Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. C. Op het 17-eeuwsche marktplein en in den Engelschen tuin der tentoonstel ling was het hedenavond tot diep in den nacht zeer gezellig. Ter gelegenheid van den verjaardag der koningin waren alle hui zen en gebouwen van vermakelijkheden met de ouderwetschemaar altijd een phantas- tisch aanzien gevende vetglazen verlicht, waarbij dau nog gedurig bengaalsch vuur gloed en teekening aan het geheel gaf. Prachtig kwamen de waag, het raadhuis, de bodegas en de gebouwen der Amstel- brouwerij daarbij uit, terwijl twee muziek corpsen de bezoekers, wier aantal tusschen 9 en 10000 betalenden bedroeg, in verruk king brachten. Het weder was prachtig. Geen zomerkoelte zelfs bracht eenige stoor nis in de algemeene verlichting, die dau ook uitmuntend slaagde. Tegen midder nacht was de oude Amsterdamsche kermis na elf jaren rust weder formeel ingetreden. Er werd gehotst, gedanst, gezongen, ge sprongen; alles draaide en krioelde door elkander, en dat in de volmaakste orde. De stoomdraaimolen kon het werk niet af, en boven de schelle fluit klonk het vroolijk gezang der draaienden. De burgemeester vertoefde geruimen tijd op het plein. Als een staaltje van een veel bewogen leven deelt men ons het volgende mede: Dij het Leger des Heils te Amsterdam heeft een man dienst genomen, die toen hij van school kwam, eerst courantenjongeu was, daarna nam hij dienst bij het vreemdelegioen in Algiers, vervolgens streed hij onder de vanen van Garibaldidaarna ging hij weer in Franschen dienst over. Uit Franschen dienst ontslagen, ging hij als koloniaal naar onze iDdiën. Toen hij uit de Oost terug keerde, zeide hij het militaire leven vaarwel en werd hij eerst loopknecht bij een apo theker, daarna colporteur voor een uitgevers firma. Toen dit een poosje geduurd had be- gou hij een kruidenierswinkeltje. Dit duurde niet lang; weldra werd hij ziekenoppasser, later knecht in een gekkenhuis, vervolgens oppasser bij een oud heer, daarna weer knecht in een café-chautant, vervolgens koffiehuis- bediende, om eene ondergeschikte betrekking bij bet Leger des Heils te aanvaarden. (Maatbode), De Gooische stoomtram kwam Zondag met snelheid naar de Vinkebrug bij Diemer- brug, toen zich daar een rijtuig met zes personen op de rails bevond. Paard en voorste wielen waren er over. De machi nist kon niet verhinderen dat de achterste wielen verbrijzeld werden. Noch de reizi gers, noch het paard bekwamen eenig letsel. Nog altijd bestaat op het eiland Wie- ringen het gebruik, om bij den aanvang der kermis, van ouds „tulemarkt," „tulen" uit te deelen. Zoodra de kermis wordt ingeluid, den laatsten Donderdag van de maand Juli, stroo men vele inwoners en ook wel vreemdelingen, naar het kerkgebouw der Hervormden te Hypolitushoef. Bij het verlaten der kerk, waar men een oogenblik vertoeft, ziet men aan weerszijden van de deur een man staan die uit een zak aan elk der bezoekers een wit broodje uitreikt. Deze broodjes worden door de eilanders „tulen" genaamd. Naar men wil is de bedoeling van het gebruik, eene erkentelijkheid voor het rijpe graan dat men weder oogsten mag. Bij een hevig onweder is te Wehl de bliksem in een huis geslagen, dat in korten tijd, met al wat er zich in bevond, eene prooi der vlammen werd. Alles was verzekerd. Te Deventer had Maandagavond in de woning van M. J., een hevige vechtpartij plaats, waarbij de onverlaten H. E. en E. D. hem en zijn vrouw gevaarlijke hoofdwon den toebrachten. De buren hadden de hulp der politie ingeroepen. Zij vond de vrouw geheel bewusteloos als het ware badende in haar bloed op den vloer en den man met een hevig bebloed gelaat in bun woning. Beiden werden medegenomen naar het bureau, alwaar de hulp van dr. Bijlsma, arts werd ingeroepen. Nadat de wonden waren dicht genaaid en verbonden, werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Toen verleden Zaterdag het gezelschap kunstrijders van Blanus Cohen op weg van Akkrum naar Zwolle was, weigerde een der trekpaarden, die voor een zwaar beladen wagen gespannen was, verder te gaan, waarom bestuurders van een anderen wagen te hulp kwamen. Het paard van den tweeden wagen achtte deze gelegenheid schoon, om een mondje vol gras te pakken, maar door de helling van den weg liep de wagen op het paard en stortte te water. In dien wagen bevonden zich vier dames-artisten, die allen sliepen. Het beeren-personeel slaagde