BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN m "wp; m -m» mt h nsra «n» /m.. rw*r rrn^m voor vereischte som thans verkregen is. Waarschijnlijk zal het orgel in het Gebouw voor K. en W. worden geplaatst. De jaarlijksche examens der Nederl- Toonkunstenaars-Vereeniging zijn gisteren voortgezet en geëindigd. Nog zijn geslaagd: Voor piano (L. O.): mej. A. De Beer, te Den Haag, voor piano (M.O.): mej. M. H. J. Van Marie, van Arnhem; terwijl 2 cand. werden afgewezen. Totaal 38 candidaten, waarvan geslaagd 14 voor piano (lager onderwijs), den voor piano (middelbaar onderwijs), den voororgel (middelbaar onderwijs.) De commissie van examinatoren bestond nit de heeren: W. F. G. Nicolal te 's Gra- venhage; G. A. Heinze, te Amsterdam- Muiderberg; H. A. Meijroos, te Arnhem (leden van het bestuur); Joh. H. Sikemeier, te Rotterdam; Carl. Krill, te Utrecht; J. G. Mulder, te 's GravenhageC. Van der Lindente DordrechtA. J. Ackermaun te 's Gravenhage, le secretaris der Ned. Tooukunstenaarsvereeniging. De beroemde mis van Jeanne d'Arc van Gounod werd Zondag in de kathedraal van Rheims uitgevoerd. Het werk van den meester is grootsch en prachtig; meer dan 5000 personen waren aanwezig. De nuntius officieerde, omringd door 12 bisschoppen. Het Kyrie is een meesterstuk, ook de Sanc- tus en de Benedictus zijn prachtig. Bij Herman Böhlau te Weimar zal eene volledige uitgave verschijnen van Göthe's werken, op last van H. K. H. de Groot hertogin van Saksen. De le afdeeling, 50 deeleu beslaande, bevat Göthe's letterkundige werken; de 2e afd., 10 deeleu, zijn natuur wetenschappelijke geschriften; de 3e zijne dagboeken; de 4e zijne brieveu. Elke af deeling is afzonderlijk verkrijgbaar. De prijs der deelen van de le afd. ie 2.40 tot 3 M., de andere deelen 3.20 tot 4 M. Gemiddeld zullen er elk jaar 10 deelen verschijnen. Het schroefstoomschip ^Zilveren Kruis" heeft onze vloot vertegenwoordigd bij de revue over de Engelsche vloot te Spithead. De ligaro noemde ons schip ,1a corvette Hollandaise Heiveren" (Zilveren). De jaarlijksche vriendschappelijke bij eenkomst der leden van de mij. voor tuin bouw en plantkunde werd te Boskoop ge houden. Te 11 uur werden de aanwezige leden door den voorzitter der mij. den heer Visser van 11 azerswoude, in het hotel Het Wapen van Boskoop verwelkomd en uitge- noodigd tot het bezoeken van eeuige kwee- kerijen. Te drie uur reden de leden naar de op ongeveer 40 minuten van daar gelegen mo delboerderij van den heer Visser van Hazers- woudete Hazerswoude, om die in alle bij zonderheden te bezien, en keerden te 5 uur aldaar terug om deel te nemen aan den ge- meen8chappelijken maaltijd in bovengenoemd hotel, aan welke disch menige dronk aan den bloei van den tuinbouw en aan dien der maatschappij gewijd werd. Te Hillegom is de verzending van zwarte aalbessen naar Engeland aangevangen. De vrucht is klein van stuk, wat aan het aanhoudend droge weer is toe te schrijven. Werden het vorige jaar ongeveer 50,000 kilo's verzonden, dit zal dezen zomer aan merkelijk minder zijn. De prijs is voor het oogenblik 8 cent per kilogram. Bij goed weder zullen op den aan staanden verjaardag der koningin de vijvers in het Haagscbe Bosch den avond van 2 Aug. een schoonen aanblik opleveren. De omgeving van deze schoone waterpartij zal dan baden in een zee van licht, waarvan het schoonste effect wordt verwacht door de weerkaatsing der duizenden lampions in de watervlakte. Op den Rijswijkschen weg brak gis terenavond de as van een zoogeu. Janplei- zier. Het geheele gezelschap, 14 personen sterk, rolde uit den wagen. Allen kwamen met den schrik vrij. Als voorzorgsmaatregel tegen dieven nam iemand te Rotterdam die Zondag met de zijnen naar Scheveningen ging, al zijn papieren geld mede. Wat hij voorkomen wilde, gebeurde hem geheel, want toen hij thuis kwam, ontdekte hij, dat hem zijn pa pieren geld, ten bedrage van f780.ont rold was. De voedingstentooDstelling te Amster dam is tot heden door 90000 bezoekers be zocht, daaronder natuurlijk begrepen de avond bezoekers van het 17de eeuwsche marktplein. Zaterdag bevonden zich aan boord van het stoomschip Edam te Amsterdam, twee broeders, die naar Amerika zouden ver trekken, de een met vrouw