ML- HES M MM 9m ML3 Valentin in Faost waren frisch en de actie van dien aard dat bet hoeren van eene ge- heele Hollandsche opera ons wel tegenlacht. L)e tooneeldecoratiën lachten ons minder tegen, integendeel, wij lachten er om. De achtergrond reikte slechts tot op de helft, daarboven was een vreeselijk vaie lucht, bizonder geschikt voor decoratie bij „de Zelfmoordenaar". Neen, dan hadden de coulissen het beter getroffen, die waren ten minste, bij wijze van halve zolen en achterlappen, wat hoo- ger bijgewerkt. Niemand mag echter vergen dat de heer Couvée voor zoo'n enkelen keer zich volledige décors aanschaft, vooral ter wijl 't hier slechts bijzaak was. De heeren uitvoerders deelden ons hun plan mede om nogmaals terug te komen en dan gedeelten uit onderscheidene opera's te geven. We mogen 't hun niet ontraden. Het gezelschap valt hier in den smaak. Men zegt dat koningin Victoria een novelle zal uitgeven, waarmede zij begonnen was nog véor de geboorte van den prins van Wales en bij het schrijven waarvan zij dikwijls het advies van John Brown had ingewonnen. Ook de Volapükisten hebben hun Congres, waar Nederland o. a. vertegen woordigd is door zekeren Zifa H., die er aan de Arnh. Ct. uit Munchen over schrijft. Alles is daar volapük natuurlijk de speeches, verhandelingen en debatten, maar ook de ovatiën der meisjes, die aan den uitvinder Schleijer (datikel e cifal Volapüka) bouquetten aanbiedende liederen die op harp en cornet piston werden voorgedragenbrieven en telegrammen die van verhinderde volapükisten ontvangen worden, de maaltijden die gegeten en het bier dat gedronken wordt kortom, men haalt hier op dit Congres zijn schade in en drie dagen is te Munchen de wereldtaal ten troon verheven. Schleijer deelde zeer bescheiden in zijn openingsrede mede, dat het hem nooit te doen was geweest de moedertaal van eenig volk te verdringen door zijn kunstproduct; hij hoopte dat Volapük een middel zou worden om de Klassenbass, de Uacenhass en de Massenhass, die de menschheid zoo ongelukkig maakt, te ver minderen. De pas ontslagen leerlingen der Too- neelschool, mej. Sophie Dusult en de heer Verenet, zijn met 1 Sept. aan het gezelschap Van Lier te Amsterdam verbonden. In de zalen van het voormalige musegnj Van der Hoop, thans universiteitsgebouw te Amsterdamwordt een geheel eigenaardige tentoonstelling voorbereid, die van 26 Augus tus tot 18 September geopend zal zijn, on der den naam van „Nederlandscli Vaticaan- sche tentoonstelling". Al wat in Nederland op zeer verschillend gebied vervaardigd is geworden als hulde bij het gouden priester- jubilé van Paus Leo XIII, wordt daar bij eengebracht. Kunstenaars op alle gebied zullen bijdra gen leveren. Naast den beeldhouwer en schilder zal de kunstdrijver, drukker, boek binder en miniaturist elk zijn schoonste werk leveren. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Z. M. de koning heeft, naar men ver neemt, de ontwerpen tot verandering in de Grondwet bekrachtigd, zooals ze door de beide kamers der staten-generaal zijn aan genomen. De wetten zullen zooveel doenlijk nog deze week worden afgekondigd. Door de kiesvereeniging „Winschoten" te Winschoten zijn tot candidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer gesteld de bh. mr. H. Goeman Borgesius en prof. Cort van der Linden, te Groningen. Te Bergum heeft de liberale kiesver- eeniging „Eendracht maakt macht" tegen de aanstaande kamerverkiezingen voor het hoofd kiesdistrict Dokkum candidaat gesteld de hh. E. B. Kielstra en mr. W. J. B. Van Weideren baron Rengers, die thans reeds voor dit district in de tweede kamer zittiug hebben. De 2e luit. J. W. Van Alphen, van het 5e reg. 5e bat. inf. te Utrecht, wordt op zijn verzoek met ingang van den len October overgeplaatst bij het Se bat. 4e reg. inf. te Haarlem. De nieuwbenoemde 2e luits. der mari niers G. K. Van Asbeck, J. W. Wijnands en F. J. Hoogstraten, zijn geplaatst bij het le bat. in garnizoen te Amsterdam. Van het instr.