door dames. De temperatuur van het water is 22" Celcius. MUZIEK, LiETTEHEA ES KUSST. Programma van muziekuitvoering op Musis Sacrum op Zondag 31 Juli, des avonds te halfacht door het stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, 1ste afd.: N°. 1. Concours-Marsch(lste uitv.), W. v. Erp; 2. Ouverture „Egmond" (arr. Dunkier), L. v. Beethoven; 3. Traum-Walzer aus der Operette: „der Feldprediger", C. Millöcker; 4. Fantaisie de l'Opéra de Thomas: „Le Songe d'une Nnit d'Eté", A. J. Buyglens. 2de afd N°. 5. Ouverture de l'Opera „Guil- laume Tell", G. Rossini; 6. Vorspiel zum Bühnen-Weihfestspiel „Parsifal", Richard Wagner; 7. a. Waldvöglein" Idylle voor fluit en 4 Hoorns, F. Doppler; b. Cavatine aus der Oper „der Freischutz", Oboe-Solo (arr. Mann), C. M. v. Weher; 8. Fantaisie sur des Motifs de „Mignou", Opéra de Tho mas, J, G. H. Mann. Victor Nessier is door de koudwater kuur te Gleisweiler geheel genezen. Te Londen is dezer dagen de bekende Italiaansche iiederen-componist Luigi Carae- cioli overleden. Een internationaal congres van beoefe naars van de wereldtaal zal van 7 tot 9 Aug. te Munchen gehouden worden. De be raadslagingen zullen vooral loopen over de middelen om veld te winnen voor Volapuk. Alle beoefenaars van de wereldtaal zijn uitgeuoodigd aan het congres deel te nemen. BINNENLAND8CHE BERICHTEN. Door den heer C. Rogge, predikant te Amboina, vroeger te Bandjermasin, zijn aan 's Rijks Ethnographisch Museum ver schillende, in de Stct. van heden nader be schreven voorwerpen ten geschenke gegeven. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. Der Midi. Ct. kwam dezer dagen da Neue Züricher Zeitung in handen, waarin zij een brief vond, dien ze haren lezers wil mededeelenal ware het slechts om de bewering te logenstraffenin den laatster: volzin voorkomende. De brief luidt aldus: „De gezondheidstoestand van den koning der Nederlanden, schrijft de correspon dent geeft bij voortduring tot ernstige bezorgdheid stof. De kiem zijner ziekte is eene sedert jaren verwaarloosde blaaskwaal, die in den laatsten tijd veel verergerd is en den koning hevige pijn veroorzaakt. Daar aan paart zich nu een hevig zenuwlijden en een algemeene verzwakking, welke natuur lijk wegens den hoogen ouderdom van den koning een bedenkelijk karakter heeft Tot dusver zijn de geneesheeren in staat geweest door jaarlijksche badkuren te Wildungen en te Karlsbad de kwaal te bedwingen, en op de kuur te Wildungen volgde in den regel eene merkbare betering. Den SUen Juni echter zijn de koning en de koningin op aanraden der geneesheeren naar Nederland terug ge keerd, waar zij thans op het slot Soestdijk vertoeven. „De berichtenwelke van daar komen luiden immer meer bedenkelijk. Men weet dat de koning nooit toeschietelijk van ka rakter geweest is. Altijd heeft hij aan een afgezonderd leven de voorkeur gegeven; andere Europeesche hoven bezocht hij zelden, en aan zijn volk vertoonde hij zich slechts bij buitengewone gelegenheden. Sedert het noodlot beslist heeft dat hij de laatste manne lijke loot van zijnen stam moest zijn, lijdt de koning aan droefgeestigheid gepaard aan eene nu en dan zorgwekkende overprikkeling der zenuwen, waarvan een algemeene uit putting de physieke krachten het gevolg is. De lijder weigert daarbij de voorschriften zijner artsen te volgen en maakt daardoor hunne taak moeilijk. „In 's konings omgeving koestert men geene