BINNENLANDNCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN K» Hf-J m HS HOR *71 K3 «93» W 7 «HL ,-9» stemmen werd besloten de club te doen toe treden tot den „Algemeenen Nederlandschen Wielrijders-bond". Door de beeren G. L. Goedhart en J. P. Guépin, luitenants ter zee 2e ld. aan boord van Zr. Ms. stoomschip Sommelsdijk, is aan 's rijks Etnographisch museum ten geschenke gegeven een beeldje uit een soort van talksteen, door den schenkers gevonden op Prince-Eiland, in de Congorivier, te mid den van eene uitgestrekte vlakte, bij de in boorlingen bekend als de begraafplaats der vroegere opperhoofden van Boma. ItlUZIKK, LËTTEKEN EiV KUNST. Sterfdag (175U) van Johann Sebastian Bach. De jaarlijksche examens der Nederl. Toonkunstenaars-Vereeniging zijn gisteren te 's Gravenhage voortgezet. Van de 5 cau- didaten zijn geslaagdvoor piano (lager onderwijs): mej. C. Nuggelmans ('s Graven hage); mej. M. J. Van Zweeden (Groningen). Een Belgische zangeres, Noem ie Van den Brock, is door koning Kalakaua belast op de Sandwich-eilandeu een conservatorium voor muziek opterichten; meer bepaaldelijk moet dit conservatorium dienen om aan het leger militaire muziek te bezorgen. Dat maakt de keuze eener jonge dame nog pikanter. Te Londen zal een Joodsche Quarterly Review worden opgericht, onder redactie van Claude Montefiore en Israël Abrahams. O. a. zal Friedlander medewerken. Bij een onlangs te Londen plaats ge had hebbende veiling van boeken werd een fraai, volledig en uitmuntend bewaard ge bleven exemplaar van de le editie van Mil ton's „paradise lost" voor £85, 10 sh. verkocht. In een Londenschen catalogus wordt te koop aangeboden een getuigschrift, door Thackeray afgegeven aan zijn „koerier" Joseph, toen Thackeray hier vertoefde (Aug. 1843). De beroemde Engelsche auteur had zijn intrek genomen in den „Maréchal de Turenne." In het getuigschrift verklaarde Thackeray o. a. „dat Joseph een fatsoenlijk voorkomen heeft, vlug en stipt boodschap pen doet, onderhoudend is en hem, terwijl hij hem in Den Haag rondleidde, allerlei wist te vertellen; zoodat hij hem gaarne aan Engelsche reizigers aanbeveelt, ook om dat Joseph gehuwd is en zes kinderen heeft; wel is waar heeft hij dat laatste gemeen met vele anderenmaar de vreemdeling heeft aldus de voldoening, zoo hij mild is jegens Joseph, dat hij het tevens is jegens de zes kleine spruiten van Joseph." Onder het ge tuigschrift was als P. S. vermeld, dat de eigenaar van den „Maréchal" „possesses some of the finest Madeira in Europa." Het schijnt dat Joseph dit getuigschrift verkocht toen hij wat schraal bij kas was. ThaDS is het voor 20 pd. st. te krijgen. (Vod.) Met belangstelling verneemt het Hbl. dat Ernst Possart, gedurende de maand October, hier te lande voorstellingen zal geven. De reis gaatevenals verleden jaar, van Amsterdam uit, onder de directie der heeren Van Lier. Natuurlijk zal de reeks voorstellingen daar beginnen in het Grand Théater; Possart zal dezen keer o. a. op treden als Karei IX in de Bluthochzeit van Lindner; als Michel Perrin, in een Frausch stuk van dien naam en met het verhaal van Die Schiffbrüchigen naar Franpois Coppée. Te Parijs wordt een tentoonstelling van caricaturen, van het begin dezer eeuw tot op heden, georganiseerd. De minister van financien maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f20,219,930,26 en bij de betaalmeesters. 1,616,395,746 Te zamenf21,836,325,996 Geplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse Ceram: de luits. ter zee 2e k)., L. N. De Bruyne, (als oudste officier) P. Van de Broeke en H. A. Schoonhoven, de offi. van gez. 1ste kl., dr. P. Broekhof Jzn., en de adjunct-adm. J. Van den, Hurk. Eu op Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Flores de luits. ter zee 2e kl. J. M. Phaff, (als oudste officier), W. Naudin ten Cate en S. Woldringh; de off. van gez. 2e kl., J. A. Rademaker; de offi. van adm. 2e kl., J. Van Gorsel. Men schrijft aan de jV. R. C. Op den 6den December k. vallen opnieuw 39 lui tenants der infanterie in de termen voor het kruis van 15-jarigen dienst. Neemt men in aanmerking, dat de jongste dezer luitenants n°. 