en kinderen, de ander ongehuwd. Een derde, een jongere ongehuwde broer bracht even voor het vertrek der boot af scheid aan de beide broeders. Hij bleef alleen in Nederland achter. Het afscheid scheen den jongen man dan ook te machtig, zoodat hij zijn ongehuwden broeder smeekte bij hem te blijven en hem niet alleen te laten. De vertrekkende broer had niet veel zin aan dat smeekeu gehoor te geven en weigerde. Welnu," zei de jongste, ,ga dan, doch eer ge voorbij den steiger zijt, zult ge met de boot over mijn lijk varen." Tegen deze bedreiging was de broer niet bestand en hij besloot dus maar van zijn reisplan af te zien en bij zijn broer te blijven, zoodat de gehuwde alleen vertrok. De goederen van den achtergeblevene konden niet meer van de boot teruggehaald worden, daar deze op het punt van ver trekken was. Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond ging het er in de volkszaal van het Leger des Heils te Amsterdam vrij luidruchtig toe. Eenige opgewonden lieden deden Zaterdag avond alle mogelijke moeite om de bijeen komst te verstoren door gejoel en getier. Zij vielen de sprekers herhaaldelijk op ruwe wijze iu de rede. Ten slotte moest de sterke arm te hulp worden geroepen om de belha mels te verwijderen. Zij gingen onder den uitroep: /ywij komen terug!" hun weg. In derdaad kwamen zij terug, des ochtends, des middags en des avonds, en toen vooral was het schandaal groot. Zij ontzagen zich niet om staaude de ^vergadering jenever te drinken, hetgeen hun dadelijk werd belet. Gisteren avond begon het lieve ie ven op nieuw, niettegenstaande de staf kapt. Tyler mededeelde, van den commissaris van politie te hebben vernomen dat, indien met getui gen kon bewezen worden dat personen de bijeenkomst hadden verstoord, er tegen ben proces-verbaal zou worden opgemaakt. Wer kelijk is dit dan ook tegen twee personen geschied. Ook buiten de zaal was het woelig. Voor de betrekking van directeur van het te Zaandam op de richten Werkhuis, hebben zich 322 personen aangemeld. Bij de rijks universiteit te Utrecht zijn 14 buitenlandsche studenten (uit Hon garije en de Paltz) ingeschreven, die hunne studiën bekostigen, uit een particulier door prof. Doedens beheerd fonds. Eenige socialisten, die in Maarseu zijn geweest, hebben ook Breukeleu bezocht. Het bezoek duurde slechts kort. Voor de blaadjes Recht voor allen enz., die zij uitdeelden, kregen zij slagen, schoppen en steenworpen in ruil, zoodat in allerijl, onder geleide der politie, de terugtocht naar de stoomboot en vervolgens naar Amsterdamwerd aange nomen. (Vtr. Dbl.) De diaconie der Herv. gemeente te Zoelen ontving dezer dagen eene schenking van de erven van wijlen mej. M. E. Völcker, ten bedrage van f 1ÜÜ00. Een ernstig ongeluk viel Zondagmorgen op de Ledabrug bij Wener (Oost Friesland) voor. Waarschijnlijk door onachtzaamheid der wachters, die het draaiend gedeelte der brug niet vastgezet hadden, is de eerste trein van Bremen naar Nieuwe Schans ontspoord, waardoor het materieel en de brug zwaar geleden heeft. Machinist en stoker hebben zich door zwemmen weten te redden. Ge lukkig zaten weinig reizigers in den trein, waarvan sommigen nog eenige lichte wonden hebben bekomen. Overigens zijn geen meu- schenlevens te betreuren. Te 's Prinsenhage is gisterennacht in braak gepleegd in het postkantoor. De daders zijn door een raam in de keu ken van den directenr binnengekomen en hebben daarop licht ontstokenwaardoor de kanarievogel van den heer Keg aan het zingen is gegaan. Wel is waar werd dat zingen door den directeur gehoord, doch niet het minste onheil vermoedende, sliep hij weldra weder in. Maar toen de heer Keg eenige oogenblikken daarna zijne kanarie wederom hoorde aanslaan en tegelijkertijd onraad hoorde stond hij op om te zien wat er gaande was. De inbrekers zijn daarop onmiddellijk ge vlucht, terwijl de directeur vervolgens ont dekte, dat pogingen waren aangewend om met eenen valschen sleutel de kantoordeur te openenwaarvan het slot geheel was stuk gewrongen met behulp eener kachelpook. Voor zoover bekend hebben de inbrekers niets ontvreemd. Hoezeer onmiddellijk de hulp der beide veldwachters werd ingeroepen, mochten deze er niet in slagen de daders op te sporen, (W. B. C.) In de omstreken van Bergen-op-Zoom zijn geheele boekweitvelden, ten gevolge der strengen nachtvorsten, verloren gegaan. Men is druk bezig, dat product binnen te halen, ten einde tot veevoeder te dienen. Ook de aardappelvelden hebben groote schade ge leden. Een drietal pottebakkers te Bergen-op- Zoom hebben wegens overproductie bij weinig of geen afzending, zich genoodzaakt gezien voor tijd en wijle het werk te staken en hun personeel te ontslaan. De heer Kerdijk schrijft in het Hbl.