MANUELA NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 30 Juli 1887. Nn. 177 Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 88 e e o 11 r a a t v e 8's c ft ij is t d a j? e 1 ij k 8behalve a p Z o n- e si Feestdagen. ABOiNEMEBT: V'oor Leidenper 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Kuiumer 10 Cent. ADVERTE lil TIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee* O. 201» Jaargang. Stads-Berichten. i> v i i: r li L n i; I)e BURGEMEESTERhoofd van het be stuur der gemeente LEIDEN, brengt Ier ken nis van belanghebbenden, dal de patentbladen voor de gepalenleerden wonende in de wijken IV, over hel dienstjaar 18S7/S bij het Col lege van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lot d>ic uren. en wel op Woensdag 27, Donderdag 2S, Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Juli e. k. terwijl na het verstrijken van dien ter mijn de onafgehaalde patentbladen ter uitrei king moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belasting alhierdie voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leides, 26 Juli 1887. S T A D S I EII U N. DIü KERMIS. Amsterdam, je bent eenigt Een echt kermisstuk is 't bovengenoemde, in den besten zin van 't woord; een kermis stuk vol kostelijke grappen en toepasselijke coupletten. Het stuk, operette-vaudeville in 4 bedrijven, is geschreven door den heer Bigot, die er ook de hoofdrol in speelde. We hadden 't dus gisteravond uit de eerste hand. Behalve hetgeen we hoorden uit de Grande-duchesse," was de muziek van den orkestmeester, den heer S. Benavente. Het stak speelt te Amsterdamwat is natuurlijker. Robbedans, de kleêrmaker, is de hoofdpersoon en Emilie, zijne vrouw, werd voorgesteld door de bij het publiek zoozeer geliefde mevrouw Albregt-Engelman, die, uiettegenstaande haren leeftijd zich nog verbazend vlug op het tooneel beweegt en eene uitmuntende conplelzangeres is gebleven. Dat echtpaar na heeft eene dochter Marie (mej. Ch. Coerdes) en eene pleegdochter Jetje (mej. Eveline Kapper); beide meisjes trekken al vroeg de aandacht van een paar burgerjongens. Natuurlijk heeft beider gevrij met tegenspoed te kampenmaar even na tuurlijk krijgen ze op 't eind elkaar. Dat eene jongmensch, de hakkelende pi-pi-pi-pi-ani-ni-ni-nostemmer, was een leuke vent die menigmaal den lachlust op wekte (de heer Eylders). De andere vrijer was een stille in den lande. Verder hebben we de eer nog kennis te maken met Hartje (den heer Lageman) en zijne nicht Louise (mej. F. Van Biene), en eindelijk met majoor Vrijhof en diens zoon Jan (de heer Ruys), Jan Vrijhof nu komt van Apeldoorn naar Amsterdam en ontmoet daar Robbedans, maar ook Louise Hartje; met den eersten gaat hij aan de zwier, met de laatste wil hij trouwen. Het eerste gaat gemakkelijker dan het laatste waarvoor zelfs Robbedans Jan den vriendendienst moet be wijzen zich bij Hartje voor Jans vader uit te geven. Aangezien nn de onde majoor en Hartje in lang vervlogen tijden vrienden zijn geweest heeft die zaak wel kans beklonken te worden. Eindelijk verschijnt de ware majoor en om nn de zaak, die al zoo'n goed eind op weg isniet in de war te laten loopenmoet de ware majoor op zijn beurt voor kleêr maker doorgaan. Zoo kwam de zaak in orde en blijkt ook nog ten laatste dat majoor Vrijhof eigenlijk de vader is van Jetje, het pleegkind van het echtpaar Robbedans en blijkt de kleer maker een bizonder nobele te zijn. Drie paren kregen dus elkaaimaar Hartje „miste aanhoudend de aansluiting." Het stuk liep uitmuntend van stapeler werd goed ge speeld gezongengedanstalles op 't too neel, en in de zaal amuseerde men zich kostelijk en gaf men dat te kennen door luid applaus en hartelijk lachen. Dat stuk, zoo dol als 't is, zal nog menigeen verma ken en heeft nog te meer recht op onzen bijval omdat 't een vrucht van eigen bodem is. Morgen (Zaterdag) avond gaat bij de heeren Van Lier „Paardrijders" nieuw blij spel met zang in 5 bedrijven en Zondagavond „Nelly," drama naar den roman van Charles Dickens. In de Gehoorzaal wordt 't aanhou dend voller, zoodat er gisterenavond geen plaats meer te krijgen was. Het is dus zaak zeer bij tijds zich van eene plaats te gaan verzekeren. Vermaken zal men er zich bizonder, ook al kan men er slechts een staanplaatsje veroveren. Morgen, Zaterdag avond, zal het gezelschap zijne laatste voor stelling alhier geven. De onderofficiers gymnastiek- en scherm- vereeniging „Minerva" alhier is erkend vol gens de wet van 22 April 1855. De le luit.