156 staat voor den kapiteins rang, dan is het niet te verwonderen, dat er onder de oudere luitenants een geest van ontevredenheid heerscht. Benoeming tot kapitein op 45- 47-jarigen leeftijd is een treurig verschijnsel. Naar wij vernemen, is een van de eerste bestuursmaatregelen van den nieuwen minister van waterstaat enz. geweest, het uitvoering geven aan eene toezeggingdoor zijnen voorganger aan de staten-generaal gedaan, nl. om het personeel bij den aan leg van staatsspoorwegen werkzaambelang rijk in te krimpen. Zijn onze inlichtingen juist, dan heeft een derde van dat perso neel thans officieel aanschrijving ontvangen dat na 1 Januari 1888 hunne diensten niet meer gevorderd worden en zij op dien datum eervol zullen worden ontslagen. (iV. R. Cl.) Het centraal bestuur van het Alge meen Ned. Werkliedenverbond, voorzitter de heer Heldt, heeft besloten een adres aan Z. M. te zenden, waarin verzocht wordt den heer Domela Nieuwenhuis gratie te verleenen. Van geloofwaardige zijde schrijft men ons: Alle verantwoordelijkheid drukt thans op de officieren van het Indische leger, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de kazerne zijn om daar den dienst voor de onderofficieren en korporaals te verrichten, die voortdurend in garnizoensdienst zijn. Het gebeurt meer dan eens dat er hier (een der hoofdplaatsen op Java) honderd man gevraagd worden voor Atjeh en dat er dan met veel moeite 5, zegge vijf man, bij elkaar te krij gen zijn. Een mijner kennissen, een officier, dient op 't oogenblik bij een Europeesche compagnie, waarvan er pl. m. 50 in het hospitaal liggen, 5 (vijf) vermist, dus weg- geloopen, en 15 in de provoost zijn. Mij dunkt dit teekent genoeg. (D. v. Z.'R, en 't Gr.) Sedert eenige weken is de groei der Victoria regia in de nieuwe kas der Rotter- damsche Diergaarde zeer snel toegenomen. Dat de merkwaardige waterplant het daar goed heeft, blijkt hieruit, dat zij in genoemde diergaarde, ofschoou zij daar dit jaar voor het eerst wordt gekweekt, spoediger tot ont wikkeling gekomen is dan in den hortus botanicus te Amsterdam. Sommige bladeren meten reeds 1.90 M. in doorsnede en een drietal bloemknoppen zijn sinds kort zicht baar geworden. Blijft de plant zich verder goed ontwikkelen dan zullen er nu en dan geopende bloemen des avonds zichtbaar zijn. Drie obligatiën ten laste van Don Carlos, elk groot f2400 (nominaal), werden dezer dagen op eene effecten veiling te Dord recht samen verkocht voorf0.15. In den afgeloopen nacht, ongeveer kwart vóór eenen, ontstond te Amsterdam door nog onbekende oorzaak brand in een vaartuig dat op stapel stond op de werf *De Oude Hoop," aan het einde der Hoogte Kadijktoebehoorende aan den heer Sibbe- lee, en in huur bij den heer Roelvink. Het vuur tastte gretig om zich heen, omdat op de geheele werf nagenoeg niets dan hout te vindeu was, zoodat ook weldra de loodsen in de nabijheid een prooi der vlammen wer den. De breede vlam verhief zich daardoor torenhoog in de luchthetgeenop eenigen afstand gezien, een schoon effect maakte. Gelukkig kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Dit een der perceeien in de nabijheid werd, als voorzorgsmaatregel, een oude vrouw gedragen, die reeds te bed lag en bij een der buren eene schuilplaats vond. Voor het overige was het terrein van den brand vrij wel afgescheiden van de bewoonde huizen. De brandweer trad krachtig op. Zij werkte o. a. met vier stoompuiten, en ook de Jan Van der Heyden gaf water. Te 1} uur was men het vuur meester, maar nog lang moest men de rookende en smeulende massa nat houden. Voorts werd de hulp der brandweer in geroepen bij een vrij ernstigen binnenbrand in het perceel Martelaarsgracht 5, waar een boekhandel wordt uitgeoefend, vermoedelijk door het onvoorzichtig omgaan met vuur. De brand ontstond in het achterhuis, dat tot bergplaats diende, doch was in korten tijd gebluscht, hoewel genoemde bergplaats en eenig papier vrij wat schade leden. (Hbl.) De volgende advertentie vindt men in een der Amsterdamsche bladen: Dames. Welke gefortuneerde ongehuwde dame zoude genegen zijn tijdelijk fiuancieele hulp te verleenen aan een nette familie, die haar als wederdienst langs stipt discreten weg uitstekende gelegenheden kan aanbieden om door introductie tot een huweiijk te geraken. Door de suikerraffiüadeurs Spakler Tetterode te Amsterdam is aan hunne werk lieden het yolgende bericht: yWij moeten onzen werklieden mededee- len dat wij wederom genoodzaakt zijn onze I werking tot op de helft te verminderen. Evenals voor twee jaren zullen wij zoo lang mogelijk met de bestaande ploegen het halve werk voortzetten en wel zoodanig dat gedeeltelijk om de andere week gewerkt en verzuimd zal worden. Aan hen, die de verzuimweek hebbern, zullen, zoolang wij in deze maatregel geeiie verandering brengen f 4.50 per week worden uitbetaald. (Zij die werken, krijgen natuur lijk het heele loon). Zakken- en suikergeld blijft doorgaan. De eerste verzuimweek begint Maandag 1 Augustus. 