er, gelukkig, spoedig in, de gevangenen te bevrijden; de •dekplanken werden van den wagen gerukt, en zoo de in nood verkeerende dames gered. Daarna werd het paard uit zijne benauwde positie bevrijd en met den wagen weder op den wal gebracht. Alleen de wagen was gebroken en erg beschadigd, maar de ge redden kwamen met een nat pak kleeren en den schrik vrij. {Zm. Ct.) Omtrent den brand in de sigarenfabriek van de hh. Van Hulst C°. te Kampen, meldt de Z. C. nog het volgende: De brand moet begonnen zijn in de droogkamer, welke zich in de zuidzijde van het fabrieksgebouw bevindt. En met woedende snelheid nam hij toe, zoodat binnen eenige minuten de eene helft van het fabrieksgebouw in volle vlam stond en de vlammen zich zelfs hoo- ger verhieven dan de spits van de nabij staande Koren marktspoort. Weldra waren er verscheiden brandspuiten, ook die van het instructie-bataljondoch men kon alleen het aan het fabrieksgebouw grenzende woon huis, dienende tot woning van den mees terknecht en tot kantoor, behouden. Hel fabrieksgebouw zelf, waarin zich eeue groote massa tabak bevond, is geheel uitgebrand. De boeken en de geldswaarden der firma, welke zich iu het kantoorgebouw bevonden, heeft meu tijdig elders veilig kunnen ber gen. Gelukkig heeft geen der belendende wo ningen eenige schade geleden. Uit Borne wordt aan de N. R. Ct. van 1 Aug. gemeld: Hedennamiddag om streeks kwartier vddr zeven uur, even na het uitgaan der fabriek, brak er brand uit in de oude spinnerij van de firma S. J. Spanjaard alhier. In een oogenblik stond dit geheele gebouw in lichte laaie. Aan redden daarvan viel niet meer te denken. De vlam men sloegen gelijktijdig uit alle vensters. De bitte was verschrikkelijk. In den tijd van 2 uur was het geheele gebouw uitgebrand. Met de grootste krachtsinspanning is de we verij die als het ware aan de spinnerij ver bonden is behouden. De machinekamer, die reeds vlam had gevatis mede met de grootste moeite gespaard gebleven. De brandweer eu vooral het personeel van de fabriek, heeft zich flink gehouden. Ook uit het naburige Hengeloo werd goede hulp verleend. Eene spuit uit die gemeente was zeer spoedig op bet terrein aanwezig. Een blok huizen, be staande uit vier woningen, tegenover de fa briek gelegen, is mede verbrand. Van de daarin aanwezige inboedels is niets gered kunnen worden. Hoewel bij het afzenden van dit bericht de brand nog niet was ge- bluscht, was het gevaar voor de omliggende gebouwen geweken. De schade is zeer aan zienlijk. Naar men zegt, is alles tegen brandschade verzekerd, behalve een van de vier verbrande inboedels. Nader wordt gemeld: De brand van de oude fabriek der firma Spanjaard heeft zich niet verder uitgebreid. Het is gelukkig bij de oude spinnerij en de daartegenover gele gen vier arbeiderswoningen gebleven. Den ganschen nacht heeft men echter druk met de spuiten moeten werken. Het terrein van den brand is nu een groote puinhoop ge worden. Niets dan de kale muren van de spinnerij zijn blijven staan. Van binnen is alles schoon uitgebrand. Het mag een wonder genoemd worden, dat de weverij, die slechts door eene zeer nauwe gang van de spinnerij gescheiden was, behouden is gebleven. Dit is te danken aan de meer dan gewone krachtsinspanning van het per soneel bij de verschillende spuiten. In de eerste plaats moet daaronder genoemd worden bet personeel van de stoomspuit der fabriek. Ook de gunstige wind heeft daartoe veel bijgedragendaardoor zijn ook de omliggende pakhuizen en het kantoor behouden gebleven. Door dezen brand zijn ongeveer 40 arbeiders van hun gewone werk beroofd. Ware de weverij er bij afgebranddan ware de ramp voor de arbeidende klasse alhier schrikkelijk geweest. De oorzaak van den brand is on bekend. Met de mailboot Prins Hendrik kwa men Zondagochtend te Vlissingen aan 7 Oosterlingen in nationaal kostuum, op reis van Londen naar Berlijn. Het was, zegt men, een vorst uit Achter-lndië met zijn gevolg; een Engelschman vergezelde hen als tolk. Hun eten maakten zij eigenhandig op een meegebracht kooktoestel in den tuin bij het havenstation gereed, en het was eigen aardig te zien hoe de lieden in een kring gehurkt op den grond zatenook in den coupé zaten zij in dezelfde houding op de banken. Het water uit glazen te drinken, versmaadden zij; zij dronken het direct uit de pomp. Men schrijft uit Tilburg i. d. 2 Aug. Sedert eenige dagen is hier een liedje in omloop gebracht op een ouden