-adj, P. W. Weber, van het 4e reg. infanterie, wordt te rekenen van 2 Januari e. k. gedetacheerd bij de militaire verkenningen te 's Hage. Heden werd te Katwijk aan Zee een begin gemaakt met het gevechtschieten op in zee geplaatste doelen door de compag nieën van het 4e regiment infanterie, die onder bevel van den kapitein J. H. Bachiene nabij Katwijk aan den Rijn kampeeren. In hunne vergadering van 20 Juni II. hebben directeuren van het Bataafsch ge nootschap der proefondervindelijke wijsbe geerte benoemd tot leden, de heeren dr. P. Van Romburgh, adsistent alhier en dr. H. W. Bakhuijs Rooseboom, adsistent alhier. Dezen morgen maakte bet 8e regi ment huzarenin garnizoen te 's Graven- hage, met begeleiding van de stafmuziek van dat regiment, eene militaire wandeling naar Leiden. Na in de Doelenkazerne een oogenblik afgestegen te zijn, begaf zich de troep langs Rapenburg en Breestraat weêr ua.r buiten. IIIVIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 1 September 1887 tot en met 31 December 1888 benoemd tot adsistent voor de natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden dr. J. E. Couvée aldaar. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Te Perugia heeft een door de loterij rijk geworden muziekonderwijzer 250.000 frs. nagelaten aan de gemeente voor een gesticht voor oude en gebrekkige toonkun stenaars. „En reveant de la revue" door Gilmoreden bekenden dirigent te New- York, ingevoerd bij alle liarmoniekorpsen aldaar. W. Van Zuylen heeft eenige dagen te Ems doorgebracht, hij is hersteld van zijn zware ziekte, doch zal, om krachten te verzamelen voor de w:nter-campagne, nog eenige weken in Duitschland door brengen. Te Pesth is een echte Amatidie voor Lodewijk XIV was vervaardigd, voor 7000 fl. verkocht. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 October 1887 de betrekking van leeraar in het handteekenen aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrecht te vervullen is. Zijdie voor deze betrek king in aanmerking wenschen te komen gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 Aug. e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk, te 's Qravenhsge. De plaatsing van den luit. ter zee 2e kl. A. J. Van der Paauw met 1 Augustus a. s. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis wordtingetrokken. Ter zijner vervanging wordt aangewezen de luit. ter zee 2e kl. H. G. J. A. Fundter de Bauchène. De kapt. H. A. Rasser, van het le reg. te Leeuwarden, wordt met 1 Augustus a. s. overgeplaatst bij het le bat. van ge noemd regiment te Groningen. De kapt. P. L. H. Mansvelt, van het le reg. inf., heeft non-activiteit aangevraagd. Naar wij vernemenis de regeering voornemens de algemeene veikiezingen eerst in September te doen plaats hebben, en de opening van de vergadering der staten-gene- raal te verschuiven tot 3 October. (JV. B. C.) Naar het Vad. verneemt, zal de en quête-commissie adviseeren tot voortzetting van het onderzoek, maar tevens in het licht stellendat reeds thans op sommige punten uitbreiding van staatszorg met betrekking tot kinder- en vrouwenarbeid mogelijk en noodzakelijk is. Het oud-kamerlid voor het hoofdkies district Zutfenmr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (anti-revolutionair), is weder voor dat district candidaat gesteld. Zondag a. s. wordt het verkeer met de stoomtram tusschen Den Haag en Delft voor het publiek geopend. FEUILLETON. OF DE WRAAK EENER EDELE VROUW. 