-bat. te Kampen ver trekken op 16 Aug. a. s. 41 korp.-tit. naar de reg. inf., terwijl tegen den volgenden dag 70 jongelingen zijn opgeroepen om dienst te nemen. Bij het le reg. huzaren, in garnizoen, te Zutphen, Deventer en Amersfoort, zullen voorloopig geen vrijwilligers meer worden aangenomen, daar het getal thans compleet is. Vrijdag aanstaande heeft eene zons verduistering plaats, welk verschijnsel slechts in een deel van Oost-Europa en Siberië duidelijk zal zijn waar te nemen. Toch is zij hier te lande nog even te zien. De zon komt te 4 u. 51 gedeeltelijk verduis terd op en is tegen half zes weder geheel vol. Naar de N. B. C. verneemt heeft Z. M. de koning den heer mr. J. G. Patijn, bur gemeester der residentie, benoemd tot koin- mandeur in de orde van de Eikenkroon. Men seint aan het Hól. uit 's Gra- venhage: Men verzekert, dat de aanvrage om ontslag van den burgemeester is behan deld in den ministerraad, welke bij een ge motiveerd rapport over het karakter der raadsverkiezing aan den koning, Z. M. tot afwijzing van het verzoek zou hebben ge adviseerd. Voorts wordt gemeld, dat de voorzitter der vereeniging „Handel en Nijverheid", de heer Van Lith, voornemens is na afloop der aanstaande raadsverkiezing het voorzit terschap neer te leggen. Bij het regiment grenadiers en jagers zijn gister 700 miliciens van de lichting 1884, voor 5 weken onder de wapenen gekomen tot het bijwonen der herhalingsoefeningen. In het begin van September zullen door het reg. grenadiers en jagers, de bat terijen van het te 's Gravenhage in garnizoen liggende 2e reg. veld-artillerie en 2 pelotons van het escadron ordonuancen uit Amersfoort, manoeuvres worden gemaakt in de richting van Loosduinen, Monster, Poeldijk en bij Wassenaar. Een man deed gistermiddag twee po gingen om zich in het water van den Vij verberg te verdrinken. Gered werd hij naar het bureau van politie overgebracht. De Java-Bocle schrijft: Den 2n Juli vertrok van Batavia naar Nederland mr. L. W. C. Van den Berg, om te Delft de be trekking te gaan aanvaarden van lector in het Mohammedaansche recht, lndië verliest in hem een van de weinige mannen, met wier voorbeeld men de bewering kan tegenspreken dat hier niet wordt gestudeerd; de Indische Instelling te Delft daarentegen wint aan hem een leeraar, die den Islam niet alleen kent uit de boeken, maar die Uii eigen aan schouwing en onderzoek weet hoe die in Iudië werkt en zich ontwikkeld heeft in ver band met de zeden en gewoonten vin het volk, en alleen uit dat oogpunt is voor aanstaande Indische ambtenaren de beoefe ning van het Mohammedaansche recht van wezenlijk nut. De kennis en de bijzondere bekwaamheden van den heer Van den Berg blijven dus lndië ten goede komen. Bij de Dinsdag te Oudewater van wege de harddraverij-vereenigiug „Voorwaarts" uit geschreven harddraverij werd de eerste prijs van f 100 behaald door de zwarte merrie Emma, van den heer H. Peeters te Bent huizen, berijder de heer J. G. Matze; de