericht, dat de vergadering van de staten-generaBl op Woensdag 17 dezer, des namiddags te 3 uren, zal gesloten wor den, wordt door de Stct. van heden beves tigd. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd, zich op dat tijdstip naar de vergadering der staten- generaal te begeven, ten eiDde in eene ver- eenigde zitting der beide kamers de verga dering in 's konings naam te slniten. De heer mr. J. P. Sprenger van Eyk, minister van koloniën, heeft met een maand verlof de residentie verlaten. De kiesvereeniging Muntendam heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld mr. H. Goeman Borgesius te 's-Hage en mr. H. J. Smidt, te Paramaribo. De kiesvereeniging „Vooruitgang" te Bolsward heeft tot candidaten gesteld voor de Tweede Kamer de heeren A. Buma en mr. P. J. G. Van Diggelen. Op de eergisteren te Zieriksee gehouden algemeene vergadering der Centrale liberale kiesvereeniging in het district Zieriksee is met algemeene stemmen de heer J. J. Van Kerkwijk weer candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer. Bij het klein-ambtenaarsexamen, te Makassar gehouden, is o. a. eene jongedame geslaagd. Een particuliere correspondent der N. R. Ct. schrijft: De berri-berri-bacille is gevondenMen moge over het onderzoek van professor Pekelharing denken zooals men wil, het is niet te ontkennen, dat de eerste stap is gedaan. Er blijft nog veel te doen over; nog jaren znllen verloopen alvorens men de ziekte kan bestrijden met een specifiek middel, dat de bacterie dood of hare scheikundige werking onschadelijk maakt; misschien ge raakt men wel nimmer daartoe, maar zonder twijfelde berri-berri is eene infectie-ziekte. En al kan men de oorzaak der infectie niet vinden en dus niet wegnemen, men weet, dat desinfecteeren isbestrijden der infectie, en in eene algemeene bestrijding der ziekte tast men niet meer in den blinde. Ook de besmetting der lokalen is door hem bewezen. De berri-berri-bacillen kwamen voor in de lucht van hospitalen en kazernes zij zijn daaruit afgezonderd en door eene reincultuur opgekweekt; men heeft ze ingeënt op apen, honden en konijnen en zoo aan die dieren berri-berri bezorgd, evengoed als bij inënting uit zieke menschelijken indivi duen. Trouwens, op Atjeh is de berri-berri zeer verminderd. Binnenkort zal in Den Haag een aan vang worden gemaakt met den bouw van een theater voor „grand spectacle-concert" tevens café en restaurant, geheel in den trant van buitenlandsche inrichtingen van dien aard. Het gebouw zal verrijzen op de plaats van het tegenwoordige café Francais aan het Plein. Een begin van brand, gisterenavond ontstaan in een dak- of bediendenkamerlje van het hotel Garni te Scheveningen aan de zeezijde, had gelukkig geen verderen voortgang. Met een Hinken waterstraal van de terstond aangerukte bluschmiddelen werd de vlam bedwongen, die alleen nogal wat rook naar buiten dreef. Binnen het kwartier was alles afgeloopen; de hotelgasten moeten er weinig van bespeurd hebbenen alleen door de logés i n de nabijheid van het in brand geraakte kamertje werden voorzorgs maatregelen genomen. Men bericht uit Naaldwijk aan het O. v. Z.-E. Maandag-ochtend omstreeks 10 uren ontstond brand in een hooiberg op de hofstede van den bouwman J. v, S. te Hon- selersdijk onder deze gemeente; dank zij de richting van den wind en het krachtig op-

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1