illusieën over zijnen toestand. Het Nederlandsche volk weet zeer goed, dat de dagen van den laatsten Oranjevorst geteld zijn. Maar geen Hollandsch blad wil zijn lezers op de hoogte brengen van dingen, die nergens een geheim zijn." Gisterochtend waren twee jongens aan het Om-en-Bij bij den Haag aan het vischjes vangen. Een der knapen, niet kunnende velen dat zijn makker meer vischjes ving, had de baldadigheid dezen voorover in het water te werpen. Op het hulpgeschreeuw van eenige vrouwen, schoten een paar mannen toe, waarvan er een te water sprong en den reeds zinkenden knaap behouden aan wal bracht. Naar de ouderlijke woning in de Van Ravesteynstraat gebracht, moest men voor den drenkeling geneeskundige hulp in roepen. ie-.: a ar» sue - m-m m-o Een minnend paartje, te Loosduinen thuis behoorende, wandelde gisternamiddag op den Loosduinschen weg. Onder hunne wandeling geraakten zij in woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de minnaar het meisje aangreep en dreigde te worgen met de woorden: „dat zal je leven kosten 1" Eenige voorbijgangers verlosten het meisje uit de handen van den wreedaard. Geneeskundige hulp werd voor het slachtoffer ingeroepen, daar het in bedenkelijken toestand verkeerde. De dader is in arrest genomen. Gisteren werd te Woerden de 12e jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der spoorwegmaatschappij Lei denWoerden gehouden. Uit het daarin door het bestuur der maatschappij uitgebracht verslag over het met ulto. April 11. geëin digde boekjaar bleek, dat de constructieteke ning gedurende dat jaar is verhoogd met f508.55 en thans f 3,817,767.945 bedraagt; dat met de Hoil. IJzeren Spoorwegmij. over het bedrag der schadeloosstelling wegens het medegebruik van het station dier maatschappij te Leiden eerstdaags eene overeenkomst zal worden gesloten; dat er van de bruto-ont- vangsten der exploitatie, na aftrek van kos ten f45,763.131, d. i. f 3345 85meer dan het vorige jaar overbleef. Op voorstel van het bestuur werd besloten een dividend uit te deelen van f 5 per aandeel, makende met de reeds plaats gehad hebbende voorloopige uitdeeliug een jaardividend van f 8.50 per aandeel. De heer T. P. Viruly werd als commissaris herkozen. Te Brouwershaven is tijdens de bui tengewone droogte water gedronken, dat 18 jaar lang in een kelder had gestaan. Zondagmiddag zal op het terrein der tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam eene muziekuitvoering worden gegeven door de kapel van het 4de regi ment, onder directie van den beer Mann. Dinsdag 2 Augustus zal het 220 jaren geleden zijn dat de vrede van Breda (op 31 Juli geteekend) openlijk vermeld werd. In verband met de feestelijke viering van den verjaardag onzer koningin op bet. 17de eeuw- sclie Marktplein te Amsterdam zal deze ge beurtenis niet vergeten worden. Door de goede zorg van de firma Joh. Enschedé en Zonente Haarlemzal Dinsdag op het Marktplein verkrijgbaar zijn: l)e Oprechte Haarlemmer Courant van 2 Augustus 1667, waarin het bericht van den besloten vrede vermeld stond. Eene inededeeling van dr. Mezger, aan het Hbl. bevestigt het bericht der Köln. Ztg., dat die geneeskundige zal optreden als directeur van een Sanatorium, dat te Wies- baden wordt opgericht. Het Hbl. vertrouwt echter, dat dr. Mezger de leiding van die stichting zal kunnen voeren, zonder dat hij aan zijnen werkkring te Amsterdam een einde behoeft te maken. Een