vader en drie dochters. Dat liedje werd gisteravond aan het huis van die familievoor het meer- endeel door fabrieksjongens, gezongen, bet geen eene samenscholing van duizenden menschen teweegbracht. Zoodra zich onge «3 wc» iu i«. a. tww nr« regeldheden voordeden, trad de politie han delend op en nam een persoon in verzekerde bewaring, doch hierop werden uit de menigte steenen geworpen, waarbij een der politie agenten vrij erg aan het hoofd werd ge wond. Tengevolge van de flinke houding der politie ging de menigte eindelijk uiteen. In het bij Eindhoven gelegen Gestel heeft men in den nacht van Zondag op Maandag weder bij verschillende ingezetenen de ruiten verbrijzeld. De politie doet ijverig onderzoek om de baldadigen te vinden. (I). v. Z H. en 'e Gr.) Den vorigen nacht is in eene herberg te Herten (onder Boermond) twist ontstaan tusscben eenige jongelui. Daarbij bracht M. vau Meerum, den zoon van den burgemees ter van Herten een messteek in de linker zijde toe, die zoo gevaarlijk is, dat de dader hedenmiddag bij den gewonde wordt ge bracht, omdat de justitie voor een noodlottig einde vreest. Een ander jongman kreeg een geduchte snede in de borst. Aan het station Helenaveen had de remmer Cauman te Venloo gisterenmorgen het ongeluk tusschen de buffers te geraken van den goederentrein, die te 10.30 uur het station Venloo moest binnenloopen. Zeer zwaar gekwetst is hij te 10 uren met den personentrein vervoerd en naar het B. K. gasthuis te Venloo overgebracht. Te Maastricht heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag eene zware verwon ding plaats gehad. Zekere W., pakjesdra ger, beeft bij een twist den werkman Dirix met een mes eene diepe snede door den rug tot in de longen toegebracht, waardoor diens leveu in gevaar verkeert. De dader, die aanvankelijk was gevlucht, beeft zich later vrijwillig bij de justitie aangemeld. •-KAVKMI Vi.K. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige kapt.-kwartiermeester van het leger in Ned.-Indië L. Maurer, wegens lichaams gebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De off.-machinist 1ste kl. A. Jongkees, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, en belast met de opleiding der machinist-leerlingen aan boord van voornoemd wachtschip, wordt met den 16den dezer overgeplaatst naar 's rijks werf te Amsterdam. In gemelden werkkring wordt hij alsdan vervangen door den off.-machinist 2de kl. J. A. Goetz, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. De minister van staatminister van binnenl. zaken zal op 6 Augustus a. s. geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BEEICHTEJS BELKIE. Men zegt dat een nieuwe krach Ant- werpen bedreigt; het passief zou 2700.000 frs. bedragen. EK(i£LA!«D. Lord Salisbury deelde in het hooger- huis mede, dat Duitschland, Spanje en Belgie onder zekere voorwaarden aan de in ternationale coufereutie over de suikerpremie zullen deelnemen. Aangaande Frankrijk's voornemen kan nog niets met zekerheid ge zegd worden. Bij derde lezing is het wetsontwerp tot bescherming der fabrieksmerken aangenomen. De Iersche volksleider Michael Davitt heeft Zaterdag te Manchester eene rede ge houden, waarin hij o. a. zeide, dat, indieu de regeering al iedere gevangenis in Ierland vulde en aan het Iersche volk alle vrijheid van het woord en van vergadering ontnam, het haar toch niet meer gelukken zou, den eenmaal zoo krachtig ontwaakten vrijheids geest der Ieren te verdooveu. De Duitsche kroonprins is op Wight weer zwaar verkouden geworden. Hij wilde naar Duitschland terugkeeren, maar de dok toren raadden hem te blijven. Gisteren is te Briggeton (eene afdee- ling van Glasgow) tot parlementslid gekozen sir George Trevelyan (Gladstoniaan) met 4654 stemmen, tegen 3253 welke werden uitgebracht op den heer Evelyn Ashley, candidaat der conservatieven. De London Gazette bevat het besluit, waarbij het gebied in Zuid-Afrika bekend onder den naam van Bode-Valley, bij de Kaapkolonie wordt ingelijfd. Uit het verslag van den sociaal-demo- cratischen bond in Engeland blijkt, dat de beweging zich daar in het afgeloopen jaar aanmerkelijk heeft uitgebreid. Te Londen zijn gedurende dien tijd 13, en in de pro vinciën 18 nieuwe afdeelingen gesticht. De twisten tusschen de politie en de socialisten vormen den hoofd-inhoud van het verslag. The Timee wijdt een hoofdartikel aan de quaestie van het duel Ferry-Boulanger. Het blad veroordeelt