4 weken van te voren zal worden bekend gemaakt indien wij tot ont slag moeten overgaan." (Hbl.) Een aantal sociaal democraten maak ten Zondagochtend per Zuiderzee-stoomboot Lemmer een pleiziertochtje langs de Vecht naar Utrecht. Toen zij Weesp passeerden, welks inwoners reeds zoo dikwijls openlijk van hun anti-socialistische gezindheid blijk gaven, werden zij genoodzaakt hun bloed- roode vlag en banier in te halen, en werd hun een ^goed onthaal" op hun terugreis toegeroepen. Zij kozen daarom, om 't schutten alhier te sparen, wijselijk hun loute over Muiden, 'tgeen echter niet belette, dat 't mindere publiekgewapend met steenen en projectielen, hen zoo ver mogelijk, zelfs voorbij de spoorbrug, vervolgde en uitjouwde. De socialisten van hun kant bewoordden al deze in elk geval afkeurenswaardige daden door onophoudelijk met los kruit op de me nigte te schieten. (Tijd-) Eergisteren, omstreeks 12 uren kwamen een 300tal socialisten, mannen, vrouwen en kinderen, uit Amsterdam te Maarseveen. Op hunne toebt door de gemeente ver spreidden zij exemplaren van Recht voor allen en andere geschriften, die echter onmiddellijk door de hen volgende ingezetenen werden stukgescheurd. Daar het duidelijk bleek, dat men daar op hun bezoek niet gesteld was, werd spoe dig de terugtocht naar Amsterdam aange nomen. Zij hadden het aan de flinke houding der politie te danken, dat zij heelhuids weder aan boord konden komen. (U. D.) Omtrent het geval van verdrinken te Remmerden meldt de Z. Ct.Gisterennamid dag zijn een viertal scharens.ijpers, die te veel sterken drank hadden gebruikt, te Rem merden onder Renen gaan zwemmen. Een hunner zwom tot nabij eene voorbij9toomende Duitsche boot en verdween door den zwa- ren golfslag in de diepte. Het overige drietal begaf zich ijlings naar den oever, om ten spoedigste een halve flesch jenever op te eischen, die zij wisten, dat hun overleden kameraad in den zak van zijne jas had. In kennelijken staat kwamen zij te Eist aan, waar zij bijna ouder de stoomtram geraakten. Gelukkig wist de ma chinist nog tijdig te stoppen. Bij Leeuwarden had Zaterdag het vol gende ongeluk plaats. Onder het groote aantal rijtuigen dat van de kermis tegen den avond huiswaarts keerden, waren drie welke tegen elkaar harddraafden. OfschooD de Stienser straatweg, waarop het plaats vond, eene aanmerkelijke breedte heeft, werden de bermen nu ook nog door de dravende par tijen in beslag genomen. Een er van, be spannen met twee paarden, reed een meisje, dat ter zijde van den weg liep, omver. De wielen gingen over den rug en eene der knieën, terwijl de scheenbeenen wonden ver- tooneu, veroorzaakt door de paardehoeven. Bewusteloos werd zij opgenomen door eenen daarlangs komenden voerman, die haar naar de verschrikte ouders bracht. Geneeskundige hulp werd dadelijk ontboden, doch het valt nog niet met zekerheid te voorspellen of de kneuzingen ook zoo belangrijk zijn, dat de patient er geen letsel van zal houden. De eigenaar van het rijtuig heeft de kos ten der geneeskundige behandeling voor zijne rekening genomen. 's CHliEVIIlÜK, Door Z. M. zijn benoemd: lot kanton- rechter-plaatsvervanger, in het kanton Steen- wijk, H. J. Raedt, ontvanger der registra tie en domeinen te Steen wijk; in het kanton Zevenbergen, mr. N. M. Lebretwonende te Zevenbergen; tot notaris: te Hoogeveen, M. Schotman Mzn., notaris in de kolonie Suriname, thans met verlof, verblijf houdende te Dordrecht; en te Neede, W.J.Verbeek, candidaat-notaris te Nijmegen. Door Z. M. is bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. 