eerste premie van f 40 door de bruine merrie Marie van den heer J. G. Matze te Boskoop, berijder de eigenaar, en de tweede premie door de bruine merrie Diana van den heer A. W. De Heus te Oegstgeest, berijder de heer Schippers. Door de directie der stearine-kaarsen- fabriek te Gouda is aan het peraoneel eene circulaire gezonden, waarin gemeld wordt, dat besloten is flinke woningen in de Korte Akkeren te doen bouwen, welke aan het personeel zullen worden verhuurd tegen f 1.80 en f 1.25 per week. Hun die gene gen zijn daarvan gebruik te maken, is ver zocht zich daartoe aan te melden. GCt.) Het Nutsdepartement Haarlem heeft besloten tot den aankoop van een perceel naast het nutsgebouw in de Zijlstraat aldaar gelegen, voornamelijk met het oog op de behoefte der volksbibliotheek. Daarvoor zal eene geldleening van f 10,000 worden ge sloten. Tot directeur van het te Haarlem te openen werkhuis is benoemd de heer W. Van Solinge, van Noordwijk. Een gedeelte van de onlangs ontslagen werklieden van de marinewerf acht zich, door de wijze waarop hun het loon voor hunnen arbeid is berekend, verongelijkt en benadeeld. De minister van marine, van deze klachten in kennis gesteld, heeft ter stond, persoonlijkde zaak doen onderzoekeu. De quaestie wordt door De Werkmansbode aldus verteld „De werktijd was vroeger 10 uur per dag, in elk seizoen. In den loop van 1885 ech ter, werd voor de ketelmakers daarin ver andering gebracht. Waarschijnlijk om des winters kunstlicht te besparen, zou des zo mers een uur langer gewerkt worden en des winters zooveel korter. Winter en zomer zou echter hetzelfde loon worden uitbetaald. Deze maatregel werd ingevoerd tegen het winterseizoen, zoodat de kortere werktijd di rect in het voordeel zou komen van de werk lieden en in het nadeel van het rijk. Ten einde dit nadeel te keeren, moesten de werk lieden, door overwerk, eerst 40 uur inha len, het is echter maar bij 38 uur gebleven. Het volgend jaar, 1886, werd diezelfde maatregel toegepast op de overige werklie den. De invoering had nu echter niet met het begin van den winter maar van den zomer plaats, primo April, wanneer de zomer- sche dag begint; de werklieden kwamen dus in den zomertijd, een uur per dag in hun nadeel en in het voordeel van het rijk. In deu wintertijd zou het weer vereffend wor den en einde Maart volgend jaar de rekening gelijk zijn. Wat is nu het geval? De ongeveer 200 werklieden, die einde Juni ontslagen zijn, hebben drie maanden langvan 1 April tot 31 Juni, een uur per dag langer gewerkt in het voordeel van het rijk en zij zijn bui ten de onmogelijkheid geplaatst dat uur in hun voordeel weer in te halen. Het is dus een bedrag van (18 weken, 6 dagen, een uur per dag tegen 18 ct., gemiddeld loon) omstreeks f 14 dat ieder hunner te vorderen heeft." Een koopmandie gistermorgen in de Kalverstraat te Amsterdam papier te koop aanbood, werd door een persoon staande gehouden, die voorgaf rechercheur te zijn en tegen hem wegens de eene of andere overtreding proces-verbaal dreigde op te maken. De koopman verzette zich daar tegen, hetgeen eenig volk bijeenbracht. Dit trok de aandacht van een politieagent, die den gewaanden rechercheur in arrest nam en hem naar het politiebureau overbracht. Met den guldeustrein van deu Rijn spoorweg van Amsterdam naar Arnhem wer den gisterochtend niet minder dan 2000 personen vervoerd. °p de hofstede van den landbouwer C. De Heer, te Beemster, speelden een drietal kindereu bij een