MANUELA, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 11 Augustus 1B87. - N*. 187. 201- Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Ileze 4'oiirant vei'Ncliijiit dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AB09NE8IE&T: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per \uiiinier 10 l ent. AOVERTENTIEII: Van 1fi regels 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg fe. «TADIItlECWS. Door Z. M. is, voor het tijdvak van 1 Sept. 1887 tol 81 Aug. 1888, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burger school te Tilburg, dr. I. E. Couvée, alhier. Door Z. M. is pensioen verleend: aan H. Kok, portier in het ziekenhuis der rijks universiteit alhier, vau f 122 's jaars, (met in standhouding van het militair pensioen van {180, verleend bij kou. besluit van 28 Juni 1872). Heden kwamen de manschappen van het 4de regiment infanterie alhier, van de lichting 1884 in dienst, om aan de herha- lings-oefeniugen deel te nemen tot 13 Sept. Gistermiddag viel een jongetje van een der spoelplankieren aan de Heerengracht te water. Hij werd er spoedig daarop weèr door een voorbijganger uitgehaald. MUZIEK, I.KTTI IIKV EN KUNST. Geboortedag (1812) van Octave Feuillet. Programma van de muziekuitvoering op Musis Sacrum op Donderdag 11 Aug., des avonds te halfacht, door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. „Nanou"-Marsch (1ste uitv.), R. Genèe; 2. Ouverture zu „Rosamunde", F. Schubert; 3. Schatz-Walzer aus der Operette: „Der Zigeunerbaron", Joh. Strauss; 4. Fantaisie de l'Opéra „Rigoletto", G. Verdi. 2de afd.: N°. 5. Walkürenritt, Frühlingslied, Liebesduett, Wotan's Abschied vou Brun- bilde und Feuerzauber aus dem Musik-Drama: „Die Walkure", E. Waguer; 6. „La Bene diction des Poignards", Scène du 4de Acte de l'Opdra „Les Huguenots", G. Meyerbeer; la. Priester-Marsch und Chur aus der Oper „Die Zauberflöte", W. A. Mozart; i. „Wie berührt mich wundersam", Lied, F. Bendel; 8. Fantaisie de l'Opéra de Halévy „La Juive", W. Wieprecht. Prof. Mannstadt, die in de volgende maand naar Wiesbaden vertrekt, om zijn nieuwen werkkring als dirigent van het opera orkest aldaar te aanvaarden, zal gedurende de rest van het seizoen te Scheveningeu worden vervangen door Gustav Kogel van Leipzig, die tot dirigent van het orkest der „Pbilharmonische Gesellschaft" is benoemd. -Onlangs werd melding gemaakt van een nieuw ontdekten tenorzanger, een brie venbesteller te Pyrmont. Die zanger wil zich echter niet aan de kunst wijden. Hij sloeg reeds verscheidene schitterende aanbie dingen af met de verklaring, dat hij zich in zijn beroep en in den kring der zijnen gelukkig gevoelt en daar wenscht te blijven. Hel Geïlluttreerd Politienieuw» is overgegaan in een naamlooze vennootschap, commissarissen zijn de hh.mrs. H. R. Goudsmit, H. Pouw en Th. M. Verster, directeur mr. C. F. Vreede, allen advocaten te Amsterdam. De heer J. C. Van Leeuwen, tegenwoor dig hoofdredacteur, heeft zich bereid verklaard de hoofdredactie te blijven waarnemen. De bekende tooneelschrijver Alfred Hennequin is te Parijs overleden. Twee dagen geleden overleed zijne moeder en in het vorige jaar zijne vrouw. Hij zelf was sinds lang opgegeven. Vtkjr achttien maanden had men hem naar een krankzinnigen-gesticht te Saint- Maudé moeten overbrengen. BINNENLAND80HE BERICHTEN. Volgens bij het dep. v. marine ont vangen bericht zou Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. Koningin Emma der Neder landen den 6den dezer van Curasao vertrek ken, met bestemming naar New-York. De le luitenant W. P. C. Fabius, van het 4e reg. vesting-artillerie te Helle- voetsluis, wordt met 1 September overge plaatst bij het 3e reg. veld-artillerie. De kie8vereenigiug „Nederland en Oranje" te Middelburg heeft voor de aan staande verkiezing van leden der tweede kamer tot caudidaten gesteld de hh. mr. C. Lucasse te Middelburg en mr. Th. Heems kerk te Amsterdam. Beiden hebben de can- didatuur aangenomen. De anti-revolutionaire kiesvereeiiigiug te Goes heeft met algemeene stemmen weder candidaat gesteld voor de tweede kamer, in gevai van ontbinding, de hh. A. baron Schimmelpeuniuck v. d. Oije en jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. Gister werd een velddienstoefening