2de kl. de student in de ge neeskunde (arts) J. J. Snel. Door Z. M. is, met ingang van 1 Sept. 1887de hoofdingenieur der marine adviseur voor scheepsbouw A. J. H. Beeloo op de meest eervolle wijze ontheven van het hein tot wederopzeggens toeopgedragen on derwijs in de scheepsbouwkunde aan de Po lytechnische school te Delftaan den inge nieur der marine 2de kl. H. Cop tot 1 Jan. 1888 opgedragen het geven van onderwijs in de scheepsbouwkunde aan de Polytech nische school te Delft. Door Z. M. is aan den ontv. der dir. bel. en acc. J. A. Eschauzier te Heusdeu op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pen sioen. Door Z. M. is aan mr. G. Diephuis, met ingang van 20 Sept. 1887, eervol ont slag verleend als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks-universi teit te Groningenmet dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten. Door Z. M. is aan jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend, met ingang van 1 Oct. 1887, als notaris te Groniugen. Door Z. M. is aan A. De Wall Jans sen, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend, met ingang van 1 Sept. 1887, als notaris te Vianen. Door Z. M. is aan mr. B. J. H. Yan Blaricum, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger te Utrecht. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zee macht dr. J. Hartog, dienende aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met 1 Aug. a. s. op non activiteit gesteld en aan boord van genoemden bodem vervangen door den off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Blaakhert. BELGIE. Het grafelijk kasteel te Gent, gebouwd in de 9e eeuwzal worden gerestaureerd. De kosten bedragen 800.000 fre. EKCELAK Sir James Fergusson verklaarde giste ren in het lagerhuis dat geen grond bestaat om geloof te hechten aan het gerucht van Stanley's dood. Hij deelde verder mede, dat de bepalin gen tot regeling der noordelijke grenzen van Afghanistan door de Brit9che eu Russische commissarissen onderteekend zijn en nu nog slechts de aanneming door de betrokken re geeringen vereischt wordt. Moektar-pacha, zegt hij voorts, is niet uit Cairo teruggeroepen. Sir Henry Drummond Wolff is uit Konstantinopel te Londen teruggekeerd. Een deputatie van marine-officieren overhandigde eergisteren aan de koningin op het kasteel van Osborne afbeeldingen van het jubileumsgeschenk der Britsche vloot. Het geschenk zelf, dat uit twee zilveren modellen bestaat, het een naar een ouden honten driedekker, het andere uit het on langs voltooide pantserschip Victoria, is nog niet geheel gereed. In haar antwoord op het adres van verknochtheid der vloot, sprak de koningin het vertrouwen uit dat de geest der marine dezelfde gebleven zou zijuzoo als hij steeds is geweest, en de dapperheid der Britsche marine de kusten en den handel van Engeland zou blijven beschermen. Tijdens de revue te Spithead had nog een ongelnkje plaats, dat echter gelukkig geen ernstige gevolgen had. Aan boord van de kanonneerboot Kite ontplofte een hoeveelheid kruit, waardoor 4 matrozen werden gewond. De kwetsuren schijnen evenwel niet van ernstigen aard te zijn. De voormalige keizerin Eugenie is thans de gast van koningin Victoria te Osborne, het koninklijk slot op Wight. De werkstakende haringvisschers van Aberdeen, die hooger loon verlangenhebben alle binnenkomende visschersschepen ge dwongen hnn vangst in zee te werpen. Alweder wordt een ongeluk door on voorzichtigheid bij het beklimmen der alpen gemeld. De heer James Sally schrijft in de Timet, dat hij met den heer Weeier, Engelsch predikant te Samaden (Engadin), uit het Bernina-hotel aldaar, op weg ging om den Diavolessapas te bestijgen. Aan den voet van den pas gekomen, meende de heer Weeier een pad te zien over eenen gletscher en waagde hij het, ondanks de waarschuwingen van zijnen metgezel om zonder gids geen gletscher te betreden, dien op te gaan. Een eind ver was hij voort geschreden, toen hij in een scheur wegzonk. Hij riep zijnen vriend toe een tonw te gaan halen, waaraan deze zoo spoedig mogelijk voldeed, doch toen men na een uur of vier, nadat het duister gevallen en er inmiddels een onweder losgebroken was, met gidsen en tonwen op de plek kwam, was de onge lukkige in het water, dat onder in de scheut stond, verdronken.

Leydse Courant | 1887 | | pagina 2