BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN kraan tegenover de Waag nog niet in 't oog gekregen of hij vloog tegen er op, klom er in, en lag er spoedig daarop naast. Hij moest zijn lust om zich in nog hooger sfee- ren te verplaatsen dan waarin hij reeds ver keerde met een paar gekneusde beenen bekoopen. In de Kaiserstraat alhier viel gister een kindje van de trappen. We vernemen dat 't reeds aan de gevolgen overleden zou zijn. Gisteravond viel in een onzer buiten tuinen een meisje van den schommel. Eene zenuwachtige jufvrouw dacht aanstonds dat 't hare dochter was en kon 't toen ook niet onder zich laten flauw te vallen, in welken toestand ze eenige uren bleef. Gisteravond waren twee paartjes op het Galgewater aan 't spelevaren toen door te groote woeligheid der jongelui het bootje omsloeg en het viertal in 't ruime sop rond- spartelde. Een ooggetuige had medelijden en roeide er heen om de verkoelde geliefden aan boord te nemen en aan den vasten wal te brengen. Tijdens de voorstelling van Nelly in den schouwburg van de heeren Van Lier, juist toen Quilp legen zijne schoonmoeder luiwin aan 't razen was, hoorde het aan dachtig luisterend publiek buiten de tent een vreeselijk kabaal en gejammer. Bij on derzoek bleek een der tijdelijke buren van de heeren Van Lier een twistgesprek ge voerd te hebben gepaard met handtastelijk heden. Of de dame ook zijne schoonmoeder was weten we niet; wel weten we dat de schouwburg daar eene treurige plaats had. Hedenmiddag tegen twee uur kwam een trein van Amsterdam met licbt-matro- zen langs het station alhier om na een kort oponthoud weer in de richting van Botter dam te vertrekken. Van vele jongens waren de moeders op 't perron die voor hen een en ander hadden meegebracht. Toen nu de trein weêr vertrok eu de moeders hunne jongens weêr uit 't oog verloren werd een der moeders daardoor zoo geschokt dat ze flauw viel en eerst met veel moeite werd bijgebracht. De vereeniging „Het metalen Kruis" zal Maandag 8 Augustus, des avonds ten 7 ure, in het café Zomerlust, Stationsweg alhier, eene feestvergadering houden, waaraan ook dames zullen deelnemen. De leden van de eerste kamer der Staten Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag den 3en Augustus aanst., des avonds te 8 uren. Met de Conrad is te Amsterdam aan gebracht een soldaat, die drie jaren geleden wegens eene veroordeeling vervallen was ver klaard van den militairen stand, doch onder een valscben naam weder had dienst geno men. Door vroegere krijgsmakkers in Indië herkend, was hij aangeklaagd, daar zij met bem niet in het gelid wilden staan. Hij werd gevat, naar Holland opgezonden, en poogde op de terugreis een adjudant-onder officier met een mes te verwonden. Hij is onder gewapend geleide naar de gevangenis overgebracht. Het plan tot oprichting van een groot Sanatorium te Wiesbaden is ontworpen door den heer Schiff te Wiesbaden, en het ge lukte hemden heer Mezger er voor te winnen, zonder dat materieele voordeelen daarbij den doorslag gaven. Te Wiesbaden verwacht men van het nieuwe Sanatorium groote vermeerdering van het internationaal verkeer en een belangrijke uitbreiding der Kurverhaltnissezoodat men daar zeer inge nomen is met de komst van den Nederland- schen massage-arts, die zich dus voorgoed te Wiesbaden zal vestigen. Het Sanatorium zal worden gebouwd op een stuk grond van den heer Schiff, gelegen in de Erankfurterstrasse en 6 morgen groot. De ligging is zeer gunstig, daar het een der fraaiste en gezondste gedeelten van Wiesbaden is, tewijl bovendien, indien uit breiding noodig blijkt, nog een terrein van 4 morgen kan worden aangekocht. De naam, dien de inrichting zal dragenis reeds vast gesteld en zal, naar men verzekert, in Duitschland met groote sympathie worden begroet. De heer Mezger zal alleen de hoofdleiding det inrichting op zich nemen, doch natuur lijk zal bij, daarbij door eenige adsistent- geneesheeren worden bijgestaan. De inrich ting zal bestaan uit: a. Een groote inrichting voor massage met onderafdeeling voor mechanische en gymnastische behandeling der patiënten b. Een inrichting voor het gebruiken van baden naar den