manwonende in de Willemstraat, te Amsterdam vischte eergisteren uit het IJ bij den Westerdoksdijk een kassiersboek op, waaraan een ijzer was bevestigdklaar blijkelijk met het doel het boek te doen zinken. Hij bezorgde het bij de politie. Den 27en Juli wilde de heer V. te Arnhem zich met eenige dames per rijtuig naar Oosterbeek begeven. Toen het rijtuig uit een weg nabij den Tol aan den Klin- gelbeek kwam, passeerde juist de stoomtram dit gedeelte van den straatweg. Het paard geraakte er onder, doch de personen bleven ongedeerd. Door een slager werd het zwaar gekwetste paard onmiddellijk afgemaakt. Een daglooner te Deutichem is deze week door eenen zonnesteek getroffen en aan de gevolgen daarvan overleden Te Oldelamer ging eene arbeidersvrouw boodschappen doen, de zorg voor een ruim éénjarig kindje aan haar man overlatende, 't Wichtje ontsnapte aan 't oog des vaders en verdronk jammerlijk in de sloot achter de woning, terwijl de vader in de onmid dellijke nabijheid toefde, maar 't ongeval niet bemerkte. Alweder is er in Limburg in eene kerk ingebroken, en wel Woensdagnacht te Ospel. De dief heeft zich tot de sacristy toegang verschaft door het uitsnijden van eene ven sterruit, doch kon niet van daar in de kerk komen. Aan de sloten van twee kasten was met een scherp voorwerp gewerkt, doch men had ze niet kunnen openeu. Voor zooverre bekend, wordt er niets vermist. De inbreker is nog niet opgespoord. GK4VEAUAEE. Door Z. M. zijn, met ingang van 2 Aug. a. s., benoemd tot adelborst 1ste kl. bij de zeemacht, de adelborsten 2de kl., 1ste afd. bij het kon. instituut voor de marine, L. R. baron Taets van Amerongen, L. P W. Van der Wal, D. E. Van Dijk, A. Rietberg, J. O. Kolkmeijer, H.G. Surie, G. L. D'Abo, «ca HUK. -AH. nu F. L. Rambonnet, II. 8. Suermondt, B. Tack, J. C. Stam, A. J. Kleynenberg, R. Van Leent, M. H. Halewijn, L. A. F. E. Peltzer, J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, P. H. Z. Marcella, A. J. M.No- let, G. Van Hulstijn, G. J. Van Gendt,G. Witsen Elias, H. De Booy, jbr. L. F. Mar tini, J. 8. A. Kroon, C. Craandijck, A.M. W. Bussemaker, J. Birnie, jbr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort, E. L. F. Bolomey, W. F. Van Erp Taalman Kip, P. P. Van Bosse, tot 2de luit. bij het corps mariniers, de adelborsten 2de kl., 1ste afd., bij gemeld instituut: G. K. baron Van Asbeck, J. W. Wijnauds, F. J. Van Hoogstraten; tot ad junct-administrateur bij de zeemacht de ad- spirant-administrateurs: E. G. De Wijs, C. Valkenburg, H. G. Havik, W. G. E. Van Druten, J. Grullemaus, W. H. C. Ten Brummeler. Door Z M. is de le luit. C. De Kort, magazijnmeester der art. te Geertruidenberg, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioen bepaald op f 1035 'sjaars. Bij minislerieele beschikking is F. L. Van der Polop zijn verzoek eervol ontslag verleend als opzichter van het Nederlaudsch museum van geschiedenis en kunst te Am sterdam, en is met ingang van denzelfden datum als zoodanig benoemd C. Segaar. Bij beschikking van den minister van marine is de benoeming van de jongelieden H. L. J. Badings, J. H. G Wichers en J. C. Wagner, tot adelborst 3de kl. voor den zeedienst en van J. G. Boontol adelb. 3de kl., voor de mariniers, op hun verzoek ingetrokken, en is alsnog met 1°. Sept. a. s. benoemd tot adelb. 