het idee van het twee gevecht en verklaart dat staatslieden van waarde boven dergelijke uitdagingen verheven moeten zijn. Het Citi-blad laakt vervolgens den heer Ferry. Dezer dagen heeft te Londen eene merkwaardige verkooping plaats gehad. Het was eene verzameling handschriftenhet eigendom van wijlen den heer Jozef Mayer te Liverpool, die zijn schilderijengalerij aan het museum te Londen vermaakt heeft, welke onder den hamer kwam. Voor een collectie brieven van Nelson, die met illustraties, kaarten en plans 20 deelen vormden, werd de som van 510 1st. uitbetaald. Niet min der belangwekkend was een bundel van 540 brieven van Engelscbe schrijvers aan hun uitgevers. Een aantal brieven en geschreven gedichten van Burns brachten 99 1st., een collectie portretten, plans, knipsels uit dag bladen eu brochures, alles betrekking heb bende op de Fransche revolutie en Napoleon I 86 1st., de particuliere correspondentie en memoires van David Garrick, benevens vele brieven, aan den beroemden tooneelspeler geadresseerd, ruim 112 1st. op. FKIIIHRDK. De Parijscbe correspondent der Time» deelt den tekst mede van het rondschrijven, door de Fransche regeering gezonden aan hare vertegenwoordigers in het buitenland, betreffende de Egyptische conventie. Daarin verklaart Flourens, dat twee punten der conventie onaannemelijk zijn, vooreerst de vcrdeeling der Egyptische souvereiniteit tus schen den Sultan en koningin Victoria. Dit zoude het prestige van den Sultan onder mijnen hetgeen Frankrijk niet kon gedoogen. Voorts behelsde de conventie geen vasten termijn voor de ontruiming door de Britsche troepen in Egypte. Frankrijk zoude de heropening der onderhandelingen over de conventie tusschen Turkije en Engeland gaarne zienmits daarbij eene conventie werd beoogd zonder de bovengenoemde be zwaren. Flourens klaagt tevens over de geheimhouding der laatste onderhandelingen te Konstantinopel voor den Franschen gezant. Aan de meeting te Parijs, waarop het zoo stormachtig toeging, namen circa 5000 menschen deel. Toen Lockroy hen toesprak met „Messeurs", riepen velen „Zeg burgers, of ben je bang dat het woord je in de keel zal blijven steken?" Lockroy sprak daarop van „citoyens" en toen hij zich nog eens vergiste, voerde bij tot excuus aan, dat hij meende in de kamer te zijn. Bij de stand jes, die later plaats hadden, viel de anarchist Soudet flauw; door het vechten waren zijn kleeren verscheurd, zijn gelaat was met bloed bevlekt en op zijn bloote borst zag men verschillende schrammen. Een andere storm, door de natuur veroorzaakt, woedde te Parijs; het donderde alsof kanonnen aan het bulderen waren, boon^a werden gespleten en hier en daar sloeg g» bliksem in. Daarna viel er een regenvloed, ten ge volge waarvan de straten in poelen werden veranderd. De getuigen van generaal Boulanger en den heer Ferry hielden g" terochtend eene bijeenkomst, welke geruimen' .'d duurde. Men gelooft nietdat er een d J';al plaats vinden, daar de getuigen het niet eens konden worden over de voorwaarden van den strijd. De heer Herbette, Fransch gezant te Berlijn, is te Parijs aangekomen. Hij zal een paar maanden met verlof afwezig blijven. Te Parijs is het huwelijk afgekondigd van Etienne Gustave Frédéric baron Tan Zuylen van Nyevelt van de Haar, grond eigenaar, met mll9. Hélène Betty Louise Caroline De Bothschild. De keizer en de keizerin van Brazilië zijn uit Parijs vertrokken. Zij begeven zich naar Boyat. Een dezer dagen overleden Fransch- manBareiller genaamdgewezen burge meester van Boissise-le-Boi heeft zijn geheele vermogen, groot 600,000 francs, vermaakt aau den Duitschen kroonprins. Hij heeft dit gedaan om zijn landslieden te ergeren, daar hij zich door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf had zien veroordeelen wegens mishandeling van een zijner werklieden. De Duitsche bladen gelooven niet dat de kroonprins die erfenis aanvaarden zal. Bij de onthulling van een standbeeld te St. Quentin hield de heer Deroulède zijn gebruikelijke rede over het herwinnen van Elzas-Lotharingen en van Frankrijks voor nemen om zich door niemand te laten nit- dagen. Bij de inwijding van het standbeeld van den Franschen geschiedschrijver Henri Martin te St. Quentin, hebben de minister van onderwijs, Spulier, en de bekende Paul Deroulède elkaar aan het feestmaal ontmoet- Toen de heer Spulier afscheid nam, drukte

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2