trant van het Eriedrichsbad te Baden-Baden; «bi WH: W H «C3 »ic c. een hotel met 100 kamers en salons, uitsluitend bestemd voor vorstelijke eu hooge mages, voor wier genezing het volgens oordeel des geneesheers noodig is, dat zij in de inrichting moeten wonen. De gewone patiënten kunnen niet in het hotel worden opgenomenmaar toch zal ook voor hen worden gezorgd, en wel door het maken van bijzonder daarvoor ingerichte rij tuigen welke tweemaal daags de badgasten, die zich onder dr. Mezgers behandeling wil len stellen, aan hun hotels zullen afhalen. Naar men verzekert, heeft de heer Mezger beloofd reeds zeer spoedig naar Wiesbaden te zullen komen. (Hbl.) Het bestuur van het stedelijk museum te Haarlem, van hetwelk den 30sten Juni 11. het 25jarig bestaan is herdacht, heeft sinds eenigen tijd eene verzameling aangelegd van afbeeldingen van Frans Hals' werken, eu van geschriften en documenten aangaande dezen meester. Naar aanleiding daarvan wijst de beer D. Franken in den Courtier de F Art, op het wenschelijke iets dergelijks voor andere groote meesters te doen, en dit denkbeeld verdient te worden uitgevoerd. Wanneer te Amsterdam werd bijeengebracht wat er aan prenten en boeken over Rembrandt bestaat, te Utrecht over Scorel, te Leiden wat meester Lucas aangaat, te's Gravenhage van Jan Van Ravenstein, zouden zulke ver zamelingen groot nut doen op de plaats zelve waar men de schilderijen van zulk eeneu meester kan bestudeeren. Er is slechts een begin noodig, en allengs zou de verzameling aangroeien door meestal weinig kostbare aan- koopeu en door geschenken. (Speet.) Men schrijft aan het Hbl. van Ter schelling dd. 30 Juli: Het liep dit jaar tot nog toe niet mede met de exploitatie van de Lutine, waarvan o. a. ongunstig weder de oorzaak was. Heden werd een nog geladen kanon op rollen opgehaald en hier aange bracht, benevens een 22tal Spaanscbe matten. Daarenboven bericht men het vinden van een ketting, waaraan door duikers in vorige jaren een zware steen werd gelegd op de plaats, waar toen geldswaarden werden ge vonden. Te Arnhem zal zooals is gemeld eene vleeschhal worden opgericht, waar te gen billijke prijzen puik vleesch zal te ver krijgen zijn. Thans hebben dezer dagen eenige der voornaamste slagers aldaar eene vergadering gehouden, en moet het voorne men besproken wezen om den prijs van het vleesch 10 cent per kilo minder dan in de vleeschhal verkrijgbaar te stelten. De slagers maken intusschen goede zakendaar het puikste vee thans voor slechts 60 it 64 cent per kilo wordt verkocht. In de vorige week wilde de rentmees ter van het huis Berg te Didam opnemingen laten doen van landerijen, behoorende tot de zoogenaamde Kleefsche tienden. De tiend- plichtige boeren kwamen in verzet en ver dreven het met de opneming belaste perso neel onder het zingen van oproerige liedjes. Door den rentmeester voornoemd is daarop bij den officier van justitie te Arnbem ad- sistentie aangevraagd, welke hem is verleend. Bij het hevige onweder dat Zaterdag middag boven de gemeente Huisen woedde, werd de bliksemafleider van het telegraaf kantoor gesmolten. Verder het kantoor pas- seerende, is hij overgeslagen naar den tuin van den directeur, waar hij in den grond verdween. Een en ander ging gepaard met een hevigen slag, terwijl de bliksem zich vertoonde als een vuurbal. In de nabijheid van het klooster werden drie palen door den bliksem getroffen, waarvan een geheel tot splinters geslagen is. In de vorige maand bracht mej. K. D. uit Havelte het remtoestel van den wag gon, waarin zij reisde, in werking en daar door den trein tot staan, daar zij een hoed, die haar was afgewaaid, gaarne wilde terug hebben. Te dier zake is zij door het kan tongerecht te Zwolle veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De badplaats Schiermonnikoog ver heugt zich in een zoo druk bezoek, dat aan vele aanvragen om appartementen in bet badhotel niet kan voldaan worden. De 215e gedenkdag van Groningen's verlossing in 1672 zal dit jaar niet op 28, doch wegens het samenvallen met den Zon dag op 29 Aug. gevierd worden. Vanwege bet gemeentebestuur zal eene harddraverij gehouden worden om