3de kl. voor de mariniers de adspirant F. J. P. Sachse. BUlTENLAiNDSCHE BERICHTE* BELUIK. De kamer van vertegenwoordigers heeft met 83 tegen 35 stemmen (rechter- tegen linkerzijde), geweigerd het voorstel-Guillery tot uitbreiding van het kiesrecht in overwe ging te nemen. E.\ (iËLA N U. De talrijke geschenken, die de ko ningin tijdens het jubileum ontvangen heeft, zijn gisteren voor de beambten van bet hof in de troonzaal van het kasteel te Windsor tentoongesteld. Lord Salisbury verklaarde in het 'noo- gerhuis met betrekking tot de verhouding tusschen den koning van Abyssiuië en de Italianendat Engeland tot beiden in vriend schappelijke betrekking staat en met buiten gewoon leedwezen zou zien dat zij in een bloedigen krijg gewikkeld werden. Engeland is bereid alle hulp te verleeueumaar kan zijne tusschenkomst slechts aanbieden wan neer het zeker is dat die aangenomen wordt. Het Britsche kabinet zal alles doen wat in zijn vermogen is, om den twist bij te leg gen. Sir James Fergusson zeide in de gis teren gehouden zitting van het lagerhuis, dat de regeeriug geene moeite heeft ontzien om Fraukrijk door vriendelijke vertoogen tot de nakoming der verplichtingen betreffende de Nieuwe Hebriden le nopen. Zij betreurt zeer den ongeregeldeu toestand, waarin deze aangelegenheid zich nog bevindt. Verder verklaarde bij op de vraag van een der leden, dat het der Admiraliteit niet bekend is dat in de Roode Zee op 14° 24' N.B. en 42° 42' O.L. rotsen aanwezig zijn, waarop schepen zijn gestrand. Het huis heeft daarop de beraadslaging over de lersche „laudbill" voortgezet en art. 4, na een driedaagsch debat, met 143 tegen 111 stemmen aangenomen. Dinsdag-nacht is eene poging gewaagd, om het politie-gebouw te Llauerchymedd (Ierland) m de lucht te doen springen. Al de vensters aan de voorzijde van het gebouw werden vernield. Gelukkig was de beambte met zijn gezin iets vroeger naar bed gegaan. Voor het buis vond men een ketel, waar een lont aan bevestigd was. Waarschijnlijk wilde men de gevangenen bevrijden. IKAMKIa K. Geruchten zijn in omloop betreffende eene aanstaande kabinetswijziging. De minister van justitie zou zijne portefeuille, wegens ziekte, nederleggen, en de heer De Heredia zou door den voorzitter van den raad uit geuoodigd zijn ontslag te nemen, wegens zekere verklaringen over de betrekkingen tot Duitschland, door hem onlangs te Senlis gedaan. Naar men zegt heeft generaal Bou- langer twee zijner krijgsmakkers van Saiut- Cyr, die te gelijk met hem tot officier zijn bevorderd, als getuigen naar Jules Ferry ge zonden, om dezen tot een tweegevecht uit te dagen. In antwoord op een nota van Le Ra dical om de 94 generaals te noemen, die aan generaal Boulanger het voorstel van een staatsgreep gedaan hebben, verklaart de beer Laur in La trance dat hij de namen open baar zal maken, zoodra hij van den heer De Cassagnac herstel van eer verkregen zal hebben, of wanneer hem dit herstel definitief geweigerd wordt. De bekende Molinari te Parijs stelt voor een of- en defensiêf verbond tusschen Eugeland, Holland, België, Denemarken en Zwitserland, die geen oorlogen hebben te voeren en het meest door oorlogen lijden zoudenzij zouden in oorlogstijd te zamen over 1.095.000 man kunnen beschikken. Prins Victor Bonaparte heeft te Brussel het bezoek der heeren Oscar en Olivier de Watteville ontvangen. Men zegt, dat de heer Oscar de Watteville binnenkort benoemd zal worden tot voorzit ter der „Comités inpérialistes démocratiques" van het