\ yLuidens eene mededeeling iu uw blad heb ben de departementen Oude-Tonge en Maastricht besloten, de overige departemen ten der maatschappij tot Nut van 't Algemeen uit te noodigen tol het doen eener poging, ten einde mij terug te brengen van mijn besluit om als algemeen secretaris der maat schappij af te treden. „Nu mij is gebleken, dat deze mededee ling invloed uitoefent op sommigen, die voor de opengevallen betrekking in aanmer king wenschen te komen, reken ik het mijn plicht ook door uwe tusschenkomst ter alge- meene kennis te brengeüdat ik tot mijn leedwezen geen vrijheid zal vindenmijn na rijp beraad genomen besluit te herroepen." Door een werkman te Maastricht werd onlangs, even buiten de Brusselscbe poort, een geraamte opgegraven. Waarschijnlijk was het dat van een Spaansch soldaat uit de 16de of 17de eeuw. De knoken der rechterhand hielden een bijl omvat, terwijl voorts een ijzeren beugeltasch bij het ge raamte gevonden werd, waarin eenige zilve ren munten en een goudstuk. Dit laatste draagt in het latijn den naam van Philips II, koning van Spanje, en is een dubbele pistool, te Milaan in 1570 geslagen. Door Z. M. is de heer J. G. Van den Bergb, laatstelijk minister van waterstaat, handel en nijverheid, bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den art.-werkman 3de kl. bij het leger in Ned.-Indie VV. T. M. Ericke, vergunning verleend tot het dra gen van de Duitsche herinneringsmedaiile voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870—1871. Z. M. heelt benoemd bij het wapen der inf., tot 2de luit. de cadettenle reg. A. Hoogervorst4e reg. WHC. Boellaard en H. M. J. Sark; 5e reg. W. G. Rompel- man en J. C. A. Bos Sulpke; 6e reg. J. L. K. F. De Willigen; 7e reg. S. C. Muller; 8e reg. jhr. H. W. Storm van 's Gravesande en VV. L. F. C. ridder Van Rappard. Bij het wap. der cav.: le reg. G. J. A. bar. Van Hardenbroek v. Ammerstol en C. E. M. De Bruyn; 2e ieg. C. Sandt van Nooten; 3e reg. E. C. K. Völcker. Bij het wap. der art.: 1ste reg. W. Laatsman, C. E. Croiset van Uchelen, D. C. Graswin- ckel, R. Jentiuk W. H. Doorman en L. W. baron Van Boetzelaer; 2e reg. J. F. B. Kalff, H. J. De Vries, P. Verzijl en G. D. A. Schreuder; 3e reg. P. Van Oort, L. D. Mazel, H. C. C. Hackstroh, F. C. A. Van der Minne, P. C. K. W. L. Papst en M. E. Palm; 4e reg. jhr. E. J. M. Wittert, J. L. Ten Bosch, A. F. Singels, V. A. J. Bloem, W. C. Momma en C. C. E. d'Engelbron- ner. Bij het wapen der genie: J. E. Roorda en 0. Nobel. Bij het wapen der inf. van het leger iu Nederlaudsch-Indie S. L. Blok, J. J. Stolk, J. H. De Quant, H. A. Harms, G. K. Dijkstra, W. J. De Voogt, W. B. Oort, C. Reedijk, F. Kilian, J. F. C. Van Meurs, K. W. Van Gelder, W. Smits, H. W. De Back, F. G. Van Delden, H. C. Stoelman, K. H. Westen dorp, L. H. C. Beijens, P. A. Peereboom, A. VV. A. De Koek van Leeuwen en J. A. Prager. Bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indie: J. A. T. Lublink Weddik en A. M. C. J. Van Exter. Bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.- lndieJ. F. BaerveldtT. G. P. A. Boom, W. L. Zonnevijlle, C. J. Kramers, J. W. L. Van Straaten, A. Van der Plank en G. L. Van der Waarden. Bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indie: J. P. Klaassen, A. Mollinger, E. J. De Roche- mont en F. Tombrinkallen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Door Z. M. is de heer J. Van der Spek, laatstelijk tijdelijk tolk voor de Chi- neesche taal te Padang, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit's lands ontslagen. UELGIK. De heer Tack heeft gisteren in de kamer van vertegenwoordigers de regeering geïnterpelleerd over de redevoering van ge neraal Vandersmissen bij de laatste