prijzen van f 400 en f 200, waarbij de vereenining voor volks vermaken eene premie van f 50 voegt. De scholen geven dien dag vacantie. Gisterenmorgen 7 uur kwam van Bromo per Harwichboot Cambridge in de buiten haven te Vlissingen aan, de keizerin van Oostenrijk, incognito reizende. Te 8 uren vertrok de voorname reizigster per exlratrein, uit 7 salon en andere waggons bestaande, van het havenstation naar Isch. Vele belang 4CJ ar» «er sw* ar. vmet stellenden woonden de aankomst en het ver trek bij. Uit Hansweert schrijft men aan de Midd. Ct. Evenals op veel andere plaatsen heersebt ook hier gebrek aan goed en drinkbaar water. Bij aankomst van booten uit Rotterdam en Dordrecht worden die dan ook als ware het bestormdom water te kunnen bekomen. Niet elke boot evenwel kan drinkwater mede brengen. Bij het verkrijgen echter van dat water genieten meergegoedeu hun leeuwen aandeel in den buit, ofschoon zij ook daarvoor niet betalenen komen de mindergegoeden en de armen meestal achteraan. Men vraagt zich daarom af: Waarom nemen de meergegoedeu uit deze plaats niet het initiatief, om zeiven een lading water te doen komen? Al moest daarvoor ook be taald worden, de arme zou gaarne iets van zijn zuur verdiende penningen daarvoor w illen afzonderen. In elk geval konden deze dan van de andere booten krijgen. Nog beter zou het zijn, als de meergegoedeu de handen ineensloegen, om tevens te zorgen dat de armen ook wat konden krijgen. Bij het hevige onweder, dat eergiste renavond en hedennacht boven Roermond losbrak, is de bliksem ingeslagen op de hoeve Groot Meleuborg, toebehoorende aan den heer Beerenbroek, die niettegenstaande een zwaren regen, met den aanzienlijken voorraad koren is verbrand. Zaterdagvoormiddag ging te Houtbem (Limburg) het paard op hol voor een rij tuig, waarin mevrouw N. uit Wijk-Maastriclït gezeten was. Het gevolg was, dat de dame uit het rijtuig viel en korten tijd daarna aan de gevolgen overleed. 's GKAVË\UAec. Door Z. M. is Chr. M. Van der Heyden benoemd tot burgemeester der gemeente Hunsel. Door Z. M. is aan den off. v. gez- 2de kl. dr. J. A. L. Coenen, van het per" soneel van den geneesk. dienst der landmacht, op zijn verzoekeen eervol ontslag uit zijne militaire dienst verleend, en is de off. v. gez. benoemd tot reserve-off. v. gez. 2de kl. bij de landmacht. Door Z. M. is de beer mr. J. H. Bergsma, thans algemeen secretaris van het gouvernement van Ned.-Indië, benoemd tot lid in den raad van Ned.-Indië. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige off. v. gez. 2de kl. van de landmacht in Suriname R. J. Coronel, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms mili tairen dienst ontslagenmet toekenning van pensioen. Door Z. M. zijn de tarieven der Roomsch Katholieke Levensverzekeringmaatschappij „Piëtas", gevestigd te Utrechtgoedgekeurd. De minister van oorlog zal op 4 dezer geen audiëntie verleenen. ElteCLAXD. Bij gelegenheid der vlootdemonstralie, welke tot de feesten behoorden, die plaats hadden bij het 50-jarig regeeriugsjubilé van koningin Victoria, ontmoette de Duitsche kroonprins keizerin Eugenie aan boord van de „Victoria and Albert." De kroonprins had de keizerin niet gezien sedert de plech tige opening van het Suez-kanaal in 1866. Ongeveer 180 leden van het lager huis, waaronder 8 oud-ministershebben een adres aan den president en het congres der Vereenigde Staten onderteekend ten gunste van het herstel van een internatio naal scheidsrecht van geschillentusscben Engeland en Amerika. Eenige Iersche inwoners van Chicago hebben eene anti-dwangliga opgericht, met bet doel om Ierland te steunen in het ver krijgen van zijne autonomie, de Liga moreel en financieel te helpen en de Ieren te Chi cago tot een Iersch verbond te orgauiseeren. FRANKRIJK. Generaal Boulanger is besloten het tweegevecht met Jules Ferry door te drij ven, want hij meent dat de beleediging, hem door laatstgenoemde aangedaanhet geheele leger treft. De minister Spulier is te St. Quentin aangekomen, ter bijwoning der onthulling van het standbeeld voor Henri Martin. Toen de minister aan het fraai versierde station den trein verliet, hoorde men den kreet: leve Boulanger! en op de boulevards werd eenig gefluit vernomen. De stad is in feestdos gehuld. De minister hield eene lange rede, waarin hij zich echter bepaalde den lof van Henri Martin te verkondigen. De stad is rustig. De verkiezing van een lid van den senaat in het departement Gironde, heeft tot uitslag gehad, dat de heer Laverlun (republikein) gekozen is. Hij verkreeg 669 stemmen, tegen 14) op den candidaat der radicalenen 445 op dien der conservatieven. De Amerikaansche kolonie te Parijs is voornemens aan de stad Parijs een stand beeld van Washington of een symbolische groepWashington en Lafayette voorstellende, aan te bieden. Op 30 April 1889, den dag waarop Washington voor 100 jaren den eed als eerste president der Vereenigde Sta ten aflegde, zou dit geschenk aangeboden worden. Graaf Jean d' Harcourt werd te Parijs 's avonds 10 uren, toen hij naar zijn woning in de rue Rameau terugkeerde, om den hoek van de rue Bellechasse aangevallen door twee personen. Hoewel 73 jaar oud, verweerde de graaf zich dapper, maar hij werd zwaar gewond aan het gelaat, terwijl hem zijn horloge en ketting werden ontnomen. De dieven gingen op den loop; men vreest voor het leven van den graaf. Het is niet on mogelijk, dat, behalve diefstal, ook wraak van een weggezonden bediende de drijfveer was van de aanranding. De maire van Marseille heeft de stie rengevechten verboden; deze maatregel is een gevolg van de ongelukken bij de jong ste gevechten, waarbij Frascuelo gewond werden door de woeste tooneelen die bij de liefhebbersgevechten plaats hadden. ITALIË. Tengevolge van het overlijden van den president-minister Depretis besloten de ministers hun ontslag in te dienen. De dagbladen spreken hun diep leedwezen uit over het heengaan van den staatsman. DUITSCHLAND. - Prins Wilhelm is bij bet van stapel loopen der corvet Irene tegenwoordig geweest op den uitdrukkelijken wensch van keizer Wilhelm, welke hem Vrijdag-avond per te legraaf werd toegezonden. Te Berlijn blijft men van oordeel dat prins Ferdinand van Coburg een rondreis bij de Europeesche boven zal maken om voor de aanneming van den Bulgaarschen troon te pleiten. OOSTENRIJK. De prins van Coburg is Donderdag naar het slot Ebenthal vertrokken zonder den heer Stransky zijn besluit te melden. Nieuwe agrarische woelingen hebben in Gallicië en in de Bukowina plaats. Te Rutki zijn twee belhamels gedood en ande ren door de gendarmen gewond. In de Bukowina is een landeigenaar door de boe ren van zijn domein doodgeschoten, 180 gendarmen zijn van Bohemen en Gallicië ge zonden. In de Bukowina nemen de woe lingen een zeer ernstig karakter aan. Te Derestny zijn de boeren in opstand; twee compagniën infanterie zijn met specialen trein er heengezonden. RUSLAND. De Novoia Vremia gelooftdat de toe stand in Europa minder gespannen wordt en de verhouding tusschen Rusland en Bul garije gaandeweg verbetert. Het blad is overtuigd, dat men thans tot eene vrede zal komen, van duurzamer aard dan die van de beide laatste jaren. Door een Euro- peesch verdrag zou de Bulgaarsche quaestie opgelost worden. RUL» ARIJE. De minister van buitenlandsche zaken Natchevitch is naar Weenen vertrokken, om den prins van Coburg te bezoeken. SERFIE. Uit Belgrado wordt bericht, dat koning Milan in Augustus eene buitenlandsche reis zal gaan maken. PERU. Eene dépêche uit Lima i. d. 29 Juli meldtdat de president Cacerès het congres heeft geopend met eene boodschap, waarin hij aankondigdedat te Londen eene schik king met de Peruaansche fondsenhouders is tot stand gekomen. Hij voegde er bijdat Peru naar herstel van zijn krediet in de wereld streeft, en het beste middel daarin bestaat, het kapitaal en de nijverheid in den vreemde naar Peru te lokken. PER TELEGRAAF. PARIJS, 31 Juli. Gisterenavond had hier eene meeting plaats in den Cirque d'hiver, om te protesteeren tegen het besluit van de kamer betreffende den chemin de fer métro- politain. Na eene rede van den voorzitter Lockroy lokten de anarchisten ongeregeld heden uit, die tot gewelddadigheden over gingen, en waarbij een aantal personen ge kwetst werden.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2