Seiue-departement, welke comités op aandringen van den prins tot stand ge komen zijn en door hem aangemoedigd wor den. In een afgelegen wijk van Parijs woonde reeds meer dan 30 jaren een oud man, Denizot, in een zolderkamertjehij bereidde zijn eigen maaltijden en was armoedig ge kleed. Dezer dagen stierf hij aan een be roerte. In een oude latafel vond men hoopen goudstukken, bankbiljetten en fondsen, te zamen op lmillioen frs. geschat. Denizots erfgenamen zijn onbekend. irAUb De gezondheidstoestand wordt te Mes sina beter, maar de berichten uil Syracuse zijn niet gunstig. Te Diarradoma Augusta (Franco Porte) maakt de cholera vele slacht offers en heerscht groote verwarring. Te Catania kwamen voor 29 ziekte- en 10 sterfgevallen. ITALIË. De beer Depretis, voorzitter van den ministerraad en minister van binnenlandsche zaken, is gisterenavond te Stradella over leden. DUITSCN L, AN D. De keizer heeft bevolen dat een groot gedeelte van het zuidelijke front van den Dom te Keulen van de nevengebouwen zal worden ontdaan. Prins Von Bismarck vierde gisteren zijn 40-jarig huwelijksfeest. Zijn gemalin, eertijds Fraulein Johanna Von Puttkamer, is thans 64 jaren oud. De samenkomst der keizers van Duitsch land en Oostenrijk beschouwt de Standard als zeer bevorderlijk voor de oplossing van het Bulgaarsche vraagstuk. Want zou Rusland er zich tegen verzettendat de Bulgaren hunne onafhankelijkheid trachten te bewaren en door een zelfgekozen vorst willen geregeerd worden, dan zou het met Oostenrijk in conflict geraken. Duitschland nu kan nooit toestaan, dat zijn vriend en bondgenoot Oostenrijk wordt aangevallen. Dat is voor de Bulgaren dus een geruststel ling. De gunstige gevoelens van Engeland en Italië kennen zij eveneens. Maar hulp behoeven zij uit Gastein niet te wachten. De politiek der Midden-Europeesche Mogend heden is steeds bet behoud van den vrede. Prof. Virchow heeft te Berlijn een hoogst belangrijke rede gehouden over het ziekteverschijnsel, 't welk zich bij den Duit- schen kroonprins in de keel voordeed. De voordracht was zeer uitvoerig en zal, gelijk uit een overzicht, in een der bladen opge nomen, duidelijk blijkt, de optimistische op vatting omtrent de keelaandoening van den kroonprins nog versterken. Bij een te Schwerin iu garnizoen lig gend bataillon jagers; en waarschijnlijk ook bij andere Duitsche legerafdeelingenworden proeven genomen om houden te gebruiken voor den voorpostendienst en voor het over brengen van berichten. Voorloopig worden iiaartoe poedels en langharige herdershonden gebezigd, doch de laatstgenoemde voldoen liet best. Te Schwerin heeft men 12 hou den, die den kost vinden van den afval in de keukens en ieder aan een geschikt man ter verzorging en africhting toevertrouwd worden. Bij patrouilles, verkenningen en en op de voorposten neemt men de bonden mede, en leert men ze, van onraad kond schap te doen. Verder bevestigt men bood schappen en berichtenmet potlood op stukjes papier gescbreveu, in hunnen balsband en laat de dieren dan los, met last zoo snel mogelijk naar den hoofdtroep terug te keeren. Zij worden ook gebruikt om bij schiet oefeningen de rapporten van de verstver- wijderde schijven over te brengen. De wijze waarop zij deze verschillende diensten ver richten beslist over hunne meerdere of min dere geschiktheid voor den graad van „koninklijk Pruissiecbe legerhoud,"

Leydse Courant | 1887 | | pagina 6