welput, toen een hunner op de gedachte kwam een branden den lucifer in den put te werpen. Daaruit opstijgende gassen ontbrandden en de vlam veroorzaakte den kinderen hevige brand wonden. Ts De Rijp is ieder mannelijk inwo ner van bepaalden leeftijd verplicht op zijne beurt de betrekking van nachtwacht in die gemeente te vervullen. Jan Tol, door de gemeente daartoe aangesteld, zorgt voorliet betrekken en de geregelde aflossing der wacht en tevens voor plaatsvervanging, tegen 40 cent, wanneer iemand geen lust gevoelt de nachtelijke ronde te doen. Men schrijft van Terschelling aan bet Hbl.Verleden week heeft de heer Ter Meulen zelf de leiding weer op zich geno men van de exploitatie van 't wrak der ,Lutine". Op de beide laatste dagen dier week heeft men door middel van eene slang en eene spuit met geperst water in het zand gewerkt en wel twee uren lang in 8 voet zand. Bij die gelegenheid vond men eene groote louden kist terug, welke men bij vorige duiking in 18571861 wel bad ge zien, doch waarvan men niets naders wist. Of er veel in is, staat zeer te bezien, ter wijl het deksel gebroken of stuk gewerkt is, maar 't is een degelijk bewijs, dat men de juiste plaatsen nadert, waar zich schatten kunnen bevindenaangenomen, dat ze wer kelijk in 't wrak zijn geweest. Door de kentering van 't getij en deu avond moest men de werkzaamheden staken. Ook deze nieuwe vinding van den concessionaris vol doet zeer goed, evenals de steker, waarmede hij het wrak opspoorde en welken hij nog gebruikt om den bodem te onderzoeken. H. K. H. de hertogin-weduwe van Albany, zuster van H. M. onze koningin, wordt omstreeks den -0n dezer maand op Soestdijk verwacht, waar zij met hare kin deren een paar weken de gast zal zijn van HH. MM. den koning en de koningin. (H) Door eene onbekende oorzaak werden gisterennamiddag twee tabak bergplaatsen van de hb. Leccius De Ridder te de Grebbe en A. Van Altena te Reenen eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Zondag zijn met de nieuwe tramlijn DierenVelp 3906 personen vervoerd. In den IJsel, tusschen Velp en Voorst, is het lijk gevonden van den 18-jarigen jongen, die Zondag bij het baden bij Hel bergen is verdronken. Gisterenavond liep te Tiel een aldaar onbekend man, in beschonken toestand, langs de huizen te venten met postpapier. Toen hij door de politie werd aangehouden, gaf hij op te zijn genaamd Johannes Janssen, doch bij onderzoek bleekdat hij was ge- heeten Anton Rassin en verschillende ge vangenisstraffen moet ondergaan, hem bij 5 afzonderlijke vonnissen opgelegd. Bovendien kwam aan het licht, dat hij op 25 Maart jl. was ontvlucht uit het gesticht Ommerschaus. De man is naar de gevangenis overgebracht. Uit Zwolle wordt aan de IV. R. Ct. van 9 Augustus gemeld: Een zestal jeug dige sigarenmakers uit Kampen, van 13 tot 15-jarigen leeftijd, hadden zich beden tegen over een 20-tal getuigen voor den rechter commissaris alhier te verantwoorden wegens een groot aantal door hen te Kampen ge pleegde diefstallen. Na afloop van de verhooren begaven vier van de zes zich in eenige winkels hier ter stede, waar zij opnieuw goed geslaagde proe ven aflegden in het stelen van chocolade, broodjes en van geld uit de winkellade. Toen zij echter in eenen messenwinkel een pennenhouder en cacbet ontvreemdden, wer den zij door de politie ingerekend e:i naar het politiebureau gebracht. Uit Zevenwolden wordt aan de IV. B. Ct. gemeld: 1887 belooft een goed ooftjaar te worden in deze