revue over de troepen. Hij vroeg inlichtingen, onder bijvoeging evenwel dat noch de waar digheid noch het gezag der kamer zijn aan gerand. De minister van oorlog verklaarde dat dit laatste ook zijne overtuiging is. De gene raal Vandersmissen heeft leedwezen te ken nen gegeven en verwachtingen geuit, zonder te bedenken dat de plaats en het oogenblik slecht gekozen waren. De minister heeft dit den generaal ouder het oog gebracht, en hij (minister) houdt zich overtuigd dat zulk een geval niet meer zal voorkomen. Een zevental steenbakkers te Maria- kerke, zijn op een vreeselijke wijze om het leven gekomen. Een steenoven is ingestort en de zeven aanwezige werklieden zijn onder de brandende puinhoopen begraven en aldus gestikt. Zes der ongelukkigen waren gehuwd en laten een twintigtal jonge kinderen achter. EKeGL4I« D. Het hoogerhuis heeft het wetsontwerp op de fabrieksmerken bij tweede lezing aan genomen. Het lagerhuis heeft gisteren de eerste drie artikelen van het wetsontwerp op het grondbezit in Ierland aangenomen, met slechts geringe wijzigingen. De artikelsgewijze be raadslaging werd vervolgens op morgen vast gesteld. De parlementaire zitting zalwegens de vele achterstallige zaken, waarschijnlijk niet vd<5r uit. Augustus gesloten kunnen worden. De sedert eenige dagen in omloop gebrachte geruchten, dat ernstig voorbereid wordt een hervorming van het kabinet, door het optreden van lord Hartington en andere voorname liberale unionisten naast lord Sa lisbury en den heer Goschenis volgens tie Observer, van allen grond ontbloot. John Morley maakte in een redevoe ring te Hackney melding van het gerucht, dat de National Liga door de regeering zou worden verklaard te zijn een gevaarlijke vereeniging. De dwangwet is afgekondigd in 18 Iersche graafschappenover de rest van Ier land zal die wet slechts gedeeltelijk worden toegepast. FR1IIKRIJK. De minister van koophandel en nij verheid, commissaris-generaal van de We reldtentoonstelling van 1889 heeft het „co mité der pers" voor deze gelegenheid benoemd. Voorzitter van dit comité is de senator Adrien llébrardpresident van het syndicaat der Parijsehe pers. Mevrouw Astié de Valsayre heeft aan de Fransche kamer van afgevaardigden een verzoekschrift gezonden, waarbij zij vraagt dat de kamer zou besluiten, dat de vrouw manskleederen mag dragen. De onderhandelingen over de onzijdig- verklaring van het Suez-kanaal zullen bin nenkort tnsschen de kabinetten van LondeD en Parijs hervat worden. Het ontwerp is reeds door de commissie onderzocht. De Russische ambassadeur, Von Moh- renheim, is te Parijs aangekomen en door den minister van buitenlandsche zaken ont vangen. Als een staaltje van de goedhartigheid van den keizer van Brazilië verhaalt de Figaro, dat hem eenige maanden geleden door een buitenlandsch koopman bij een aanzienlijke bestelling slechte artikelen waren gezonden. Toch bestelde de keizer dezer dagen weer bij denzelfden en toen men hem herinnerdedat deze leverancier hem vroeger had bedrogen, antwoordde bij„Dat is waar, maar het zou hem te veel verdriet doen zoo. ik bij een ander ging; hij zou denken dat ik boos ben." 1F4WJE Volgens gerucht zou de minister van financien zich gunstig gestemd toonen voor de instelling van een alcohol-monopolie, als eene bron van aanzienlijke inkomsten voor de schatkist. Een deel der Fransche grens in de omstreken van Campredon (Catalonië) is door troepen bezet en buitengewone maat regelen zijn genomen, onder voorwendsel dat men voor eene beweging beducht is, door Zorilla aangestookt. ITALIË. De koningin van Italië vroeg dezen zomer aan koning Humbert, of zij nog jong genoeg was om japonnen van wit mousseline te dragen, haar lievelingsdracht. „Ik moet daar eens over nadenken", antwoordde koning Humbert. Eenige weken later kwam aan het adres der koningin een groote kist met de boodschap, dat dit het antwoord des konings was. Dekist bevatte 6 prachtige costumes van mousseline, die de koning te Parijs had besteld. RUSLAND, Men koestert thans boop op het her stel van Katkofl. Hij is helder van geest en spreekt met behulp van een alphabet, dat voor hem ligt en waaruit hij de woor den vormt.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2