gehouden door het 3e reg. huzaren, in de richting van Voorburg, Leidschendam, Noot dorp en Voorschoten. Het laatste gedeelte van den troep was te 3 uren in de kazerne teruggekeerd. Bij het 3e regiment huzaren is een honderdtal korporaals en huzaren aangesteld tot meester of prevót op de verschillende wapens. De vereeniging van officiers-echtge- nooten en weduwen tot onderlinge onder steuning in geval van overlijden, onder beheer van den oud-kapitein J. Z. A. Kui tenbrouwer te Zeist, heeft dezer dagen haar duizendste lid ingeschreven. Alle officiers- weduwen en echtgeuooten kunnen tot aan het intreden van haar 56e jaar in die ver eeniging worden opgenomen. Zij is in 1868 opgericht, en heeft reeds 182 uitkeeringen bij overlijden gedaan. [L. v. Z.-H. en Gr.) De Ned. Brandweer-Ct. deelt het vol gende mede over de brandweer te Parijs In de stad zijn tien stoomspuitposten, elk 1 onderofficier en 7 man sterk, over de stad verdeeld. De kleine posten staan in verband met de 12 in de stad verdeelde brandweer kazernes. In elke dezer kazernes is een af- deeling van 1 officier en 12 man steeds tot het oogenblikkelijk uitrukken met spuiten en toebehooren gereed. Het aantal der kleine onderofficiersposten bedraagt 78, dat der wachtposten van 12 man 46. Buitendien wijst de statistiek voor 1886 nog 26 posten aan van 2 tot 4 man voor schouwburgen en industrieele doeleinden. De Parijsche brandweer, sappeurspompiers, is een infan- terie-regiment, bestaande uit 2 bataljons elk van 6 compagnieën, zoodat altijd op een compagnie een kazerne beslaat. Dit troepen- deel staat, wat de vorming betreft, onder den minister van oorlog, ten opzichte van zijn handelingen onder den gouverneur van Parijs en in zijn technische:) dienst, zijn eigenlijk doel, onder de prefecten der politie. Het regiment wordt door de stad onder houden en kost jaarlijks ongeveer 2,160,000 franc. 11e bevordering van de kommandanten en officieren houdt gelijken tred met het wapen der infanterie, zoodat zij niet altijd bij bedoeld regiment zullen blijvenwat zoo wel zijn kwade als zijn goede zijde heeft. De regimentsstaf onderscheidt zich van die van de andere regimenten infanterie hierin, dat daaraan een kapitein-ingenieur en een kapitein voor het gymnastiek-onderricht ge geven worden. Het regiment is 80 officie ren en 1698 man sterk, inbegrepen de on derofficieren. Deze laatsten zijn wegens de vele kleine brandweerposten talrijker dan in een ander regiment, 39 per compagnie. De plaatsvervanging geschiedt door uit gekozen mannen, die acht tot negen maan den met deD dienst zich hebben bezigge houden en alle geschiktheid toonen om uit te voeren wat hun wordt opgedragen. Gisteravond half 9 had er in de Jacob Catsstraat te 's Gravenhage een twist plaats tusscheu twee jongelieden, waarbij de eene in huis liep ooi den andere met een geweer op het hoofd te slaan. Kermende van pijn viel het slachtoffer neder, terwijl het bloed uit de toegebrachte wonde stroomde. Hij werd daarop naar de politiewacht in de Van Ostadestraat gebracht, waar men hem hulp verleende. Tegen den dader is proces ver baai opgemaakt, terwijl hedenochtend een getuigenverhoor heeft plaats gehad. (l>. v. Z.-H. en Gr.) Een rijtuig met een paard bespannen, kwam gisterenmiddag in vollen draf de Ka- suariestraat te 's Gravenhage uitrijden op 't oogenhlik dat de tram PleinBankastraat de Houtstraat passeerde. De koetsier van het rijtuig kon niet spoedig genoeg stilhouden en zijn paard reed dan ook een tweetal rui ten van de tram in, met 't gevolg dat het dier zich den bek verwondde en ook aan 't "jtuig, waarvan de boom brak, schade werd toegebracht. De inkomstenbelasting over 1887, voor het eerst dit jaar te Delft geheven i 3.36 pCt.moet f 111.937.71J- opbrengen, de laagst aangeslagene betaalt f0.66|, de hoogste f 1848. Totaal-aantal belangschul- digen 4000. Door deze belasting zijn ver vallen de vroegere plaatselijke directe be lasting, zoomede de 60 opcenten op de personeele belasting, zoodat te Delft geen opcenten meer worden geheven. Maandagnamiddag, omstreeks 3( uur, sloeg op de rivier de Merwede, boven de spoorbrug te Baanhoek, een zeilbootje, waarin drie heereu zich bevonden, om, vermoedelijk door uitschot van wind of door mindere FEUILLETON. 