streken. De appel- en pereboomen zijn rijk beladen met kleine vruchten, enkelen zoo overvloedig dat zij nu reeds moeten woiden gestut, om de zware takken niet te doen knakken. Ledeu de boomen op enkele plaatsen van de rups, de meeste tuiniers hebbeudoor de boomen eerst goed nat te maken en dan met asch te bestrooien, het ongedierte verjaagd, en deze aldus gereinigde boomen beloven thans niet minder dan die welke niet door de rups waren aangetast. Die boomen echter, waarbij men de rei- nigingskuur naliet, vertoonen natuurlijk een minder gunstig uiterlijk; doch ook zij zul len nog betrekkelijk goede vrucht leveren. De rukwinden hebben betrekkelijk weinig schade toegebracht; de afgewaaide appels en peren waren klein in aantal. Tengevolge van den uiterst lagen stand der graanprijzen zijn ook in de provincie Groningen de landbouwers gedwongen uit te zien naar de producten, die voordeeliger geldelijke uitkomst beloven dan de dadr al thans gewone landbouwproducten. Zoo is men op menige plaats tot den vlasbouw gekomen, en begint men thans ook (ofwel: weder) met den verbouw van karwijzaad. Onder Hornhuizen o. a. heeft men reeds prachtige resultaten van die cultuur gehad, nl. eene opbrengst van f 760 per hektare berekend. Men had bebouwd 62 ares, ver kregen 82 J hekt. zaad; elke baal van 50 kg. werd verkocht voor f 14.50(de op brengst was f 471.25.) De eerste Groninger vacantie-kolonie, bestaande uit 15 jongens en meisjes, is voor den tijd van 3 weken naar Schiermonnikoog vertrokken. Uit Goes wordt aan de N. B. Crt. gemeldGisterenavond kwam alhier weder een schip aan met water uit de hoogdruk waterleiding van Dordrecht. De kosten van zulk eene lading water (ruim 400 hectoliter) bedragen pl.m. honderd zestig gulden. Het water van de eerste lading werd verkocht voor twee cents den emmer, doch het nu aangekomen water zal, naar men verneemt, worden verkocht tegen vier cents den em mer. Niettegenstaande dezen prijs, en of schoon de gemeente niet gedekt wordt voor hare uitgaven, moet men het dagelijksch bestuur dankbaar zijn, dat het de gelegen heid opent om goed en zuiver water te verkrijgen. Gisterenmiddag hebben de rijksambte naren te Nispen (Rozendaal), in de Woud- sche plantage, zes personen aangehouden, die gezamenlijk 300 KG. zout trachtten binnen te smokkelen. «KAVENHAGE. Met 1°. Sept. a. s. wordt de adjunct-ad ministrateur der marine C. Valkenburg ge plaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip Zilveren Kruis, terwijl met genoem den datum de adjunct-administrateurs der marine H. G. Havik en O. J. Grullemans worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De minister van koloniën zal op 12 dezer geen audieniie verleenen. PER TELEGRAAF. ORSOVA, 10 Aug. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg is hier te 11.40 aange komen en moet hedennacht naar Bulgarije vertrekken. WASHINGTON, 10 Aug. Het land- bouw-bureau meldt, dat de gemiddelde stand van maïs op 80.7 wordt aangegeven en de vermindering wegens de droogte aanhoudt. De gemiddelde stand van voorjaarstarwe is 78.8, van haver 85.6, van garst 86.2. De stand van katoen is zeer goed voor het seizoen en wordt slechts tweemaal gedurende de laatste tien jaren overschreden, namelijk in 1882 en 1885; de gemiddelde verhouding is 93.3. KONSTANT1NOPEL, 11 Aug. De Bul- gaarsche vertegenwoordiger deelde heden den groot-vizier mede, dat prins Ferdinand uit Weenen is vertrokken,

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2