7.) „Ik ben nieuwsgierig, hoe die waarde baron mij ontvangen zal en wat hij zijn dochter van mij mag hebben verteld. Het moet hem alles behalve aangenaam geweest zijn, mijn briefje te ontvangen; ongetwijfeld waande hij mij al lang dood!" Zij stapte, terwijl zij zich in den geest met deze en dergelijke gedachten bezig hield, uit het rijtuig en werd in de vestibule van het kasteel door de eerbiedwaardige, oude huishoudster ontvangen. „Mevrouw Von Waldau, wanneer ik mij niet vergis?" zeide de trouwe dienares, die in den waren zin des woords als een stuk van den inventaris van het huis werd be schouwd, zoolang stond zij reeds in dienst der familie, en de vreemdelinge beantwoordde deze vraag bevestigend met een trotsche buiging van het hoofd. r Mijnheer de baron beeft bevolen, dat ik mevrouw naar de voor haar in gereedheid gebrachte kamer zoude voeren en dat hij onmiddellijk met hare komst in kennis zoude gesteld worden." Bij deze woorden ging mrs. Sharp de gast voor naar de bovenverdieping en een deur opende, noodigde zij de dame uit, om een elegant gemeubeleerde kamer binnen te wil len treden, en daar op de komst des barons te wachten. „Wat ziet het er hier prachtig uit. Gij zijt zeker de huishoudster, niet waar En lady Manuela viert zoo haar verjaardag met een schitterende partij. Wat moet het toch heerlijk zijn pas zeventien jaren te tellen, en daarbij mooi, schatrijk en de dochter van een vader te zijn, die zoo trotsch is op zijn titel!" Mevrouw Von Waldau lachte, maar deze lach deed de gevoelige ooren van de oude haishoudster pijnlijk aan. „Lady Manuela is zeker een heel mooi meisje?" „De lady ziet er zeer lief uit," antwoordde mrs. Sharp met zichtbare terughoudendheid. „Maar ik zal nu gauw den baron gaan roe pen mag ik u inmiddels verzoeken plaats te nemen?" Toen de oude juffrouw de kamer verlaten had, trad de vreemdelinge voor den spiegel en wierp een monsterenden blik op haar uiterlijk voorkomen. „Verwelkt!" prevelde zij halfluid. „Ver welkt! Blanketsel. Fransche coiffures, en alle mogelijke toiletkuusten kunnen toch een vrouw van zeven-en-dertig niet in een jong meisje van zeventien jaren herscheppen. Maar als ik dan ook weer denk aan het leven, dat ik geleid heb, als ik mij herin ner, welk een harde strijd dit leven voor mij geweest is. Och, wanneer ik verstandig ware, dan zonde ik mijn wraakzuchtige plan nen opgeven, mijn geheim bewaren en vreed zaam en eendrachtelijk op Rosegg blijven wonen tot mijn dood. Of de baron mij trou wen zoude, wanneer het eens bij mij op kwam om hem daarom te verzoeken?" De deur werd geopend en de baron stond op den drempel. Mevrouw Von Waldau keeide zich om en zag hem glimlachend aan. Hij was zeer bleekzijn gelaat teekende een angstaanjagenden ernst. Zwijgend ston den beiden eenige minuten tegenover elkan der, doch eindelijk sprak de dame: „Hoe gaat het, mylord. Toen wij voor vijftien jaren elkaar het laatst zagen, vondt gij mij ook voor den spiegel staan, evenals op dit oogenblik, alleen met dit onderscheid, dat ik mijzelve destijds bewonderde, iets, wat ik thans niet doe. Ik vrees, dat ik oud en leelijk ben geworden in dezen moeite vollen strijd om het dagelijksche brood. En wat u betreft, gij zijt er geen dag ouder op geworden, altijd nog dezelfde schoone krijgsman, dien ik uit mijn jeugd herinner. Wilt gij niet, ter wille van vervlogen dagen, de hand reiken en mij zeggen, dat ik wel kom ben, daar ik toch de verre reis van Parijs eenig en alleen ondernomen heb om n te zien!" Zij bood den baron hare kleine, met een sierlijken handschoen bedekte rechterhand aan, doch deze vermeed met zichtbaren af keer die band aan te raken. Waarom zijt gij hier gekomen vroeg hij. „Welk een allervriendelijkste vraag! Na vijftien jaren, gedurende welke ik hulpe loos en verlaten on die booze wereld gestaan heb, kom ik weder met den man te zamen, die eenmaal mijn is geweest en wat voor een vriend? toch ontziet deze vriend zich niet, om mij zulk een wreede vraag te doen [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1887 | | pagina 1