0F DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 16.) „De baron zal er niet erg mede in zijn nopjes wezen, maar kan h'_ zijn lieveling iets weigeren p Zij zal het wel in den kortst ïaogelijken tijd weten gedaan te krijgen, om mevrouw De St. Claire genoemd te worden „Dat zal nimmer gebeurenwanneer het in mijn macht licht om zulks te verhin deren 1" riep sir Emil driftig uit. „Wanneer het in uw macht ligt, ja!" spotte mevrouw Von Waldau. „Gij denkt toch zeker overigens niet, dat de schoone vreemdeling lady Manuela bemint? Mijnheer De St. Claire is ongetwijfeld verliefd op de schoone bezitting, evenals gij dit zijt. A propos, gij zijt toch de naaste majoraatsheer en, ingeval lady Manuela iets mocht over komen de vermoedelijke erfgenaam van alles, niet waar?" „En wat zal mij deze vermoedelijke, allesbe halve waarschijnlijke erfenis baten? Wanneer het majoraat mij eenmaal mocht toevallen, dan heeft mijn oom het naar alle menschelijke berekening zwaar belast, om maar zooveel mogelijk kapitaal voor zijn lieveling bijeen te krijgen. Spreek me daar, als ik u ver zoeken mag, niet over. Het zoude mij uit mijn humeur kunnen brengen." „Nu, wie weet wat er gebeuren kan. De baronet had immers ook nooit gedroomd, dat het majoraat hem nog eens ten deel zoude vallen, en eer het jaar verstreken is, kan Rosegg zich ook weer in andere handen bevinden „Mevrouw Vou Waldau, of hoe ge ook heeten mocht, ik begrijp u niet. Waartoe dient het dan om zoolang te wachten? Wanneer gij mij het een of ander te zeggen hebt, welnu, spreek dan. Wat moeten uwe aanduidingen beteekenen „Hebt gij u ooit laten waarzeggen, sir Emil? Door mijne aderen loopt zigeuners- bloed. Reik mij uwe hand en ik wil uwe toekomst lezen uit de lijnen, die ik daarin zie." Hij stak haar werktuigelijk de rechterhand toe. Instinctmatig toch gevoelde hijdat de een of andere beweegreden ten grondslag lag aan hare handelwijze. Welke bedoelingen kon ze hebben. Wie was deze vrouw? Met een ernstig gelaat, dat haar zeer goed stond, bekeek zij de lijnen in zijn hand. „Een zonderlinge choas van draden, dien ik daar voor mij zie," sprak zij peinzend. „Ik ontwaar een rustig, kalm verleden, een hebzuchtig, gierig en gewetenloos karakter. Gij zijt in staat te haten met de woestheid eeuer tijgerkal. Neen, trek uwe hand niet weg. Het zal u goed doen om tenminste eenmaal in uw leven de waarheid te ver nemen. Ter wille van het geld zoudt gij elke mogelijke misdaad op aarde begaan, in de veronderstelling altijd, dat ge verzekerd waart tegen ontdekking. Gij hecht aan niets en aan niemand op aarde, behalve aan uw eigen „ik". Een wezen dat gij haat, staat uw geluk in den weg." „Deze hinderpaal echter zal uit den weg geruimd worden. Ik zie voor mij een ver woesten buiselijken haard, over welks puin- hoopen gij tot het geluk komt. Hoe zich zulks zal toedragendat moogt gij mij niet vragen, want de lijnen in uwe hand toonen het niet aan. Maar éen ding zie ik duidelijk. Gij wordt majoraatsheer, verlaat u daarop, en wel binnen zeer korten tijd „Stil, om 's hemels wil, stil! Wanneer men uwe woorden eens hoorde 1" „Nu, hoe bevalt u de toekomst, zooals ik u deze heb voorgespiegeld?" „Ochspot maar met mijWat gij mij voorspeld hebt, kan toch nimmer verwezen lijkt worden." „Waarom niet?" „Waarom niet!" riep hij ongeduldig. „En zoo iets kunt ge nog vragen? In de eerste plaats staat lady Manuela mij in den weg, en haar leven is bloeiender, jonger en kracht voller dan het mijne?" „Wat ik u voorspelde, zal verwezenlijkt worden. Vraag niet hoe, want ik ben niet in staat u zulks op dit oogenblik te zeggen slechts dit zij u voldoendeEr bestaat een geheim in het leven van Rosegg, een geheim, voor het bewaren waarvan ik goed betaald ben geworden, een geheim, waarvoor ik vijftien volle jaren gezwegen hebdoch dat ik thans binnenkort zal openbaar maken. Ik heb wraak te oefenen, een wraak over een onde schuldvoor welke Manuela mij boeten zal. Sluiten wij een verdrag. Wat geeft gij mij, indien ik u binnen de drie eerst volgende maanden heer van Rosegg maak?" „Gijmij „Ja, ik!" „Onmogelijk 1" „Geenszins! Zeg mij, welk bedrag be taalt gij mij uit?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1